Печать
PDF

Розділ 3 КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - § 5. Внесення змін до Конституції України

Posted in Конституционное право - Конституційне право України (Колісник, Барабаш)

§ 5. Внесення змін до Конституції України

Порядок внесення змін до Конституції України визначається в роз­ділі ХІІІ Основного Закону. Він спрямований на забезпечення як ста­більності конституційного ладу, так і динаміку його розвитку з ураху­ванням суспільних потреб, що постійно змінюються. Аналіз норм цього розділу дає підстави стверджувати, що Конституція України на­лежить до жорстких, важко змінюваних актів, що вона може бути змінена лише в особливому, закріпленому нею порядку. Саме сталий процесуальний порядок внесення до неї змін забезпечує стабільність правового захисту і можливість часткової зміни окремих положень у разі необхідності. Таким чином забезпечується, з одного боку, ста­більність суспільних відносин, а з другого — можливість їх подальшо­го розвитку на демократичних засадах.

Уперше в практиці конституційного регулювання в Україні вво­диться диференційований підхід до зміни конституційного тексту.

Право подання до Верховної Ради України законопроекту про вне­сення змін до Конституції України (крім розділів І, ІІІ і ХІІІ) надаєть­ся лише Президенту України та не менш як третині народних депута­тів України від конституційного складу Верховної Ради. Цей законо­проект має бути попередньо обговорений і схвалений простою біль­шістю народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради. Остаточне рішення щодо внесення змін до Конституції приймається тільки на наступній черговій сесії Верховної Ради не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.

Ще складніший порядок внесення змін до Конституції України встановлюється стосовно тих розділів, які становлять її фундаменталь­ну основу. Згідно зі статтею 156 Конституції, законопроект про вне­сення змін до розділу І «Загальні засади», розділу ІІІ «Вибори. Рефе­рендум» і розділу ХІІІ «Внесення змін до Конституції України» по­дається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради. Такий законопроект ухвалюється кваліфікованою більшістю, не менш як дво­ма третинами від конституційного складу Парламенту. Чинним цей закон вважається тільки від часу затвердження його всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України. Частина 2 ст. 156 забороняє повторне подання законопроекту про внесення змін до цих розділів Конституції з одного й того ж питання на розгляд Вер­ховної Ради України того самого скликання. Це може зробити Парла­мент лише наступного скликання.

Передбачений у Конституції України ускладнений механізм зміни конституційного тексту спрямований на забезпечення стабільності конституційного ладу, прав і свобод людини і громадянина. Так, згідно зі ст. 157 Конституції Основний Закон держави не може бути змінений, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, якщо вони спрямовані на ліквідацію незалеж­ності чи на порушення територіальної цілісності України.

Це, звичайно, не означає, що другий розділ Конституції, присвяче­ний основним правам, свободам і обов’язкам людини і громадянина, не може бути змінений взагалі. Конституція передбачає можливість подальшого розширення конституційних прав і свобод, посилення їх гарантованості. Згідно з частиною 1 ст. 22 Конституції, права і свобо­ди людини і громадянина не є вичерпними. Тим самим конституційно визнається можливість розширення кола основних прав і свобод особи. Водночас ні за яких обставин не може бути змінена Конституція Укра­їни в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Досить важливим є положення ст. 158 Конституції України, яке забороняє повторне подання до Верховної Ради одного й того самого законопроекту, якщо він уже розглядався Парламентом України і був ним відхилений, раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту. Ця конституційна норма спрямована на збере­ження стабільності Конституції. Її стабільності сприяє й те, що Верхов­на Рада протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.

Основний Закон вимагає обов’язкового висновку Конституційного Суду України щодо конституційності законопроектів про внесення змін до Конституції з питань, які стосуються національної безпеки України, забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Так, згідно зі ст. 159 Конституції України, законопроект розглядається Верховною Радою за наявності висновків Конституційного Суду України щодо відповід­ності законопроекту вимогам статей 157 і 158. Стаття 157 Конституції України встановлює, що Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію неза­лежності чи на порушення територіальної цілісності України, а ст. 158 передбачає, що законопроект про внесення змін до Конституції Укра­їни, який розглядався Верховною Радою України і закон не був при­йнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніш ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту.

Стосовно висновку Конституційного Суду щодо конституційності законопроекту, то він є важливою юридичною гарантією проти мож­ливості порушення Основного Закону. Парламент не може прийняти законопроект до свого розгляду з питань, передбачених статтями 157 і 158 Конституції без цього висновку. Але навіть за наявності позитив­ного висновку законопроект може бути прийнятий або відхилений Верховною Радою, а прийнятий закон може бути не затверджений на­родом на всеукраїнському референдумі.

Восьмого грудня 2004 р. до чинної Конституції України були вне­сені зміни, пов’язані з переходом нашої держави до парламентсько- президентської форми правління.

Таким чином, встановлений у ХІІІ розділі Конституції України ускладнений порядок зміни конституційного тексту спрямований на забезпечення стабільності конституційних норм, що має суттєве зна­чення для стабільності правової системи, її розвитку на демократичних засадах.

 

Контрольні запитання

1. Дайте визначення поняття Конституції України.

2. Дайте класифікацію конституцій за різними ознака­ми.

3. Які функції здійснює Конституція України?

4. Які юридичні властивості притаманні Конституції України?

5. У чому виявляється найвища юридична сила Консти­туції України?

6. Що означає пряма дія норм Конституції України?

7. Які є способи тлумачення Конституції України?

8. Які є способи реалізації конституційних норм?

9. У чому полягає процедура внесення змін до Конститу­ції України?


[1] Див.: ЧерданцевА. Ф. Толкование права // Общая теория государства и права: Академический курс: В 2 т. — Т. 2: Теория права. — М., 1998. — С. 328-329.