| Розділ VIII Злочини у сфері господарської діяльності - § 7. Злочини у сфері приватизації державного та комунального майна |
|
|
| Уголовное право - Кримінальне право України Особлива частина |
|
Страница 7 из 7
§ 7. Злочини у сфері приватизації державного та комунального майна Незаконна приватизація державного, комунального майна (ст. 233 КК). Безпосередній об’єкт злочину — суспільні відносини у сфері приватизації державного і комунального майна. Предмет злочину — державне або комунальне майно. Об’єктивну сторону злочину характеризують альтернативні діяння: 1) приватизація шляхом заниження вартості майна через визначення її у спосіб, не передбачений законом; 2) приватизація шляхом використання підроблених приватизаційних документів; 3) приватизація майна, яке не підлягає приватизації згідно із законом; 4) приватизація неправомочною особою. Приватизація — це відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних чи юридичних осіб. Вона регулюється Законами України: «Про приватизацію державного майна» в редакції від 19 лютого 1997 р.[55], «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» у редакції від 15 травня 1996 р.[56] та іншими нормативно-правовими актами. Приватизація здійснюється не інакше як на виконання державної програми приватизації, що визначає цілі, пріоритети та умови її проведення, і в порядку, встановленому законом. Заниження вартості майна означає визначення її способом, який взагалі не передбачений законами про приватизацію або хоч і передбачений, але не має застосовуватися в конкретному випадку. Методика оцінки вартості майна в основному залежить від того, яке майно приватизується і яким способом. Під приватизацією з використанням підроблених приватизаційних документів слід розуміти використання тих підроблених документів, які мають юридичне значення в процесі приватизації: для визначення способу приватизації, вибору методики оцінки вартості майна, прийняття рішення про приватизацію майна або щодо вибору покупця тощо. Затвердження переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, є виключною компетенцією Верховної Ради України (п. 36 ст. 85 Конституції України). Такі переліки передбачені у ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна», а також законами України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 7 липня 1999 р.[57] та «Про перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації» від 23 вересня 2008 р.[58] Приватизація неправомочною особою означає приватизацію особою, яка за законодавством не може бути суб’єктом приватизації. Цей злочин вважається закінченим з моменту переходу майна, що приватизується, до покупця — фізичної чи юридичної особи. Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел. Суб’єктом злочину можуть бути працівники органів приватизації та інші особи, які досягли 16-річного віку. У частині 2 ст. 233 КК встановлена відповідальність за діяння, передбачене ч. 1, якщо воно призвело до незаконної приватизації майна державної чи комунальної власності у великих розмірах, тобто на суму, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (згідно з приміткою до цієї статті), або вчинене групою осіб за попередньою змовою.
Незаконні дії щодо приватизаційних паперів (ст. 234 КК). Безпосередній об’єкт цього злочину — суспільні відносини у сфері обігу приватизаційних паперів. Предмет злочину — приватизаційні папери. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про приватизаційні папери» від 6 березня 1992 р.1 приватизаційні папери — це особливий вид державних цінних паперів, які засвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду. Приватизаційні папери можуть бути лише іменними. Предметом злочину є чужі приватизаційні папери. Об ’єктивну сторону злочину характеризують альтернативні дії з чужими приватизаційними паперами: 1) продаж; 2) інша незаконна передача; 3) купівля; 4) розміщення та інші операції без належного дозволу. Приватизаційні папери призначені для придбання частки майна державних підприємств та інших об’єктів, державного житлового фонду, земельного фонду відповідно до законодавства України про приватизацію. Вони вільному обігу не підлягають, а можуть бути використані лише для обміну на документи, які встановлюють право власності на придбані об’єкти приватизації. Тому купівлю, продаж та іншу незаконну передачу чужих приватизаційних паперів слід розуміти як дії, що порушують заборону укладати угоди з приватизаційними паперами для цілей, не передбачених зазначеним вище Законом України (ст. 5). Інша незаконна передача може полягати у використанні їх для розрахунків, як заставу для забезпечення платежів або кредитів, у передачі для незаконного використання в процесі приватизації особою, що не є власником цих паперів тощо. Розміщення та інші операції без належного дозволу — це ті операції з чужими приватизаційними паперами, які особа може робити лише після одержання належного дозволу, однак у конкретному випадку такого дозволу не одержала, наприклад особа здійснює посередницьку діяльність з приватизаційними паперами без одержання ліцензії. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення будь-якої з передбачених у ст. 234 КК дій. Суб’єктивна сторона злочину — умисел. Суб ’єкт злочину — особа, яка досягла 16-річного віку та не є власником приватизаційних паперів. Частина 2 ст. 234 КК передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно або особою, раніше судимою за один із злочинів, передбачених статтями 233, 235 КК, або організованою групою, або з використанням службового становища. У частині 3 ст. 234 встановлена відповідальність за викрадення приватизаційних паперів. Викрадення означає протиправне таємне або відкрите вилучення чужих приватизаційних паперів поза або всупереч волі особи, у якої вони знаходяться, і обертання їх на свою або інших осіб користь. Викрадення може бути поєднане із застосуванням фізичного або психічного насильства або без такого. Тобто викрадення охоплює всі ті способи вилучення майна, які характеризують крадіжку (ст. 185 КК), грабіж (ст. 186 КК) і розбій (ст. 187 КК). У разі застосування насильства, що згідно із законом карається більш суворим покаранням, вчинене необхідно додатково кваліфікувати за статтями про злочини проти життя та здоров’я особи. Злочин вважається закінченим, якщо приватизаційні папери вилучені, а винний дістав можливість користуватися чи розпоряджатися ними. Суб ’єктивна сторона цього злочину — прямий умисел. Суб’єкт злочину — особа, яка досягла 16-річного віку.
Недотримання особою обов’язкових умов щодо приватизації державного, комунального майна або підприємств та їх подальшого використання (ст. 235 КК). Безпосередній об’єкт злочину — суспільні відносини у сфері приватизації державного і комунального майна. Предмет злочину — документи, необхідні для приватизації державного і комунального майна. Об’єктивну сторону злочину характеризують альтернативні діяння: 1) подання неправдивих відомостей у декларації щодо походження коштів, за які приватизується державне, комунальне майно або підприємство, або в інших документах, необхідних для їх приватизації; 2) недотримання вимог щодо подальшого використання приватизованого об’єкта та інших обов’язкових умов щодо приватизації, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами. Диспозиція ст. 235 КК є бланкетною і вимагає звернення до законів та інших нормативно-правових актів про приватизацію для визначення у кожному конкретному випадку переліку необхідних документів, що подаються покупцями майна, а також обов’язкових умов приватизації. Це, наприклад, зобов’язання, передбачені бізнес-планом, планом приватизації або умовами аукціону, конкурсу, викупу, які обов’язково включаються до договору купівлі-продажу майна, яке приватизується. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення будь-якої з указаних дій. Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел. Суб ’єкт злочину — особа, яка досягла 16-річного віку. За недотримання обов’язкових умов щодо приватизації несе відповідальність особа, яка зобов’язана їх дотримуватися згідно із законодавством про приватизацію.
Контрольні запитання 1. Яке значення для кваліфікації контрабанди (ст. 201 КК) мають спосіб вчинення дій та вартість предметів злочину? 2. Чим відрізняється ухилення від сплати податків (ст. 212 КК) від їх несвоєчасної сплати? 3. Яка сукупність ознак характеризує здійснення підприємницької діяльності при вчиненні злочину, передбаченого ст. 202 КК? 4. Чому підприємництво у ст. 205 КК називається фіктивним? 5. Яке значення предикатного діяння для визначення предмета та суб’єкта легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом? 6. Чи має обов’язкове значення для кваліфікації злочинів, передбачених статтями 218-221 КК, порушення господарським судом справи про банкрутство та визнання суб’єкта господарювання банкрутом? 7. За якими ознаками приховування стійкої фінансової неспроможності (ст. 220 КК) відрізняється від фіктивного банкрутства (ст. 218 КК)? 8. Яким є співвідношення шахрайства з фінансовими ресурсами (ст. 222 КК), а також обману покупців та замовників (ст. 225 КК) з шахрайством як злочином проти власності (ст. 190 КК)? 9. Які цінні папери можуть бути предметом злочину, передбаченого ст. 223 КК «Розміщення цінних паперів без реєстрації їх випуску »? 10. Що може виступати предметом злочинів, передбачених статтями 233-235 КК?
[1] Відом. Верхов. Ради України. - 1993. - № 17. - Ст. 184. [2] Офіц. вісн. України. - 2004. - № 45. - Ст. 2978. [3] Вісн. Верхов. Суду України. - 2004. - № 11. - С. 8-13. [4] Відом. Верхов. Ради України. - 2003. - № 49-51. - Ст. 376. [5] Відом. Верхов. Ради України. - 1995. - № 40. - Ст. 297. [6] Там само. - 1995. - № 46. - Ст. 345. [7] Там само. - 2009. - № 32-33. - Ст. 488. [8] Там само. - 1996. - № 28. - Ст. 131. [9] Там само. - № 32. - Ст. 151. [10] Там само. - № 42. - Ст. 201. [11] Відом. Верхов. Ради України. - 2002. - № 6. - Ст. 39. [12] Офіц. вісн. України. - 2004. - № 24. - Ст. 1605. [13] Відом. Верхов. Ради України. - 1995. - № 40. - Ст. 297. [14] Там само. - 2004. - № 7. - Ст. 46. [15] Офіц. вісн. України. - 2001. - № 9. - Ст. 355. [16] Там само. - 2003. - № 17. - Ст. 761. [17] Там само. - 2005. - № 16. - Ст. 838. [18] Там само. - 2004. - № 12. - Ст. 741. [19] Там само. - 2007. - № 57. - Ст. 2297. [20] Там само. - 2008. - № 21. - Ст. 594. [21] Вісн. Верхов. Суду України. - 2003. - № 3. - С. 2-6. [22] Відом. Верхов. Ради України. - 1993. - № 19. - Ст. 208. [23] Офіц. вісн. України. - 2003. - № 25. - Ст. 1172. [24] Відом. Верхов. Ради України. - 2000. - № 36. - Ст. 299. [25] Відом. Верхов. Ради України. - 2001. - № 5-6. - Ст. 30. [26] Офіц. вісн. України. - 2001. - № 36. - Ст. 1668. [27] Відом. Верхов. Ради України. - 2002. - № 1. - Ст. 1. [28] Офіц. вісн. України. - 2006. - № 13. - Ст. 857. [29] Там само. - № 32. - Ст. 2353. [30] Відом. Верхов. Ради України. - 1991. - № 14. - Ст. 169. [31] Відом. Верхов. Ради України. - 2002. - № 17. - Ст. 121. [32] Там само. - 2001. - № 43. - Ст. 214. [33] Там само. - 1991. - № 29. - Ст. 377. [34] Відом. Верхов. Ради України. - 1999. - № 25. - Ст. 212. [35] Там само. - 2000. - № 36. - Ст. 299. [36] Офіц. вісн. України. - 2007. - № 86. - Ст. 3182. [37] Відом. Верхов. Ради України. - 1998. - № 9. - Ст. 34. [38] Відом. Верхов. Ради України. - 1994. - № 7. - Ст. 36. [39] Там само. - 1999. - № 32. - Ст. 267. [40] Офіц. вісн. України. - 2006. - № 13. - Ст. 857. [41] Відом. Верхов. Ради України. - 2001. - № 21. - Ст. 103. [42] Офіц. вісн. України. - 2003. - № 30. - Ст. 1526. [43] Там само. - Ст. 1525. [44] Там само. - 2006. - № 3. - Ст. 81. [45] Відом. Верхов. Ради України. - 1991. - № 49. - Ст. 682. [46] Там само. - 1996. - № 51. - Ст. 292. [47] Там само. - 1998. - № 15. - Ст. 67. [48] Уряд. кур’єр. - 2008. - 29 жовт. (№ 202). [49] Офіц. вісн. України. - 2007. - № 44. - Ст. 1826. [50] Там само. - № 9. - Ст. 338. [51] Офіц. вісн. України. - 2007. - № 6. - Ст. 234. [52] Там само. - № 9. - Ст. 339. [53] Відом. Верхов. Ради України. - 2001. - № 31. - Ст. 145. [54] Офіц. вісн. України. - 2005. - № 52. - Ст. 3246. [55] Відом. Верхов. Ради України. - 1997. - № 17. - Ст. 122. [56] Там само. - 1996. - № 34. - Ст. 160. [57] Відом. Верхов. Ради України. - 1999. - № 37. - Ст. 332. [58] Офіц. вісн. України. - 2008. - № 79. - Ст. 2650. |

