Печать
PDF

Глава 12 Представництво і довіреність

Posted in Гражданское право - Цивільне право: т.1 (В.І.Борисова та ін.)

Глава 12 Представництво і довіреність

 

 

§ 1. Загальні положення

§ 2. Підстави виникнення та види представництва

§ 3. Комерційне представництво

§ 4. Довіреність

§ 5. Представництво без повноважень або з їх перевищенням

 

 

§ 1. Загальні положення


За загальним правилом учасники цивільних відносин особисто набувають цивільних прав та цивільних обов’язків шляхом укладення правочинів. Але не виключено випадки, коли вони за тих чи інших обставин позбавлені здатності чи можливості самостійно здійснювати необхідні юридичні дії. Представництво забезпечує усунення юридич­них або фактичних перешкод, які не дають фізичній або юридичній особі самостійно укласти той чи інший правочин.

Юридичні перешкоди, як правило, пов’язані із статусом фізичної або юридичної особи і обумовлені повною відсутністю дієздатності або не­достатністю її обсягу для вчинення правочинів. Наприклад, згідно зі ст. 31 ЦК за малолітніх осіб правочини, окрім дрібних побутових, укла­дають від їх імені батьки (усиновителі) або опікун. Вони виступають законними представникамми цих осіб (ст. 242 ЦК). У ряді випадків без виникнення відносин представництва неможливе здійснення діяльнос­ті відокремленими підрозділами юридичної особи. Зокрема, керівники філій і представництв здійснюють представництво за довіреністю, ви­даною на підставі акта органу юридичної особи (ч. 2 ст. 244 ЦК).

До фактичних перешкод прийнято відносити такі обставини реаль­ної дійсності, які не дозволяють суб’єктам цивільного права самостійно укладати правочини. Такими перешкодами можуть бути хвороба, від­сутність у місці проживання у момент вчинення правочину (від’їзд у відрядження, на лікування або відпочинок), правова необізнаність тощо. Відносини представництва можуть виникати також тоді, коли орган юридичної особи позбавлений можливості самостійно здійснити юридичні дії, наприклад, внаслідок значної завантаженості або у зв’язку з необхідністю вести справи одночасно у кількох місцях тощо.

Представництво — це правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч. 1 ст. 237 ЦК). Пред­ставник не виступає стороною правочину, а здійснює представництво шляхом реалізіції наданих йому повноважень з його укладення від імені та в інтересах особи, яку він представляє. Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє (ч. 1 ст. 238 ЦК). Це правило стосу­ється представництва, яке виникає на підставі договору або акта органу юридичноі особи. Воно не поширюється на випадки виникнення закон­ного представництва. Законні представники, наприклад, батьки мало­літньої або опікун недієздатної особи, шляхом укладення правочину від імені та в інтересах інших осіб, коло яких визначене законом, забезпе­чують реалізацію їх цивільних прав та законних інтересів.

Представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він пред­ставляє. Так особа може тільки особисто скласти заповіт, відмовитися від спадщини, права власності на об’єкт нерухомості чи інше майно, перехід або припинення прав на яке підлягає державній реєстрації тощо.

Мета представництва полягає у вчиненні представником правочинів в інтересах особи, яку він представляє. Тому представник не може вчи­няти правочин від імені особи, яку представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, яку він одночасно представляє. Винятки ста­новлять відносини комерційного представництва. В останньому випад­ку обов’ язковою є згода особи, яку представляють, на здійснення пред­ставником такого одночасного представництва інтересів кількох осіб.

Вчинення правочинів представником полягає у здійсненні ним власних дій, які відповідно до наданих йому повноважень створюють, змінюють або припиняють цивільні права та обов’язки в особи, яку представляють. Вимоги до суб’єктів, які можуть брати участь у від­носинах представництва, різні. Представниками й особами, яких пред­ставляють, можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Особою, яку представляють, може бути будь-яка правоздатна особа: фізична осо­ба — з дня народження і до її смерті, юридична особа — з моменту виникнення і до її припинення. У випадках, коли у відносинах пред­ставництва як особа, яку представляють, бере участь людина, вона може бути як дієздатною, так і недієздатною залежно від виду пред­ставництва. Дієздатність особи, яку представляють, у відносинах до­бровільного представництва є обов’язковою умовою їх виникнення. При виникненні відносин законного представництва дієздатність осо­би, яку представляють, або взагалі відсутня, або має відповідний обсяг залежно від віку людини або її статусу. Така особа може бути обмеже­ною у дієздатності або визнана недієздатною.

Представником може бути фізична або юридична особа, що має повноваження на здійснення юридичних дій від імені особи, яку вона представляє. Представник у всіх випадках повинен бути повністю діє­здатним. Юридичні особи можуть виконувати функції представника, якщо це прямо передбачено законом або якщо це не суперечить їх уста­новчим документам. Третьою особою, з якою внаслідок дій представ­ника встановлюються, змінюються або припиняються правовідносини з особою, яку представляють, може бути будь-яка особа, яка має достат­ній для вчинення відповідного правочину обсяг дієздатності.

Правовідносини представництва, враховуючи коло правових зв’язків, що виникають між їх учасниками, мають складну структуру. Участь третіх осіб у відносинах представництва обумовлює наявність у структурі представництва внутрішніх і зовнішніх правових зв’язків.

Внутрішні відносини представництва виникають між особою, яку представляють, і її представником. Ці відносини мають фідуціар- ний (особистий, довірчий) характер, що обумовлене тим, що особа, яку представляють, повинна довіряти представнику і бути впевненою, що при здійсненні представницьких повноважень він не порушить належні їй цивільні права й законні інтереси.

Зовнішні відносини представництва бувають двох видів: від­носини між представником і третьою особою та відносини між особою, яку представляють, і третьою особою. Встановлення від­носин, які виникають між особою, яку представляють, і третьою осо­бою є результатом діяльності представника. Вони виникають на під­ставі правочину, укладеного представником від імені та в інтересах особи, яку він представляв, з третьою особою.

Беручи участь у зовнішніх відносинах представництва, представ­ник зобов’язаний інформувати третю особу про представницький ха­рактер своїх дій і надавати документальні докази не тільки підстав виникнення і наявності, а іноді й змісту наданих йому повноважень. У відносинах законного представництва такими доказами можуть служити документи, що свідчать про факт родинних зв’язків між бать­ками та малолітніми дітьми, рішення суду про визнання особи неді­єздатною та паспорт особи, яка призначена її опікуном, тощо. У від­носинах договірного (комерційного) представництва значення доказів, які посвідчують не тільки факт виникнення, а й визначення змісту повноважень у відносинах представництва, можуть мати положення договору або довіреності.

Представництво необхідно відрізняти від інших подібних до нього, але різних за правовою природою відносин, що складають предмет цивільного права. Вони суттєво відрізняються за характером прав і обов’язків, які складають зміст таких правовідносин. Так, повнова­ження представника необхідно відрізняти від дій, що складають міру можливої поведінки посильного. Останній не укладає правочин, коли за дорученням однієї особи передає інформацію або речі іншій. У від­носинах, пов’язаних з укладенням правочину, він може передавати інформацію стосовно згоди контрагента з його умовами або повідо­мити про відмову від його укладення. Не мають статусу представників і особи, які надають лише технічну допомогу при укладенні право- чину, наприклад, перекладають текст з іншої мови, друкують матеріа­ли, займаються узгодженням їх умов тощо. Представник відрізняється і від посередника, який не укладає правочин від імені і в інтересах однієї із сторін. Посередник лише сприяє укладенню між ними право- чину, а від свого імені вчиняє такі дії, як пошук контрагентів, про­ведення переговорів тощо. Вольові ж дії представника безпосередньо створюють, змінюють та припиняють цивільні права та обов’язки для особи, яку він представляє. Діяльність представника схожа з діяльністю комісіонера, який укладає правочин в інтересах комітента. Але комісіо­нер вчиняє правочин від свого імені і за рахунок комітента (ст. 1011 ЦК), а представник діє від імені особи, яку представляє. Не є представником також особа, яка хоча і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів (ч. 2 ст. 237 ЦК).