Розділ 8 Загальна характеристика християнства
Розділ 8 Загальна характеристика християнства
§ 1. Соціально-історичні причини виникнення християнства
Християнство виникло в І ст. н. е. в одному зі східних районів Римської імперії — Палестині. Рим являв собою цивільну громаду вільних, повноправних людей, не входили до громади раби й іноземці. До I ст. н. е. різко зросла економічна нерівність, концентрація влади і грошей у невеликої групи громадян. Війни і пограбування провінцій призвели до збідніння більшості населення, підкорені народи прагнули при найменшій можливості звільнитися від влади Риму. Починаючи з 30-х рр. II ст. до н. е. і по 30 р. до н. е. у римській державі йшла боротьба: повстання, боротьба полководців один з одним. Це був період громадянських воєн. Римські власті не могли справитися з кризою. Сенат на цей час представляв інтереси вузького прошарку, це була олігархія, усередині якої велася боротьба за вплив.
В другій половині I ст. до н. е. влада старої сенатської знаті була зломлена й у боротьбу вступили полководці. У 48 р. до н. е. у результаті битви між Гаєм Юлієм Цезарем і Гнеєм Помпеєм одноособовим правителем стає Цезар. Після вбивства Цезаря, у результаті запеклої боротьби до влади приходить Октавіан Август, потім Тіберій. У період правління цих імператорів склався бюрократичний апарат, прокуратори в провінціях одержали судові повноваження, але основні питання вирішувалися військовою силою. У I ст. до н. е. у містах Греції, Італії, Малої Азії став зменшуватися авторитет античних божеств, стара релігія вже не здатна була задовольнити духовні запити народу. Велике поширення одержали чаклунство, магія, віра в пророкування, античні боги стали поступатися східним божествам: єгипетським Осірісу, Ісіді й Серапісу, фрігійському Атісу, перському Мітрі тощо.
Релігійна криза особливо гостро проявилася в Палестині, де і виникло християнське віровчення. У 63 р. до н. е. Помпей, який захопив Сирію, скористався внутрішньою боротьбою в Іудеї і ввів туди війська. Іудея ввійшла до складу Римської держави і була приєднана до провінції Сирії.
У цілому в Палестині відбувалися ті ж процеси, що й в інших областях держави: майнові, соціальні, етнічні і релігійні протиріччя дестабілізували обстановку в країні. У палестинському суспільстві не було єдності: існували різні угруповання, що сперечалися з політичних питань і питань віровчення. До суспільної верхівки належали саддукеї, які вимагали чіткого дотримання встановлень, записаних у Біблії; фарисеї — релігійна течія, представники якої виступали за чистоту іудаїзму, проти контактів з чужоземцями. На відміну від саддукеїв, фарисеї займалися тлумаченням священних книг, визнавали воскресіння мертвих, загробне воздаяння. Наприкінці I ст. до н. е. — на початку I ст. н. е. склалася радикальна течія зелотів і сикаріїв, що виступали за непримиренну боротьбу з Римом і власною знаттю. Крім цих груп, у Палестині I ст. н. е. була велика кількість бродячих проповідників, що провіщали швидкий прихід рятівника — Месії (машіах), помазаника божого, який звільнить народ і стане царем іудейським.
Серед релігійних груп була секта єссеїв, про які розповідали ще античні історики Йосип Флавій, Філон Александрійський і Пліній Старший. Рукописи цієї громади були виявлені в районі Мертвого моря, біля сучасного селища Кумран. Вивчення кумранських рукописів дало можливість ясніше уявити корені християнського віровчення. Єссеї порвали зв’язки з єрусалимським Храмом і стали називати себе Новим союзом. Метою громади була боротьба проти «синів пітьми», до яких зараховували всіх інаковіруючих.
Основні положення їхнього вчення: віра в прихід божественного спасителя (месіанізм), уявлення про боротьбу у світі двох начал — злого і доброго (дуалізм), обраність членів громади як «синів світла», віра в кінець цього світу (есхатологія). У єссеїв особливе місце займало вчення про посередника між Богом і людьми — Вчителя праведності.
Поширенню месіаністських сподівань сприяли трагічні наслідки війни і придушення єврейських повстань проти римлян. Слід зазначити, що велика кількість євреїв жила поза Палестиною і сприйняла релігійно-філософські вчення Філона і Сенеки, що також уплинули на становлення християнського вчення. Філон спробував об’єднати старозавітну міфологію із вченнями грецьких стоїків, платоників і піфагорійців. На основі цього синтезу Філон сформулював концепцію абсолютного Бога, що відрізнялася від розуміння єдиного Бога, як Бога обраного народу. Філон вважав, що Богові служать дві сили: Логос і світовий Дух. Три особи — світовий Бог, Логос і Дух — з’являються перед людиною то як трійця, то як єдине ціле. На думку Філона, світ створений за допомогою божественного і творчого слова, що ототожнюється з Логосом. У Сенеки Філон запозичив ідеї спасіння душі, презирства до земного життя, про рівність людей перед Богом, покірності долі і любові до ворогів.