Розділ 5. Відповідальність за порушення фінансового законодавства: поняття та види - § 4. Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 
Финансовое право - Фінансове право (за ред. М.П. Кучерявенка)

 

§ 4. Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства


Законодавче закріплення застосування штрафних санкцій до юридичних осіб за порушення податкового законодавства зумовлює необхідність розгляду питання щодо правової природи цих санкцій. Вчені-адміністративісти підкреслюють, що для підвищення ефек­тивності законодавства про адміністративну відповідальність юри­дичних осіб слід чітко визначити загальні засади такої відповідаль­ності та встановити механізм притягнення юридичних осіб до ад­міністративної відповідальності[1]. Оскільки на сьогодні КпАП не визнає юридичних осіб суб’єктами адміністративних правопору­шень, то необхідно з’ясувати важливе теоретичне і практичне пи­тання щодо належності штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків — юридичних осіб, до певного виду юридичної відповідальності.

Визнаючи фінансову відповідальність самостійним видом юридич­ної відповідальності, фахівці вказують на головну її особливість, яка полягає в тому, що крім штрафних санкцій вона передбачає і право- відновлювальні санкції, які стимулюють виконання фізичними і юри­дичними особами обов’язків, передбачених фінансовим (податковим) законодавством, а також забезпечують компенсацію шкоди, завданої державі в результаті їх протиправної поведінки[2].

Мірами фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства слід вважати передбачені санкцією податково-правової норми штрафні (фінансові) санкції та пеню. їх особливості полягають у такому:

-    застосовуються у разі вчинення порушення норм податкового законодавства і полягають у додаткових майнових обтяженнях;

-    виступають як міра державного примусу, що застосовується до правопорушників;

-   мають за мету покарання правопорушників, а також компенсацію майнових втрат бюджетів і державних цільових фондів внаслідок не- надходження або несвоєчасного надходження податків і зборів;

-   мають майновий (грошовий) характер.

Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними ці­льовими фондами» штрафною санкцією (штрафом) є плата у фіксова­ній сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов’язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним правил оподатковування, визна­чених відповідними законами. Штрафні санкції накладаються конт­ролюючими органами, а в окремих випадках самостійно нараховують­ся і сплачуються платником податків.

Механізм застосування штрафних санкцій до платників податків за порушення правил оподатковування деталізований в Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових санкцій) органами державної податкової служби, затвердженій наказом Держав­ної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. № 110.

Поряд зі штрафом сплату пені також слід розглядати як міру фі­нансової відповідальності, а саме як плату у вигляді відсотків, нарахо­ваних на суму податкового боргу (без урахування пені), що справля­ється з платника податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням по­даткового зобов’язання. У цьому законодавчому визначенні пені, за­кріпленому у п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цльовими фондами», слід особливо підкреслити, що підставою її на­рахування є саме порушення терміну погашення податкового зобов’язання.

У податковому праві пеня має подвійну природу. По-перше, вона є способом забезпечення виконання обов’язку по сплаті податків і зборів. При цьому вона виконує стимулюючу функцію. По-друге, пеня є санкцією за порушення встановленого законодавством терміну сплати суми податкового зобов’язання, а тому виступає мірою право- відновлювальної відповідальності. Правовідновлювальна відповідаль­ність передбачає застосування санкцій, спрямованих на відновлення порушених прав, примусове виконання обов’язків, усунення проти­правного стану[3].

Порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування і погашення пені, що справляється з платника податків у зв’язку із несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов’язання, регулюється ст. 16 Закону України «Про порядок пога­шення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державни­ми цільовими фондами», а також Інструкцією про порядок погашення та нарахування пені, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2001 р. № 77.

 


[1] Адміністративне право України : підручник / за ред. Ю. П. Битяка. - Х. : Право, 2000. - С. 175.

[2] Кучеров И. И. Налоговьій контроль и ответственность за нарушения законода- тельства о налогах и сборах / И. И. Кучеров, О. Ю. Судаков, И. А. Орешкин / под ред. И. И. Кучерова. - М., 2001. - С. 143.

[3] Див.: Соловьев В. Правовосстановительная ответственность частного субьекта в налоговом законодательстве / В. Соловьев // Хозяйство и право. - 2002. - № 4. - С. 92.


 

Контрольні питання


  1. Відповідальність за порушення фінансового законодавства в системі юридичної відповідальності.
  2. Вкажіть підстави відповідальності за порушення фінансо­вого законодавства.
  3. Охарактеризуйте склад та види фінансових правопору­шень.
  4. У чому сутність відповідальності за порушення бюджетного законодавства? Відповідальність за порушення податкового законодавства.
  5. Розкрийте види та особливості фінансових санкцій.