Розділ 8. Бюджетний процес - § 6. Підготовка, розгляд і затвердження звітів про виконання бюджетів
Рейтинг пользователей: / 3
ХудшийЛучший 
Финансовое право - Фінансове право (за ред. М.П. Кучерявенка)

 

 

§ 6. Підготовка, розгляд і затвердження звітів про виконання бюджетів


Четвертою, завершальною стадією бюджетного процесу є підго­товка, розгляд і затвердження звітів про виконання Державного та місцевих бюджетів.

Так, відповідно до ст. 58 Бюджетного кодексу зведення, складання та надання звітності про виконання Державного бюджету України здійснюються Державним казначейством України. Розпорядники бю­джетних коштів відповідно до єдиної методики звітності складають та подають детальні звіти, що містять бухгалтерські баланси, дані про виконання кошторисів, результати діяльності та іншу інформацію за формами, встановленими законодавством України.

Така звітність складається щомісяця, щоквартально та щорічно. Наприклад, місячна звітність про виконання Державного бюджету України надається Державним казначейством України Верховній Раді  України, Кабінету Міністрів України, Рахунковій палаті та Міністер­ству фінансів України не пізніше 15 числа місяця, наступного за звіт­ним.

Річний звіт Кабінет Міністрів України подає Верховній Раді Укра­їни не пізніше 1 травня року, наступного за звітним. Він містить такі частини:

1) звіт про фінансовий стан (баланс) Державного бюджету України;

2)  звіт про виконання Державного бюджету України;

3)  звіт про рух грошових коштів;

4) інформацію про виконання захищених статей видатків Держав­ного бюджету України;

5)  звіт про бюджетну заборгованість;

6)  звіт про використання коштів з резервного фонду Кабінету Мі­ністрів України;

7)  інформацію про стан державного боргу;

8)  звіт про кредити та операції, що стосуються державних гаран­тійних зобов’язань;

9)  зведені показники звітів про виконання бюджетів;

10)  інформацію про виконання місцевих бюджетів;

11)  іншу інформацію, визнану Кабінетом Міністрів України необ­хідною для пояснення звіту.

Цей звіт аналізує Рахункова палата. У ході такого розгляду викорис­товуються звітні та інформаційно-аналітичні дані Міністерства фінан­сів, Міністерства економіки, Державної податкової адміністрації, Державної митної служби, Державного комітету статистики, Фонду державного майна, Національного банку тощо.

Результатом такого аналізу є висновок щодо використання коштів Державного бюджету. Його зміст зазвичай такий. Зокрема, вказується, чи створило економічне зростання у поточному році передумови для уточнення планових параметрів державного бюджету; чи збільшуєть­ся або зменшується річний обсяг ресурсів та витрат Державного бю­джету; який загальний обсяг фінансових ресурсів Державного бюдже­ту (в тому числі які: залишок бюджетних коштів на початок року, до­ходи, надходження коштів від повернення кредитів, надходження для фінансування Державного бюджету); скільки становлять витрати Дер­жавного бюджету (в тому числі видатки, надання кредитів, погашення державного боргу); яка сума залишку коштів і чи збільшилася або зменшилася вона з початку року. Обов’язково вказуються проблеми, які залишилися неподоланими (наприклад, щодо обсягів невідшкодованих сум податку на додану вартість; забезпечення головними розпорядни­ками бюджетних коштів розподілу отриманих асигнувань, результатом чого стало непроведення запланованих видатків по окремих бюджетних програмах; нарощування простроченої заборгованості перед держав­ним бюджетом за кредитами, залученими державою або під державні гарантії; та ін). Резюмується, чи здійснено урядом всі необхідні заходи для належного виконання бюджету (див., наприклад, Висновок щодо виконання Державного бюджету України за перший квартал 2008 р., затверджений постановою Колегії Рахункової палати від 11 червня 2008 р. № 13-6, Висновок щодо виконання Державного бюджету Укра­їни за перше півріччя 2008 р., затверджений постановою колегії Рахун­кової палати від 27 серпня 2008 р. № 19-3).

Після цього звіти з відповідними висновками передаються до Вер­ховної Ради України, яка їх розглядає і приймає певні рішення.


[1] Раніше діючим Законом України «Про бюджетну систему в Україні» від 29 лип­ня 1995 р. були закріплені саме такі стадії бюджетного процесу.

[2] Анисимов А. Бюджетний процесс и бюджетний календарь / А. Анисимов, Г Крьілов // Хоз-во и право. - 1995. - № 10. - С. 64.

[3] Проте практика прийняття щорічного закону про Державний бюджет України свідчить про порушення норм Бюджетного кодексу України стосовно змісту цього дуже важливого законодавчого акта. Позитивно, що на цю проблему звернув увагу Конституційний Суд України, прийнявши 22 травня 2008 р. рішення № 10-рп/2008 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).

[4] Доволі цікаву думку з цього приводу висловив Конституційний Суд України у рішенні від 13 січня 2009 р. № 1-рп/2009 у справі за конституційним поданням 54 на­родних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень абзацу тринадцято­го пункту 1 частини першої статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», частини другої статті 52, частини третьої статті 53, частини другої статті 54 Бюджет­ного кодексу України в аспекті положень частини першої статті 93, частини другої статті 96, пункту 6 статті 116 Конституції України (справа про право законодавчої ініціативи щодо внесення змін до закону про Державний бюджет України).

[5] До введення в дію Бюджетного кодексу ця проблема вирішувалась дещо по- іншому: згідно із Законом «Про бюджетну систему України» Верховна Рада України приймала постанову щодо поточних витрат у новому бюджетному році або продов­ження дії в наступному році закону про Державний бюджет попереднього року.

 

 

Контрольні питання


  1. Дайте визначення бюджетного процесу.
  2. У чому відмінності бюджетного циклу та бюджетного пе­ріоду?
  3. Вкажіть стадії бюджетного процесу.
  4. Проаналізуйте принципи бюджетного процесу. Який порядок складання проектів бюджетів? Який порядок розгляду та прийняття бюджетів?
  5. Які суб ’ єкти беруть участь у бюджетному процесі? Розкрий­те їх повноваження.
  6. Який документ містить головні пріоритети бюджетної по­літики на плановий рік?
  7. Визначте зміст закону про Державний бюджет України.
  8. Які документи подаються до Верховної Ради України разом з проектом закону про Державний бюджет?
  9. Яку форму виконання бюджетів застосовують в Україні? В чому її сутність?
  10. У яких випадках здійснюють секвестр бюджету?
  11. Дайте характеристику звітності про бюджет.