17. ЗГОВІР ПРО ФІКСУВАННЯ ЦІН PDF Печать
Уголовное право - Кваліфікація злочинів (М.Й. Коржанський)

17. ЗГОВІР ПРО ФІКСУВАННЯ ЦІН

 

Злочин, передбачений ст. 1557 КК, за суспільною сутністю також являє собою засіб боротьби за монополію цін, яка суттєво обмежує конкуренцію і порушує права покупців.

Зговір про фіксування цін — це домовленість між суб'єктами підприємницької діяльності про встановлення чи підтримання монопольних цін (тарифів, знижок, надбавок, націнок) на певні товари чи послуги.

Зговір може стосуватися фіксування як підвищених цін, так і знижених з метою усунення конкурентів з ринку товарів чи послуг.

Насильство (побої, тілесні ушкодження, позбавлення волі тощо) або заподіяння шкоди потерпілому (майнової чи моральної) чи погроза застосувати насильство з метою штучної зміни або штучного фіксування цін кваліфікується за ч. 2 ст. 1557 КК.

Зговір про встановлення (підтримання) монопольних цін, поєднаний з насильством, заподіянням шкоди потерпілим або з погрозою вчинити таке насильство чи завдати. шкоди, вчинені організованою групою або особою, раніше судимою за злочини, передбачені ст. 1557 КК, кваліфікується за ч. З ст. 1557 КК,

Норми про відповідальність за злочини, передбачені статтями 1555 і 1557 КК, за значною кількістю ознак є конкуруючими. Їх співвідношення є конкуренцією загальної (ст. 1557 КК) і спеціальної (ст.1555 КК) норм, яка вирішується на користь спеціальної норми[i].

 


[i] Див.: Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України. — С. 480.