| Розділ 5. Відповідальність за порушення фінансового законодавства: поняття та види - § 4. Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства |
| Финансовое право - Фінансове право (за ред. М.П. Кучерявенка) |
|
Страница 4 из 4
§ 4. Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства Законодавче закріплення застосування штрафних санкцій до юридичних осіб за порушення податкового законодавства зумовлює необхідність розгляду питання щодо правової природи цих санкцій. Вчені-адміністративісти підкреслюють, що для підвищення ефективності законодавства про адміністративну відповідальність юридичних осіб слід чітко визначити загальні засади такої відповідальності та встановити механізм притягнення юридичних осіб до адміністративної відповідальності[1]. Оскільки на сьогодні КпАП не визнає юридичних осіб суб’єктами адміністративних правопорушень, то необхідно з’ясувати важливе теоретичне і практичне питання щодо належності штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків — юридичних осіб, до певного виду юридичної відповідальності. Визнаючи фінансову відповідальність самостійним видом юридичної відповідальності, фахівці вказують на головну її особливість, яка полягає в тому, що крім штрафних санкцій вона передбачає і право- відновлювальні санкції, які стимулюють виконання фізичними і юридичними особами обов’язків, передбачених фінансовим (податковим) законодавством, а також забезпечують компенсацію шкоди, завданої державі в результаті їх протиправної поведінки[2]. Мірами фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства слід вважати передбачені санкцією податково-правової норми штрафні (фінансові) санкції та пеню. їх особливості полягають у такому: - застосовуються у разі вчинення порушення норм податкового законодавства і полягають у додаткових майнових обтяженнях; - виступають як міра державного примусу, що застосовується до правопорушників; - мають за мету покарання правопорушників, а також компенсацію майнових втрат бюджетів і державних цільових фондів внаслідок не- надходження або несвоєчасного надходження податків і зборів; - мають майновий (грошовий) характер. Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафною санкцією (штрафом) є плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов’язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним правил оподатковування, визначених відповідними законами. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а в окремих випадках самостійно нараховуються і сплачуються платником податків. Механізм застосування штрафних санкцій до платників податків за порушення правил оподатковування деталізований в Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових санкцій) органами державної податкової служби, затвердженій наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. № 110. Поряд зі штрафом сплату пені також слід розглядати як міру фінансової відповідальності, а саме як плату у вигляді відсотків, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов’язання. У цьому законодавчому визначенні пені, закріпленому у п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цльовими фондами», слід особливо підкреслити, що підставою її нарахування є саме порушення терміну погашення податкового зобов’язання. У податковому праві пеня має подвійну природу. По-перше, вона є способом забезпечення виконання обов’язку по сплаті податків і зборів. При цьому вона виконує стимулюючу функцію. По-друге, пеня є санкцією за порушення встановленого законодавством терміну сплати суми податкового зобов’язання, а тому виступає мірою право- відновлювальної відповідальності. Правовідновлювальна відповідальність передбачає застосування санкцій, спрямованих на відновлення порушених прав, примусове виконання обов’язків, усунення протиправного стану[3]. Порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування і погашення пені, що справляється з платника податків у зв’язку із несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов’язання, регулюється ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також Інструкцією про порядок погашення та нарахування пені, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2001 р. № 77.
[1] Адміністративне право України : підручник / за ред. Ю. П. Битяка. - Х. : Право, 2000. - С. 175. [2] Кучеров И. И. Налоговьій контроль и ответственность за нарушения законода- тельства о налогах и сборах / И. И. Кучеров, О. Ю. Судаков, И. А. Орешкин / под ред. И. И. Кучерова. - М., 2001. - С. 143. [3] Див.: Соловьев В. Правовосстановительная ответственность частного субьекта в налоговом законодательстве / В. Соловьев // Хозяйство и право. - 2002. - № 4. - С. 92.
Контрольні питання
|