Розділ 6. Правове регулювання державних доходів і державних видатків
Розділ 6. Правове регулювання державних доходів і державних видатків
§ 1. Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів
§ 2. Поняття і види державних і муніципальних витрат
§ 1. Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів
Для здійснення цілей і завдань, що стоять перед державою, і завдань реалізації нею своїх функцій, необхідною умовою є наявність відповідних фінансових коштів. За рахунок витрати цих коштів і задовольняються державні потреби. Формування таких фінансових коштів здійснюється через таку категорію, як державні доходи.
Державні доходи являють собою частину внутрішнього валового продукту, що надходить у вигляді різних грошових платежів і надходжень у власність держави для використання їх компетентними державними органами в забезпечення цілей і завдань, що стоять перед державою.
Муніципальні доходи — частина внутрішнього валового продукту, що надходить у формі платежів і надходжень у місцеві бюджети і служить вирішенню різних питань, що стоять перед органами місцевого самоврядування.
У формуванні державних доходів беруть участь усі ланки фінансової системи країни. У результаті цієї цілеспрямованої діяльності держава формує ряд грошових фондів (державний і місцевий бюджети, централізовані позабюджетні цільові фонди). Утворення таких фондів відбувається за різними напрямками. Це і кошти держави, і надходження від юридичних і фізичних осіб, кошти, направлені громадськими організаціями.
Державні і муніципальні доходи являють собою досить багатогранну, однак у той же час єдину систему. Уся ця видова розмаїтість найбільш рельєфно виявляється через класифікацію. В основу класифікації державних і муніципальних доходів можуть бути покладені різні ознаки. Так, можна виділити види доходів, залежно:
а) від методу утворення:
- обов’язкові;
- добровільні (наприклад, кошти отримані в результаті проведення лотерей чи випуску акцій);
б) від порядку утворення:
- централізовані (зосереджуються на рівні Державного бюджету);
- децентралізовані (акумулюються на рівні державних підприємств, організацій чи установ);
в) від юридичної форми надходжень:
- податкові (податки і збори податкового характеру: збори, мита і плати — ці платежі становлять основу доходів держави і органів місцевого самоврядування);
- неподаткові (наприклад, кошти, що надходять від реалізації державної власності);
г) від територіального рівня:
- загальнодержавні;
- місцеві;
д) від джерела утворення:
- від державного або муніципального господарства;
- від юридичних осіб, заснованих на недержавній власності;
- від громадських організацій;
- від фізичних осіб.
Для прикладу можна навести класифікацію доходів бюджету, що дав законодавець у Бюджетному кодексі України (ст. 8):
1) податкові надходження;
2) неподаткові надходження;
3) доходи від операцій з капіталом;
4) трансферти.
Суспільні відносини у сфері формування державних і муніципальних доходів виступають у правовій формі. Аналіз чинного фінансового законодавства дає можливість зробити висновок, що правові норми, які регулюють питання формування державою грошових фондів, головним чином розосереджені, розкидані між такими підгалузями фінансового права, як бюджетне і податкове.
Так, ст. 2 Бюджетного кодексу України містить визначення доходів бюджету — податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, здійснення яких передбачене законодавством України (включаючи трансферти, подарунки, гранти).