5. ФІКТИВНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО PDF Печать
Уголовное право - Кваліфікація злочинів (М.Й. Коржанський)

5. ФІКТИВНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО

 

Фіктивним (недійсним) підприємництвом (ст. 1484 КК) є створення або придбання підприємства (суб'єкта підприємницької діяльності — юридичної особи) без наміру використовувати його за економіко-господарським призначенням (статутною діяльністю).

Фіктивне підприємництво є своєрідним видом шахрайства, оскільки головний спосіб його вчинення — обман. Винна особа створює недійсне підприємство або набуває (купує, обмінює, іншим чином стає власником) підприємство без наміру використовувати його відповідно до його призначення.

Діяння має склад злочину і кваліфікується за ст. 1484 КК за наявності сукупності таких ознак:

1) офіційне створення або набуття у власність суб'єктів підприємництва (або частини підприємства);

2) відсутність наміру використовувати ці суб'єкти підприємницької діяльності за їх статутним призначенням;

3) наявність мети одержати кредити для використання їх на інші потреби, припинити діяльність конкурентів, монополізувати ринок товарів і послуг, а також іншої мети, не поєднаної зі статутним призначенням створених або придбаних підприємств;

4) заподіяння матеріальної школи державі, банку, кредитній установі, іншим юридичим або фізичним особам у розмірі до п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на місяць.

Діяння кваліфікується за ч. 2 ст. 1484 КК, якщо воно було вчинене повторно або якщо цим було заподіяно велику матеріальну шкоду державі, банку, кредитним установам чи іншим юридичним або фізичним особам.

Матеріальна шкода, завдана фіктивним підприємництвом державі, банку, кредитним установам, іншим юридичним або фізичним особам, визнається великою, якщо вона у п'ятдесят і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян на місяць (примітка до ст. 1484 КК).

Фіктивне підприємництво, поєднане з незаконним одержанням кредитів, коштів, субсидій і привласненням Їх, утворює сукупність злочинів і кваліфікується за відповідною частиною ст. 1484 та відповідними частинами статей 83 і 143 КК або за статтями 1484 і 1485 КК.