21. НЕЗАКОННЕ ПОЛЮВАННЯ PDF Печать
Уголовное право - Кваліфікація злочинів (М.Й. Коржанський)

21. НЕЗАКОННЕ ПОЛЮВАННЯ

 

Незаконним називається полювання в заборонений час або в недозволених місцях, або забороненими знаряддями і способами, або на тварин, полювання на яких заборонено (ст. 161 КК). Власне полювання є відстежування з метою здобуття, переслідування і добування диких тварин і птахів. Перебування без належного дозволу в мисливських угіддях з рушницею, капканами та іншими знаряддями полювання, собаками або із здобиччю, а також з мисливською вогнепальною зброєю у зібраному стані прирівнюється до полювання.

Полювання в Україні регулюється Положенням про мисливське господарство та порядок здійсення полювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 р. № 708,

Предметом незаконного полювання можуть бути лише дикі тварини і птахи, тобто такі, що перебувають у стані природної свободи.

Незаконне заволодіння дикими тваринами і птахами, що перебувають у розплідниках і вольєрах або вирощуються відповідними організаціями, установами і підприємствами, кваліфікується як розкрадання державного, колективного чи індивідуального майна за статтями 81 і 140 КК.

За ч. 1 ст. 161 КК діяння кваліфікується лише у випадку, якщо незаконне полювання було вчинене протягом року після адміністративного стягнення за незаконне полювання. Незаконне полювання, що завдало значної шкоди або вчинене особою, яка раніше була засуджена за незаконне полювання, а так само полювання на звірів і птахів, полювання на яких заборонено, або полювання на території державного заповідника чи із застосуванням ав-томототранспортних засобів кваліфікується за ч. 2 ст. 161 КК.

Розмір заподіяної незаконним полюванням шкоди визначається з допомогою такс для нарахування розміру стягнень за збитки, заподіяні незаконним добуванням або знищенням диких звірів і птахів (крім видів, занесених до Червоної книги України), їхніх жител, біотехнічних споруд, затверджених Міністерством охорони навколишнього природного середовища І Міністерством лісового господарства України 12 лютого 1993 р. При цьому необхідно враховувати, що за незаконне добування або знищення диких тварин на території державного заповідника, державного природного національного парку, державного зоологічного заказника стягнення проводиться по таксі на відповідний вид тварин, збільшеній у два рази[i].

Згідно з додатком № 10 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 287[ii] встановлено такі такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування чи знищення тварин, пошкодження або знищення їх жител, місць перебування і розмноження:

1) за незаконне добування або знищення (за одну тварину) нараховується сума в розмірі мінімальної заробітної плати:

Звірі

Ведмідь бурий — 170 (розмірів),

лось, олень благородний — 170»

олень плямистий, лань — 70,

кабан, муфлон, козуля, бобер — 40,

байбак, куниця, норка, єнотовидний собака, лисиця, ондатра, нутрія — 20,

заєць-русак, тхір лісовий, ласка, білка, кріль дикий — 4.5,

інші корисні види — 2,5.

Птахи

Лебідь-шипун і лебідь-кликун, лелека білий, велика і мала білі чаплі — 29,

тетерук, сіра і руда чаплі — 22,

рябчик, сова, денні пернаті хижаки — 15,

шилодзьобка, галагаз — 9,

гуси, фазан, сіра куріпка — 4,

качка, лиска, голуб, кулик, перепілка та інші мисливські птахи — 2;

2) за незаконне знищення (розорення) гнізда, нори, інших жител тварин, бобрової загати — за таксою на відповідний вид тварин збільшеною вдвічі;

3) за незаконне вилучення яєць із гнізда — 20% такси на відповідний вид птаха за кожне яйце.

Крім розміру заподіяної незаконним полюванням шкоди, визначеної із застосуванням зазначених такс, враховують також вартість, екологічну цінність, кількість добутого, пошкодженого чи знищеного, а також розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу. Положенням про мисливське господарство та порядок здійснення полювання встановлено перелік тварин і птахів, полювання на яких заборонено.[iii] До них належать зубри, бобри, бабаки, білки, дикі кролі, куниці, ласки, горностаї, борсуки, тхори, норки, видри, лані, тетеруки, глухарі, рябчики, фазани, сірі куріпки, журавлі, дрофи, лебеді, гуси, пелікани, лелеки, білі чаплі та інші мисливські птахи.

Лише за платними ліцензіями дозволяється полювання на ведмедів, оленів, лосів, диких кабанів та козуль.

Незаконне полювання кваліфікується за ч. 2 ст. 161 КК і в разі застосування при вчиненні злочину авто-мототранспортних засобів, тобто всіх можливих технічних засобів, машин і механізмів, з допомогою яких підвищується ефективність полювання. Такими засобами є всі види автомобілів, мотоцикли, човни і катери, гелікоптери та всі інші самохідні машини, які використовувалися для вистежування чи добування звірів або птахів. Згідно зі статтями 160, 161, 162 КК і відповідно до ст. 81 КПК знаряддя злочину, належні винній особі, в тому числі мисливські рушниці, рибальські сітки, автомашини, човни, мотоцикли та інші транспортні і плавучі засоби, за допомогою яких вчинювалися чи полегшувалося вчинення вилову риби, відстріл звірів, птахів тощо» підлягають конфіскації як знаряддя вчинення злочину[iv].

 


[i] Див.: п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 січня 1990 р. // Постанови... — С. 205.

 

[ii] Див.: п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 січня 1990 р. // Постанови... — С. 205.

 

[iii] Див.: п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 січня 1990 р. // Постанови... — С. 202.

 

[iv] Див.: п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 січня 1990 р. // Постанови... — С. 203.