Розділ 13 РЕФЕРЕНДУМИ В УКРАЇНІ - § 3. Всеукраїнський референдум PDF Печать
Конституционное право - Конституційне право України (Колісник, Барабаш)

§ 3. Всеукраїнський референдум

Всеукраїнський референдум передбачає голосування всіх громадян України з найважливіших питань загальнодержавного значення. Його результати мають імперативний характер на всій території України.

Право на участь у референдумі — це природне право особи. Не випадково в ч. 1 ст. 21 Загальної декларації прав людини проголошу­ється, що кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників. Учас­ники всеукраїнського референдуму визначені правовими нормами. Ці норми регламентують їх правосуб’єктність на кожній стадії підготовки і проведення такого референдуму. Кожній стадії відповідає особливе коло суб’єктів всеукраїнського референдуму. Суб’єктів всеукраїнсько­го референдуму поділяють на такі категорії: а) суб’єкти, які мають право ініціювати проведення референдуму; б) суб’єкти, що наділені правом призначати референдум; в) суб’єкти, наділені правом підготов­ки і проведення референдуму; г) суб’єкти, що мають право участі в голосуванні на референдумі.

Суб’єктами, що мають право вимагати проведення всеукраїнсько­го референдуму, є громадяни України, які наділені правом голосу, у кількості не менш як три мільйони.

Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, установ­лених Конституцією. Протягом тривалого часу призначення всеукра­їнських референдумів, згідно з Конституцією України 1978 р. і Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», належало до повноважень тільки Верховної Ради України. Із запровадженням ін­ституту Президента та принципу поділу влади відбулося розмежуван­ня на конституційному рівні цих повноважень між парламентом і Пре­зидентом. До повноважень парламенту України належить призначення всеукраїнського референдуму з питань, визначених ст. 73 Конституції України (п. 2 ст. 85 Конституції). Йдеться про референдум з питань про зміну території України. Президент України призначає всеукраїн­ський референдум щодо внесення змін до Конституції, відповідно до ст. 156 Конституції України, і проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою (п. 6 ст. 106 Конституції). Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не мен­ше ніж у двох третинах областей і не менше ніж по сто тисяч у кожній області. Конституція України 1996 року, на відміну від Закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», передбачає ускладнену про­цедуру призначення всеукраїнського референдуму, оскільки закон не містив положення про необхідність зібрання по сто тисяч підписів ви­борців у двох третинах областей України.

Призначення (проголошення) всеукраїнського референдуму перед­бачає прийняття відповідного нормативно-правового акта, в якому визначаються дата проведення всеукраїнського референдуму, назва закону чи рішення та зміст питання, що виноситься на референдум. Верховна Рада України призначає референдум шляхом прийняття по­станови, а Президент України — шляхом видання указу. Так, 15 січня 2000 р. Президент України видав Указ № 65/2000 «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою».

До суб’єктів організації та проведення всеукраїнського рефе­рендуму належать: система комісій (Центральна виборча комісія та територіальні комісії зі всеукраїнського референдуму) і суб’єкти, на яких покладається обов’язок сприяти вищезазначеним комісіям з ре­ферендуму у виконанні їхніх повноважень. До них відносять державні й громадські органи, підприємства, установи, організації, службових осіб. Особливими учасниками всеукраїнського референдуму є суб’єкти, які наділені правом агітації щодо ініціювання всеукраїнського рефе­рендуму та його предмета. До них належать громадяни України, по­літичні партії, громадські організації, масові рухи та трудові колекти­ви, яким, згідно зі ст. 8 Закону «Про всеукраїнський та місцевий рефе­рендуми», надається право безперешкодної агітації за (проти) пропо­зицію про оголошення всеукраїнського референдуму, за (проти) при­йняття рішення винесення на всеукраїнський референдум відповід­ного питання.

Суб’єктами, що наділені правом участі в голосуванні на все­українському референдумі, є громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Отже, таке право визнається не за всіма особами, які проживають на території України (наприклад, іно­земці, особи без громадянства) на день проведення референдумів, а лише за громадянами. Причому право на участь у референдумах мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політич­них та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. Не мають права голосу, а відповідно і участі в референдумі громадяни, які ви­знані судом недієздатними. Будь-яких інших підстав (цензів) позбав­лення права голосу Конституція України не встановлює. Це стосуєть­ся і тривалості проживання (цензу осілості), і освіти (освітнього цензу) тощо. Право громадян брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах включає не тільки право голосувати, а й право ініцію­вати збір підписів під вимогою про проведення всеукраїнського рефе­рендуму; право громадян на ознайомлення зі списками громадян і право на оскарження у зв’язку з неточностями або помилками в спис­ку громадян, які мають брати участь у референдумі (статті 33, 34 За­кону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми»).

Предметом всеукраїнського референдуму може бути затвердження Конституції України, її окремих положень та внесення до неї змін і доповнень; прийняття, зміна чи скасування законів України або окре­мих положень; прийняття рішень, які визначають основний зміст Конституції України, законів України та інших правових актів. На всеукраїнський референдум можуть виноситися питання, які, згідно з Конституцією, належать до відання України, тобто питання загально­державного значення. Виключно всеукраїнським референдумом ви­рішується питання про зміну території (ст. 73 Конституції). Це поло­ження закріплено в Конституції України з метою упередження вине­сення на місцеві референдуми питань загальнодержавного і загально­національного значення, до яких, безумовно, належить питання про зміну території держави. Тому проведення місцевих референдумів з питань мови, громадянства, території не матиме юридичних наслід­ків, оскільки це питання є загальнодержавного, а не місцевого рівня.

Використання референдуму як форми безпосереднього волевияв­лення громадян має бути зваженим. Органи державної влади не повин­ні виносити як на всеукраїнський, так і на місцеві референдуми питан­ня, для вирішення яких потрібні професійні знання, досвід та інші передбачені законом підстави. Виходячи з цього, ст. 74 Конституції України встановлює, що референдум не допускається щодо законопро­ектів з питань податків, бюджету та амністії.

На всеукраїнський референдум не виносяться питання, віднесені законодавством України до відання органів суду і прокуратури; питан­ня амністії та помилування; про вжиття державними органами України надзвичайних і невідкладних заходів щодо охорони громадського по­рядку, захисту здоров’я та безпеки громадян; питання, пов’язані з об­ранням, призначенням і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції парламенту України, Президента та Кабінету Міністрів України. Такі обмеження щодо предмета загальнонаціонального та місцевих референдумів відповідають світовій практиці конституціо­налізму. Так, згідно з Конституцією Італії (ч. 2 ст. 75), на референдум не виносяться закони про податки і бюджет, про амністію і помилуван­ня, про повноваження на ратифікацію міжнародних договорів.

Громадяни беруть участь у всеукраїнських та місцевих рефе­рендумах на рівних засадах. Кожний громадянин має один голос. Референдум є прямим: громадяни беруть у ньому участь безпосеред­ньо. Голосування під час референдуму є таємним: контроль за волеви­явленням громадян не допускається. Громадянам, політичним партіям, громадським організаціям, масовим рухам, трудовим колективам на­дається право проводити агітацію за пропозицію про оголошення ре­ферендуму, а також проти пропозиції про оголошення референдуму, прийняття закону чи рішення. Принципове значення має те, що для реалізації цього права заінтересованим особам і організаціям надають­ся приміщення для зборів, забезпечується можливість використання засобів масової інформації. Винесений на референдум проект закону, рішення обговорюється в межах України або тієї адміністративно- територіальної одиниці, де проводитиметься референдум. Діяльність державних і громадських органів, які беруть участь у підготовці і про­веденні референдуму, здійснюється відкрито і гласно. Усі рішення, що стосуються референдуму, а також проекти законів, інших рішень, які виносяться на референдум, підлягають опублікуванню засобами ма­сової інформації.

Демократичні засади підготовки і проведення референдумів ви­являються і в тому, що засоби масової інформації висвітлюють хід підготовки і проведення референдуму, їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі збори і засідання, пов’язані з референ­думом, і одержання інформації.

Для проведення голосування і підрахунку голосів під час референ­думів територія районів, міст, районів у містах, селищ міського типу і сільрад поділяється на дільниці для голосування. Ці дільниці утво­рюються з кількістю від двадцяти до трьох тисяч громадян, які мають право брати участь у референдумі, а в необхідних випадках — з мен­шою або більшою кількістю громадян. Дільнична комісія з референ­думу утворюється у складі п’яти-дев’ятнадцяти членів районними, міськими, районними в містах, селищними і сільськими радами або їх головами не пізніш як за сорок днів до всеукраїнського і п’ятнадцяти днів — до місцевого референдуму. Ця комісія має такі функції: вивішує у приміщенні дільниці текст проекту закону, рішення, що виноситься на референдум, надає громадянам можливість ознайомитися з ним під час підготовки до проведення референдуму і в день голосування; скла­дає по дільниці список громадян, які мають право брати участь у ре­ферендумі; ознайомлює громадян зі списком, приймає і розглядає за­яви щодо неправильності в списку і вирішує питання про внесення до нього відповідних змін; сповіщає громадян про день проведення ре­ферендуму й місце голосування; забезпечує підготовку приміщення і скриньок для голосування; організовує голосування в день проведен­ня референдуму на дільниці; створює лічильну групу для підрахунку голосів; проводить підрахунок голосів, поданих на дільниці для голо­сування; розглядає заяви і скарги з питань підготовки референдуму та організації голосування і приймає щодо них рішення.

Центральна виборча комісія як постійно діючий колегіальний дер­жавний орган виконує повноваження Центральної комісії зі всеукра­їнського референдуму (ст. 20 Закону України «Про Центральну ви­борчу комісію» від 30 червня 2004 р.). Для підготовки і проведення всеукраїнського референдуму в Україні утворюються також комісії: а) комісія Автономної Республіки Крим зі всеукраїнського референду­му; б) обласні, районні, міські, районні у містах, селищні, сільські комісії з референдуму; в) дільничні комісії з референдуму.

Голосування проводиться в день референдуму з 7-ї до 20-ї години. Про час і місце голосування дільнична комісія з референдуму сповіщає громадян не пізніше як за десять днів до референдуму. Голосування проводиться в спеціально відведених приміщеннях. У день референ­думу перед початком голосування скриньки для голосування перевіряє, пломбує або опечатує голова дільничної комісії з референдуму у при­сутності членів комісії. Кожний громадянин голосує особисто. Голо­сування за інших осіб не допускається. Бюлетені для голосування видаються дільничною комісією з референдуму на підставі списку громадян після пред’явлення громадянином паспорта або іншого до­кумента, який посвідчує його особу. При одержанні бюлетеня для голо­сування в списку громадян, які мають право брати участь у референ­думі, громадянин ставить підпис. Бюлетені для голосування заповню­ються голосуючим у кабіні або кімнаті для таємного голосування. Під час заповнення бюлетенів забороняється присутність будь-кого, крім голосуючого.

Підрахунок голосів на дільниці для голосування здійснюється дільничною комісією з референдуму. На підставі бюлетенів, що були в скриньках і конвертах, комісія визначає: загальну кількість громадян, які взяли участь у голосуванні; кількість громадян, які голосували за схвалення винесеного на референдум проекту закону, рішення, і кіль­кість громадян, які голосували проти його схвалення; кількість бюле­тенів, визнаних недійсними. Визнаються недійсними бюлетені для голосування невстановленого зразка, а також бюлетені, які не містять точно висловленого рішення громадян. Результати підрахунку голосів розглядаються на засіданні дільничної комісії з референдуму і зано­сяться до протоколу.

Результати всеукраїнського референдуму встановлюються і зано­сяться до протоколу на засіданні Центральної комісії зі всеукраїнського референдуму на підставі протоколів обласних комісій із референдуму.

Проект закону, рішення вважаються ухваленими громадянами, якщо за них було подано більшість голосів громадян від кількості тих, хто взяв участь у референдумі.

Новий всеукраїнський референдум із питань, що раніше виноси­лися на референдум, може бути проведений не раніш як через п’ять років.

У зв’язку з прийняттям Конституції України 1996 року виникла необхіність у суттєвому реформуванні поточного законодавства щодо всеукраїнських та місцевих референдумів.

В Україні 16 березня 2000 р. відбувся всеукраїнський референдум, на який були винесені питання: 1) щодо можливості доповнення ст. 90 Конституції України новою третьою частиною такого змісту: «Пре­зидент України може також достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо Верховна Рада України протягом одно­го місяця не змогла сформувати постійно діючу парламентську біль­шість, або в разі незатвердження нею протягом трьох місяців підготов­леного і поданого в установленому порядку Кабінетом Міністрів Укра­їни Державного бюджету України»; 2) «Чи згодні Ви з необхідністю обмеження депутатської недоторканності народних депутатів України і вилучити у зв’язку з цим частину третю статті 80 Конституції Укра­їни: «Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані?»; 3) «Чи згодні Ви із зменшенням кількості народних депутатів України з 450 до 300 і пов’язаною з цим заміною у частині першій статті 76 Конституції України слів «чотириста п’ятдесят» на слово «триста», а також внесенням відповідних змін до виборчого за­конодавства?»; 4) «Чи підтримуєте Ви необхідність формування дво­палатного парламенту в Україні, одна з палат якого представляла б інтереси регіонів України і сприяла б їх реалізації, та внесення відпо­відних змін до Конституції і виборчого законодавства?». З усіх питань, винесених на всеукраїнський референдум, понад 80 % громадян, що взяли участь у голосуванні, відповіли «так». Але результати народно­го волевиявлення так і не були втілені в життя.