Розділ IV. Екологічні права та обов’язки громадян - § 4. Гарантії, охорона, форми та способи захисту екологічних прав громадян PDF Печать
Экологическое право - Екологічне право України (Гетьман, Шульга)

 

§ 4. Гарантії, охорона, форми та способи захисту екологічних прав громадян


Під гарантіями прав розуміють сукупність об’єктивних і суб’єк­тивних факторів, спрямованих на фактичну реалізацію прав людини, на усунення причин і перешкод їх обмеження, ненадійного здійснення і захист від порушень. Вони поділяються на загальні й спеціальні. До загальних належать соціально-економічні, політичні, ідеологічні умо­ви життя суспільства. До спеціальних — юридичні, які закріплюються в чинному законодавстві. Однак вони перебувають у нерозривному зв’язку, взаємодії.

У статті 10 Закону «Про охорону навколишнього природного середо­вища» встановлені еколого-правові гарантії екологічних прав громадян. Аналіз зазначених гарантій свідчить про їх різну спрямованість. У ній закріплені гарантії забезпечення екологічних прав громадян: а) прове­дення широкомасштабних державних заходів щодо підтримки, від­новлення, поліпшення стану навколишнього природного середовища (має еколого-економічний характер, забезпечує екологічну рівновагу і гармонійний розвиток природи і суспільства); б) зобов’язання міні­стерств, відомств, підприємств, установ, організацій здійснювати тех­нічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської й іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконання екологічних вимог при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві й експлуатації народногосподарських об’єктів; в) участь громадських об’єднань і громадян у діяльності по охороні навколиш­нього природного середовища; г) здійснення державного і громад­ського контролю за дотриманням законодавства по охороні навко­лишнього природного середовища; д) компенсація у встановленому порядку шкоди, заподіяної здоров’ ю і майну громадян унаслідок по­рушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; е) невідворотність відповідальності за порушення за­конодавства про охорону навколишнього природного середовища; є) створення і функціонування мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації. Гарантії, перераховані в пунктах б-є, разом сприяють нормальному здійсненню громадянами своїх екологічних прав, при якому відсутні істотні порушення функцій життєзабезпечення, виконувані природними чи перетвореними еко­системами.

Слід мати на увазі, що діяльність, яка перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та ін­ших екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому законодавством України[6]. За своїм змістом ця гарантія має припиню- вальний характер.

Крім названих гарантій, що мають загальне значення, у законодав­стві також установлені спеціальні гарантії екологічних прав. Напри­клад, Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» передбачає такі гарантії: пріоритет захисту людини і навко­лишнього природного середовища від впливу іонізуючого випроміню­вання (ст. 5); надання громадянину повної інформації про дозу опро­мінення й можливу шкоду для здоров’я, що може бути заподіяна ви­користанням іонізуючого випромінювання при обстеженні чи лікуван­ні (ст. 16), та ін.

Правова охорона екологічних прав являє собою систему приписів, закріплених у законодавстві, що забезпечують міру дозволеного і на­лежного поводження суб’єктів. Іншими словами, охорона прав зво­диться до правотворчої діяльності по встановленню охоронних норм у статиці (в об’ єктивному змісті), виявляється в період нормального (без перешкод) здійснення екологічних прав, а захист настає у випадку порушення прав з метою їх відновлення, де необхідно застосувати примус з боку компетентних органів. Як правило, охорона — це сис­тема правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямо­ваних на раціональне використання природних ресурсів, запобігання необґрунтованому використанню, попередження та відвернення ан­тропогенного впливу, відтворення і підвищення якості природних ресурсів, забезпечення особливого режиму використання природних ресурсів природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико- культурного призначення.

Про захист прав громадян у сфері екології йдеться в ст. 11 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», де за­кріплене загальне правило, відповідно до якого держава гарантує своїм громадянам реалізацію екологічних прав, наданих їм законодавством. Зокрема, конкретні органи державного управління зобов’язуються на­давати всебічну допомогу громадянам у здійсненні ними їх екологічних прав. Порушені права громадян повинні бути відновлені, а їх захист здійснюється в судовому порядку.

Способи і форми захисту слід розглядати як явища не тотожні. Форми захисту — адміністративний, судовий, громадський, самоза­хист, звернення до Уповноваженого з прав людини тощо. А способи захисту в екологічному законодавстві, на відміну від цивільного (ст. 16 ЦК України), не містяться в узагальненому виді. Хоча вони все-таки одержали закріплення в поресурсовому екологічному законодавстві. Зокрема, до них можна віднести такі види: визнання екологічних прав; відновлення порушеного права; припинення дії, що перешкоджає здій­сненню права або порушує його; відшкодування збитків та інші спо­соби відшкодування майнової шкоди, а також моральної шкоди (еко­логічної шкоди); зміна правовідношення; припинення правовідношен- ня; визнання незаконним рішень, дій чи бездіяльності органів держав­ної влади, місцевого самоврядування, службових і посадових осіб; інші способи, встановлені в нормативно-правових актах.

Адміністративна форма захисту регламентується ст. 40 Консти­туції України, Законом України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року[7], відповідно до яких громадяни можуть звертатися в орга­ни державної влади, місцевого самоврядування, об’єднання громадян, до підприємств, установ, організацій незалежно від форми власнос­ті зі зверненнями, зокрема, зауваженнями, пропозиціями і скаргами, у тому числі й з екологічних питань.

До громадського порядку захисту можна віднести: референдум[8]; громадські (публічні) слухання; загальні збори громадян за місцем про­живання; залучення експертів від громадськості в робочі групи, утворе­ні органами влади, по екологічних питаннях, участь у проведенні дер­жавної екологічної експертизи, а також проведення громадської експер­тизи; збори, мітинги, походи, демонстрації; робота з депутатами.

Як самостійну форму захисту природних екологічних прав варто розглядати самозахист. Способи самозахисту можуть бути визначені в законі чи договорі. Характерно, що число способів самозахисту не обмежується. Вони можуть застосовуватися як окремо, так і в комп­лексі, але лише з дотриманням умов правомірної реалізації. Особа може самостійно обирати способи самозахисту з урахуванням змісту порушеного права, характеристики протиправної поведінки. Але об­раний спосіб самозахисту не може суперечити вимогам закону.

Під самозахистом екологічних прав розуміють передбачені мораль­ними засадами суспільства та нормами законодавства, у певних випадках визначеними у договорі, дії особи (тобто застосування засобів протидії), яка наділена зазначеним правом, спрямовані на забезпечення недотор­канності права, припинення порушення і ліквідацію наслідків.

До форм правового захисту прав і свобод громадянина належить, зокрема, судовий захист, що є найбільше ефективним механізмом у даній сфері.


[1] Конституція України : науково-практичний коментар / Б. В. Авер’янов, О. В. Батанов, Ю. В. Баулін та ін. ; ред. кол. В. Я. Тацій, Ю. П. Битяк, Ю. М. Грошевой та ін. - Х. : Право; К. : Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2003. - С. 66-78, 82-88, 255-258 та ін.

[2] Вказані права будуть додатково розглянуті у наступному параграфі.

[3] Відом. Верхов. Ради України. - 1993. - № 4. - Ст. 20.

[4] Судовий захист екологічних прав громадян України : довідник для суддів / М. В. Краснова, Н. Р. Малишева, П. І. Шевчук та ін. - К. : Вид. дім «КМ Академія», 2001. - С. 17.

[5] Конституція України : науково-практичний коментар / Б. В. Авер’янов, О. В. Ба- танов, Ю. В. Баулін та ін. ; ред. кол. В. Я. Тацій, Ю. П. Битяк, Ю. М. Грошевой та ін. - С. 327-331 та ін.

[6] Про Порядок обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення ді­яльності підприємств, установ, організацій і об’єктів у разі порушення ними законо­давства про охорону навколишнього природного середовища : Постанова Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-ХП // Відом. Верхов. Ради України. - 1992. - № 46. - Ст. 637.

[7] Відом. Верхов. Ради України. - 1996. - № 47. - Ст. 256.

[8] Порядок підготовки та проведення референдумів регулюється Конституцією України, Законами України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 3 липня 1991 року // Відом. Верхов. Ради УРСР. - 1991. - № 33. - Ст. 443; «Про місцеве само­врядування в Україні» від 21 травня 1997 року // Офіц. вісн. України. - 1997. - № 25. - С. 20-77

 

 

Контрольні питання


  1. Якими нормативно-правовими актами передбачаються і яки­ми засобами реалізуються екологічні права громадян?
  2. Розкрийте поняття, сутність і зміст права громадян на без­печне навколишнє природне середовище.
  3. Куди доцільно звертатися громадянам за захистом екологіч­них прав?
  4. Яким є порядок розгляду звернень громадян?
  5. Загальна характеристика та порядок проведення публічних заходів щодо захисту навколишнього природного середови­ща.
  6. Розгляньте загальні конституційні права та обов’ язки грома­дян.
  7. Дайте характеристику права громадян на отримання еколо­гічної інформації. Розгляньте процедуру отримання еколо­гічної інформації. Які вимоги пред’являються до екологічної інформації? Якими нормативно-правовими актами регламен­туються дані інформаційні відносини?
  8. Охарактеризуйте гарантії, що забезпечують реалізацію еко­логічних прав громадян.
  9. Проаналізуйте форми і засоби захисту екологічних прав громадян.
  10. Визначте особливості відшкодування збитків, спричинених порушенням екологічних прав громадян.