Глава 38. Правове регулювання інноваційної діяльності
38.1. Інноваційна діяльність
Відносини, що виникають у процесі здійснення інноваційної діяльності, регулюються ГКУ та законодавчими актами України (ст. 332 "Законодавство про інноваційну діяльність" ГКУ).
Інноваційною діяльністю у сфері господарювання є діяльність учасників господарських відносин, що здійснюється на основі реалізації інвестицій з метою виконання довгострокових науково-технічних програм з тривалими строками окупності витрат і впровадження нових науково-технічних досягнень у виробництво та інші сфери суспільного життя (ст. 325 ГКУ).
38.2. Інвестування інноваційної діяльності
Відповідно до ст. 326 ГКУ інвестиціями у сфері господарювання визнаються довгострокові вкладення різних видів майна, інтелектуальних цінностей та майнових прав в об'єкти господарської діяльності з метою одержання доходу (прибутку) або досягнення іншого соціального ефекту.
До форм інвестування інноваційної діяльності належать:
• державне (комунальне) інвестування, що здійснюється органами державної влади або органами місцевого самоврядування за рахунок бюджетних коштів та інших коштів відповідно до закону;
• комерційне інвестування, що здійснюється суб'єктами господарювання за рахунок власних або позичкових коштів з метою розвитку бази підприємництва;
• соціальне інвестування, що здійснюється в об'єкти соціальної сфери та інших невиробничих сфер;
• іноземне інвестування, що здійснюється іноземними юридичними особами або іноземцями, а також іншими державами;
• спільне інвестування, що здійснюється суб'єктами України разом з іноземними юридичними особами чи іноземцями.
Загальні умови реалізації інвестицій в Україні визначаються законом.
38.3. Види інноваційної діяльності
У ст. 327 ГКУ визначається, що інноваційна діяльність передбачає інвестування наукових досліджень і розробок, спрямованих на здійснення якісних змін у стані продуктивних сил і прогресивних міжгалузевих структурних зрушень, розробки і впровадження нових видів продукції та технологій.
Інноваційна діяльність здійснюється за такими напрямками:
• наукові дослідження і розробки, спрямовані на створення об'єктів інтелектуальної власності, науково-технічної продукції;
• розробка, освоєння, випуск і поширення принципово нових видів техніки і технології;
• розробка і впровадження нових ресурсозберігаючих технологій, призначених для поліпшення соціального і екологічного становища;
• технічне переозброєння, реконструкція, розширення, будівництво нових підприємств, що здійснюються вперше як промислове освоєння виробництва нової продукції або впровадження нової технології.
Інвестування відтворення основних фондів і приросту матеріально-виробничих запасів здійснюється як капітальні вкладення.
38.4. Державне регулювання і державні гарантії інноваційної діяльності
Держава регулює інноваційну діяльність шляхом:
• визначення інноваційної діяльності як необхідної складової інвестиційної та структурно-галузевої політики;
• формування і забезпечення реалізації інноваційних програм та цільових проектів;
• створення економічних, правових та організаційних умов для забезпечення державного регулювання інноваційної діяльності;
• створення та сприяння розвиткові інфраструктури інноваційної діяльності.
Держава здійснює контроль за інноваційною діяльністю суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин, її відповідністю вимогам законодавства і державним інноваційним програмам. Законом можуть бути передбачені галузі або об'єкти інноваційної діяльності, в яких обмежується чи забороняється використання іноземних інвестицій (ст. 328 ГКУ).
Державні гарантії інноваційної діяльності
Відповідно до ст. 329 ГКУ держава гарантує суб'єктам інноваційної діяльності:
• підтримку інноваційних програм і проектів, спрямованих на реалізацію економічної та соціальної політики держави;
• підтримку створення та розвитку суб'єктів інфраструктури інноваційної діяльності;
• охорону та захист прав інтелектуальної власності, захист від недобросовісної конкуренції у сфері інноваційної діяльності;
• вільний доступ до інформації про пріоритети державної економічної та соціальної політики, про інноваційні потреби та результати науково-технічної діяльності, крім випадків, передбачених законом;
• підтримку щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів у сфері здійснення інноваційної діяльності.
Відповідно до ст. 330 ГКУ інноваційні проекти, що інвестуються за рахунок Державного бюджету України або місцевих бюджетів, а також проекти, замовниками яких є органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній експертизі відповідно до законодавства. Інноваційні проекти, що інвестуються за рахунок інших джерел, підлягають обов'язковій державній експертизі з питань додержання екологічних, містобудівних та санітарно-гігієнічних вимог.
У разі необхідності експертиза окремих інноваційних проектів, що мають важливе народногосподарське значення, може здійснюватися за рішенням Кабінету Міністрів України.
Договір на створення і передачу науково-технічної продукції
У ст. 331 ГКУ зазначається, що за договором на створення і передання науково-технічної продукції одна сторона (виконавець) зобов'язується виконати обумовлені завданням другої сторони (замовника) науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР), а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи (продукцію)і оплатити їх.
Предметом договору на передання науково-технічної продукції може бути модифікована науково-технічна продукція.
Науково-технічною продукцією є завершені науково-дослідні, проектні, конструкторські, технологічні роботи та послуги, створення дослідних зразків або партій виробів, необхідних для здійснення НДДКР згідно з вимогами, погодженими із замовниками, що виконуються чи надаються суб'єктами господарювання (науково-дослідними, конструкторськими, проектно-конструкторськими і технологічними установами, організаціями, а також науково-дослідними і конструкторськими підрозділами підприємств, установ, організацій тощо).
Договір може укладатися на виконання всього комплексу робіт — від дослідження до впровадження у виробництво науково-технічної продукції, а також на її подальше технічне супроводження (обслуговування).
Якщо науково-технічна продукція є результатом ініціативних робіт, договір укладається на її передання, включаючи надання послуг на її впровадження та освоєння.
Договори на створення і передання науково-технічної продукції для державних потреб та за участю іноземних суб'єктів господарювання укладаються і виконуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.