| Розділ 10 КОНСТИТУЦІЙНО- ПРАВОВИЙ СТАТУС РЕЛІГІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ В УКРАЇНІ - § 2. Принципи взаємовідносин держави і релігійних організацій |
|
|
| Конституционное право - Конституційне право України (Колісник, Барабаш) |
|
Страница 2 из 2
§ 2. Принципи взаємовідносин держави і релігійних організацій В Україні здійснення державної політики щодо релігії і церкви визначається принципом відокремлення церкви від держави і школи від церкви. Зміст режиму відокремлення церкви від держави характеризується такими особливостями: а) держава захищає права і законні інтереси релігійних організацій, сприяє встановленню відносин взаємної релігійної і світоглядної терпимості й поваги між громадянами, які сповідують релігію або не сповідують її, між віруючими різних віросповідань та їх релігійними організаціями; бере до відома і поважає традиції та внутрішні настанови релігійних організацій, якщо вони не суперечать чинному законодавству; б) держава не втручається у здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій, не фінансує діяльності будь-яких організацій, створених за ознакою ставлення до релігії; в) усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом, встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших не допускається; г) релігійні організації не виконують державних функцій і мають право брати участь у громадському житті, а також використовувати нарівні з громадськими об’єднаннями засоби масової інформації; ґ) релігійні організації не беруть участі в діяльності політичних партій і не надають політичним партіям фінансової підтримки, не висувають кандидатів до органів державної влади, не ведуть агітації або фінансування виборчих кампаній кандидатів до цих органів, священнослужителі мають право на участь у політичному житті нарівні з усіма громадянами; д) релігійна організація не повинна втручатись у діяльність інших релігійних організацій, у будь-якій формі проповідувати ворожнечу, нетерпимість до невіруючих і віруючих інших віросповідань. Стаття 6 Закону розкриває принцип відокремлення школи від церкви: державна система освіти в Україні відокремлена від церкви (релігійних організацій), має світський характер. Доступ до різних видів і рівнів освіти надається громадянам незалежно від їхнього ставлення до релігії; не допускається обмеження на ведення наукових досліджень, у тому числі фінансованих державою, пропаганду їх результатів або включення їх до загальноосвітніх програм за ознакою відповідності чи невідповідності положенням будь-якої релігії або атеїзму; громадяни можуть навчатися релігійного віровчення й здобувати релігійну освіту індивідуально або разом з іншими, вільно обираючи мову навчання; релігійні організації мають право відповідно до своїх внутрішніх настанов створювати для релігійної освіти дітей і дорослих навчальні заклади і групи, а також проводити навчання в інших формах, використовуючи для цього приміщення, що їм належать або надаються в користування; викладачі релігійних віровчень і релігійні проповідники зобов’язані виховувати своїх слухачів у дусі терпимості і поваги до громадян, які не сповідують релігії та до віруючих інших віросповідань. Проте режим відокремлення церкви від держави не означає відсутності будь-якого контролю з боку держави за діяльністю релігійних організацій. Державний контроль за додержанням законодавства України про свободу совісті та релігійні організації здійснює Державний комітет України у справах національностей та релігій, створений Постановою Кабінету Міністрів № 1575 від 8 листопада 2006 року. Згідно зі ст. 30 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», державний орган у справах релігій: а) на прохання релігійних організацій сприяє досягненню домовленості з державними органами та подає необхідну допомогу в питаннях, що потребують вирішення цих органів; б) сприяє зміцненню взаєморозуміння і терпимості між релігійними організаціями різних віросповідань. Не втручаючись у внутрішньоцерковні справи, Держкомнацрелігій завжди готовий виконувати на прохання релігійних організацій посередницькі функції, потреба в яких за умов багаторічного міжцерковного конфлікту є досить актуальною. Набули системного характеру консультації голови Комітету з релігійними діячами, на яких розглядається весь спектр проблем, які непокоять церкву, відпрацьовуються можливі варіанти їх розв’язання. Аналогічна робота здійснюється працівниками комітету в регіонах. Своєрідним контактним полем для залагодження міжконфесійних проблем дедалі більше стає Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій; в) здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, зазначених у ч. 2 ст. 14 Закону, а також зміні доповнень до них; г) надає консультативну допомогу державним органам у застосуванні законодавства про свободу совісті та релігійні організації. Ця робота виконується шляхом відпрацювання юридичних механізмів, розв’язання проблем, які виникають у відносинах між державними і релігійними структурами, а також між різними конфесіями; ґ) здійснює контакти і координаційні зв’язки з відповідними органами інших держав; д) сприяє участі релігійних організацій у міжнародних релігійних форумах, ділових контактах з міжнародними релігійними центрами й зарубіжними релігійними організаціями. Активізуються обміни делегаціями, поїздки на навчання, паломництва, звичною стала практика проведення релігійних конгресів, конференцій та семінарів за участю зарубіжних священнослужителів і проповідників; е) забезпечує релігієзнавчу експертизу за участю представників релігійних організацій та відповідних спеціалістів. Одним із важливих принципів відносин держави з релігійними організаціями є принцип рівного ставлення до кожної з них з боку держави. Законом встановлено, що всі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. Установлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання або релігійної організації стосовно інших не допускається (п. 5 ст. 5 Закону). Внутрішня сутність сучасних взаємовідносин Української держави та релігійних організацій концентровано відображена у принципі взаємної лояльності, який виявляє себе через порозуміння між органами державної влади і конфесійними формуваннями. Але це не означає, що ці відносини завжди будуються без суперечностей і що не виникає ніяких проблем. Інколи релігійні організації порушують чинне законодавство й державі доводиться вживати відповідних адекватних заходів, наприклад у разі виникнення міжконфесійних сутичок. У багатоконфесійному суспільстві з численним переважанням однієї чи кількох конфесій виникає проблема правового захисту релігійних меншин, оскільки панівна конфесія (конфесії) може перешкоджати вільній діяльності малих релігійних об’єднань та релігійних груп. Таким чином, правове регулювання діяльності релігійних організацій забезпечує відповідний баланс церковно-державних відносин і дає змогу спілкуватися церкві та державі у вирішенні соціальних питань. Однією з найскладніших проблем є повернення церкві незаконно відібраних у неї храмів, монастирів, інших культових приміщень та цінностей. Тут найчастіше зіштовхуються інтереси релігійних організацій і музейних закладів, які обстоюють право держави охороняти й робити доступними для населення деякі релігійні культурні цінності як національні пам’ятки. Іншою не менш складною проблемою є поява різних містичних сект та нетрадиційних релігій. Нетрадиційні релігії, або неорелігії, в Україні — явище складне. Можна виокремити шість основних груп: неорієнталістські течії (наприклад, товариство Свідомості Кришни), неоязичники (РУН-віра), сцієнтистські групи («Сайєнтологічна церква»), психотерапевтичні культи (від східних військово-спортивних до системи П. Іванова), неопротестантські спільноти («Учні Христа», «Філадельфія», «Перемога» та інші), теософські гуртки (послідовники Реріхів, Блаватської)[2]. Як бачимо, деякі з відомих нам неорелігійних угруповань не потрапляють під цю класифікацію, що свідчить про високу варіабельність новітніх релігійних угруповань. Ряд нетрадиційних культів порушують гарантовані Конституцією України права людини. Жорстка ієрархія в них, авторитарна структура, беззастережне підпорядкування членів організації абсолютній владі лідерів, у тому числі шляхом погроз, шантажу, щодобових самозвітів, примусу, суперечить загальновизнаним у суспільстві демократичним цінностям[3]. За висновками Інституту психології АПН України, тоталітарні нетрадиційні культові організації: а) примусово обмежують права своїх членів на освіту, працю, використання засобів масової інформації; б) примушують своїх членів голодувати; в) обмежують час їх сну та відпочинку; г) застосовують засоби і заходи, що в комплексі зумовлюють зниження критичності мислення, вольового та інтелектуального потенціалу особистості. Специфіка деструктивних культів полягає в акцентуванні на істинності їх віровчення, різко негативному ставленні до інших релігій, що веде до міжконфесійної конфронтації. Активність таких нетрадиційних вірувань є для суспільства і держави значною проблемою, оскільки кожне суспільство має право оберігати те історично-культурне середовище, у якому тільки й можуть відтворюватися національні особливості народу. Традиційні релігії є складовою й надзвичайно важливою частиною такого культурного середовища. Тому завдання держави та законодавця — знайти гармонійний баланс свободи і традиції. Слід звернути увагу й на розвиток у самій церкві, а саме у православній, неообновленських течій, що порушують її єдність, ведуть до внутрішньоцерковних суперечностей. У процесі здійснення права на свободу совісті та віросповідання виокремлюються такі тенденції: плюралізація вірувань — як результат урізноманітнення їх об’єктів (воно відбувається природно в результаті розвитку людської особистості, збагачення її духовних потреб, розширення її кругозору, обізнаності, уявлень). Ця тенденція чітко простежується й в Україні, про що свідчать дані соціологічних досліджень стану релігійності населення, зокрема молоді. Так, 14 % представників молодої науково-технічної інтелігенції Києва вірять у різні версії східного містицизму, у перевтілення душ тощо; демонополізація ролі традиційних релігій у визначенні показників моральності, «праведності» способу життя й поведінки особи, життєдіяльності об’єднань, груп, спільностей у встановленні критеріїв соціально-змістовного розмежування «добра» і «зла» в конкретно- історичних умовах, обставинах. Одним із проявів цієї тенденції можна вважати посилення екуменічного руху серед ряду церков. Симптоматичним є також включення до складу тих моральних принципів, пропагувати які серед своїх прихильників погоджуються нині керівники певних церков, і такої чесноти, як віротерпимість. Причому останню слід інтерпретувати як терпимість не тільки до інших релігій, а й до атеїстів, до, так би мовити, нерелігійно віруючих; деетнізація віри (зокрема, релігійної). Особливо яскраво це спостерігається на процесах поширення нетрадиційних релігій, кількість прихильників яких збільшується серед представників різних етносів, жителів різних континентів, і Україна не є винятком щодо цього. Ця тенденція не оминає й традиційні релігії (наприклад, рух «євреї за Христа»). Тому стає дедалі менше підстав для вживання поняття «національна релігія» (і відповідно поняття «національна церква»): адже в кожній етнічно-національній спільноті є, як правило, прихильники різних віросповідань, а в кожній конфесії є люди різного етнічного походження, і це цілком нормальне явище, навіть щодо України, де найпоширенішими є православ’я (організаційно представлене кількома «центрами», інституціями) та греко-католицизм. У всіх цих тенденціях знаходить свій вияв закономірне розширення права людини на свободу віросповідання, процес, безумовно, прогресивний і гуманістичний. Він цілком відповідає принциповим засадам Загальної декларації прав людини 1948 року (статті 18, 19), Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року (статті 19, 27), Декларації про права осіб, які належать до національних або етнічних, релігійних і мовних меншин 1992 року (статті 2. 1, 2. 2, 4. 2). Таким чином, конституційно-правове регулювання свободи совісті, діяльності релігійних організацій забезпечує відповідний баланс церковно-державних відносин і створює підґрунтя для взаємодії між релігійними організаціями й державними органами в розв’язанні актуальних соціальних проблем.
Контрольні запитання 1. Розкрийте зміст поняття права особи на свободу совісті і віросповідання. 2. Які є види релігійних організацій в Україні? 3. Проаналізуйте порядок створення релігійних організацій. 4. Яким є правовий статус релігійних утворень? 5. Дайте характеристику принципів взаємовідносин держави і релігійних організацій. [1] У радянський період процедура утворення релігійних організації була надзвичайно забюрократизованою. Вимога обов'язкової державної реєстрації для багатьох релігійних організацій не була реалізованою, що на практиці призвело до появи двох видів об'єднань: зареєстрованих (легальних) та незареєстрованих (нелегальних). Законодавство містило значну кількість невиправданих норм-заборон, що ставило поза законом такі важливі форми релігійної діяльності, як благодійність, релігійне навчання, поширення релігійних ідей. Релігійні організації були обмежені в проведенні релігійних обрядів та в майнових правах. [2] Докладніше див.: Права людини в Україні: Інф.-аналіт. бюлетень Українсько- Американського бюро захисту прав людини. — К.; X., 1995. — Вип. 13. — С. 67. [3] Полищук Ю. И. Психологические нарушения, возникающие у людей, вовле- ченньїх в деструктивньїе религиозньїе церкви // Религия, церковь в России и за ру- бежом. — М., 1995. — № 5. — С. 67—73. |

