Глава 17 Підвідомчість справ про адміністративні правопорушення ст. 239 - ст. 244 (15) - Страница 5 PDF Печать
Административное право - Р.А. Калюжний Науково-практичний коментар: КУпАП

Стаття 2441. Органи, які здійснюють державний пробірний контроль

Органи, які здійснюють державний пробірний контроль, розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням встановленого порядку виробництва, використання та реалізації дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (частина друга статті 1891).

Від імені органів, які здійснюють державний пробірний контроль, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право голова Державної пробірної служби та його заступники.

[Кодекс доповнено статтею 244' згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР №2010-ХІ від 03.04.86 p.]

[Статтю 244' викладено у новій редакції згідно із Законом України № 1986-111 від 21.09.2000 p.]

Пробірний контроль за якістю виробу з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння - перевірка відповідності виробу вимогам чинних нормативно-правових актів (державних стандартів, технічних умов, положень, правил) у частині вмісту основного дорогоцінного металу у сплаві (сплавах), з якого (яких) виготовлено виріб, наявності на виробі відбитка (відбитків) державного пробірного клейма України, спеціального знака (іменника) та їхньої відповідності встановленим вимогам і правилам, а також відповідності вставки (вставок) з дорогоцінного каміння найменуванню та ваготехнічним характеристикам, зазначеним на етикетці (бирці) виробу.

Державний пробірний контроль за якістю дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, виробів з них та матеріалів, що містять дорогоцінні метали, за виконанням операцій із зазначеними цінностями провадиться Міністерством фінансів України та підпорядкованими йому органами, які відповідно до нормативно-правових актів здійснюють державний пробірний контроль.

Державна пробірна служба є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну та йому підпорядковується.

Державна пробірна служба:

-      бере участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері державного пробірного контролю за якістю дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння,   виробів  з   них  та  матеріалів,   що  містять  дорогоцінні   метали,   і  за здійсненням операцій із зазначеними цінностями;

-      здійснює в установленому порядку управління сферою державного пробірного контролю,    зокрема    в    межах,    визначених    Мінфіном,    управління    майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Мінфіну;

-      виконує контрольно-наглядові функції у сфері державного пробірного контролю, а також регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних та юридичних осіб.

Державну   пробірну   службу  очолює   голова,   який   призначається   на   посаду  та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра фінансів. Державна пробірна служба має право:

-      залучати   спеціалістів   органів   виконавчої   влади,   підприємств,   установ   та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;

-      проводити   в   установленому   законодавством   порядку   з   метою   забезпечення виконання    вимог    щодо    одержання,    використання,    обліку    та    зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння перевірки та обстеження суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції із дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, виробами з них та матеріалами, що містять дорогоцінні
метали,  а також скуповують, приймають у заставу  і на комісію ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, здійснюють торгівлю ними  або  надають посередницькі послуги в торгівлі,  зберігають та експонують різноманітні предмети, що містять зазначені цінності, збирають і переробляють відходи та брухт дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння:

-      здійснювати   контроль   за  виконанням   вимог  щодо  одержання,   використання, обліку та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння у військових частинах,   підрозділах,  установах  та  організаціях  Міноборони,   МВС,   СБУ,  а також в установах та організаціях, що належать до сфери інших центральних органів виконавчої влади, у разі, якщо вони здійснюють операції з дорогоцінними
металами і дорогоцінним камінням;

-      вимагати у межах своїх повноважень від суб'єктів підприємницької діяльності та інших суб'єктів господарювання усунення виявлених перевірками порушень;

-      проводити в установленому законодавством порядку у суб'єктів підприємницької діяльності та інших суб'єктів господарювання, які перевіряються, відбір проб продукції  з   дорогоцінних   металів   і   дорогоцінного   каміння,   зразків   виробів з дорогоцінних  металів  і дорогоцінного каміння  для  перевірки  і  проведення аналізів у лабораторіях органів, які здійснюють державний пробірний контроль;
здійснювати інші дії, передбачені законодавством.

Державну пробірну службу очолює голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра фінансів.

Посадові особи органів, які здійснюють державний пробірний контроль, здійснюють пробірний контроль за якістю виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння за наявності письмового розпорядження за підписом голови Державної пробірної служби.

Розглядати справи про адміністративні правопорушення, що передбачені ч. 2 ст. 189' КпАП, мають право голова Державної пробірної служби та його заступники.

Правовими підставами діяльності органів, що здійснюють державний пробірний контроль є Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» від 18.11.1997 p., Положення про Державну пробірну службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2000 р. за № 732.

 

Стаття 2442. Органи Пенсійного фонду України

Органи Пенсійного фонду України розглядають справи про адміністра­тивні правопорушення, пов'язані з порушеннями законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 1651) та перешкоджанням уповноваженим особам органів Пенсійного фонду України у здійсненні перевірок (стаття 18823).

Від імені органів Пенсійного фонду України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова правління Пенсійного фонду України, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах та їх заступники.

[Кодекс доповнено статтею 2442 згідно із Законом України № 2704-ХІІ від 16.10.92 p.]

[Статтю 244і викладено у новій редакції згідно із Законом України № 3108-1V від 17.11.2005 р.]

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є:

-    участь   у   формуванні   та   реалізації  державної   політики   у   сфері   пенсійного забезпечення та соціального страхування;

-    забезпечення  збирання та акумулювання  коштів,  призначених для  пенсійного забезпечення,  повного  і  своєчасного  фінансування  витрат  на  виплату  пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України;

-    ефективне використання коштів Пенсійного фонду України, здійснення в межах своєї   компетенції   контрольних   функцій,   удосконалення   методів   фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів Пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України має право:

-      отримувати  безоплатно  від органів  державної  влади,   підприємств,  установ  і  організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ним функцій, передбачених законодавством;

-      проводити планові, а також у передбачених законодавством випадках позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб   -   суб'єктів   підприємницької   діяльності   бухгалтерських   книг,   звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок;

-      вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій і  фізичних  осіб - суб'єктів  підприємницької діяльності  усунення   виявлених порушень   законодавства   про   порядок   нарахування,   обчислення   та   сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду України та порядок їх використання;

-      вилучати   в  установленому  законодавством   порядку  у   підприємств,   установ, організацій і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності документи, що підтверджують приховування (заниження) розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховуються страхові внески, або порушення порядку використання;

-      здійснювати інші права, передбачені законодавством.

Керівництво діяльністю Пенсійного фонду України здійснюється правлінням Пенсійного фонду України, чисельність і персональний склад якого затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах. Положення про структурні підрозділи центрального апарату Пенсійного фонду України затверджує Голова правління Пенсійного фонду України.

Рішення Пенсійного фонду України, прийняті в межах його компетенції, є обов'язковими для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.

Розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з ухиленням від реєстрації в органах Пенсійного фонду України та порушенням порядку обчислення і сплати внесків на пенсійне страхування, від імені Пенсійного фонду мають право особи, що перелічені у ч. 2 цієї статті. Посадові особи органів Пенсійного фонду здійснюють свої повноваження на підставі Законів України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 p., «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 p., Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента від 01.03.2001 р. та інших нормативно-правових актів.

 

Стаття 2443. Органи державної статистики

Органи державної статистики розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень (стаття 1863).

Від імені органів державної статистики розглядати справи і накладати адміністративні стягнення мають право керівник спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики та його заступники, керівники органів державної статистики в Автономній Республіці Крим, областях, районах і містах та їх заступники.

[Кодекс доповнено статтею 244і згідно із Законом України № 3350-ХІІ від ЗО. Об. 93 p.]

[Статтю 244і викладено у новій редакції згідно із Законом України № 1929-1 І І від 13.07.2000 p.]

Державна статистика - централізована система збирання,  опрацювання,  аналізу, поширення, збереження, захисту та використання статистичної інформації. До системи органів державної статистики входять:

-      спеціально   уповноважений   центральний   орган   виконавчої   влади   у   галузі статистики, який утворюється відповідно до ст. 106 Конституції України;

-      територіальні   органи  державної  статистики,   що  утворюються   відповідно  до законодавства спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики в Автономній Республіці Крим, областях, районах та містах і підпорядковані йому;

-      функціональні    органи    державної    статистики    —    підприємства,    установи та   організації,    що   утворюються    відповідно   до   законодавства   спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики  і  знаходяться у сфері його управління.

Основними завданнями органів державної статистики є:

-      реалізація державної політики в галузі статистики;

-      збирання, опрацювання, аналіз, поширення, збереження, захист та використання статистичної інформації щодо масових економічних, соціальних, демографічних, екологічних явищ і процесів, які відбуваються в Україні та її регіонах;

-      забезпечення надійності та об'єктивності статистичної інформації;

-      розроблення, вдосконалення і впровадження статистичної методології;

-      забезпечення розроблення, вдосконалення та впровадження системи державних класифікаторів техніко-економічної та соціальної інформації, які використовуються для проведення статистичних спостережень;

-      створення  і  ведення  Єдиного державного реєстру  підприємств та організацій України;

-      впровадження новітніх інформаційних технологій з опрацювання статистичної інформації;

-      взаємодія інформаційної системи органів державної статистики з інформаційними системами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, міжнародних організацій та статистичних служб інших країн шляхом взаємного обміну інформацією, проведення методологічних, програмно- технологічних та інших робіт, спрямованих на ефективне використання інформа­ційних ресурсів;

-      координація дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб у питаннях організації діяльності, пов'язаної із збиранням та використанням адміністративних даних;

-      забезпечення  доступності,  гласності  й  відкритості  статистичної інформації, її джерел та методології складання;

-      збереження і захист статистичної інформації.

Органи державної статистики мають право приймати в межах своєї компетенції рішення з питань статистики, обліку і звітності; отримувати безкоштовно, в порядку і строки, визначені спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики, від усіх респондентів необхідну інформацію; розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати відповідно до законів штрафи; залучати до розробки державних класифікаторів техніко-економічної та соціальної інформації відповідні центральні органи виконавчої влади та наукові установи; вивчати стан первинного обліку і статистичної звітності, перевіряти достовірність первинних та статистичних даних, поданих респондентами; здійснювати іншу, передбачену законом, діяльність.

Рішення органів державної статистики з питань, віднесених до їх компетенції, є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про державну статистику» від 17.09.1992 р. (зі змінами від 13.07.2000 p.).

Державний комітет статистики України (Держкомстат України) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомстат України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики. Держкомстат України очолює голова, якого призначає за поданням Прем'єр-міністра України та припиняє його повноваження на цій посаді Президент України. Повноваження Держкомстату визначаються Положенням про Державний комітет статистики України, затвердженим Указом Президента України від 19.01.2004 р. Держкомстат України здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через територіальні та функціональні органи державної статистики.

Рішення Держкомстату України, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами.

Справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку подання або використання цих державних статистичних спостережень, від імені органів державної статистики мають право розглядати керівник спеціально уповноваженого центрального органа виконавчої влади у галузі статистики та його заступники, керівники органів державної статистики в Автономній Республіці Крим, областях, районах і містах та їх заступники.