1.3. Наслідки реалізації небезпек навколишнього середовища
1.3. Наслідки реалізації небезпек навколишнього середовища
1.3.1. Класифікація небезпек
Людина живе у середовищі, яке характеризується наявністю небезпек. Небезпека - це негативна властивість матерії, яка виявляється у здатності завдавати шкоди певним елементам Всесвіту (самій матерії: людям, природному середовищу, матеріальним цінностям), потенційне джерело шкоди.
Небезпека - це умова чи ситуація, яка існує в навколишньому середовищі і здатна призвести до небажаного вивільнення енергії, що може спричинити фізичну шкоду, поранення та/чи пошкодження.
Джерелом небезпеки може бути все живе і неживе. Небезпеки не мають вибіркових властивостей, під час свого виникнення вони негативно впливають на всі елементи живого і неживого світу. Впливу небезпек підвладна людина, довкілля, матеріальні цінності. Носіями небезпек є природні процеси та явища, техногенне середовище та дії людей. Небезпеки реалізуються у вигляді потоків речовини, енергії та інформації, вони об’єктивно існують у просторі й у часі.
Ознаками небезпеки є загроза для життя, можливості нанесення шкоди здоров’ю, порушення умов нормального функціонування органів та систем людини.
Дія небезпек виявляється у негативних наслідках, що виникають, як правило, раптово.
За можливістю здійснення (реалізації) впливу на людину небезпека може бути потенційною, реальною і реалізованою.
Потенційна небезпека являє собою загальну загрозу, яка не має чітких просторово-часових показників упливу на людину. Наприклад, у виразах “забруднення навколишнього середовища є шкідливим для людини”, “підприємство пожежонебез- печне”, “буревій може завдати шкоди” йдеться тільки про потенційну небезпеку для людини.
Аксіома потенційної небезпеки: в жодному виді діяльності не можна досягти абсолютної безпечності, тобто будь-яка діяльність людини потенційно небезпечна.
Згідно з цією аксіомою всі дії людей і всі компоненти навколишнього середовища мають здатність створювати небезпеки. При цьому будь-яка нова позитивна дія неминуче супроводжується виникненням нової потенційної небезпеки чи групи небезпек. Навіть при найвищому рівні розвитку техніки абсолютне усунення джерел небезпеки неможливе. Завдання полягає в тому, щоб звести цю небезпеку до мінімуму.
Реальна небезпека завжди пов’язана з конкретною загрозою впливу на людину, визначена в просторі і часі. Наприклад, коли наближається буревій, це є реальною небезпекою для людини, яка знаходиться в межах його дії. Як тільки це стихійне лихо вийшло із зони перебування людини, воно перетворилось в джерело потенційної небезпеки.
Реалізована небезпека визначає факт упливу реальної небезпеки на людину і середовище її мешкання. Наприклад, якщо буревій призвів до травмування чи загибелі людей або спричинив матеріальні збитки, то це реалізована небезпека.
Реалізація небезпеки створює певну ситуацію, яка залежно від характеру дії та наслідків може бути: а) небезпечною; або аварійною; б) катастрофічною; в) екстремальною.
Ситуація, за якої виявляється велика потенційна можливість виникнення нещасного випадку, прийнято називати небезпечною, або аварійною. Ситуація, внаслідок якої загинули люди, називають катастрофічною. Ситуація, що виникла у процесі діяльності, коли психофізіологічне навантаження людини досягає такого рівня, при якому вона може втратити здатність до раціональних вчинків і адекватних обставинам дій, називають екстремальною.
Вивчення природи небезпек і розробка заходів щодо запобігання їх негативним наслідкам потребує класифікації та систематизації небезпек.
Класифікація - застосування логічної операції поділу обсягу поняття, яке є сукупністю поділів (поділ деякого класу на види, поділ видів за різними ознаками тощо). Класифікацією небезпеки займається таксономія - наука про систематизацію складних явищ, понять, об’єктів.
Залежно від конкретних потреб існують різні класифікації (табл. 10).
Небезпеки, викликані стихійними явищами, кліматичними умовами, рельєфом місцевості, природними пожежами, захворюваннями людей, тварин, рослин тощо, називаються природними.
Діяльність людини та продукт цієї діяльності безперервно впливають на навколишнє середовище, генеруючи в ньому антропогенні й техногенні небезпеки.
Небезпеки, що створюються технічними засобами, називаються техногенними. Джерелами техногенних небезпек є також об’єкти техногенного середовища, мешкання людини (будівлі та споруди, знаряддя праці, свійські та домашні тварини тощо), продукти харчування і напої, виготовлені з порушенням технології тощо.
Небезпеки, зумовлені діяльністю людей, називаються антропогенними. Вони поділяються на соціальні й політичні. В Україні основними причинами небезпеки є техногенний і природний блоки негативних чинників, а також руйнування і переоформлення соціальних систем. Виникають нові чинники небезпеки, характерні для перехідного періоду: прогресуючий ринок наркобізнесу, недостатність реального правового захисту, криміналізована підприємницька діяльність, пропаганда засобами інформації насильства і жорстокості як норма досягнення мети тощо. В сучасних умовах застарілим, неповним є визнання техногенно-природного походження небезпек. Сьогодні постає проблема забезпечення безпеки людини в соціально-культурному і природному середовищі, проблема соціально-екологічної безпеки.
До соціальних небезпек належать небезпеки, які називають “хворобами суспільства”: бродяжництво, проституція, алкоголізм, злочинність тощо.
Джерелами політичних небезпек є війни, збройні конфлікти, тероризм, заворушення, конфлікти на економічній, національній, етнічній, релігійній основах тощо.