ПЕРЕДМОВА
ПЕРЕДМОВА
Реалії буття людства на початку нового тисячоліття багато в чому обумовлені ситуацією глобальної переоцінки духовних цінностей. Це багаторазово актуалізує питання щодо сутності та значущості накопиченого людством емоційно-почуттєвого, духовно-ціннісного та художнього досвіду. Безумовною є важливість осягнення сучасним вітчизняним гуманітарним знанням сенсу ціннісних орієнтацій новітніх мистецьких пошуків. Їх плюралістичність і неоднозначність обумовлює необхідність повернення до фундаментальних основ естетичного знання, визначення сутності та особливостей художнього відтворення одвічних людських духовних цінностей. Саме вони становлять «духовну вісь» особистості, індивідуально пізнані та інтерпретовані, вони є і показником «вписаності» особистості в соціум, у накопичений людством духовний досвід.
Надзвичайну значущість духовно-ціннісні орієнтації мають для представників юридичної професії, первинно покликаної формувати гармонійні, досконалі відносини громадянина і суспільства. Тому в навчальному посібнику розкриваються не тільки сутність та особливості естетичного знання, шляхи його формування, специфіка категоріально- понятійного апарату, особливості художнього бачення й відтворення світу в контексті різних історично-культурних епох, зокрема в культурі незалежної України. Увагу приділено також висвітленню сутності та особливостей формування естетичної культури особистості, обґрунтовано її важливість для майбутнього фахівця.
Навчальний посібник розраховано на читача, який має знання з філософії, теорії та історії вітчизняної та світової культури. В основі навчального посібника — навчальна програма з естетики для студентів неспеціалізованих навчальних закладів та багаторічний досвід викладання естетики в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого та Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна, а також філософії архітектури та історії образотворчого мистецтва в Харківському державному технічному університеті будівництва та архітектури, історії музики в Харківській державній академії культури.
Автори навчального посібника висловлюють подяку В. О. Лозовому — доктору філософських наук, професору, завідувачу кафедри культурології Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого; О. В. Сердюку — кандидату мистецтвознавства, доценту кафедри культурології Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого; старшим лаборантам А. І. Понеділку, О. С. Тітомир за підтримку та допомогу в підготовці видання.