Глава 8. Правове регулювання захисту прав споживачів
8.1. Права споживачів та їх захист
У ст. 39 ГКУ встановлено права споживачів, які перебувають на території України, під час придбання, замовлення або використання товарів (робіт, послуг) з метою задоволення своїх потреб. Зокрема, споживачі мають такі права:
• на державний захист своїх прав;
• на гарантований рівень споживання;
• на належну якість товарів (робіт, послуг);
• на безпеку товарів (робіт, послуг);
• на необхідну, доступну та достовірну інформацію про кількість, якість і асортимент товарів (робіт, послуг);
• на відшкодування збитків, завданих товарами (роботами, послугами) неналежної якості, а також шкоди, заподіяної небезпечними для життя і здоров'я людей товарами (роботами, послугами), у передбачених законом випадках;
• на звернення до суду та до інших уповноважених органів влади за захистом порушених прав або законних інтересів.
Такі самі норми дублюються у ст. З Закону України "Про захист прав споживачів".
З метою захисту своїх прав та законних інтересів громадяни можуть об'єднуватися на добровільній основі у громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).
Держава забезпечує громадянам як споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору товарів (робіт, послуг), здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання товарів (робіт, послуг) відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання іншими законними способами товарів (робіт, послуг) в обсягах, що забезпечують рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Державний захист прав громадян як споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Державний комітет стандартизації, метрології та сертифікації України, органи і установи державного санітарно-епідеміологічного нагляду України, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства, а також судові органи (ст. 4 Закону України "Про захист прав споживачів").
8.2. Повноваження, права, обов'язки і відповідальність органів виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за дотриманням законодавства України про захист прав споживачів у центральних та місцевих органах виконавчої влади і суб'єктів господарської діяльності, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:
• давати суб'єктам господарської діяльності обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;
• перевіряти у суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг якість товарів (робіт, послуг), додержання обов'язкових вимог щодо безпеки товарів (робіт, послуг), а також додержання правил торгівлі та надання послуг. Безперешкодно входити та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів;
• відбирати у суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг зразки товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості на місці або здійснення незалежної експертизи у відповідних лабораторіях та інших установах з оплатою вартості зразків і виконаних досліджень (експертиз) за рахунок суб'єктів господарської діяльності, що перевіряються (порядок добору таких зразків визначається Кабінетом Міністрів України), здійснювати контрольні перевірки правильності розрахунків зі споживачами за надані послуги та реалізовані товари. У разі неможливості повернення зроблених затрат їх відшкодування відноситься на результати діяльності господарюючих суб'єктів. Порядок проведення таких перевірок визначає Кабінет Міністрів України;
• одержувати від суб'єктів господарської діяльності, що перевіряються, безплатно копії необхідних нормативних документів та інші відомості, які характеризують якість товарів (робіт, послуг), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, що використовуються для виробництва цих товарів (виконання робіт, надання послуг);
• припиняти відвантаження і реалізацію товарів, що не відповідають вимогам нормативних документів, до усунення суб'єктами господарської діяльності виявлених недоліків;
• забороняти суб'єктам господарської діяльності реалізацію споживачам товарів (виконання робіт, надання послуг), на які немає документів, що засвідчують їх відповідність вимогам нормативних документів; на які в актах законодавства, нормативних документах встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки життя, здоров'я, майна споживачів і охорони навколишнього природного середовища, якщо ці товари (роботи, послуги) внесені до переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, але не мають сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання іноземного сертифіката); завезених на територію України без документів, які підтверджують їх належну якість; на яких термін придатності не зазначений або зазначений з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, термін придатності яких минув;
• приймати рішення про припинення у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг продажу та виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, що не відповідають вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів, — до усунення виявлених недоліків; про тимчасове припинення діяльності підприємств торгівлі (секцій, відділів), громадського харчування, сфери послуг, складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі та організацій незалежно від форм власності, що систематично реалізують недоброякісні товари, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання та транспортування товарів, до усунення виявлених недоліків;
• опломбовувати в передбаченому законодавством порядку у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг виробничі, складські, торговельні та інші приміщення, а також несправні, з неправильними показаннями, з пошкодженим повірочним тавром або без нього чи з таким, термін дії якого закінчився, засоби вимірювальної техніки, за допомогою яких здійснюється обслуговування споживачів, з подальшим повідомленням про це територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері стандартизації,
метрології та сертифікації;
• вилучати неякісні товари, документи та інші предмети, що свідчать про порушення прав споживачів;
• подавати до суду позови про захист прав споживачів;
• передавати матеріали перевірок на дії осіб, що містять ознаки злочину, органам дізнання чи попереднього слідства;
• накладати на винних осіб у передбачених законодавством випадках адміністративні стягнення;
• накладати на суб'єкти господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг, у тому числі на громадян-
підприємців, передбачені законом (ст. 23 Закону України "Про
захист прав споживачів") стягнення в порядку, що визнача
ється Кабінетом Міністрів України. Результати перевірок су
б'єктів господарської діяльності службовими особами спеціаль
но уповноваженого центрального органу виконавчої влади у
сфері захисту прав споживачів та його територіальних орга
нів оформлюються відповідними актами.
Порядок припинення відвантаження і реалізації товарів суб'єктами господарської діяльності, тимчасового припинення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, діяльності підприємств торгівлі, громадського харчування і сфери послуг, а
158
також вилучення неякісних товарів, документів та інших предметів, що свідчать про порушення прав споживачів, визначається законодавчими актами України (ст. 5 Закону України "Про захист прав споживачів").
Інші органи виконавчої влади здійснюють державний захист прав споживачів у межах своєї компетенції, визначеної чинним законодавством.
Обов'язки і відповідальність службових осіб органів виконавчої влади, які здійснюють захист прав споживачів, регламентовані ст. 7 Закону України "Про захист прав споживачів".
Службові особи органів виконавчої влади, які здійснюють захист прав споживачів, зобов'язані суворо додержувати законодавства України, а також прав громадян, підприємств, установ та організацій, що охороняються законом. Вони зобов'язані не розголошувати отримані при здійсненні своїх повноважень відомості, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом. За невиконання або неналежне виконання службовими особами своїх обов'язків вони притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Скарги на рішення органів виконавчої влади, що здійснюють захист прав споживачів, їх службових осіб, а також на дії таких осіб розглядаються в порядку, визначеному законодавством. Подання скарги не зупиняє виконання рішення органу виконавчої влади, що здійснює захист прав споживачів, його службових осіб, а також дій таких осіб.
Працівники правоохоронних органів подають допомогу службовим особам органів виконавчої влади, що здійснюють захист прав споживачів, у виконанні ними службових обов'язків і припиняють незаконні дії громадян, які перешкоджають виконанню покладених на них функцій.
8.3. Правовий захист службових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів
Службова особа спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів при виконанні своїх службових обов'язків перебуває під захистом закону. Держава гарантує захист життя, здоров'я, честі, гідності та майна службо-
159
вої особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів і членів її сім'ї від злочинних посягань та інших протиправних дій.
Усі службові особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів підлягають державному обов'язковому страхуванню за рахунок коштів державного бюджету.
Порядок та умови страхування службової особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів встановлює Кабінет Міністрів України.
Образа службової особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, а також опір, погроза, насильство та інші дії, які перешкоджають виконанню покладених на неї завдань, зумовлюють встановлену законом відповідальність. У разі каліцтва чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, службова особа спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів одержує компенсацію в розмірі від річного до п'ятирічного грошового утримання залежно від ступеня втрати працездатності, а в разі її загибелі із зазначеної причини сім'ї загиблого виплачується одноразова допомога в розмірі десятирічного грошового утримання за останньою посадою.
Збитки, завдані майну службової особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів або членів її сім'ї у зв'язку з виконанням нею службових обов'язків, компенсуються в повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб.
Органи місцевого самоврядування з метою захисту прав споживачів можуть створювати при їх виконавчих органах структурні підрозділи з питань захисту прав споживачів, які мають право (ст. 10 Закону України "Про захист прав споживачів"):
• розглядати звернення споживачів, консультувати їх з питань
захисту прав споживачів;
• аналізувати договори, що укладаються продавцями (виконав
цями, виробниками) із споживачами, з метою виявлення умов,
які обмежують права споживачів;
• при виявленні товарів (робіт, послуг) неналежної якості, фаль
сифікованих, небезпечних для життя, здоров'я, майна спожи
вачів чи/та навколишнього природного середовища терміново
160
повідомляти про це відповідні територіальні органи у справах захисту прав споживачів, інші органи, що здійснюють контроль і нагляд за якістю та безпекою товарів (робіт, послуг);
• при виявленні продажу товарів (виконання робіт, надання
послуг), які не супроводжуються доступною, достовірною, необ
хідною інформацією та відповідними супровідними докумен
тами або з простроченими термінами придатності, призупиняти
продаж товарів (виконання робіт, надання послуг) до пред'яв
лення інформації, супровідних документів або припиняти про
даж товарів (виконання робіт, надання послуг);
• готувати подання до органу, який видав дозвіл на здійснення
відповідного виду діяльності, для вирішення питання про при
зупинення дії цього дозволу чи про дострокове його анулю
вання в разі систематичного порушення прав споживачів;
• подавати до суду позови про захист прав споживачів.
8.4. Права споживачів на придбання товарів належної якості
Право громадян-споживачів на придбання товарів належної якості в незалежній Україні стало одним з основних конституційних прав громадянина, реалізація якого потребує встановлення певних гарантій. Так, у ст. 50 Конституції України зазначено: "Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена".
У законодавстві радянського періоду теж містилися норми, спрямовані на підвищення якості виготовлених товарів, якості торговельного обслуговування. Однак в умовах планової командно-адміністративної системи, відсутності конкуренції серед товаровиробників і у сфері торгівлі, загального дефіциту багатьох товарів народного споживання ці заходи були малоефективні. У новому ринковому законодавстві України закладено принципово нові підходи до вирішення цієї проблеми. Хоча й вони поки що не досягли належного рівня. Останніми роками ринок насичений та перенасичений різноманітними товарами вітчизняного та іноземного походження, що не завжди мають належну якість, про що
161
свідчать скарги споживачів та перевірки Державного комітету у справах захисту прав споживачів. І все-таки конкуренція товаровиробників, вимогливість споживача та наявність у нього можливостей вибору товару є тими ефективними впливовими засобами, які в кінцевому підсумку сприятимуть насиченню ринку України високоякісними товарами.
Право громадянина на безпечне для життя довкілля і на інформацію про якість товарів є соціально-економічним правом, оскільки може бути реалізоване насамперед завдяки відповідному рівню матеріального виробництва та соціальних відносин у суспільстві. Водночас наведену конституційну норму не можна вважати такою, що зобов'язує державу забезпечити громадянина якісними товарами. Держава бере на себе обов'язок встановлювати для виготовлювачів певні вимоги щодо якості товарів і зобов'язувати виробників та продавців надавати споживачам усю інформацію щодо ступеня корисних та інших властивостей пропонованого товару. З цією метою держава приймає відповідні закони, створює спеціальні органи контролю за якістю продукції та захисту прав потерпілих тощо. Споживач самостійно приймає рішення щодо придбання товару з урахуванням своїх потреб, фінансових та інших можливостей.
З огляду на викладене постає питання про відповідність норм Закону України "Про захист прав споживачів", що визначають право споживачів на якісні товари, положенням Конституції України. Так, відповідно до ст. З цього Закону споживачі мають право на належну якість товарів торговельного обслуговування, їх безпеку, необхідну, доступну та достовірну інформацію про кількість, якість і асортимент.
Визначити зміст поняття "право на належну якість" неможливо без розкриття змісту поняття "якість товару (продукції)". Це водночас дає змогу визначити, що таке належна якість товару (продукції). В юридичній та економічній літературі радянського періоду ця проблема досліджувалася доволі активно.
За підрахунками вчених радянського періоду існувало близько 300 тлумачень поняття якості продукції, якими проблема не вичерпувалась і не вичерпується, що свідчить про неоднозначність цього поняття [29, с. 70].
Проблема якості товарів (продукції) та її правового врегулювання зберігає актуальність і в умовах ринкових реформ, оскільки
162
її вирішення дуже важливе для громадян-споживачів. Чинне законодавство так само має прогалини і нечіткості з цього питання, а тому потребує вдосконалення. Так, в економічній літературі минулих років якість продукції, зокрема, визначалась як сукупність властивостей і ознак, які зумовлюють ступінь придатності продукції для її споживання за призначенням, як ступінь задоволення споживчої вартості певної суспільної потреби або як сукупність корисних властивостей чи сукупність усіх функціональних, естетичних і економічних показників продукції [29, с. 71]. Як бачимо, наведені визначення принципово не різняться. В одних випадках йдеться про властивості продукції задовольняти потреби громадян, в інших — про характеристики вказаних властивостей, що зумовлюють здатність продукції задовольняти потреби суспільства, але об'єднуючим фактором в усіх випадках є здатність продукції забезпечувати відповідні потреби людини. У багатьох випадках економічна категорія якості ставилась у залежність від ступеня розвитку виробничих відносин і технічного прогресу на тому чи іншому етапі розвитку суспільства. Те, що вчора вважалось якісним товаром, сьогодні може не відповідати технічним новинкам, здатним краще задовольняти щораз вищі потреби споживачів. Особливо це виявляється в галузі комп'ютерної техніки, телерадіотехніки, де відбувається технічна революція. Як правило, у згаданих економічних визначеннях домінували дві ознаки: сукупність корисних властивостей продукції і здатність продукції задовольняти особисті й виробничі потреби. Якість продукції в цьому стандарті визначалась як сукупність властивостей продукції, що зумовлюють її здатність задовольняти відповідно до призначення потреби людей.
Проблема якості продукції (товарів) була предметом і правових досліджень, адже від правильного визначення поняття "якість продукції" залежить формування відповідних вимог і правил щодо кількісних і якісних показників, яким має відповідати та чи інша продукція [ЗО, с. 19].
На думку представників юридичної науки, найважливішим критерієм якості продукції є її корисність, що виявляється у ступені придатності, а її здатність задовольняти відповідні потреби людини зумовлюється її властивостями, зокрема надійністю, довговічністю, ефективністю, які відповідають нормативним вимогам, плановим приписам і договорам. Відповідно в узагаль-
163
неній формі якість продукції, як правило, розглядалася в радянській юридичній літературі як ступінь відповідності її техні-ко-економічних властивостей соціальним вимогам, закріпленим у юридичних нормах. Отже, у визначеннях з позицій права якості продукції основою є техніко-економічні властивості продукції, які забезпечують той чи інший ступінь її придатності для використання за призначенням. У цьому зв'язку перед юристами постало питання про можливість дати суто правове визначення поняття якості без економічного забарвлення. Правознавці у своїх визначеннях якості продукції наголошували на правових ознаках, що дало підстави для їх звинувачення в тому, що за таких умов фактично дається правове визначення якості продукції.
8.5. Права споживачів
на достовірну інформацію про товари та послуги
і їх належну якість та безпеку
Права споживачів на інформацію про товари (роботи, послуги) регулюються законами України "Про захист прав споживачів" (ст. З, 18), "Про інформацію", "Про рекламу", а також Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо поліпшення інформаційної діяльності" від 5 жовтня 1998 р. Споживач має право на одержання необхідної, доступної та достовірної інформації про товари (роботи, послуги), що забезпечує можливість їх компетентного вибору.
Оскільки процес придбання товарів починається з вирішення проблеми, який саме товар вибрати серед багатьох запропонованих, дуже важливу роль для споживача відіграє рекламна кампанія, яку запроваджують виробники та реалізатори продукції (товарів, послуг). Згідно зі ст. 1 Закону України "Про рекламу" "реклама — спеціальна інформація про осіб чи продукцію, яка розповсюджується в будь-якій формі та в будь-який спосіб з метою прямого або опосередкованого одержання прибутку". До основних принципів рекламної діяльності належать:
• законність;
• точність;
• достовірність;
• використання державної та інших мов відповідно до законо
давства України;
164
• використання форм та засобів, які не заподіють споживачеві
реклами моральної, фізичної або психічної шкоди.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про рекламу" з метою захисту прав споживачів у рекламі забороняється:
• поширювати інформацію про продукцію, виробництво або реа
лізація якої заборонені законодавством України;
• використовувати засоби і технології, які безпосередньо впли
вають на підсвідомість споживача;
• наводити твердження, що дискримінують осіб, які не корис
туються рекламованою продукцією;
• рекламувати продукцію, яка підлягає обов'язковій сертифі
кації або виробництво чи реалізація якої потребує наявності
спеціального дозволу (ліцензії), якщо немає відповідного серти
фіката;
• імітувати (копіювати або наслідувати) загальне вирішення,
текст, зображення, музичні та звукові ефекти, що застосову
ються в рекламі іншої продукції, якщо інше не передбачено
законодавством України про авторські та суміжні права.
Дуже важливою є норма, за якою рекламодавець на вимогу
виробника розповсюджувача реклами зобов'язаний надати йому документальні підтвердження достовірності інформації, необхідної для виробництва та розповсюдження реклами.
Недобросовісною вважається реклама, яка внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження та інших вимог, передбачених законодавством України, вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам або державі.
Недобросовісна реклама заборонена (ст. 10 Закону України "Про рекламу"). Рішення про визнання реклами недобросовісною приймають уповноважені на це державні органи.
Визначившись з тим, який саме товар необхідно придбати, споживач, купуючи товар чи отримуючи послугу, повинен бути впевнений, що отримає якісну продукцію або послуги й тим самим реалізує своє право на належну якість і безпеку товарів та послуг.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про рекламу" продавець (виробник) зобов'язаний своєчасно надавати споживачеві необхідну достовірну інформацію про товар у доступній формі,
165
яка б забезпечувала можливість компетентного вибору. Інформація про товари повинна містити назви нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати товари, перелік основних споживчих властивостей товарів, а щодо продуктів харчування — склад (включаючи перелік використаних у процесі виготовлення продукції інших продуктів харчування і харчових добавок), калорійність, вміст шкідливих для здоров'я речовин порівняно з обов'язковими вимогами нормативних документів і протипоказання щодо застосування; ціну та умови придбання товарів, дату їх виготовлення; гарантійні зобов'язання виробника; правила та умови ефективного використання товарів; термін служби (придатності) товарів; відомості про необхідні дії споживача після завершення терміну придатності, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; найменування та адресу виробника (продавця) і підприємства, яке приймає претензії від споживача, а також виконує ремонт і технічне обслуговування товарів. Стосовно товарів, які підлягають обов'язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про їх сертифікацію; щодо товарів, які за певних умов можуть бути небезпечними для життя, здоров'я споживача та його майна, виробник (продавець) зобов'язаний довести до відома споживача інформацію про такі товари і можливі наслідки їх впливу. Інформація доводиться до відома споживачів виробником (продавцем) у технічній документації, що додається до товарів на етикетці, а також маркуванням чи в інший спосіб, прийнятий для окремих видів товарів або в окремих сферах обслуговування. Продукти харчування, упаковані або розфасовані в Україні, повинні забезпечуватись інформацією про місце їх походження. Громадянин, який здійснює підприємницьку діяльність, на етикетці товару повинен надати інформацію про номер документа, що засвідчує його право займатися підприємницькою діяльністю, і найменування органу, що видав цей документ, а за потреби й відомості про його сертифікацію. Надання інформації в технічній документації, на етикетці тощо іноземною мовою без перекладу в зазначеному щойно обсязі розцінюється як відсутність необхідної інформації.
Певну інформацію про товар можуть надавати реклама та штрихове кодування товарів. Товари в Україні повинні рекламуватися відповідно до Закону України "Про рекламу", а штри-
166
хове кодування надаватися відповідно до Положення про штрихове кодування, затвердженого МЗЕЗТ України від 27.08.96. Запобіжно-контрольні гарантії реалізуються переважно шляхом створення умов та порядку, які повинні забезпечувати збереження властивостей товарів при їх транспортуванні, зберіганні та здійсненні контролю за їх дотриманням. Такі гарантії встановлюються Правилами продажу продовольчих і непродовольчих товарів, Правилами роботи підприємств громадського харчування, Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями та іншими нормативними актами.
Надання недостовірної або неповної інформації про товар та виробника (продавця) може спричинитися до такого:
• придбання товару, що не має потрібних споживачеві власти
востей; у цьому разі споживач має право розірвати договір і
вимагати відшкодування завданих йому збитків;
• неможливості використання придбаного товару за призначен
ням; у цьому разі споживач має право вимагати надання у
розумно короткий термін, але не більше місяця, належної
інформації. Якщо інформацію в обумовлений термін не буде
надано, споживач має право розірвати договір і вимагати від
шкодування збитків;
• заподіяння шкоди життю, здоров'ю або майну споживача; у
цьому разі споживач має право висунути продавцю (виробни
ку) вимоги щодо відшкодування збитків, завданих природним
об'єктам, що перебувають у його володінні на праві власності
або на інших передбачених законом чи договором підставах.
Збитки, завдані споживачеві товарами, придбаними в резуль
таті недобросовісної реклами, підлягають відшкодуванню вин
ною особою в повному обсязі.
Сплата неустойки (штрафу, пені) продавцем (виробником), як і відшкодування збитків, коли при цьому не порушується питання про розірвання договору, не звільняє продавця від виконання зобов'язання в натурі.
Споживач має право перевірити якість, комплектність, міру, масу та ціну товарів, які купує, здійснити демонстрацію безпечного та правильного їх використання. У цьому разі на вимогу споживача продавець зобов'язаний надати йому контрольно-вимірювальні прилади, а також відповідні документи про ціну товарів. Якщо під час гарантійного терміну необхідно визначити при-
167
чини втрати якості товару, продавець зобов'язаний у триденний термін з дня одержання від споживача письмової заяви направити цей товар на експертизу. Експертиза здійснюється за рахунок продавця.
Право на інформацію забезпечується:
• обов'язком органів державної влади, а також органів місцевого
і регіонального самоврядування інформувати про свою діяль
ність та прийняті рішення;
• створенням у державних органах спеціальних інформаційних
служб або систем, що повинні забезпечувати у встановленому
порядку доступ до інформації;
• вільним доступом суб'єктів інформаційних відносин до статис
тичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів; обме
ження цього доступу зумовлюються лише специфікою ціннос
тей та особливими умовами їх схоронності, що визначається
законодавством;
• створенням механізму реалізації права на інформацію;
• здійсненням державного контролю за додержанням законо
давства про інформацію.
Зокрема, для реалізації гарантій прав споживачів на інформаційне забезпечення в системі Державного комітету з метрології, стандартизації та сертифікації України і його структурних органах функціонують інформаційно-аналітичні відділи, до повноважень яких входять попередження й оперативне оповіщення споживачів.
Головне управління постійно співробітничає з понад 50 засобами масової інформації.
Крім того, прес-релізи Головного управління з різних питань розміщуються на веб-сторінках інформаційних агентств (УНІАН, ДІНАУ, Український фінансовий сервер) у мережі Інтернет. Управлінням розроблена й діє в мережі Інтернет веб-сторінка http: // www. rql. kiev. ua/spozhivach.
8.6. Захист прав споживачів за договором купівлі-продажу
Відносини між споживачами товарів і продавцями регулює Закон України "Про захист прав споживачів". Споживачем, права якого захищаються на підставі зазначеного Закону, визнається лише громадянин (фізична особа), що купує або має намір при-
168
дбати товари для власних побутових потреб. Цим Законом регулюються також відносини споживача з підприємством, установою, організацією незалежно від форми власності чи громадяни-ном-підприємцем, які продають товари (продавець) та які його виготовляють (виробник). На відносини стосовно продажу товарів громадянином, який не є підприємцем, а також на випадок придбання товарів лише для підприємницької діяльності або підприємствами, установами, організаціями, дія Закону не поширюється.
Договір купівлі-продажу зі споживачами укладається в усній чи письмовій формі. Письмова угода може оформлюватися квитанцією, товарним чи касовим чеком або іншими документами. При продажу товару продавець зобов'язаний видати споживачеві квитанцію, товарний чи касовий чек або інший письмовий документ, що засвідчує факт купівлі. Оскільки в системі роздрібної торгівлі договір купівлі-продажу, як правило, збігається з його виконанням, на нього відповідно до Цивільного кодексу України не поширюються вимоги щодо обов'язкової письмової форми. Згідно з Постановою пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів" від 12.04.96 втрата зазначених документів, неодержання їх при придбанні товару чи неможливість їх відновлення не позбавляє споживача права доводити факт купівлі-продажу з допомогою свідків.
Відповідно до ст. З Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі товарів мають право на державний захист своїх прав; гарантований рівень споживання; належну якість товарів і торговельного обслуговування; безпеку товарів; необхідну, доступну та достовірну інформацію про кількість, якість і асортимент товарів; відшкодування збитків, завданих товарами неналежної якості, а також шкоди, заподіяної небезпечними для життя і здоров'я людей товарами; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав; об'єднання у громадські організації споживачів (об'єднання споживачів). Зазначений перелік прав споживачів не вичерпний. Законодавчими актами і договорами можуть передбачатися й інші права споживачів та зобов'язання продавців, а умови договору, які обмежують передбачені законодавством права споживача, є недійсними.
169
Споживач має право вимагати від продавця, щоб якість придбаного ним товару відповідала вимогам нормативних документів, умовам договору, а також інформації про товар, що надає продавець. Продавець зобов'язаний продавати тільки ті товари, термін придатності яких не минув. Вимоги до товару щодо його безпеки для життя, здоров'я і майна споживачів, а також навколишнього природного середовища встановлюються законодавчими та іншими нормативними актами. На товари, що завозяться на територію України, чинним законодавством повинен бути передбачений документ, який підтверджує їх належну якість.
Зобов'язання перед споживачем за законом має не тільки продавець, а й виробник товару. Зокрема, виробник товару зобов'язаний забезпечити:
• можливість використання товару за призначенням протягом
терміну його служби, передбаченого нормативним докумен
том або встановленого ним за домовленістю зі споживачем, а
в разі відсутності таких термінів — протягом 10 років;
• технічне обслуговування та гарантійний ремонт товару;
• випуск і поставку для підприємств, що здійснюють технічне
обслуговування і ремонт, у необхідних обсягах і асортименті
запасних частин протягом усього терміну його виробництва,
а після зняття з виробництва — протягом терміну служби, у
разі відсутності такого терміну — протягом 10 років;
• нормальну роботу (застосування, використання) товару, у тому
числі комплектуючих виробів, протягом гарантійного встанов
леного законодавством терміну, а в разі його відсутності —
договором;
• припинення виробництва (реалізації) товарів, які завдають
або можуть завдати шкоду життю, здоров'ю, майну споживача
чи навколишньому природному середовищу до усунення при
чин шкоди, а в разі потреби вжити заходів для вилучення
таких товарів з обороту і відкликання від споживачів до усу
нення причин шкоди;
• відшкодування в повному обсязі завдані споживачам збитки,
пов'язані з відкликанням товарів;
• інформування споживачів про можливий ризик і про безпечне
використання товару за допомогою прийнятих у міжнародній
практиці позначень.
170
Гарантійний термін має зазначатися в паспорті на товар або на його етикетці чи в будь-якому іншому документі, що додається до товару. Для медикаментів, харчових продуктів, виробів побутової хімії, парфюмерно-косметичних та інших товарів, споживчі властивості яких можуть з часом погіршуватися і становити небезпеку для життя, здоров'я, майна і навколишнього природного середовища, встановлюється термін придатності, який зазначається на етикетках, упаковці або в інших документах, що додаються до них при продажу, і який вважається гарантійним терміном. Термін придатності обчислюється від дати виготовлення, яка також має бути вказана на етикетці або в інших документах, і визначається або часом, протягом якого товар придатний для використання, або датою, до настання якої товар придатний для використання. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"» від 19.03.94 на сезонні товари гарантійний термін обчислюється з початку відповідного сезону: на одяг, хутряні та інші вироби весняно-літнього асортименту — з 1 квітня, осінньо-зимового асортименту — зі жовтня, на взуття зимового асортименту — з 15 листопада по 15 березня, весняно-осіннього асортименту — з 15 березня по 15 травня, літнього — з 15 травня по 15 вересня.
Гарантійні терміни на комплектуючі вироби повинні бути не меншими, ніж на основний виріб, якщо інше не передбачено законодавством чи договором. При продажу товарів за зразками, поштою, а також коли час укладення договору купівлі-продажу і час передання товару споживачеві не збігаються, гарантійні терміни обчислюються від дня доставки товару споживачеві, а якщо товар потребує спеціальної установки (підключення) чи складання — від дня їх здійснення; якщо день доставки, встановлення (підключення) чи складання товару, а також передання нерухомого майна встановити неможливо або якщо майно перебувало у споживача до укладення договору купівлі-продажу — від дня укладення договору купівлі-продажу.
При виконанні гарантійних ремонтів гарантійний термін збільшується на час перебування товару на ремонті, що обчислюється від дня, коли споживач звернувся з вимогою про усунення недоліків. При обміні товару його гарантійний термін обчислюється заново від дня обміну. Стосовно товарів, на які гарантійні термі-
171
ни не встановлено, споживач має право виставити продавцю відповідні вимоги, якщо недоліки були виявлені протягом 6 місяців, а стосовно нерухомого майна — не пізніше 3 років від дня придбання їх споживачем.
Споживач має право на належну якість товарів. Тому продавець не має права продавати товар неналежної якості, який не відповідає вимогам нормативних документів, умовам договору або вимогам, що до нього висуваються, наданій щодо нього виробником чи продавцем інформації, а також після закінчення терміну його придатності чи фальсифікований. При виявленні недоліків або фальсифікації товару протягом гарантійного або інших термінів, встановлених обов'язковими для сторін правилами чи договором, споживач має право відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів" за власним вибором вимагати від продавця або виробника безоплатного усунення недоліків товару або відшкодування витрат на їх виправлення споживачем чи третьою особою; заміни на аналогічний товар належної якості; відповідного зменшення його купівельної ціни; заміни на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахуванням купівельної ціни; розірвання договору та відшкодування збитків, яких він зазнав. Зазначені вимоги встановлюються за вибором споживача продавцеві за місцем купівлі товару; виробнику або підприємству, що задовольняє їх за місцезнаходженням споживача, філіям, що здійснюють продаж аналогічних придбаним споживачем товарів або підприємствам, на які ці функції покладено на підставі договору. Функції представників підпри-ємств-виробників виконують створені з цією метою їх представництва та філії або виробники підприємств, які виконують вказані вимоги на підставі договору з виробником. Продавець і виробник при продажу (реалізації) товару зобов'язані інформувати споживача про підприємства, які задовольняють відповідні вимоги.
Доставка великогабаритних товарів і товарів масою понад 5 кілограмів продавцю, виробнику (підприємству, що виконує їх функції) та їх повернення споживачеві здійснюються силами і засобами продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції). У разі невиконання цього зобов'язання, а також відсутності продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції) у місцезнаходженні споживача доставка і повернення товарів можуть
172
бути здійснені споживачем за їх рахунок. За наявності товару вимога споживача про його заміну підлягає негайному задоволенню, а якщо потребується перевірка якості товару — протягом 14 днів або за домовленістю сторін. У разі відсутності товару вимога споживача про заміну підлягає задоволенню у двомісячний термін з часу подання відповідної заяви. Якщо задовольнити вимогу споживача про заміну товару у встановлений термін неможливо, споживач має право за власним вибором висунути продавцю, виробнику (підприємству, що виконує їх функції) інші вимоги згідно з чинним законодавством. При заміні товару з недоліками на аналогічний товар належної якості, ціна на який змінилася, його вартість не перераховується, а в разі заміни товару з недоліками на такий самий товар іншої моделі вартість перераховується виходячи з цін, що діяли на час обміну. У разі припинення договору зі споживачем при підвищенні ціни на товар розрахунки здійснюються виходячи з вартості товару на час виставлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни — виходячи з вартості товару на час купівлі. У разі придбання споживачем продовольчих товарів неналежної якості продавець зобов'язаний замінити їх на якісні товари або повернути споживачеві сплачені ним гроші, якщо вказані недоліки виявлені в межах терміну придатності.
Висунуті споживачем вимоги щодо безоплатного усунення недоліків товару повинні бути задоволені протягом 14 днів або за згодою сторін в інший термін. На вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) аналогічний товар незалежно від моделі. Для цього виробник разом з продавцем зобов'язані на договірній основі створити обмінний фонд таких товарів: телевізори, мікрохвильові печі, магнітоли, кухонні машини, магнітофони, в'язальні машини, радіоприймачі, пилососи, холодильники, електропраски, морозильники, електроміксери, пральні машини, електросоковижималки.
За кожний день затримки виконання вимоги про надання аналогічного товару та за кожний день затримки усунення недоліків понад встановлений термін (14 днів) споживачеві виплачується неустойка в розмірі одного відсотка вартості товару або складової товару, на які встановлено гарантійні терміни. Гарантійний термін на новий комплектуючий виріб і складову обчислюється від дня видачі товару споживачеві після ремонту. Спожи-
173
вач має право виставити виробнику вимогу про безоплатне усунення недоліків товару після закінчення гарантійного терміну. Ця вимога може бути висунута протягом встановленого терміну служби товару, а якщо такий не встановлено — протягом 10 років, якщо у товара було виявлено значні недоліки, допущені з вини виробника. Значним вважається недолік, який робить неможливим чи неприпустимим використання товару відповідно до його цільового призначення або не може бути усунутий щодо цього споживача, або для його усунення необхідні великі затрати праці й часу, або він робить товар іншим, ніж передбачено договором, або виявляється знову після його усунення. Якщо вимога про безоплатне усунення недоліків не задоволена у 14-денний термін, споживач має право за власним вибором виставити виробнику інші вимоги, встановлені п. 1 ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів".
Вимоги споживача розглядаються після пред'явлення ним квитанції, товарного чи касового чека або іншого письмового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни, — технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює. Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника.
Товари, які продаються, повинні бути безпечними для життя, здоров'я людей та навколишнього природного середовища і не повинні завдавати шкоди майну. У разі відсутності нормативних документів, що містять обов'язкові вимоги до товару, використання якого може завдати шкоду життю, здоров'ю споживача, навколишньому природному середовищу, а також майну споживача, відповідні органи державної виконавчої влади, що здійснюють державний захист прав споживачів, зобов'язані негайно заборонити виготовлення і реалізацію таких товарів. На товари, використання яких понад визначений термін небезпечне для життя, здоров'я споживача, навколишнього природного середовища або може заподіяти шкоду майну споживача, встановлюється відповідний термін служби (термін придатності). Ці вимоги можуть поширюватись як на виріб загалом, так і на окремі його складові. Виробник (продавець) повинен попереджати споживача про наявність терміну служби (придатності) товару або його складових, обов'язкові умови його використання та можливі наслідки в разі їх невиконання, а також про
174
необхідні дії після закінчення цього терміну. Якщо для безпечного використання товарів, їх зберігання, транспортування та утилізації необхідно додержувати спеціальних правил, виробник зобов'язаний розробити такі правила і надати їх продавцю або споживачу, а продавець — споживачу. Товари, на які актами законодавства або іншими нормативними документами встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки життя, здоров'я споживачів, їх майна, навколишнього природного середовища, підлягають обов'язковій сертифікації згідно з чинним законодавством. Реалізація та використання таких товарів (у тому числі імпортних) без сертифіката відповідності заборонені. Підставою для дозволу на ввезення таких товарів на територію України є поданий до митних органів сертифікат відповідності, виданий або визнаний уповноваженими на те органами.
Шкода, заподіяна життю, здоров'ю або майну споживача товарами, що містять конструкторські, виробничі, рецептурні або інші недоліки, підлягає відшкодуванню в повному обсязі, якщо законодавством не передбачено ступінь відповідальності. Право вимагати відшкодування заподіяної шкоди визнається за кожним потерпілим споживачем незалежно від того, чи перебував він у договірних відносинах з виробником (продавцем). Таке право зберігається протягом встановленого терміну служби (терміну придатності), а якщо такий не встановлено — протягом 10 років з часу виготовлення товару.
Якщо товар не підійшов за формою, габаритними розмірами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний за призначенням, споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості протягом 14 днів, без урахування дня купівлі на аналогічний товар у продавця, в якого він був придбаний. Обмін товару належної якості здійснюється, якщо він не споживався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також товарний чи касовий чек або інші документи, видані споживачеві разом з проданим товаром. Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню), якщо вони не задовольняють споживачів з будь-яких причин, затверджується Кабінетом Міністрів України згідно з постановою «Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів"» від 19.03.94. До таких товарів,
175
зокрема, належать продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети санітарної гігієни, світлочутливі, корсетні товари, парфюмерно-косметичні та пір'яно-пухові вироби, дитячі іграшки м'які та гумові надувні, зубні щітки, мундштуки, апарати для гоління, помазки для гоління, розчіски, гребінці та щітки масажні, сурдини (для духових музичних інструментів), скрипкові підборіддя, грамплатівки, рукавички, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, вироби з бурштину, тканини, тюлегардинні та мереживні полотна, килимові вироби метражні, білизна натільна та постільна, панчішно-шкарпеткові вироби, товари в аерозольній упаковці, друковані видання, лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, матеріали погонажні (плінтус, наличник), плитні (деревоволокнисті та деревостружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем, некондиційні товари.
Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або одержати гроші в розмірі вартості повернутого товару, або обміняти товар на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару у продаж. У день надходження товару у продаж продавець зобов'язаний повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.
Контрольні питання
1. Права споживачів згідно з чинним законодавством.
2. Органи державної виконавчої влади, уповноважені здійснювати за
хист прав споживачів.
3. Суть гарантій прав споживачів на продовольчі товари належної
якості.
4. Суть гарантій прав споживачів на достовірну інформацію про това
ри та послуги і їх належні якість та безпеку.
5. Як мають бути захищені права споживачів за договором купівлі-
продажу?
176