Розділ 9 Православ’я
Розділ 9 Православ’я
§ 1. Структура Православної Церкви
Православ’я існує як самостійна організаційна структура після розколу 1054 р. Зараз православ’я порівняно з католицизмом і протестантизмом кількісно менша течія християнства (близько 100 млн. віруючих).
Всесвітнє православ’я утворюють усі православні церкви, пов’язані спільністю віровчення, канонів церковного життя, особливостями обрядової діяльності. Православ’я в цілому представлено кількома автокефальними (самостійними) церквами: Константинопольською, Александрійською, Антіохійскою (Сирія, Ліван), Єрусалимською, Руською, Грузинською, Сербською, Болгарською, Румунською, Кіпрською, Елладсь- кою (грецькою), Польською, Чехословацькою, Американською та ін. У структуру православного християнства входять також автономні православні церкви.
Найважливіші для православного християнства питання розглядаються на Всесвітній Раді церков, а з’їзди представників кожної автокефальної церкви (Помісні собори) є для неї вищими законодавчими органами. Константинопольський патріарх вважається всесвітнім і найсвятішим, проте він не має права втручатися в діяльність інших православних церков. Межі самостійності автономних церков визначаються угодою з тією автокефальною церквою, що надає автономію. Глави автономних церков обираються Помісними соборами з подальшим їхнім затвердженням патріархом автокефальної церкви.
В адміністративному відношенні автокефальні церкви поділяються на екзархати, єпархії, вікаріатства, благо- чиння, приходи. Первинним осередком православної церкви є прихід (громада віруючих). Група церковних приходів складає округ (благочиння), а округи, в свою чергу, поєднуються в єпархії. Церковна влада патріарха й інших вищих церковних посадових осіб поширюється тільки на служителів культу. Патріархат керує ними в межах усієї патріархії, єпархіальний архієрей — у межах єпархії, благочинний — у межах церковного округу, настоятель храму — у межах приходу. В єпархіальних архієреїв, керуючих духівництвом великих єпархій, є заступники (вікарії).
Уся церковна організація (апарат управління, служителі культу, обслуговуючий персонал, навчальні заклади, господарські організації, монастирі тощо) існують за рахунок добровільних приношень віруючих та господарської діяльності церкви.