Глава 17 Підвідомчість справ про адміністративні правопорушення ст.218 - 238 (4) - Страница 7 PDF Печать
Административное право - Р.А. Калюжний Науково-практичний коментар: КУпАП

Стаття 2311. Органи державного геологічного контролю

Органи державного геологічного контролю розглядають справи про порушення законодавчих та інших нормативних актів, які встановлюють порядок, правила і вимоги щодо проведення робіт по геологічному вивченню надр України (статті 57, 58).

Від імені органів державного геологічного контролю розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення мають право:

державні інспектори - штраф до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

головний державний інспектор державного геологічного контролю та його заступники - штраф до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

[Кодекс доповнено статтею 231'згідно із Законом України№ 1379-XIVвід 13.01.2000р.]

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Державний геологічний контроль за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр України (далі — державний геологічний контроль) здійснюється Мінприроди та його органами на місцях.

Органами державного геологічного контролю є: Головне управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр, що утворено в структурі Мінприроди; територіальні інспекції державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр.

Головним завданням органів державного геологічного контролю є забезпечення дотримання всіма міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, їх об'єднаннями, установами та організаціями незалежно від форм власності: встановленого порядку, норм і правил ведення геологозйомочних, пошукових, розвідувальних, гідрогеологічних, геохімічних, інженерно-геологічних, геофізичних та інших робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, включаючи континентальний шельф України і виключну (морську) економічну зону; правил користування надрами з метою геологічного вивчення та використання, вимог у галузі охорони надр у частині повного і комплексного їх вивчення.

Органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за: виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; обгрунтованістю напрямів пошукових, розвідувальних та інших робіт по геологічному вивченню надр; виконанням рішень з питань методичного забезпечення робіт по геологічному вивченню та використанню надр; обгрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт по геологічному вивченню та використанню надр; ефективністю та цільовим використанням державних коштів, що спрямовуються на геологічне вивчення надр; повнотою й вірогідністю вихідних даних про кількість та якість запасів  основних  і  спільно залягаючих корисних  копалин  і  компонентів,  що містяться в них; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт по геологічному вивченню та використанню надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами та виконанням передбачених ними умов; дотриманням міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, їх об'єднаннями, установами та організаціями нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення та використання надр; відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам з проведення таких робіт; повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, гідрогеологічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов родовищ корисних копалин; використанням технічних засобів і методів ведення робіт по геологічному вивченню та використанню надр, що виключають невиправдані втрати корисних копалин і погіршення їх якості; виконанням рішень Державної комісії України по запасах корисних копалин; дотриманням під час дослідної експлуатації родовищ корисних копалин технологій, які б забезпечували необхідне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цінність; збереженням розвідувальних гірничих виробок і свердловин для розроблення родовищ корисних копалин, а також геологічної документації, зразків порід, дублікатів проб, що можуть бути використані при подальшому вивченні надр.

Органи державного геологічного контролю при виконанні покладених на них функцій взаємодіють з органами Мінприроди та Держнаглядохоронпраці.

Органи державного геологічного контролю мають право: здійснювати в межах своєї компетенції перевірку діяльності підприємств, їх об'єднань, установ та організацій незалежно від форм власності з питань геологічного вивчення та використання надр; припиняти всі види робіт по геологічному вивченню надр, якщо вони не відповідають затвердженим проектам, проводяться без державної реєстрації, а також з порушенням стандартів та правил і можуть спричинити псування родовищ, суттєве зниження ефективності робіт або призвести до значних збитків; зупиняти роботи підприємств і організацій, що займаються геологічним вивченням та використанням надр без спеціальних дозволів або з порушенням умов, передбачених цими дозволами, ставити питання перед Мінприроди про позбавлення зазначених дозволів; давати підприємствам, їх об'єднанням, установам і організаціям обов'язкові для виконання вказівки про усунення недоліків і порушень нормативів і стандартів під час проведення робіт по геологічному вивченню та використанню надр; вносити подання до органів державної виконавчої влади, виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів, які фінансують роботи по геологічному вивченню надр, щодо виявлених фактів нераціонального використання державних коштів у результаті порушення встановленого порядку, норм і правил ведення зазначених робіт з метою вжиття відповідних заходів; залучати за домовленістю спеціалістів підприємств, установ та організацій для участі у здійсненні державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню надр; заслуховувати інформації представників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ та організацій незалежно від форм власності з питань, що входять до компетенції органів державного геологічного контролю, а також одержувати від них пояснення щодо порушення правил і норм ведення робіт по геологічному вивченню надр; одержувати безоплатно від підприємств, їх об'єднань, установ та організацій, що провадять геологічне вивчення та використання надр, інформацію, необхідну для виконання завдань, покладених на органи державного геологічного контролю; брати участь у розробленні документів нормативного характеру, що стосуються геологічного вивчення та використання надр; брати у необхідних випадках участь у роботі комісії з питань приймання в експлуатацію підприємств по розробці родовищ корисних копалин, а також розгляду конфліктних питань щодо користування надрами; складати протоколи про порушення правил і вимог проведення робіт по геологічному вивченню надр, вчинені не в процесі розробки родовищ корисних копалин.

Начальник Головного управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр є головним державним інспектором державного геологічного контролю, призначається на посаду і звільняється з посади головою Мінприроди і підлеглий безпосередньо голові Комітету.

Заступники начальника Головного управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр є заступниками головного державного інспектора державного геологічного контролю.

Начальники територіальних інспекцій державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр є заступниками головного державного інспектора державного геологічного контролю по територіальній зоні.

Заступники начальника Головного управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр і начальники територіальних інспекцій державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр призначаються на посаду і звільняються з посади головою Мінприроди за поданням начальника Головного управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр. Начальник Головного управління державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр несе персональну відповідальність за здійснення покладених на органи державного геологічного контролю функцій, встановлює ступінь відповідальності заступників начальника, а також інших працівників.

Керівники підприємств, їх об'єднань, установ та організацій, що провадять роботи по геологічному вивченню та використанню надр, повинні подавати посадовим особам державного геологічного контролю геологічну, виробничо-технічну, проектно-кошторисну та іншу документацію і забезпечувати необхідні умови для проведення перевірок. Покладення на органи державного геологічного контролю функцій, передбачених цим Положенням, не звільняє міністерства і інші центральні органи виконавчої влади від контролю за виконанням підприємствами, їх об'єднаннями, установами та організаціями, що входять до сфери їх управління, встановлених вимог ведення робіт по геологічному вивченню та використанню надр і не знімає з їх керівників персональної відповідальності за дотримання діючого порядку виконання цих робіт.

Від імені органів державного геологічного контролю розглядати справи про порушення законодавчих та інших нормативних актів, які встановлюють порядок, правила і вимоги щодо проведення робіт з геологічного вивчення надр України мають право державні інспектори та головний державний інспектор державного геологічного контролю.

 

Стаття 232.

[Статтю232 виключено згідно із Законом України № 8/95-ВР від 19.01.95 p.]

 

Стаття 233.

[Статтю 233 виключено згідно із Законом України № 2342-111 від 05.04.2001 p.]

 

Стаття 234.

[Статтю 234 виключено згідно із Законом України № 2415-ІІІ від 17.05.2001 p.]

 

Стаття 2341. Органи державної контрольно-ревізійної служби в Україні

Органи державної контрольно-ревізійної служби в Україні розглядають справи   про   адміністративні   правопорушення,   пов'язані   з   порушенням законодавства з фінансових питань (стаття 1642), порушенням порядку подання фінансової звітності та ведення бухгалтерського обліку при ліквідації юридичної особи (стаття 1666).

[Частину першу статті 234і доповнено згідно із Законом України № 2372-Ш від 05.04.2001 p.]

Від імені державної контрольно-ревізійної служби в Україні розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: начальник Головного контрольно-ревізійного управління в Україні та його заступники, начальники контрольно-ревізійних управлінь в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та їх заступники.

[Кодекс доповнено статтею 234' згідно із Законом України № 2941а-Х11 від 26.01.93 p.]

Органи державної контрольно-ревізійної служби діють на підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 p., Положення про Головне контрольно-ревізійне управління України, Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом ГоловКРУ України від 09.01.2001 р. за № 111, Типового положення про Контрольно-ревізійний відділ у районі, місті, районі в місті та міжрайонний контрольно-ревізійний відділ без статусу юридичної особи, затвердженого Наказом ГоловКРУ України від 07.02.2001 р. за № 11 та інших нормативних актів.

Державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь у Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) у районах, містах і районах у містах.

Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних установах, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних валютних фондів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у майбутньому.

Державний контроль здійснюється у формі ревізій і перевірок.

Ревізія - це метод документального контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, установи, організації, дотриманням законодавства з фінансових питань, достовірністю обліку і звітності, спосіб документального викриття недостач, розтрат, привласнень та крадіжок коштів і матеріальних цінностей, попередження фінансових зловживань. За наслідками ревізії складається акт.

Перевірка- це обстеження і вивчення окремих ділянок фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації або їх підрозділів. Наслідки перевірки оформляються довідкою або доповідною запискою.

Державна контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується Міністерству фінансів України.

Головне контрольно-ревізійне управління України (ГоловКРУ України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

У межах своїх повноважень ГоловКРУ України організовує виконання актів законодавства та здійснює систематичний контроль за їх реалізацією. ГоловКРУ України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах, районах у містах, у тому числі міжрайонні контрольно-ревізійні відділи.

ГоловКРУ очолює Голова, якого призначає на посаду і звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України. Контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі підпорядковуються Головному контрольно-ревізійному управлінню України. До складу обласних контрольно-ревізійних управлінь входять контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) в районах, містах і районах у містах. Державна контрольно-ревізійна служба координує свою діяльність з місцевими Радами народних депутатів та органами виконавчої влади, фінансовими органами, державною податковою службою, іншими контролюючими органами, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки.

Управління очолює начальник, який призначається на посаду Головою ГоловКРУ України, за погодженням з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, міськими державними адміністраціями.

Положення про контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Типове положення про контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах, районах у містах затверджує Голова ГоловКРУ України

Правом накладати адміністративні стягнення від імені органів державної контрольно-ревізійної служби наділені:

-      начальник ГоловКРУ України, його заступники;

-      начальники   КРУ   в   Автономній   Республіці   Крим,   областях,   містах   Києві   і Севастополі, їх заступники.

Конкретний склад адміністративних правопорушень, справи про які розглядають ці посадові особи, сформульований у ст. 1642 і ст. 1666 КпАП.