Розділ 15. Публічно-правова природа ціноутворення в Україні - § 4. Органи ціноутворення
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 
Финансовое право - Фінансове право (за ред. М.П. Кучерявенка)

 

§ 4. Органи ціноутворення


Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і за­стосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладені Урядом України. Подібний контроль здійснюєть­ся у взаємодії з профспілками, товариствами споживачів та інших громадських організацій. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, їх посадові особи мають права, виконують обов’язки і несуть відповідальність, що передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», за винятком повноважень, що регулюють спеціальну податкову правосуб’єктність.

Основним органом, що організує ціноутворення в Україні, є Кабінет Міністрів. Статтею 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» за­кріплені його спеціальні повноваження в цій сфері, до яких належать:

-      забезпечення здійснення державної політики цін;

-      визначення переліку продукції, товарів і послуг, державних фік­сованих і регульованих цін, що затверджуються відповідними органа­ми державного управління;

-      визначення повноважень органів державного управління у сфе­рі встановлення і застосування цін (тарифів), а також контролю за ці­нами (тарифами).

Координація роботи по здійсненню політики цін, проведенню еко­номічного аналізу рівня і динаміки цін, застосуванню заходів для ре­гулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними ор­ганами управління України і їх структурних підрозділів. Формування кошторисної нормативної бази, визначення порядку її застосування в будівництві, контроль за дотриманням замовниками, проектними, будівельно-монтажними організаціями й іншими учасниками інвести­ційної діяльності в нормативних документах і нормативів обчислення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються з залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ і організацій, здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування й архітектури.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення повно­важень органів виконавчої влади і виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25 грудня 1996 р. № 1548 з метою удосконалення системи державного регулювання цін (тарифів) були уточнені повноваження:

-    у сфері регулювання (встановлення фіксованих і граничних рів­нів цін (тарифів) торгових (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, впровадження обов’язкового декларуван­ня змін) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг — центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій;

-    у сфері кошторисної нормативної бази і порядку її застосування в будівництві — Державного комітету будівництва, архітектури і жит­лової політики;

-    у сфері регулювання заставних цін на скляну тару — Ради міні­стрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастополь­ської міських державних адміністрацій;

-    у сфері регулювання переліку вітчизняних і імпортних лікарських засобів і виробів медичного призначення, ціни на які підлягають дер­жавному регулюванню, — Міністерством охорони здоров’я за узгоджен­ням з Міністерством економіки і з питань європейської інтеграції.

Додатком до постанови Кабінету Міністрів України «Про встанов­лення повноважень органів виконавчої влади і виконавчих органів місцевих рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25 грудня 1996 р. № 1548 були деталізовані повноваження центральних органів виконав­чої влади Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, ви­конавчих органів місцевих рад по регулюванню цін і тарифів на окре­мі види продукції, товарів і послуг.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін регулю­ється ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення». Відповідно до неї вся необґрунтовано отримана підприємством, організацією сума виторгу в результаті порушення державної дисципліни цін і діючого порядку визначення вартості будівництва, здійснюваного з залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республі­ки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ, організацій, підлягають вилученню в дохід відповідного бюджету незалежно від підпорядкованості підприємства або організа­ції. Крім цього, у позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у дворазовому розмірі необгрунтовано отриманої суми виторгу. Зазна­чені суми списуються з рахунків підприємств і організацій у банків­ських установах за рішенням суду.

Ціни і тарифи, затверджені з порушенням законодавства по ціно­утворенню, скасовуються Комітетом цін при Кабінеті Міністрів Укра­їни. Особи, винні в порушенні порядку встановлення і застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної від­повідальності.


[1] Бельїх В. С. Правовое регулирование цен и ценообразования в Российской Фе­дерации : учебно-практ. пособие / В. С. Бельїх, С. И. Винниченко. - М. : Изд-во «НОР­МА», 2002. - С. 12-13.

[2] Бельїх В. С. Правовое регулирование цен и ценообразования в Российской Фе­дерации : учеб.-практ. пособие / В. С. Бельїх, С. И. Винниченко. - С. 179.

[3] Бельїх В. С. Правовое регулирование цен и ценообразования в Российской Фе­дерации : учеб.-практ. пособие / В. С. Бельїх, С. И. Винниченко. - С. 20-21.

 

 

Контрольні питання


  1. Поняття і функції ціни.
  2. Які є методи державного регулювання цін і тарифів?
  3. Розкрийте структуру ціни.
  4. Наведіть класифікацію цін.
  5. Органи ціноутворення України.