Передмова

Posted in Уголовное процесуальное право - Ю.М. Грошевий Кримінальний процес

 

 

Підручник підготовлений кафедрою кримінального процесу Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого відповідно до програми курсу «Кримінальний процес», що викладається у вищих юридичних навчальних закладах. Авторський колектив прагнув урахувати, осмислити і відобразити у доступній для читача формі основні принципові новації, зміни, що відбулися не лише в регулюванні кримінально-процесуальної діяльності за останнє де­сятиріччя, а й у праворозумінні в цілому.

У підручнику знайшли відображення основоположні тенденції розвитку кримінально-процесуального законодавства, судової та прокурорсько-слідчої практики, які пов'язані з демократизацією і гуманізацією кримінального судочинства, посиленням гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів його учасників, підвищенням ролі суду при здійсненні правосуддя та вимог до мотивування рішень, які приймаються особами, що ведуть кримінальний процес. Розкриті особливості стадій та процедур, які є новими для кримінально-процесуального законодавства України, — апеляційного та касаційного провадження, оскарження до суду рішень та дій органів дізнання, слідчого, прокурора, дачі згоди суду на рішення про обмеження конституційних прав і свобод осіб, що беруть участь у досудових стадіях кримінального процесу, тощо.

З позиції прогресивних здобутків у підручнику розкривається правовий зміст принципів кримінального судочинства, серед яких такі, як верховенство права та справедливість, що гармонізують національну правову систему із європейською правовою доктриною.

При написанні підручника автори використовували практику Європейського суду з прав людини, що дало можливість продемонструвати співвідношення чинного законодавства України зі стандартами прав людини, які встановлені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, із врахуванням правових позицій Консти­туційного Суду України, роз'яснень, наданих у постановах Пленуму Верховного Суду України.

Враховуючи, що підготовка сучасних юристів є практично не­можливою без ознайомлення з питаннями міждержавної співпраці у сфері кримінального судочинства, підручник містить окремий розділ, присвячений міжнародно-правовій допомозі в кримінальних справах, її видам та організаційним формам співробітництва.

Наприкінці кожного розділу підручника наведені питання для самоконтролю. Вони призначені, по-перше, для перевірки студентами рівня засвоєння матеріалу, а по-друге, для визначення ними питань, які потребують більш детального вивчення.

При викладенні навчального матеріалу авторський колектив ке­рувався результатами теоретичного осмислення положень чинного кримінально-процесуального законодавства України, вивчення практики його застосування, дослідження робіт відомих науковців у галузі кримінального процесу, аналізу нової правової літератури. У підручнику втілено набутий протягом десятиліть досвід викладан­ня курсу кримінального процесу відомими фахівцями кафедри кримінального процесу Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, які є засновниками харківської школи кримінального процесу, — Л. Є. Владимирова, М. М. Гродзинського, А. Л. Рівліна, М. І. Бажанова, С. А. Альперта, а також власне бачення проблем кримінального процесу як науки та галузі законодавства.

Підручник буде корисним для студентів юридичних вищих навчальних закладів, аспірантів, викладачів, науковців. Він може бути використаний і у практичній діяльності працівників правоохоронних органів та суду, адже при викладенні окремих положень, що мають спірний характер у процесі правозастосування, автори на підставі аналізу норм діючого законодавства, емпіричних даних пропонують найбільш оптимальні, на їх погляд, шляхи вирішення зазначених питань.

Авторський колектив підручника щиро вдячний рецензентам — ректору Академії адвокатури України, члену-кореспонденту Академії правових наук України, доктору юридичних наук, професору Тетя­ні Вікторівні Варфоломеєвій, академіку Академії правових наук України, завідувачу кафедри криміналістики Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого, доктору юридичних наук, професору Валерію Юрійовичу Шепітьку, проректору Національної академії Служби безпеки України, доктору юридичних наук, професору Миколі Єгоровичу Шумилу.

 

Умовні скорочення

КПК — Кримінально-процесуальний кодекс України

КК — Кримінальний кодекс України

КВК — Кримінально-виконавчий кодекс України

КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення

ОРД — оперативно-розшукова діяльність

ЦПК — Цивільний процесуальний кодекс України

ЦК — Цивільний кодекс України