Розділ 15 Правові аспекти банківської таємниці - Страница 2
15.2. Правова регламентація банківської таємниці в Україні
У ст. 32 Конституції України чітко визначено: «Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини». У сфері банківської таємниці слід виділити ст. 384 «Вклади громадян у кредитних установах» Цивільного кодексу України, відповідно до якої держава гарантує таємницю вкладів, їх збереження і видачу за першою вимогою вкладника. Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про господарські товариства» посадові особи цих товариств повинні зберігати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію і несуть за її розголошення відповідальність, передбачену чинним законодавством України та установчими документами товариства.
У законодавстві України немає окремого правового документа в сфері регулювання банківської таємниці. Крім окремих посилань на банківську таємницю в різних законодавчих актах, є лише одна спеціальна стаття з цього приводу, яка закріплена в Законі України «Про банки і банківську діяльність». Це ст. 52 «Банківська таємниця», виходячи з положень якої можна виділити два основних аспекти банківської таємниці: зміст банківської таємниці та обмеження дії банківської таємниці.
Змістом банківської таємниці є збереження та нерозповсюджен-ня банками (їх службовцями) інформації щодо операцій, рахунків та вкладів своїх клієнтів і кореспондентів. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банківська система в Україні є дворівневою і складається з Національного банку України та комерційних банків. Отже, банківська таємниця поширюється і на центральний банк держави.
Що стосується обмеження банківської таємниці, то слід підкреслити неможливість її існування в абсолютній та безумовній формі. Прикладом цього може бути той факт, що навіть у своєму діловому листуванні клієнт обов'язково зазначає свої банківські реквізити. До того ж зобов'язання банкірів зберігати інформацію завжди поступалися перед дією інших інститутів (кримінальне слідство, судовий процес, спадкове право тощо). При цьому варто зауважити, що порядок розкриття інформації стосовно фізичної особи відрізняється від такого порядку щодо юридичної особи. Це пов'язано безпосередньо з захистом приватного життя людини.
Згідно зі ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» довідки щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій видаються самим організаціям, органам державної податкової служби з питань оподаткування, органам Пенсійного фонду України з питань сплати страхових внесків, а також у випадках, передбачених законодавством, на письмову вимогу судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, Антимо-нопольного комітету України, державної контрольно-ревізійної служби, арбітражному суду та аудиторським організаціям.
Водночас довідки щодо рахунків і вкладів громадян видаються, крім самих клієнтів та їх представників, також судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, податкової міліції у справах, що знаходяться в їх провадженні. Довідки щодо рахунків і вкладів у разі смерті їх власника видаються особам, зазначеним банку власником рахунку і вкладу в заповідальному розпорядженні, державним нотаріальним конторам у справах спадщини, що знаходяться на розгляді, а також іноземним консульським установам.
Якщо стосовно юридичних осіб законодавством можуть бути передбачені додаткові випадки надання інформації окремим правоохоронним та контролюючим органам, то щодо фізичних осіб перелік випадків розкриття банками банківської таємниці чітко визначено і цей перелік згідно зі ст. 52 зазначеного Закону не підлягає розширенню.
У зв'язку з цим слід навести приклади додаткового законодавчого регулювання розкриття банківської таємниці. Так, згідно зі ст.12 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» від ЗО червня 1993 р. спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю на письмову вимогу їх керівників мають право одержувати від банків, а також кредитних, митних, фінансових та інших установ, підприємств, організацій (незалежно від форм власності) інформацію і документи про операції, рахунки, вклади, внутрішні та зовнішні економічні угоди фізичних і юридичних осіб.
Необхідно виділити суперечності положень цього Закону та Закону «Про банки і банківську діяльність» у сфері одержання інформації про ті чи інші дії фізичних осіб. Суперечності полягають у тому, що згідно з Законом України «Про банки і банківську діяльність» така інформація надається лише за наявності у провадженні спеціальних органів конкретних справ, а згідно з Законом України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» ніякі обмеження для одержання інформації не встановлені, тобто існує певна колізія норм різних законів. З огляду на те, що для банків спеціальним законом є Закон «Про банки і банківську діяльність», а також на те, що питання банківської таємниці окремо чітко регулюються тільки цим Законом, можна зробити висновок щодо пріоритетності норм Закону України «Про банки і банківську діяльність» перед іншими законами в сфері збереження банківської таємниці.
Подібні колізії правових норм трапляються і при реалізації положень деяких інших законів. Проте у будь-якому разі проблему розкриття інформації, що становить банківську таємницю, слід вирішувати виходячи з пріоритетності норм Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Окремо слід спинитись на порядку одержання органами податкової служби інформації, що становить банківську таємницю. Ці питання, крім ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», знайшли своє відображення і в податковому законодавстві. Так, згідно з п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи податкової служби мають право одержувати безоплатно від організацій, включаючи Національний банк України та його установи, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, певну інформацію у порядку, визначеному законодавством.
Зазначений порядок одержання інформації та покладення у зв'язку з цим на банки зобов'язань чітко врегульовані у Законі України «Про систему оподаткування». Відповідно до п. 1 ст. 12 цього Закону банки та інші фінансово-кредитні установи зобов'язані подавати державним податковим органам на їх запит відомості про наявність і рух коштів на розрахункових та інших рахунках платників податків — клієнтів цих установ. Таким чином, банки можуть надавати податковим органам інформацію, що становить банківську таємницю, лише на конкретний запит цих органів, а будь-які вимоги щодо систематичного одержання такої інформації є такими, що суперечать чинному законодавству.
Ще одним цікавим моментом, пов'язаним з банківською таємницею та її межами, є функціонування в Україні анонімних валютних рахунків, правовий режим яких передбачає відсутність повної інформації про власника рахунку навіть у банку. Зазначені рахунки почали функціонувати в Україні в результаті прийняття Указу Президента України «Про відкриття анонімних валютних рахунків фізичних осіб (резидентів і нерезидентів)» за № 679 від 1 серпня 1995 р. та постанови Правління Національного банку України за № 205 від 16 серпня 1995 р., якою було затверджено «Порядок відкриття та функціонування анонімних валютних рахунків фізичних осіб (резидентів і нерезидентів)».
Слід зазначити, що повна відсутність інформації про клієнтів банків є передумовою для зловживань у фінансовій сфері та легалізації кримінальних доходів, а тому існування подібної ситуації у банківській системі тієї чи іншої країни негативно сприймається міжнародним співтовариством. На сьогодні ці питання знайшли своє відображення і у міжнародному праві, про що свідчить прийняття багатосторонніх міжнародних договорів у сфері банківського нагляду та боротьби з відмиванням брудних грошей. Слід зазначити, що Україна теж бере участь у цих договорах. Зокрема, 17 грудня 1997 р. Україною ратифікована Конвенція про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом. З прийняттям певних міжнародних зобов'язань постає питання про необхідність імплементації норм міжнародного права у національне законодавство, а тому анонімність рахунків поступово має бути знята.
Як свідчить міжнародна практика, на зміну анонімним рахункам приходять, як правило, «кодовані» рахунки, оскільки правовий режим відкриття та функціонування цих рахунків дає змогу максимально враховувати інтереси їх власників щодо обмеження кола осіб, які мають доступ до їх приватної інформації у фінансовій сфері (ці рахунки обслуговують окремі спеціально призначені службові особи банку), і водночас забезпечити можливість правоохоронним органам ідентифікувати особистість власника цього рахунку (оскільки власник кодованого рахунку, на відміну від анонімного, для банку є відомим).
Реалізація на практиці положень щодо припинення функціонування анонімних рахунків в Україні почала знаходити своє правове оформлення у зв'язку з виданням Президентом України Указу «Про деякі питання захисту банківської таємниці» за № 805 від 21 липня 1998 р. Відповідно до цього Указу банкам заборонено відкривати анонімні валютні рахунки фізичним особам (резидентам і нерезидентам), а зарахування нарахованих відсотків за вже відкритими анонімними валютними рахунками фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) банки мають право здійснювати відповідно до строків, визначених умовами цих вкладів, але за період не пізніше 1 липня 1999 р.
На виконання цього Указу Національним банком України прийнято Інструкцію про порядок відкриття та функціонування кодованих рахунків фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) у іноземній валюті та національній валюті України, яка затверджена постановою Правління Національного банку України за № 469 від 9 листопада 1998 р.
Загальновідомо, що основний обсяг інформації зберігається на паперових носіях у вигляді тих чи інших документів. У зв'язку з цим є дуже важливим з'ясування строків зберігання банками конкретних документів. Виходячи з своєї компетенції, Національний банк України прийняв відповідний документ з цього приводу — Перелік документів Національного банку України, установ і організацій його системи, акціонерно-комерційних та комерційних банків України із зазначенням строків зберігання, який затверджений постановою Правління Національного банку України за № 327 від 23 грудня 1996 р.
Повертаючись до суті банківської таємниці, слід підкреслити, що вона є водночас засобом захисту особистості клієнта, охорони ділової таємниці та зміцнює довіру до національної банківської системи, яка діє в умовах жорсткої міжнародної конкуренції, тим більше, що останнім часом активізувався процес експансії в Україну іноземного банківського капіталу. У зв'язку з цим проблема законодавчого регулювання банківської таємниці все більше загострюється і, крім чіткого матеріального закріплення, потребує розроблення ґрунтовних процесуальних механізмів із зазначених питань.
Оптимальним вирішенням проблеми банківської таємниці було б закріплення на рівні закону відповідної норми, згідно з якою право на одержання третіми особами інформації, що становить банківську таємницю, стало б можливим лише на підставі судового рішення. Такий порядок розкриття банківської таємниці із одночасним встановленням кримінальної відповідальності за розголошення банківської таємниці дав би змогу уникнути можливих зловживань при одержанні і використанні інформації про наявність і рух коштів та забезпечив би гарантії захисту прав та законних інтересів юридичних і фізичних осіб. Крім того, наявність відповідного судового рішення у наведеній ситуації повністю узгоджується з вимогами ст. 124 Конституції України, відповідно до якої правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, а юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.