Глава 7 Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам'яток історії та культури ст.79(1) - 92(1) - Страница 9 PDF Печать
Административное право - Р.А. Калюжний Науково-практичний коментар: КУпАП

Стаття 87. Порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин

Порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

[У частину першу статті 87 внесено зміни згідно із Законом України № 55/97-ВР від 07.02.97 р.]

Невжиття заходів щодо запобігання загибелі диких тварин, погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха, - тягне за собою накладення штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

[У частину другу статті 87 внесено зміни згідно із Законом України № 55/97-ВР від 07.02.97 р.]

[У статтю 87 внесено зміни згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР№ 2010-Хівід 03.04.86р.; Законом України № 81/96-ВР від 06.03.96р.]

Об'єкт: суспільні відносини у сфері охорони об'єктів тваринного світу та їх середовища.

Об'єктивна сторона полягає у:

1)  порушенні вимог щодо перебування, шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин. Такі вимоги  регламентуються законами України «Про тваринний   світ»   від   13.12.2001   p.,  «Про   мисливське   господарство  та  полювання»
від 22.02.2000  р.  та  іншими  відповідними  нормативно-правовими  актами.  Охорона тваринного    світу    забезпечується    шляхом    охорони    середовища    існування,    умов розмноження   і   шляхів   міграції тварин.   Об'єкти   тваринного   світу,   а  також   місця
токування, линяння, гніздових колоній птахів, постійних чи тимчасових скупчень тварин, інші території, що є середовищем перебування об'єктів тваринного світу, підлягають охороні.  Під час  проведення  заходів  щодо  охорони,  раціонального  використання  і відтворення тваринного світу, а також під час здійснення будь-якої діяльності, яка може вплинути на середовище існування диких тварин та стан тваринного світу, повинно забезпечуватися додержання такої вимоги, як недопустимість погіршення середовища існування, шляхів міграції та умов розмноження диких тварин. Підприємства, установи, організації  і  громадяни  при  здійсненні  будь-якої діяльності,  що  впливає  або  може вплинути  на стан  тваринного  світу,  зобов'язані  забезпечувати  охорону  середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин. Під час розміщення, проектування та забудови населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконалення існуючих  і впровадження  нових технологічних процесів,  введення  в  господарський обіг цілинних земель, заболочених, прибережних і зайнятих чагарниками територій, меліорації   земель,   здійснення   лісових   користувань   і   лісогосподарських   заходів, проведення геологорозвідувальних робіт, видобування корисних копалин, визначення місць випасання і прогону свійських тварин, розроблення туристичних маршрутів та організації місць відпочинку населення повинні передбачатися і здійснюватися заходи щодо збереження середовища існування та умов розмноження тварин, забезпечення недоторканності ділянок, що становлять особливу цінність для збереження тваринного
світу.   Під   час   розміщення,   проектування   і   будівництва   залізничних,   шосейних, трубопровідних та інших транспортних магістралей, ліній електропередачі і зв'язку, а також  каналів,   гребель та  інших  гідротехнічних  споруд  повинні   розроблятися   і  здійснюватися заходи, які забезпечували б збереження шляхів міграції тварин. Введення в експлуатацію об'єктів і застосування технологій без забезпечення їх засобами захисту тварин та середовища їх існування забороняються. Проведення вибухових та інших робіт, які є джерелом підвищеного шуму, в місцях розмноження тварин обмежується законодавством.  Випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в  разі  господарської необхідності  за відповідним  дозволом  територіальних  органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Експлуатація гідротехнічних та інших споруд на водних об'єктах, встановлення  гідрологічного  режиму  і  режиму водоспоживання та інша діяльність, що впливає чи може вплинути на стан середовища існування диких тварин, повинні
здійснюватися  з урахуванням  вимог охорони тваринного світу,   інтересів  рибного  і  мисливського господарства;

2)     невжитті   заходів   щодо   запобігання   загибелі   диких   тварин,   погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха. Охорона тваринного світу здійснюється шляхом надання допомоги тваринам у разі захворювання, загрози їх загибелі під час стихійного лиха і внаслідок надзвичайних екологічних ситуацій. У разі виникнення стихійного лиха та надзвичайних екологічних ситуацій, які загрожують існуванню тварин, користувачі об'єктами тваринного світу зобов'язані відповідно до законів України «Про тваринний світ», «Про зону надзвичайної екологічної ситуації» та інших нормативно-правових актів надавати допомогу диким тваринам і негайно інформувати про це спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Порядок надання допомоги диким тваринам встановлений Законом України «Про тваринний світ» (ст. 47).

Суб'єкт: громадяни та посадові особи.

Суб'єктивна сторона: вина у формі умислу або необережності.

 

Стаття 88. Незаконне вивезення з України і ввезення на її територію об'єктів тваринного і рослинного світу

Незаконне вивезення з України або ввезення на її територію об'єктів тваринного і рослинного світу, в тому числі зоологічних і ботанічних колекцій, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих об'єктів або без такої і на посадових осіб - від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих об'єктів або без такої.

[У частину першу статті 88 внесено зміни згідно із Законом України № 55/97-ВР від 07.02.97 р.]

Ті самі дії щодо видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України або охорона і використання яких регулюється відповідними міжнародними договорами України, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих об'єктів або без такої і на посадових осіб -від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих об'єктів або без такої.

[У частину другу статті 88 внесено зміни згідно із Законом України № 55/97-ВР від 07.02.97 p.]

[У статтю 88 внесено зміни згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР№ 2010-Хівід 03.04.86p.; Законом України№ 81/96-ВР від 06.03.96p.]

Об'єкт: встановлений порядок ввезення та вивезення об'єктів тваринного та рослинного світу через митні органи України. Предмет цього правопорушення - об'єкти тваринного та рослинного світу.

Об'єктивна сторона виражена у: незаконному вивезенні з України об'єктів тваринного і рослинного світу, зокрема зоологічних і ботанічних колекцій; незаконному ввезені на територію України об'єктів тваринного і рослинного світу, зокрема, зоологічних і ботанічних колекцій; вчиненні зазначених дій щодо тварин і рослин, що занесені до Червоної книги України, або охорона і використання яких регулюється відповідними міжнародними договорами України.

Ввезення в Україну і вивезення за її межі об'єктів тваринного світу здійснюються за правилами, встановленими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Незаконним є таке вивезення та ввезення об'єктів тваринного та рослинного світу, що порушує встановлені правила здійснення таких дій (наприклад, не задекларовані або недостовірне декларування ввезення або вивезення зазначених об'єктів, відсутність спеціального дозволу і т. ін.)

Частина 2 передбачає адміністративну відповілальнбість за вчинення зазначених дій щодо тварин та рослин, що занесені до Червоної книги або охорона і використання яких регулюється відповідними міжнародними договорами України. Таким міжнародним договором є, наприклад, Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Порядок здійснення вивезення та ввезення таких тварин і рослин регулюється Правилами видачі дозволів та сертифікатів на ввезення в Україну та вивезення за її межі зразків видів дикої фауни і флори, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, які затверджені наказом Мінприроди України від 16.04.2002 р.

Рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення в природних умовах на території України, види тварин та рослин підлягають особливій охороні і заносяться до Червоної книги України. Порядок і вимоги щодо охорони, відтворення і використання цих видів тварин та рослин визначаються Положенням про Червону книгу України, яке затверджується Верховною Радою України. Види тварин (рослин), не занесені до Червоної книги України, але є рідкісними і такими, що перебувають під загрозою зникнення, за рішенням Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України заносяться до переліків видів тварин (рослин), що підлягають особливій охороні. Визначення видів і встановлення порядку охорони, відтворення і використання тварин (рослин), занесених до зазначених переліків, здійснюється Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України з урахуванням висновків наукових організацій.

Суб'єкт: громадяни та посадові особи.

Суб'єктивна сторона: Це правопорушення може бути вчинене як з умислом, так з необережності.