| Розділ 13. Публічно-правове регулювання банківської діяльності грошового обігу та розрахунків - § 6. Правове регулювання готівкового обігу та безготівкових розрахунків |
| Финансовое право - Фінансове право (за ред. М.П. Кучерявенка) |
|
Страница 6 из 6
§ 6. Правове регулювання готівкового обігу та безготівкових розрахунків Усі грошові знаки є упредметненою в тому чи іншому матеріалі грошовою формою, так званою готівкою. Основним нормативно- правовим актом, що визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, є Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затв. постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637), згідно з п. 2 якого підприємства (підприємці), які відкрили поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов’язаннями, що виникають у господарських відносинах, пріоритетно в безготівковій формі (з дотриманням чинних обмежень) у порядку, установленому законодавством України. Здійснення таких готівкових розрахунків проводиться підприємствами (підприємцями) між собою та з фізичними особами, які не здійснюють підприємницької діяльності, через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Такі розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку. Гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки протягом дня, не обмежується. Види безготівкових розрахунків визначаються законами та прийнятими на їх основі нормативно-правовими актами Національного банку України. Так, згідно з п. 1.13 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (затв. постановою НБУ від 21.01.2004 р. № 22) можливо використання при проведенні розрахункових операцій таких видів платіжних інструментів: меморіального ордера; платіжного доручення; платіжної вимоги-доручення; платіжної вимоги; розрахункового чека, акредитива. Передбачена також можливість використання веселів та спеціальних платіжних засобів, зокрема платіжних карток (у тому числі корпоративних платіжних карток). клієнти банків для здійснення розрахунків самостійно обирають передбачені платіжні інструменти (за винятком меморіального ордера) і зазначають їх під час укладення договорів. Сутність і природа руху безготівкових коштів ґрунтується на такому явищі, як документообіг, який є системою оформлення, використання та руху розрахункових документів, що відбивають переміщення грошових знаків, які обліковуються на банківських рахунках. Для здійснення безготівкових розрахунків істотне значення має система розрахунків, яка відкривається клієнтам банків. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» від 5 квітня 2001 р. № 2346-ІІІ[25] банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні та кореспондентські рахунки. Водночас слід зазначити, що поряд з банківською системою функціонує і система рахунків, які відкриваються в органах Державного казначейства України згідно з порядком відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України (затв. наказом ДКУ від 02.12.2002 р. № 221). Рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства України, відповідно до порядку їх функціонування та призначення коштів поділяються на бюджетні та небюджетні. Бюджетними є рахунки, які відкриваються в органах ДКУ для забезпечення казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів. Серед них виокремлюються: - бюджетні рахунки для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями) — рахунки для зарахування доходів бюджетів, надходжень у частині повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредиторів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії; - бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами — рахунки для здійснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у Державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів; - інші бюджетні рахунки — рахунки, які відкриваються за відповідними кодами бюджетної класифікації для здійснення операцій з обслуговування внутрішніх та зовнішніх боргових зобов’язань держави та в інших випадках, визначених нормативно-правовими актами; - рахунки для обліку операцій з фінансування бюджетів — рахунки, які відкриваються для обліку операцій з фінансування бюджетів, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Небюджетними є рахунки, які відкриваються органами ДКУ у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, підприємствам, установам, організаціям за операціями, що не відносяться до операцій за виконанням бюджетів. [1] У Законі України «Про банки і банківську діяльність» термін «банківська діяльність» вживається у такому значенні: «залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб». [2] Докладніше про зміст публічно-правового регулювання банківської діяльності див: Воронова Л. К. Финансовое право : учеб. пособие / Л. К. Воронова, Н. П. Куче- рявенко. - Харьков, 2003. - С. 288-289; Заверуха І. Банківське право : посібник для студентів / І. Заверуха. - Львів, 2002. - С. 10-11; Тосунян Г. А. Банковское право Рос- сийской Федерации. Общая часть : учебник / Г. А. Тосунян, А. Ю. Викулин, А. М. ^кмалян ; под общ. ред. акад. Б. Н. Топорнина. - М., 1999. - С. 117-118. [3] Див.: п. 20 ст. 85, статті 99, 100, п. 12 ст. 106 Конституції України. [4] Банківське право України : навч. посібник / за заг. ред. А. О. Селіванова. - К., 2000. - С. 63. [5] Тосунян Г. А. Деньги и власть. Теория разделения властей и проблеми банковской системи / Г. А. Тосунян, А. Ю. Викулин. - М., 2000. - С. 42-44. [6] Дембровський М. В чому полягає місія центрального банку / М. Дембровсь- кий // Уряд. кур’єр. - 1999. - № 128. - С. 4. [7] Коментар до Конституції України. - К., 1996. - С. 226. [8] Див. докладніше: Гальчинський А. Теорія грошей: навч. посіб. / А. Гальчинський. - К., 1998. - С. 268. [9] Конституции государств Европейского Союза / под общ ред. Л. А. Окунькова. - М., 1999. - С. 625, 717. [10] Одним з чинників глибокої загальноекономічної кризи та гіперінфляції в Україні протягом першої половини 1990-х років була помилкова практика надання Національним банком України кредитів Міністерству фінансів України з метою фінансування дефіциту Державного бюджету на підставі відповідних норм законів про Державний бюджет України 1991-1996 рр. [11] Див. докладніше: Гальчинський А. Найвищий пріоритет - грошова стабільність /А. Гальчинський // Вісн. Нац. банку України. - 2001. - № 5. - С. 3-4. [12] Яснопольский Л. Н. Государственньш банк / Л. Н. Яснопольский // Вопросьі государств. хозяйства и бюджетного права. - СПб., 1907. - С. 254. [13] Див.: ч. 2 ст. 93 Бюджетного кодекса Российской Федерации // Собрание законода- тельства Российской Федерации. - 1998. - № 31. - Ст. 3823. [14] Див.: Гейвандов Я. А. Банковское регулирование в Российской Федерации // Банковское право Российской Федерации. Особенная часть : в 2 т. : учебник / Я. А. Гейвандов / отв. ред. Г. А. Тосунян. - М., 2001. - Т. 1. - С. 283. [15] Федоренко В. М. Денежное обращение и кредит капиталистических стран /В. М. Федоренко. - К. : Вища школа. 1982. - С. 172. [16] Деньги. Кредит. Банки : учеб. для вузов / под ред. Е. Ф. Жукова. - С. 66. [17] Карташев В. А. Система систем. Очерки общей теории и методологии / В. А. Карташев. - М. : Прогресс-Академия, 1995. - С. 296. [18] Лунц Л. А. Деньги и денежньїе обязательства в гражданском праве / Л. А. Лунц. -С. 57. [19] Гроші та кредит : підручник / за заг. ред. М. І. Савлука. - С. 154. [20] Финансовое право : учебник / отв. ред. Н. И. Химичева. - С. 567. [21] Халфина Р. О. Право как средство социального управления / Р. О. Халфина. - М. : Наука, 1988. - С. 81. [22] Новоселова Л. А. Валюта долга и валюта платежа в денежньїх обязательствах / Л. А. Новоселова // Закон. - 2000. - № 3. - С. 99. [23] Савлук М. Нова національна валюта гривня працює на економіку України / М. Савлук // Фінанси України. - 1997. - № 2. - С. 21; Лютий І. О Грошово-кредитна політика в умовах перехідної економіки : монографія / І. О. Лютий. - К. : Атіка, 1999. - С. 74. [24] Див.: Козлов Г. А. О количестве денег, необходимьіх в социалистическом хозяй- стве / Г. А. Козлов // Вопросьі ^кономики. - 1957. - № 2. - С. 34. [25] Відом. Верхов. Ради України. - 2001. - № 29. - Ст. 137.
Контрольні питання
|