Розділ VI. Право природокористування (загальні положення) Печать
Экологическое право - Екологічне право України (Гетьман, Шульга)

Розділ VI. Право природокористування (загальні положення)


 

§ 1. Поняття права природокористування

§ 2. Об’єкти права природокористування

§ 3. Суб’єкти права природокористування

§ 4. Правова класифікація видів природокористування

§ 5. Підстави і порядок виникнення права природокористування

§ 6. Підстави та порядок припинення, зупинення, зміни права природокористування

§ 7. Права і обов’язки природокористувачів

§ 8. Використання природних ресурсів на умовах оренди

§ 9. Захист прав природокористувачів

 

 

§ 1. Поняття права природокористування


Конституція України надає громадянам та іншим особам для задо­волення своїх потреб право користуватися природними об’ єктами, що належать на праві державної, а іноді приватної та комунальної влас­ності відповідно до закону, не погіршуючи екологічну ситуацію та їх природні якості (статті 13, 41).

Законодавство України гарантує громадянам право загального ко­ристування природними ресурсами для задоволення життєво необхід­них потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і на­дання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених за­конодавством.

У порядку спеціального використання природних ресурсів грома­дянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володін­ня, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здій­снення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством, — на пільгових умовах (ч. 3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»). Таким чином, в екологічному законодавстві застосовуються терміни «використання» і «користування» природними ресурсами. Згідно з вищенаведеною статтею Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» термін «використання» природних ресурсів за змістом ширший, ніж «користування», бо включає в деяких випадках крім правомочності «володіння» ще й розпорядження природними ресурсами. Це має міс­це у випадках користування природними об’ єктами на праві приватної власності (передача їх в оренду або суборенду).

При взаємодії людини з природним середовищем відбувається вилучення із середовища всього необхідного для життєдіяльності людини, яка вживає, пристосовує, переробляє природні об’єкти з ура­хуванням своїх потреб. Це прийнято називати природокористуванням у широкому розумінні. Однак воно не обмежується тільки споживан­ням або експлуатацією природних об’єктів, бо поширюється також і на використання тих природних ресурсів чи їх комплексів, які за­безпечують здоровий спосіб життя, духовні і естетичні потреби, відпочинок, відновлення фізичних і духовних сил. У літературі «при­родокористування» розуміють як використання корисних для людини властивостей довкілля — екологічних, культурних, оздоровчих та інших. Тому до змісту «природокористування» входять різноманітні його форми — екологічна (провідна форма), економічна, культурно- оздоровча. Таке використання природних об’ єктів і їх комплексів регулюється нормами екологічного права. Система цих норм назива­ється правом природокористування. Воно розглядається у трьох ас­пектах: як правовий інститут — сукупність норм, що регулюють права і обов’язки природокористувача та інших осіб; як правовідно­сини; як суб’єктивне право, що належить конкретному природоко- ристувачу.

Іноді в суб’єктивне право земле-, водо-, лісо-, надрокористування включають і право володіння, і право управління, і право розпоряджен­ня. Дійсно, природокористувачам належать такі правомочності. Але все це не можна вважати правом користування, бо згадані правомоч­ності мають місце поряд з правом користування. Таким чином, су­купність усіх перелічених правомочностей у природокористувачів не можна називати правом користування. Виходячи із узвичаєних у пра­ві понять і термінології, під суб’єктивним правом природокористу­вання слід розуміти забезпечену законом можливість безпосередньої експлуатації природного об’єкта з метою одержання певних благ. Для усунення термінологічної плутанини доцільно всю сукупність право- мочностей, що належать конкретному природокористувачеві, і по­кладених на нього обов’язків називати не «правом землекористуван­ня», «правом водокористування», а відповідно «землекористуванням», «водокористуванням» тощо. Терміни «право землекористування», «право водокористування» або «право природокористування» повинні застосовуватися лише для позначення відповідної сукупності норм, тобто об’єктивного, а не суб’єктивного права. Останнє доцільно на­зивати правомочністю (користування землями, водами, лісами тощо) як правом безпосередньої експлуатації об’єкта. Тому виклад загаль­них питань здійснено з урахуванням цих аспектів, бо в процесі ви­користання природних об’єктів за певних умов застосовуються на­звані поняття.

Суб’єктивне право природокористування як узагальнюючий термін визначає можливу поведінку суб’єктів у межах екологічного законо­давства по вилученню корисних властивостей і якостей конкретного об’єкта природи з метою реалізації своїх екологічних інтересів. При­кладом суб’єктивного права природокористування може бути право суб’єкта вирощувати ті або інші сільськогосподарські культури, буду­вати будинок чи споруду за власним проектом, проводити внутрішньо­господарське розміщення посівів, насаджень, доріг, підсобних споруд, добувати корисні копалини в межах наданої в користування земельної ділянки тощо. До його обов’язків належать: неухильне дотримання положень екологічного законодавства, що регулює раціональне корис­тування природними об’ єктами, недопущення порушень екологічних прав і законних інтересів інших суб’єктів; внесення зборів за викорис­тання природних об’єктів тощо.

Обов’язки не слід включати до змісту суб’єктивного права при­родокористування, оскільки складається враження, що захист прав природокористувачів означає і захист їх обов’язків. Але ж обов’язки захисту не потребують, бо це вимушена поведінка суб’єкта. Держава вимагає їх неухильного виконання, застосовуючи при цьому юридич­ну відповідальність у разі їхнього невиконання.

Таким чином, під суб’єктивним правом користування природним об’ єктом розуміють передбачену законом можливість безпосередньої експлуатації такого об’ єкта з метою вилучення з нього корисних влас­тивостей і якостей для забезпечення певних інтересів природокорис- тувача.

Право природокористування розвивалося шляхом формування і вдосконалення права користування окремими видами природних об’єктів, а саме: права землекористування, права водокористування, права лісокористування, права користування надрами, права користу­вання тваринним світом тощо. Незважаючи на певну специфіку, ці види права природокористування мають спільні ознаки. До того ж усі природні об’єкти тісно пов’язані між собою в навколишньому при­родному середовищі і, як правило, не можуть існувати окремо один від одного. Це дає змогу всі правові норми, що закріплюють загальні по­ложення права користування різними видами природних об’єктів, об’єднати в самостійний правовий інститут. До складу цього право­вого інституту входять також правові норми, які регулюють відносини з комплексного використання різних видів природних об’єктів. Таким чином, під правом природокористування слід розуміти інститут За­гальної частини екологічного права, в якому об’єднані норми, що ви­значають спільні положення для права користування всіма видами природних об’єктів, включаючи і норми, які регулюють їхнє комплек­сне використання.

Безпосереднє спілкування людини з навколишнім природним се­редовищем, наприклад вдихання атмосферного повітря, задоволення естетичних і подібних їм потреб виступає як природниче право, навіть у випадках, коли воно не чітко визначено в законодавстві. Підтриман­ня навколишнього природного середовища в нормальному стані забез­печує громадянам реалізацію їх права на безпечне довкілля. При цьо­му можна твердити про право громадянина на безпечні умови життя і ставити питання про їх захист. Порушення сприятливих умов навко­лишнього природного середовища є відносинами, що мають суспільний характер.

Про охорону права природокористування можна говорити і у ви­падках господарського та іншого користування явищами природи, що не підлягають контролю, наприклад, про силу вітру, сонячної енергії тощо. У даному випадку не природні процеси, а конкретні суспільні відносини є визначальними і, таким чином, існує право користування, своєрідне за рядом ознак. У юридичній літературі таке право користу­вання природними об’єктами називають загальнодоступним. Це по­няття включає також випадки, коли експлуатація природного об’єкта ніяк не впливає на його стан. В інших випадках, навіть коли природний об’єкт, що експлуатується, за своїми фізичними властивостями не під­дається індивідуалізації, він не може бути об’єктом права власності, право користування ним не можна вважати загальнодоступним. Закон певним чином регулює використання таких природних об’єктів, як, наприклад, атмосферне повітря, причому навіть з моменту виникнен­ня права користування відповідним об’ єктом з будь-якою метою.

Загальнодоступне право користування природним об’ єктом ніким не надається і не припиняється, але воно підлягає захисту. Тому недо­пустимо, наприклад, впливати в суб’єктивних інтересах на погоду або клімат планети, оскільки при цьому порушується загальнодоступне право користування природними ресурсами.

Особливості права користування окремими видами екологічних об’ єктів викладені у відповідних розділах Особливої частини підруч­ника.

Переведення економіки України на ринкові відносини обумовлює необхідність розширення змісту права природокористування. Зокре­ма, дозволено використання природних об’єктів на умовах оренди, впроваджено диференційований збір за користування природними об’єктами і за забруднення природного середовища у процесі здій­снення права природокористування; більшість правомочностей при- родокористувачів наближені до правомочностей власників природних об’єктів, оскільки для природного середовища за екологічними фак­торами це суттєва правова форма належності природних об’єктів, які використовуються.

 

 

 


 

§ 2. Об’єкти права природокористування


Право природокористування виникає з приводу використання різ­них екологічних об’єктів. Ними можуть бути конкретні природні об’єкти або їх складові частини, які підлягають (або не підлягають) індивідуалізації, а також окремі властивості і якості цих об’ єктів при­роди. Кожен об’ єкт природокористування (земельна ділянка, водойми­ще, лісова ділянка тощо) визначає і його вид (землекористування, водо­користування тощо). При цьому слід розрізняти і безпосередній об’єкт користування. Наприклад, загальним об’ єктом водокористування є во­доймище, надане в користування. Однак безпосередній об’єкт, який визначає основний зміст виду цього природокористування, може бути різний: якщо він наданий для питних цілей або вирощування рибних ресурсів, то це чистота води, сама можливість відповідного її викорис­тання; якщо мається на увазі використання водоймища для плавзасобів, водного транспорту, то це — водна площа, територія. Дії, що виклю­чають можливість, наприклад, використання води для питних цілей або вирощування рибних ресурсів, можуть не перешкоджати судно­плавству. Тому захищати необхідно не взагалі право на водоймище (або його частини), яке може залишатися і недоторканним, а право на його цільове використання.

Залежно від ступеня правового регулювання фактичного викорис­тання природних ресурсів і засобів його регламентації розрізняють:

1) природні умови існування людини (споживання кисню, опромі­нення сонцем тощо);

2) загальнодоступне користування природними ресурсами;

3) всебічно урегульоване право природокористування, яке передбачає експлуатацію об’єктів природи, що перебувають у влас­ності, і таких, що не піддаються індивідуалізації.

Спільним між при­родними умовами існування людини і загальнодоступним користу­ванням природними ресурсами є те, що в будь-якому з них сам процес фактичного використання природних об’єктів не регламентується правом, однак суб’єктивні інтереси даного роду підлягають право­вому захисту. Різниця лише в тому, що природні умови охороняють­ся як на вимогу громадян, так і з ініціативи держави безвідносно до окремих осіб, а захист прав при загальнодоступному користуванні є неможливим без відповідної вимоги конкретного суб’єкта цих прав.

Об’ єктами загальнодоступного користування є не тільки природні сили і явища, індивідуалізація яких практично неможлива або недо­цільна, але іноді і природні ресурси, які перебувають у власності тих чи інших суб’єктів. Це стосується використання деяких властивостей і якостей рослинного і тваринного світу, лісів, водоймищ тощо, коли це не торкається права власності або права користування ними. Але з цього не виникає тотожність об’єктів, а також різних за своїм харак­тером правомочностей з користування природним ресурсом. Кожна з двох правомочностей користування має свій об’єкт — певні якості і властивості природного ресурсу.

Основна особливість третього виду користування природними об’єктами полягає в тому, що воно пов’язане з певним впливом на їх стан. З цього випливає необхідність у детальній правовій регламента­ції самого процесу користування, а також підстав і порядку його ви­никнення і припинення. У зв’язку з цим такий вид природокористування називають регламентованим, на відміну від загальнодоступного природокористування.

Розгляд цієї регламентації і становить основний зміст права при­родокористування в об’єктивному розумінні. Однак передусім слід уточнити поняття об’єкта права природокористування. Об’єктом права природокористування є конкретні, індивідуально визначені і юридично відокремлені природні об’єкти або їх складові частини, закріплені на праві власності або на праві користування за конкрет­ними суб’єктами. Будучи об’єктами права природокористування, вони продовжують залишатися і об’ єктами відповідних форм влас­ності. Проте не всі об’єкти державної власності передаються держа­вою в користування окремих суб’єктів. У певній частині природні ресурси залишаються нерозподіленими між окремими природокорис- тувачами і становлять резервний запас або використовуються для задоволення різноманітних суспільних потреб без закріплення за окремими суб’єктами. Такі природні ресурси є об’єктами загального користування.

Природним об’ єктам загального користування притаманні такі основні риси:

а) вони не передаються і не закріплюються за конкрет­ними суб’єктами, а використовуються без особливого дозволу всіма особами;

б) санкціонований законом порядок використання природних об’ єктів загального користування не має розвинутої детальної правової регламентації і полягає передусім у визначенні певних заборонних дій, а також певною мірою і дозволених дій;

в) їх використання ніякою мірою не фіксується і не підлягає державній реєстрації. Так, під час здійснення загального використання об’єктів тваринного світу заборо­няється знищення тварин, руйнування їхнього житла та інших споруд (нір, хаток, гнізд, мурашників, бобрових загат тощо), порушення сере­довища існування тварин і погіршення умов їх розмноження (ст. 16 Закону України «Про тваринний світ»).

Об’єктом права природокористування, як уже зазначалося, може бути юридично визначений природний об’ єкт (його частина): конкрет­на земельна ділянка, ділянка надр або лісу, водоймище тощо. Однак у деяких випадках право користування певним видом природних ре­сурсів пов’язано з необхідністю надання суб’єкту двох або більше різних природних об’єктів. Так, для розробки родовищ корисних ко­палин гірничодобувному підприємству надається в користування ді­лянка надр у межах гірничого відводу, а також ділянка землі, необхід­на для експлуатації цих надр, внаслідок чого в користуванні одного суб’єкта (організації) перебувають два різних об’єкти права природо­користування, тісно пов’язаних між собою.

Нерідко деякі юридично відокремлені природні ресурси виступають як об’ єкти права спільного природокористування. Такими можуть бути не всі, а лише деякі види природних ресурсів (ліси, води тощо), окремі ділянки яких можна використовувати за різним основним цільовим при­значенням. Об’єктом такого спільного природокористування може бути окремий вид природних ресурсів, закріплений не за одним, а за певним колом суб’єктів. При цьому спільне використання кількома особами одного юридично відокремленого природного об’єкта пов’язане з пев­ними обмеженнями прав одних суб’єктів на користь інших.

Як об’єкт права природокористування досить часто виступає якийсь один, відокремлений, вид природних ресурсів, хоча фактично цей об’єкт являє собою цілий комплекс різних природних ресурсів. Ця ситуація чітко простежується у праві землекористування, суб’єкт якого відповід­но до п. «в» ст. 95 Земельного кодексу має право використовувати не тільки надану землю, але і загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об’ єкти, які є на ній, а також експлуатувати інші корисні властивості землі згідно із законодавством.

Юридично об’єктом права природокористування тут визнається земельна ділянка, але у фактичному користуванні землекористувача крім землі перебувають й інші природні об’єкти, пов’язані із землею. У розглянутому випадку можна говорити про наявність об’єкта права комплексного природокористування, серед якого землі належить про­відна роль.

Порядок визначення на місцевості (у натурі) відповідних видів природних ресурсів, які надаються в користування, і їх юридичне оформлення як об’ єктів права природокористування розглядається в Особливій частині підручника.

 

 


 

§ 3. Суб’єкти права природокористування


Суб’єктами права природокористування є юридичні та фізичні особи, які у визначеному законом порядку набули право користування конкретними природними об’єктами для відповідних цілей і мають у зв’язку з цим певні права та обов’язки. Залежно від природного об’єкта, наданого в користування, їх називають водокористувачами,землекористувачами, лісокористувачами тощо. Такими суб’єктами можуть бути державні, кооперативні підприємства, організації і уста­нови, громадські об’ єднання, релігійні організації, акціонерні товари­ства, спільні підприємства, міжнародні об’ єднання і організації з учас­тю українських, іноземних і фізичних осіб, підприємства, що повністю належать іноземним інвесторам, а також іноземці, особи без громадян­ства і громадяни України. У випадках, передбачених законодавством, природні ресурси можуть надаватися в користування й іншим суб’єктам. Суб’єктами права природокористування є власники окремих природних ресурсів. Наприклад, територіальні громади, громадяни та недержавні і некомунальні юридичні особи виступають користувачами земельних ділянок, що належать їм на праві відповідно комунальної чи приватної власності.

Класифікація суб’єктів права природокористування може бути здійснена за найрізноманітнішими ознаками, наприклад, за родом ді­яльності або цільовим призначенням наданих у користування об’єктів природи (сільськогосподарські, несільськогосподарські), що ведуть лісове, водне, мисливське, рибне господарство тощо; на юридичні та фізичні особи тощо.

Серед громадян розрізняють як окремих індивідів, так і групових суб’єктів права природокористування. Питання про громадян — суб’єктів права природокористування ще не набуло достатньо чіткого вирішення в законодавстві.

Виникнення суб’єктивного права користування об’єктами природи пов’ язано з наявністю відповідної правоздатності, тобто передбаченої екологічним законодавством здатності суб’єкта бути носієм прав і обов’язків по використанню земель, вод, лісів, надр і т. ін. Не може виникнути суб’єктивне право землекористування, водокористування тощо в суб’єктів, які не володіють земельною, водною, лісовою, фауніс­тичною або іншою екологічною правоздатністю. Земельна, водна, лісо­ва та інша екологічна правоздатність є складовими елементами загальної правоздатності організації, підприємства, установи або громадянина, в яку входить також і цивільна, трудова або інша правоздатність.

Екологічну правоздатність організацій не можна плутати з повно­важеннями державних органів по розпорядженню і управлінню при­родними об’єктами, які виникають не з правоздатності, а із компетен­ції цих органів, визначеної державою як сувереном-носієм політичної влади і власником більшості природних ресурсів. Однак це не виклю­чає, що іноді в одній особі зосереджено і орган, який управляє (розпоряджається) природним об’єктом і користується цим об’єктом, тобто є користувачем.

Поняття екологічної дієздатності, тобто здатності своїми діями набувати і здійснювати права і обов’язки з природокористування, само­стійного значення для юридичних осіб не має. Вказані суб’єкти, які володіють екологічною правоздатністю, завжди дієздатні. Тому щодо них вживається термін «праводієздатність». Екологічна праводієздат- ність властива лише самостійно оформленим як єдине ціле організа­ціям, але не їх структурним підрозділам. Виробничі дільниці, цехи, бригади, ферми такої самостійності не мають, і відповідно екологічною правоздатністю не наділені. Тому вони не можуть виступати суб’єктами права природокористування.

Різного роду організації (державні, колективні, громадські, акціо­нерні, спільні та ін.), які володіють праводієздатністю, стають суб’єктами права природокористування з моменту надання їм природ­ного об’ єкта в користування або у власність, а коли це не вимагається, то з моменту фактичного користування (наприклад, дорогами загально­го користування).

Екологічна правоздатність громадянина виникає з моменту наро­дження і припиняється з його смертю, при цьому вона, як і цивільна, визнається за всіма громадянами. На екологічну правоздатність грома­дян не впливає ні соціальний стан або походження, ні стать, ні раса, ні сімейний стан.

Екологічну правоздатність як умову мати відповідні права не слід плутати з правом на одержання природного об’єкта в користування, тобто з суб’єктивним правом, передумовою якого є правоздатність.

Для громадян самостійне значення має поняття екологічної дієздат­ності, що передбачає свідому (розумову) поведінку особи з юридичними наслідками. Вона вимагає певного життєвого досвіду, правильної оцін­ки юридичного значення своїх дій. Тому екологічна дієздатність, як і цивільна, може визнаватися за громадянами не в однаковому обсязі. Але екологічне законодавство, за невеликим винятком, не містить норм, які безпосередньо визначають екологічну дієздатність громадян в усіх її проявах. Тільки безпосередньо можна зробити висновок, що в повно­му обсязі, наприклад земельна дієздатність (як один із видів екологічної дієздатності), властива тільки повнолітнім, а також 16-річним громадя­нам, які входять до складу фермерського господарства. Стосовно інших категорій громадян земельне законодавство не має досить чітких вказі­вок щодо їх земельної дієздатності.

Для інших галузей екологічного законодавства характерне поєд­нання в одній особі користувача і органу, який управляє природним об’єктом. Так, підприємства державних органів лісового господарства, які є органами управління лісами державного значення, разом з тим мають право здійснювати і лісові користування у визначеному законом порядку.

Докладніше питання про суб’єкти права користування надрами, тваринним і рослинним світом, мисливськими угіддями тощо розгля­дається в Особливій частині підручника.

 

 


 

§ 4. Правова класифікація видів природокористування


Правова класифікація видів природокористування ґрунтується на суттєво важливих ознаках, які виявляють головний їх зміст. Для кож­ного природокористування основною такою ознакою є вид природно­го об’єкта, який перебуває в користуванні власника або орендаря. Вид природного об’єкта як складової частини фонду природних ресурсів визначає найбільш важливі особливості і відповідного природокорис­тування. При цьому різновид природних об’єктів має подвійне зна­чення: по-перше, розмежовує природокористування за їх природними властивостями, ступенем правового регулювання (на загальнодоступ­не і регламентоване) і, по-друге, визначає специфічний порядок ви­никнення, зміни і припинення кожного виду природокористування, прав та обов’язків його суб’єктів. Тому виникає необхідність диферен­ціації природокористування насамперед на такі види: землекористу­вання, водокористування, лісокористування, користування рослинним (крім лісів) і тваринним світом тощо. У свою чергу ці види природо­користування диференціюються за об’єктом права користування: ко­ристування землями сільськогосподарського призначення, користуван­ня землями житлової та громадської забудови, користування водами (поверхневими і підземними) тощо.

Особливості конкретного виду природокористування залежать також від суб’єкта, який наділений певними правомочностями і обов’язками. Таким чином, класифікація видів природокористування здійснюється одночасно за їх об’єктами і суб’єктами. Єдність цих двох факторів відображає основні правові характеристики кожного виду природокористування. Конкретизація основної мети природокористу­вання стосовно різних його суб’єктів приводить до подальшої класи­фікації видів природокористування на підвиди. Відповідно до об’єкта і суб’єкта природокористування можна розмежувати на право органі­зацій, підприємств, установ і право користування природними об’ єктами громадян.

Диференціація природокористування можлива і залежно від інших критеріїв: способу виникнення, первинності і вторинності, кола осіб, які здійснюють користування природними об’єктами.

Загальне природокористування характеризується тим, що воно може здійснюватися без спеціального дозволу в кожному окремому випадку з боку компетентних державних органів і підприємств, уста­нов, організацій, за якими природні об’єкти закріплені в користування. Це право виникає із законів або інших нормативних актів, що регулю­ють природокористування. При цьому законодавством України гаран­тується право загального використання природних об’єктів для задо­волення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреа­ційних тощо) безкоштовно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, перед­бачених законодавством.

Спеціальне природокористування здійснюється з дозволу ком­петентних державних органів або комунальних чи приватних влас­ників природних об’єктів, коли вони надаються у відособлене ко­ристування.

Суб’єктом первинного або вторинного природокористування є осо­ба, правомочність якої по використанню природного об’ єкта похідна безпосередньо від права власності.

У вторинного природокористувача є ряд прав, і він має відповідні обов’язки щодо первинного. Вторинне природокористування виникає шляхом укладення договору первинного з вторинним природокорис- тувачем, а також згідно з рішенням відповідних державних органів, але за згодою первинного природокористувача.

Природокористування може бути тимчасовим, відособленим, спіль­ним і загальним. Але закон неоднозначно визначає поняття різних видів природокористування.

Загальне природокористування здійснюється у випадках, коли користування природним об’єктом є доступним з певною метою усім особам, коло яких не обмежене, і вони не пов’язані взаємними права­ми і обов’язками. Для виникнення права користування тут не вимага­ється спеціального дозволу. Але саме це право досить визначене, бо межі і дозволені засоби можливого здійснення такого права відомі. Об’єкти цього природокористування не закріплюються за конкретними природокористувачами, за винятком випадків тимчасового користу­вання, а перебувають в управлінні відповідних органів, підприємств і організацій, які нарівні з іншими суб’єктами користуються ними.

Спільне природокористування характерне тим, що коло спільних користувачів чітко визначене законом, а самі вони стосовно один одно­го мають певні права і обов’язки. Так, відповідно до ст. 89 Земельного кодексу земельну ділянку, яка належить на праві спільної сумісної власності лише громадянам, вони використовують спільно згідно з до­говором або законом. При цьому суб’єкти спільного природокористу­вання досить автономні в тому розумінні, що права і обов’язки одного не є джерелом прав і обов’язків другого. Користування природним об’єктом здійснюється цими суб’єктами без визначення (надання) кожному відповідної частини цього об’єкта. Цим і відрізняється спіль­не природокористування від вторинного.

Важливою умовою користування об’єктами природи є строки ко­ристування ними. Вони поділяються на постійні і тимчасові. Постійним визнається природокористування без заздалегідь установленого стро­ку. Тимчасове користування може бути короткостроковим (до трьох років) і довгостроковим — від трьох до двадцяти п’яти років, а при орендному землекористуванні — до 50 років. У разі виробничої необ­хідності ці строки можуть бути продовжено на період, що не перевищує одного строку відповідно короткострокового або довгострокового тим­часового природокористування. Конкретні строки тимчасового корис­тування водами, надрами, лісами, тваринним світом визначаються відповідними кодексами і законами про природні ресурси.

Наведена класифікація видів права природокористування не є ви­черпною. Можна говорити про поступове формування і такого виду, як право духовного природокористування (для задоволення естетичних потреб у спілкуванні людини з природою).

Відомі також громадські та індивідуальні види природокористу­вання, промислове і сільськогосподарське природокористування. В умовах ринкових відносин виникає і комерційний вид природоко­ристування. Однак в основу цього покладена не диференціація відпо­відних видів (підвидів) природокористування за умовами, які визна­чають його головний правовий зміст, а групування видів природоко­ристування за загальними ознаками позитивного або негативного ха­рактеру, виокремленими з науковою або практичною метою.

 

 


 

§ 5. Підстави і порядок виникнення права природокористування


Право природокористування певного суб’єкта виникає і здійсню­ється на підставі юридичних актів, які пов’язують норму права, суб’єктивні права і обов’язки конкретного суб’єкта. З ними відповідно пов’язана вся сутність правовідносин. Юридичні факти поділяються залежно від їх зв’язку з індивідуальною волею на юридичні події і юридичні дії.

Головними підставами виникнення права природокористування (його видами) є юридичні дії. Вони залежать від об’єкта природи, суб’єкта, виду природокористування тощо. В усіх випадках дії повинні відповідати вимогам і нормам екологічного права.

Юридичний факт є підставою здійснення права загальнодоступно­го природокористування. Так, закон пов’язує виникнення цього права із самим актом вольової дії громадянина по вільному перебуванню в лісі, збиранню дикорослих плодів, ягід, грибів тощо, по загальному водокористуванню, загальному використанню дикого тваринного сві­ту. Суттєвим тут є сам факт перебування в лісі, користування водою із водних об’єктів загального користування і т. ін.

Юридичні дії як підстава виникнення права природокористування становлять складну юридичну сукупність, що включає: волевиявлення (клопотання, заяву) особи про надання їй у користування або у власність природного об’єкта (його частини, компонента) для вилучення з нього корисних властивостей або якостей; прийняття рішення (постанови) компетентних державних та інших органів або організацій, підприємств, установ, незалежно від форм власності; відведення в натурі (на місце­вості) природного об’єкта (або його частини, компонента); видачу від­повідного документа, який посвідчує право користування даним при­родним об’єктом, державну реєстрацію цього документа.

Волевиявлення (клопотання, заява) про надання права користуван­ня природним об’єктом повинно бути викладене в письмовій формі на адресу компетентного державного органу або власника природного ресурса, який здійснює функції по розпорядженню відповідним при­родним об’єктом. У разі коли необхідне клопотання (заява) про надан­ня природного об’єкта в користування, у ньому вказується різного роду обґрунтування (бажаний розмір і місцерозташування об’єкта, мета його використання, строк використання, склад сім’ ї тощо), а в окремих випадках і письмова згода уповноваженого на те органу та інші документи.

Заяву (клопотання) розглядає і виносить рішення відповідний дер­жавний орган влади або спеціально уповноважений на те орган по регулюванню природокористування і охороні природних ресурсів.

Видача дозволу на спеціальне використання природних ресурсів ре­гулюється спеціальним Положенням і здійснюється на підставі клопотан­ня (заяви) природокористувача з обґрунтуванням потреби в природних ресурсах, погодженого з місцевою радою, власником або постійним ко­ристувачем цих природних ресурсів, а також з відповідними державними органами. Дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів — це офіційний документ, який посвідчує право юридичної або фізичної особи на здійснення конкретного виду природокористування.

Дозволи (ліцензії тощо) на спеціальне використання природних ресурсів видаються на основі затверджених належним чином лімітів (квот), що визначають обсяги природних ресурсів для використання. Ліміти (квоти) — це система встановлених природокористувачам на певний час обсягів граничного використання (вилучення) природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє при­родне середовище і розміщення відходів виробництва.

Спеціальне Положення, затверджене постановою Кабінету Міністрів України 10 серпня 1992 року, визначає порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення[1].

Після задоволення заяви (клопотання) про надання в користування природного об’єкта і одержання дозволу відповідними органами про­водиться відведення його в натурі, тобто на місцевості з визначенням межових знаків (меж). Приступати до використання природного об’ єкта, у тому числі і на умовах оренди, до визначення меж на місце­вості і одержання дозволу (документа), що засвідчує право користу­вання ним (або право власності на нього), забороняється. Незаконним є природокористування без дозволу (документа), який посвідчує право на нього. Наявність відповідного дозволу (документа) розглядається як обов’язковий елемент юридичної підстави виникнення права при­родокористування.

Право постійного користування природними об’ єктами посвідчується спеціальними державними актами, форма яких затверджується Верховною Радою або Кабінетом Міністрів України. Право тимчасо­вого користування природним об’єктом, у тому числі на умовах орен­ди, оформляється договором, форма якого і порядок реєстрації визна­чаються Кабінетом Міністрів України.

Право користування природними об’єктами може виникнути також у зв’язку з користуванням основним об’єктом природи, переданим у користування або у власність. Так, суб’єкт права користування мис­ливською фауною або рибними запасами має певні права і по корис­туванню земельною або водною територією (лісом, водоймищем). Таке природокористування (його умови, межі допустимості та ін.) регламентується безпосередньо законом і не потребує, як правило, спеціального дозволу.

Склад перелічених юридичних дій або фактів, які є підставою ви­никнення права користування відповідними видами природних об’єктів, залежить від ступеня правової врегульованості порядку користування природними об’єктами, їх видів і суб’єктів права природокористуван­ня. Це стосується, наприклад, ліцензування діяльності в природоко­ристуванні.

Екологічним законодавством у ряді випадків передбачається про­довження права тимчасового користування природними об’єктами. Підстави і порядок виникнення і продовження права користування кожним видом природних об’єктів мають особливості, які розгляда­ються в Особливій частині підручника.

 

 


 

§ 6. Підстави та порядок припинення, зупинення, зміни права природокористування


Право природокористування може бути припинено (повністю або частково), зупинено на деякий час або змінено тільки на підставах та в порядку, передбачених законом. Для конкретних видів права при­родокористування, а також залежно від об’ єктів цього права визначені різні підстави їх припинення, зупинення на деякий час, зміни. Деякі з підстав є загальними для всіх або багатьох видів природокористуван­ня. Інші ж мають спеціальний характер і поширюються лише на окре­мі види права природокористування.

Повне припинення права природокристування настає, коли при- родокористувач позбавляється права користування на весь наданий йому природний об’єкт. Частковим припиненням вважається вилучен­ня у природокористувача тільки частини природного об’ єкта із збере­женням за ним права користування залишеною частиною.

Підстави припинення (повністю або частково) права користування природними об’ єктами передбачені у спеціальних статтях відповідних кодексів і законів про природні ресурси. Однак наведені в них підста­ви (перелік) припинення права користування природними об’єктами не є вичерпними. Так, наприклад, у вказаних кодексах і законах від­сутня така підстава припинення будь-якого права природокористуван­ня, як смерть громадянина-природокористувача.

Існують також підстави, при наявності яких припинення права природокористування завжди обов’язкове, і підстави, які залежно від розсуду компетентних органів можуть спричинити, а можуть і не спри­чинити припинення даного права. У зв’язку з цим такі підстави можна розмежувати на обов’язкові (безумовні) і умовні.

Для всіх видів права природокористування спільною підставою його припинення є добровільна відмова від права користування при­родним об’ єктом або його частиною, коли відпала потреба в ньому. Термін «відпала потреба» законодавець вживає стосовно організацій, підприємств і установ, а термін «відмова від нього» — стосовно гро­мадян. Однак принципової різниці між цими підставами припинення права природокористування немає, тим більше, що вони названі в стат­тях, які визначають підстави припинення права природокористування одночасно і для організацій, і для громадян.

В обох випадках передбачається вільне волевиявлення суб’єкта природокористування. Якщо такого волевиявлення немає, підстава припинення права користування повинна бути іншою. Факт відсутнос­ті потреби в користуванні об’єктом природи може визначати лише сам користувач.

Повна відмова від природного об’єкта є обов’язковою безумовною підставою припинення права природокористування. Часткова ж від­мова залежно від конкретних обставин може бути не задоволена ком­петентним органом, який розпоряджається природними ресурсами. Це можливо, наприклад, з мотивів недоцільності його подрібнення або з інших важливих міркувань.

Право користування природним об’ єктом завжди припиняється із закінченням строку, на який він надавався. І тут не вимагається будь- яких додаткових підстав або рішень компетентних органів для його припинення. Однак не виключається необхідність визначення такого порядку припинення права користування, при якому забезпечувався б контроль за своєчасним поверненням природного об’єкта за його цільовим призначенням і в належному стані.

Підставою припинення права природокористування згідно із за­конодавством є необхідність вилучення природного об’єкта у природо- користувача для державних, громадських та інших потреб. У всіх на­званих випадках це обов’язкова безумовна підстава припинення права користування.

Загальнообов’язковою безумовною підставою припинення права природокористування є припинення діяльності підприємства, органі­зації, установи, фермерського господарства, а також смерть громадя­нина.

Обов’язково припиняється повністю або частково природокорис­тування громадян, яке здійснюється всупереч цілям і вимогам, перед­баченим відповідними документами на той або інший вид природо­користування. Нецільове ж природокористування, яке здійснюється підприємствами, організаціями і установами, є умовною підставою припинення права природокористування. Підстави припинення права, наприклад, користування диким тваринним світом не передбачають його нецільового використання (ст. 19 Закону України «Про тваринний світ»). Але його не слід ставити в один ряд з порушенням порядку спеціального використання об’єктів тваринного світу, а також різними правилами, нормами і вимогами по його охороні і використанню, біль­ше того — їх поглинати.

Підставою припинення права природокористування є розірвання договору про тимчасове користування природним об’єктом, у тому числі і на умовах оренди. Воно є умовною підставою припинення того чи іншого права природокористування, бо для його дострокового розір­вання необхідна наявність порушень умов договору з боку орендаря або орендодавця.

Закінчення ж строків дії таких договорів є безумовною підставою для припинення тимчасового, у тому числі і орендного користування природним об’єктом.

Деякі підстави припинення права природокористування притаман­ні лише користуванню окремими природними об’єктами. Тому, на відміну від вищенаведених загальних, вони є специфічними для окре­мих природних об’єктів.

Екологічне законодавство передбачає також випадки зупинення (тим­часової заборони), обмеження і зміни права природокористування.

Зупинення означає тимчасову заборону природокористування до виконання необхідних природоохоронних заходів, тобто зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.

Обмеженням права природокористування є випадки, коли на пев­ний період (до виконання необхідних природоохоронних заходів) встановлюються зменшені обсяги викидів і скидів забруднюючих ре­човин та розміщення відходів у цілому по підприємству чи по окремих його цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

Діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) в разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки у спеціально передбачених випадках уповноваженими державними органами в межах своєї компетенції[2].

Зміна права природокористування не означає припинення (повніс­тю або частково) даного права, воно стосується лише самого змісту права користування, тобто змінює його мету, характер, а значить, і пра­вомочності природокористувача.

Кожний вид права природокористування має свій, визначений за­коном порядок припинення, зупинення або змін, який залежить від самої підстави припинення, зупинення або зміни і значною мірою від різновиду природних об’єктів. Специфічний порядок і умови припи­нення, зупинення або зміни права користування конкретними природ­ними об’ єктами розглядається в Особливій частині підручника.

 

 


 

§ 7. Права і обов’язки природокористувачів


Правомочності природокористувачів по використанню природних об’єктів втілюються в конкретних правах і обов’язках, визначених Конституцією України, Законом «Про охорону навколишнього при­родного середовища», кодексами і законами України про природні ресурси, іншими нормативними актами, а також документами на пра­во користування (власності) відповідними природними об’єктами.

Права і обов’язки природокористувачів можна поділити на загаль­ні і спеціальні. Загальними є такі, що притаманні всім без винятку суб’єктам природокористування. Спеціальні ж визначаються залежно від природного об’єкта, який використовується, його природних якос­тей, специфіки, виду природокористування і властиві лише певним суб’єктам природокористування.

До загальних прав, зокрема, належать такі права: на самостійне господарювання при використанні природного об’ єкта, на видобуван­ня з нього корисних властивостей і якостей, на одержання плодів і при­бутків від нього, на здійснення різних дій у межах закону з метою одержання корисного ефекту від природного об’єкта; право вимагати усунення перешкод у користуванні природним об’єктом, на одержання повної і достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища, на участь у проведенні громадської екологічної експер­тизи, на подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ ю та майну громадян внаслідок негативного впливу на при­родний об’єкт, що використовується, право вимагати відшкодування збитків, нанесених правомірними або неправомірними діями інших осіб, на захист порушеного права користування природним об’ єктом шляхом подання позову до судових органів.

Права природокористувачів можуть бути обмежені в інтересах держави або інших природокористувачів. Екологічні права природо- користувачів забезпечуються шляхом установлення в законодавстві певних гарантій[3].

Головним обов’язком усіх природокористувачів є раціональне і  ефективне використання природних об’єктів, бережливе до них ставлення відповідно до вимог законодавства про охорону навколиш­нього природного середовища. Для цього на природокористувачів покладено обов’язок виконувати передбачені законом певні екологіч­ні вимоги: застосовувати новітні технології; здійснювати заходи що­до запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних об’єктів, негативному впливу їх діяльності на стан навколишнього природного середовища; здійснювати заходи щодо відтворення природних об’єктів; застосовувати біологічні, хімічні та інші методи поліпшення якості природних об’ єктів, які забезпечують охорону природного середовища і безпеку здоров’я населення; зберігати те­риторії та об’єкти природно-заповідного фонду, що підлягають особ­ливій охороні; здійснювати господарську та іншу діяльність без порушення прав інших осіб. Загальним обов’язком усіх природоко- ристувачів є також дотримання ними вимог екологічної безпеки, екологічних нормативів і лімітів, внесення зборів за спеціальне ви­користання природних об’єктів та штрафів за екологічне правопору­шення; компенсування шкоди, заподіяної забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє середовище. Громадяни зобов’язані виконувати й інші обов’язки при використанні природних об’єктів відповідно до законодавства України.

Спеціальні права і обов’язки властиві кожному виду природоко­ристування стосовно його об’єктів. Вирішальну роль тут відіграє мета природокористування. Права і обов’язки, реалізація і виконання яких обумовлюють безпосереднє досягнення мети цього виду природоко­ристування, є для нього спеціальними. Вони, як правило, встановлю­ються відповідними галузями екологічного законодавства як для під­приємств, організацій і установ, так і для громадян, тобто без дифе­ренціації на юридичні та фізичні особи[4].

Більш детально права та обов’язки конкретних природокористува- чів розглядаються в Особливій частині підручника.

 

 


 

§ 8. Використання природних ресурсів на умовах оренди


Екологічне законодавство передбачає можливість використання деяких природних ресурсів на умовах оренди.

У сучасних умовах в екологічному законодавстві сформована пев­на правова основа орендного природокористування. Вона передбачена відповідними статтями кодексів України: Земельного (ст. 93), Водного (ст. 51), а також законів України «Про мисливське господарство та по­лювання» від 22 лютого 2001 року і «Про оренду землі» у редакції від 2  жовтня 2003 року та підзаконними нормативними актами.

Договірні орендні відносини виникають тільки з приводу окремих природних ресурсів. Так, в оренду надаються: земельні ділянки, ді­лянки лісового фонду, водні об’єкти (їх частини), а також мисливські угіддя.

За договором оренди природних ресурсів сторонами виступають орендодавці і орендарі. Орендодавці — громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями природних ресурсів, що перебувають у комунальній власності, виступають сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Орендодавцями природних об’єктів, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські держав­ні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Орендарями можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, між­народні об’єднання та організації, а також іноземні держави. Крім того, законом встановлено, що орендарями природних ресурсів можуть виступати Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України, а також сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом.

Згідно з договором оренди природних ресурсів орендодавець надає орендарю природні ресурси (їх частини) в тимчасове користування на умовах оренди для задоволення потреб орендаря, а останній зобов’язується використовувати їх за цільовим призначенням з додер­жанням екологічних вимог, своєчасно вносити орендну плату та ви­конувати інші умови договору. Мета договору оренди природних ре­сурсів залежить від конкретного виду природного ресурсу, що оренду­ється, строку договору і визначається відповідними нормами законо­давства, а в окремих випадках і договором. Для кожного виду природо­користування передбачаються певні цілі користування. І, як правило, природні ресурси надаються в оренду для всіх цілей, характерних для даного виду природокористування (землекористування, лісокористу­вання). Але є і винятки, коли природні ресурси надаються в оренду лише для деяких цілей використання. Так, водні об’єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загаль­нодержавного значення, надаються в оренду тільки для риборозведення, виробництва сільськогосподарської продукції, промислової про­дукції, а також для лікувальних і оздоровчих цілей.

Права і обов’язки сторін у договорі визначаються передусім його умовами, оскільки природні ресурси за своїми природними характе­ристиками різні. Береться до уваги також мета договору. Права та обов’язки сторін за договорами оренди конкретних природних ресур­сів різноманітні, але серед них можна виокремити й такі, що прита­манні всім видам договорів оренди. До основних прав орендаря на­лежать: право користуватися орендованими природними ресурсами відповідно до умов договору; вимагати від орендодавця своєчасного надання природного ресурсу; самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності тощо. Орендодавець має право вимагати своєчасного внесення орендної плати; перевіряти додержання орен­дарем умов договору; вимагати відшкодування заподіяних йому збитків тощо.

До основних обов’язків орендаря належать цільове раціональне використання природного ресурсу; своєчасне внесення орендної плати; здійснення комплексу заходів з відтворення та охорони природних ресурсів; відшкодування заподіяних їм збитків тощо. Основні обов’язки орендодавця: надання природного ресурсу в оренду відповідно до умов договору; створення необхідних умов для ефективного і раціонально­го використання природних ресурсів; відшкодування збитків, заподі­яних орендарю внаслідок порушення умов договору, тощо.

Визначення конкретного комплексу прав та обов’язків сторін за договором регулюється приписами, які в цілому присвячені правам та обов’язкам користувачів даними природними об’єктами.

У певних випадках укладення договору оренди передбачає про­ведення аукціону, наприклад у Законі України «Про оренду землі» (ст. 16), або здійснення інших юридичних фактів. У водному законо­давстві передбачено обов’язкове попереднє узгодження договору орен­ди. При оренді, наприклад, водних об’єктів (їх частин) воно проводить­ся з державними органами охорони навколишнього природного сере­довища та водного господарства.

Строки, на які укладаються договори оренди природних ресурсів, різні і залежать від виду природного ресурсу, що орендується.

У законодавстві встановлені граничні терміни договорів оренди: землі — до 50 років; водних об’єктів — до 25 років.

Мисливські угіддя надаються в оренду на строк не менше 15 років. Оренда природних ресурсів може бути довгостроковою або коротко строковою. Відповідно до законодавства орендарі (при оренді ділянок землі, мисливських угідь) мають переважне право на поновлення до­говору оренди після закінчення строку його дії. Конкретні ж строки договору встановлюються самими сторонами.

Оренда передбачає платне користування природним ресурсом у формі орендної плати, її розмір, за загальним правилом, встановлю­ється в договорі за згодою сторін. Іноді мінімальні розміри орендної плати передбачає законодавство. Так, Закон України «Про оренду зем­лі» (ст. 21) передбачає, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може перевищувати 12 % їх нормативної грошової оцін­ки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.

У земельному законодавстві (ст. 8 Закону «Про оренду землі») передбачено право орендаря на передачу земельної ділянки в суборен­ду, що оформляється відповідним договором.

Договір оренди може бути припинено у разі: закінчення строку дії, на який було укладено договір; вилучення природного ресурсу у вста­новленому порядку; розірвання договору тощо.

За невиконання або неналежне виконання договору оренди сторо­ни несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Закріплення в чинному екологічному законодавстві використання природних ресурсів на умовах оренди слід визнати позитивним фак­тором. Таке використання стимулює сторони договору до ефективної та раціональної експлуатації природних ресурсів, сприяє більш чітко­му правовому статусу природокористувачів.

 

 


 

§ 9. Захист прав природокористувачів


Конституція України передбачає, що держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання. Усі суб’єкти права рівні перед законом (ч. 4 ст. 13).

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого само­врядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19). Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, вони гарантуються Конституцією і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Екологічне право забезпечує насамперед правове регулювання і за­хист відносин права користування природними об’ єктами в нормаль­них умовах їх використання природокористувачами без порушення їх правомочностей. При цьому норми права передбачають порядок здій­снення права природокористування, прав і обов’язків природокорис- тувачів, а також визначають гарантії і захист законних прав і інтересів природокористувачів.

Захист права природокористування в широкому розумінні здій­снюється усіма нормами екологічного законодавства, що забезпечу­ють нормальний розвиток еколого-економічних відносин в умовах ринку з використання природних об’єктів. Поряд з цим дане поняття у вузькому розумінні визначається як сукупність тільки правових засобів або форм, що застосовуються в разі порушень відносин при­родокористування, тобто суб’єктивних прав та інтересів природо- користувачів[5].

Найпоширенішими видами порушень таких прав та інтересів є: самовільне заняття (захоплення) природного об’єкта, що належить на законних підставах природокористувачеві; його псування або забруд­нення хімічними та радіоактивними речовинами, виробничими від­ходами і стічними водами; його незаконне зменшення або вилучення; перешкоджання в користуванні ним; заподіяння майнових збитків у на­ведених випадках, а також у разі знищення або пошкодження сіножа­тей, пасовищ, посівів, насаджень; зняття врожаю; знищення межових знаків; інші дії, що порушують законні права та інтереси природоко- ристувачів.

З метою їх захисту законодавством передбачається поновлення порушених прав та інтересів законних природокористувачів. Понов­лення прав природокористувачів здійснюється уповноваженими орга­нами відповідно до їх компетенції, а також судом або третейським судом.

Втручання в діяльність природокористувачів, пов’язану з викорис­танням природних об’єктів, з боку державних, господарських та інших органів і організацій забороняється, за винятком порушення природо- користувачами екологічного законодавства, тобто належних їм обов’язків. Припинення права користування природними об’єктами або їх частиною можливе лише у випадках, передбачених законодав­ством.

Закон передбачає такі засоби захисту суб’єктивних прав та інтересів природокористувачів: визнання спірних прав за законним природо- користувачем; поновлення стану, що існував до порушення права і припинення дій, що його порушують; припинення або зміна право­відносин та ін. Самостійним засобом захисту прав природокористува- чів є стягнення з особи, що порушила законні права та інтереси при- родокористувача, заподіяної шкоди в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруд­нення та погіршення якості природного об’єкта. Природокористувачі, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення свого здоров’я в разі його погіршення, а також відновлення якості природного об’єкта, його відтворення до стану, придатного для використання за цільовим при­значенням.

Особи, що володіють джерелами підвищеної екологічної небез­пеки, зобов’ язані компенсувати заподіяну шкоду природокористувачам, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок стихійних природних явищ чи навмисних дій потерпілих.

Захист права природокористування відбувається як в адміністра­тивному, так і в судовому порядку. В останньому випадку він здійсню­ється шляхом подання в судові органи позовів про поновлення пору­шених прав і інтересів природокористувачів; про витребування об’єкта природокористування з чужого незаконного володіння; про усунення перешкод, що заважають нормальному здійсненню права природоко­ристування; про примушення інших осіб дотримуватися чинного за­конодавства; про відшкодування збитків (шкоди), заподіяних порушен­ням суб’єктивних прав і інтересів природокористувачів; про повернен­ня безпідставно придбаного (врожаю тощо).

Більш детально про захист прав конкретних природокористувачів йдеться в Особливій частині підручника.


[1] Про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і вста­новлення лімітів використання ресурсів республіканського значення : Постанова Кабіне­ту Міністрів України від 10 серпня 1992 року // ЗП України: 1992. - № 9. - Ст. 217.

[2] Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій у разі порушення ними за­конодавства про охорону природного середовища : Постанова Верховної Ради Украї­ни від 29 жовтня 1992 року // Відом. Верхов. Ради України. - 1992. - № 46. - Ст. 637.

[3] Див., напр., ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

[4] Див. напр., статті 19 і 20 Лісового кодексу України, ст. 24 Кодексу України про надра.

[5] Поняття «захист» визначається в даному разі як здійснення активних дій уповно­важених на це суб’єктів (юридичних чи фізичних осіб) по запобіганню посяганням (попередженню посягань) або припиненню посягань на суб’єктивні права та інтереси, що охороняються законом.


Контрольні питання

 

  1. Дайте визначення права природокористування в об’єктивному і суб’ єктивному розумінні.
  2. Визначте елементи відносин природокористування.
  3. Які принципи лежать в основі здійснення природокористу­вання?
  4. За якими критеріями можна класифікувати право природо­користування?
  5. Які відмінності загального і спеціального природокористу­вання?
  6. У чому полягає сутність спеціального природокористуван­ня?
  7. Щодо яких видів природних ресурсів законодавство перед­бачає загальне природокористування?
  8. На основі окремих нормативно-правових актів природоре- сурсового характеру дайте перелік різновидів користування надрами, водами, об’ єктами тваринного світу.
  9. Наведіть перелік прав і обов’язків природокористувачів.
  10. Які підстави виникнення і припинення відносин природо­користування?
  11. Яка процедура виникнення і припинення відносин природо­користування?