| Розділ XVII ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ |
|
| Аграрное право - В.З. Янчук Аграрне право України |
|
§ 1. Поняття фінансової діяльності та її правове регулювання1. Фінансовою діяльністю сільськогосподарських підприємств є виконання фінансової частини їхніх виробничо-господарських бізнес-планів. Саме тому її правовому регулюванню відводиться значне місце в аграрному праві. Як і виробничо-господарська, фінансова діяльність є найважливішим інститутом вказаної галузі національного права. Виробничо-господарська і фінансова-економічна підприємницька діяльність сільськогосподарських підприємств становить єдине ціле. Фінансово-економічні відносини у сфері цієї діяльності охоплюють ту їхню частину, яка стосується забезпечення її коштами (грішми, фінансами). Це в першу чергу грошова оцінка усіх основних, обігових фондів та спеціальних фондів, наявної готівки, вартості у грошовому виразі усіх тих знарядь і заходів, що набуваються, використовуються і списуються в результаті виробничо-господарської діяльності; це кошти на оплату праці усіх категорій працівників і це грошова оцінка тієї сільськогосподарської продукції, яку сільськогосподарське підприємство реалізувало або ще має реалізувати. Об'єктом фінансово-кредитних правовідносин є грошові суми, одержані сільськогосподарським підприємством в порядку його кредитування. З моменту одержання цих сум підприємство набуває на них право власності і розпоряджається ними в інтересах підприємства, тобто для задоволення його потреб. 2. Фінансова діяльність товаровиробників охоплює як внутрішні, так і зовнішні фінансові відносини. Метою перших є створення необхідної фінансової бази для виробництва продуктів харчування, продовольства і сировини рослинного та тваринного походження структурними виробничими підрозділами, а метою других відносин — сприяння аграрним товаровиробникам (через надання їм кредитів, страхування врожаю тощо) в їхній статутній діяльності, а також у реалізації виробленої ними продукції (продовольства, сировини, тому числі й після їх переробки) відповідно до вимог сучасної ринкової економіки. Правове регулювання фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств характеризується певними ознаками, йому притаманні правові норми ряду галузей права. Внутрішні фінансові відносини за своєю суттю відносинами внутрішньогосподарськими. Саме тому вони охоплюються предметом аграрного права. Зовнішні фінансові відносини частково регламентуються нормами цивільного, господарського, адміністративного і фінансового права, дає підставу стверджувати, що інститут фінансової діяльності суб'єктів аграрного права належить до комплексних правових інститутів. Фінансова діяльність сільськогосподарських підприємств підпорядкована їхнім статутним цілям і завданням. Ці підприємства відкривають в установах банку рахунки для зберігання коштів і проведення всіх касових, розрахункових та інших операцій відповідно до встановлених чинним законодавством правил. 3. Правове регулювання фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств здійснюється згідно із загальними і спеціальними законами і підзаконними актами. Найважливішими з них є закони: "Про підприємства Україні", "Про господарські товариства", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про селянське (фермерське) господарство" і "Про сільськогосподарську кооперацію", які визначають загальну правову основу спеціальної право- та дієздатності цих суб'єктів щодо здійснення фінансової діяльності. Вони є тією правовою базою, на основі яке розвивається спеціальне законодавство, що регулює саме фінансові відносини в усій їхній багатогранності. До нього зокрема, належить Закон "Про банки і банківську діяльність", а також правові акти (рішення, постанови, інструкції і та ін.) Національного банку України та його правління про ведення касових операцій, відкриття рахунків тощо. У цих законах вміщено правові норми стосовно фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств. Найповніше ці питання врегульовано в ст. 24 Закону "Про підприємства в Україні", де йдеться про фінанси та кредитні відносини. Згідно з цією нормою джерелом формування фінансових ресурсів підприємства є прибуток (доход), амортизаційні відрахування, кошти, одержані від продажу цінних паперів, пайові внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян та інші надходження. Підприємство користується також банківським кредитом на комерційній договірній основі. Воно може надавати банку на договірній основі право використовувати свої тимчасово вільні кошти і отримувати відсотки за їх використання. Аналогічна правова норма викладена в ст. 17 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство". Питань фінансової діяльності господарських товариств стосується ст. 15 Закону "Про господарські товариства", правомочності виробничого сільськогосподарського кооперативу стосовно його фінансової діяльності визначено в ст. 29 Закону "Про сільськогосподарську кооперацію". Цією правовою нормою передбачено обов'язки сільгоспкооперативу щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів; погашення кредитів, покриття збитків, проведення відрахування у фонди кооперативу та ін. 4. Предметом спеціального регулювання є організаційно-правові, кредитні та страхові відносини, що виникають у сфері взаємодії всіх сільськогосподарських підприємств між собою, з іншими спеціальними суб'єктами (банками, страховими компаніями тощо), а також із державою та місцевими радами народних депутатів. Ці відносини регулюються низкою нормативних актів, зокрема Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 p., Законом "Про систему оподаткування". 5. Відповідно до Законів "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про сільськогосподарську кооперацію" і "Про господарські товариства" особливості фінансової діяльності цих суб'єктів підприємництва полягають у тому, що їхні фінансові ресурси формуються за рахунок доходів, амортизаційних відрахувань, коштів, одержаних від продажу майна, цінних паперів, пайових та інших внесків. Вказані суб'єкти мають право одержувати кредити, зокрема, під заставу. Причому держава не несе відповідальності за їхніми кредитними зобов'язаннями. Фінансові правовідносини державних сільськогосподарських і міжгосподарських підприємств, співзасновником яких є держава, грунтуються на нормах Закону "Про підприємства в Україні", в якому передбачаються джерела фінансування, а. також можливість користування кредитом, їхні фінансові ресурси формуються за рахунок прибутку, внаслідок реалізації різноманітних договорів, державної підтримки та інших джерел. Селянське (фермерське) господарство відповідно до ст. 20 Закону "Про селянське (фермерське) господарство формує свої фінанси за рахунок власних доходів, тобто прибуткової господарської діяльності.
6. Предметом правового регулювання законодавства проз фінансову діяльність суб'єктів аграрного підприємництва є сукупність фінансових відносин, які виникають у процесі організації та виконання ними фінансових зобов'язань та підприємництва. У цьому процесі виникають, зокрема:
7. Безпосереднє відношення до фінансової діяльності сільськогосподарських товаровиробників має Мінагропром України і його органи на місцях. До структури Мінагропрому України належить Головне управління фінансово-кредитної та податкової політики. Положення про це Головне управління затверджене Наказом від 19 грудня 1997 р. Згідно з цим актом Головне управління в межах своїх повноважень узагальнює практику застосування законодавства з питань, які належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та у встановленому порядку вносить їх керівництву міністерства, організовує виконання законодавчих актів, здійснює систематичний контроль за їх реалізацією. Воно наділене правом розробляти річні та перспективні плани економічного і соціального розвитку сільського господарства. Головне управління здійснює заходи щодо державної підтримки товаровиробників, цільового використання бюджетних коштів, створення рівних умов для розвитку усіх форм власності і господарювання. До його повноважень віднесена участь у розробці нових і вдосконалення діючих форм фінансових взаємовідносин держави з підприємствами і організаціями усіх форм управління, проведення гнучкої цінової і податкової політики, спрямованої на створення належних умов для розширення виробництва. На нього покладається завдання готувати пропозиції щодо вдосконалення ринкових механізмів, регулювання цін і тарифів на сільськогосподарську продукцію і продукцію її переробки, а також послуги виробничо-технічного призначення, податкової політики, фінансування і кредитування державних програм; захищати інтереси товаровиробників системи міністерства. Головне управління бере участь у розробці економічних та організаційно-правових заходів, спрямованих на захист вітчизняних товаровиробників, стимулювання їхньої інтеграції та кооперування, залучення кредитних ресурсів щодо пріоритетних напрямів розвитку агропромислового комплексу, а також проводить перевірку фінансової діяльності державних підприємств, установ і організацій, які входять до сфери управління міністерства, органів управління агропромисловим комплексом, без особливого на це доручення; воно перевіряє законність використання асигнувань з державного бюджету, коштів централізованих фондів. Головне управління в разі виявлення порушень і зловживань вимагає від керівників негайного їх усунення, має подавати керівництву міністерства, правоохоронним органам пропозиції щодо притягнення до адміністративної, матеріальної та кримінальної відповідальності посадових осіб, винних у порушенні державної фінансової дисципліни.
§ 2. Фінансові правомочності сільськогосподарського підприємства1. Колективно-кооперативні і державні сільськогосподарські підприємства проводять свою виробничо-господарську і фінансово-економічну діяльність на засадах сучасних ринкових економічних відносин. Правову основу цієї діяльності становить Конституція України, ст. 42 якої наділяє громадян правом займатися підприємницькою діяльністю. Держава забезпечує захист підприємницької діяльності. У ній беруть участь колективно-кооперативні сільськогосподарські підприємства та їхні члени, вони реалізовують наявне в них право власності на вироблену сільськогосподарську продукцію і право розпорядження майном і коштами; державні сільськогосподарські підприємства здійснюють свої фінансові правомочності на основі права повного господарського відання. Поряд із законами кожне з сільськогосподарських підприємств при здійсненні своїх фінансових прав та обов'язків керується Статутом підприємства. У процесі цієї діяльності підприємства виходять із наявних ресурсів земель сільськогосподарського призначення, матеріально-технічного забезпечення, фінансових коштів, витрат на оплату праці спеціалістів і працівників підприємства, амортизаційних відрахувань, витрат на ремонт техніки, сплати податків і зборів, у сучасних умовах сільськогосподарські товаровиробники мають здійснювати збут (продаж) виробленої продукції і вивчати можливості переходу від виробництва до маркетингової концепції їх підприємництва. Для кожного з товаровиробників є необхідним пошук покупців, виявлення запитів і потреб споживача. За умов становлення ринкових економічних відносин набуває особливої значущості для товаровиробника закріплене (приналежне) своє місце на ринку, а також рівень його конкурентоздатності. Зазначені фактори обов'язково враховуються при складанні плану економічного і соціального розвитку сільськогосподарського підприємства або його бізнес-плану. В плані економічного і соціального розвитку сільськогосподарського підприємства викладено кількість і види сільськогосподарської продукції, яку підприємство планує реалізувати, основні економічні показники (валова продукція в рослинництві, тваринництві), чисельність зайнятих працівників. В плані зазначаються фонди споживання (всього тисяч), фонд оплати праці, в тому числі доходи від індексації; фонд оплати працівників, зайнятих в сільськогосподарському виробництві; грошові виплати і заохочення; середній доход одного працівника (в гривнях), в тому числі зайнятого у виробництві, рівень продуктивності його праці (в гривнях). У плані приділяється увага виробництву і собівартості продукції рослинництва (зайняті під ними земельні площі, урожайність сільськогосподарських культур, собівартість повноцінного зерна), потреба в насінні та посадковому матеріалі для посіву й посадки в наступному році; баланс продукції рослинництва. В плані спеціальним резервом викладено програму розвитку тваринництва: виробництво продукції, вирощування худоби і птиці, реалізація худоби і птиці в живій вазі, реалізація на м'ясо, виробництво молока, яєць; поголів'я тварин, птиці та кількість бджолосімей; кількість свиней, молодняка (всього голів); розрахунок продуктивності худоби і птиці, їхня собівартість; забезпечення худоби і птиці кормами; виробництво промислової продукції і реалізація (мукомельно-круп'яна, випікання хліба, ін.), (цегла та ін.). В плані також зазначаються питання щодо соціального розвитку села. Завершується план даними про валовий і чистий доход підприємства. Питанням виробничо-господарської і фінансової діяльності приділяється увага і у бізнес-плані підприємства. Покажемо яким е зміст бізнес-плану на прикладі цього акта у відкритому акціонерному товаристві агрофірми "Першотравне-ва" Василівського району Запорізької області. В розділі І бізнес-плану викладається юридичний статус підприємства: його назва, адреса, код агрофірми, розрахунконий рахунок в АПБ "Україна", форма власності — колективна; виробничий напрям — продовольчий; статутний фонд — 7998390 грн.; кількість акціонерів дорівнює 31993560. Номінальна вартість 1 акції — 0,25 грн. Розділ II. Коротка характеристика товариства. Загальна земельна площа — 3935 га; сільськогосподарських угідь — 3504 га; в тому числі орних земельних насаджень — 1014 га; природні пасовиська — 213 га; інтенсивний сад 1124 га для постачання м. Запоріжжя свіжими фруктами. Поряд з садівництвом у господарстві розвивається тваринництво; розділ III — характеристика продукції, що виробляється, і ринків збуту; розділ IV — характеристика конкурентного середовища; розділ V — план маркетингової діяльності, в якому наводиться перелік наявних на підприємстві маркетингових служб (служба збуту); розділ VI містить план виробничої діяльності підприємства; розділ VII присвячено охороні оточуючого середовища (зокрема, перехід господарства на біологічні засоби захисту саду від шкідників і хвороб, впровадження імунних сортів сім'ячкових порід, в результаті чого будуть створені умови для більш раціонального використання хімічних і біологічних препаратів, в економічному, екологічному і гігієнічному аспектах. Спеціальний розділ VIII присвячено фінансовому плану і програмі інвестицій. Бізнес-план визначає мету і концепцію розвитку підприємства та необхідні умови і ресурси для здійснення запланованих заходів. При його складанні необхідно зробити аналіз місця і стану підприємства в існуючому економічному середовищі (оцінка поточного стану), по-друге, слід визначити той рівень, якого збирається досягти підприємство (бажаний стан) і по-третє — зайнятися розробкою найбільш ефективних заходів для переходу поточного в бажаний стан. При складанні бізнес-плану враховуються зовнішні і внутрішні чинники діяльності сільськогосподарського підприємства та плановані його надзвичайні і стратегічні заходи по його фінансовому оздоровленню та визначенню джерел інвестиційних ресурсів. Надаючи кредит, банк звертає увагу на стабільність і безпеку бізнесу, яким займається підприємство. Для зменшення ризику банки можуть вимагати від кредитоодержувача додаткових гарантій, які потрібно записати у бізнес-плані. Ризиковий капітал (векгури) — їхнього пріоритетного отримання значного прибутку, контроль ліквідність (40 відсотків для малих підприємств). 3. Фінансово-економічна діяльність сільськогосподарського підприємства основана на виконанні бізнес-плану, має своїм завданням його фінансове забезпечення і головним чином регулює внутрішньогосподарські фінансові відносини. Ці правовідносини виникають, знижуються і припиняються в процесі фінансового забезпечення усіх складових частин бізнес-плану, фінансування коштами підприємства, придбання основних та обігових засобів виробництва, поповнення фонду коштів для проведення оплати праці членів КСГП, ВСГП, АСГТ, працівників радгоспів та найманих трудівників, за рахунок грошових надходжень поповнюється фонд амортизаційних відрахувань і покриваються витрати на соціальне страхування, поповнюються фонди пенсійного забезпечення, відраховуються кошти на розширене відтворення, для наступного фінансування капітального будівництва та на інші внутрішньогосподарські витрати підприємства. До внутрішньогосподарських належить віднести відрахування коштів для оплати за одержані і використані кредити, кошти для оплати за одержані підприємством виробничогосподарські послуги, в тому числі на підготовку і підвищення кваліфікації механізаторів, тваринників, спеціалістів та ін. Безпосереднє відношення до фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств мають ціни. Відповідно до ст. 15 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство" останнє реалізує свою продукцію та надає послуги підприємствам, організаціям і громадянам за цінами і тарифами, які встановлюються ним самостійно або на договірній основі, що відповідає засадам ринкових економічних відносин. В разі регулювання цін державою гарантуються однакові права та обов'язки сільськогосподарських товаровиробників, незалежно від форм господарювання. При цьому слід виходити з того, що закупівельні ціни на сільськогосподарську продукцію, оптові ціни на засоби виробництва, матеріальні ресурси і тарифи на послуги для села повинні бути науково обгрунтованими і виходити з еквівалентного співвідношення між всіма формами суспільного виробництва і сільського господарства, постійно зростаючими витратами народного господарства на задоволення соціальних потреб сучасного суспільства та іншими об'єктивними факторами. Основні засади здійснення внутрішньогосподарських фінансових правомочностей сільськогосподарських підприємств закріплені в ст. 17 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство". Джерелами утворення фінансових ресурсів підприємства є доход, амортизаційні відрахування, кошти, одержані від продажу майна, цінних паперів, пайові та інші внески членів підприємства, підприємств і організацій, а також інші надходження. Як і інші підприємницькі утворення сільськогосподарські підприємства мають право випускати цінні папери. З метою забезпечення раціонального використання і схоронності коштів підприємство самостійно визначає розмір готівки на поточні витрати, яка постійно перебуває в його касі. Відповідні фінансові правомочності сільськогосподарських товаровиробників визначені в законах про банки та їхню діяльність, в Законі України "Про лізинг" від 16 грудня 1997 p., "Про товарну біржу" від 10 грудня 1991р. та ін.
§ 3. Фінансово-кредитні правомочностісільськогосподарських товаровиробників1. Фінансово-економічна діяльність сільськогосподарських товаровиробників охоплює собою як внутрішньогосподарські фінансові відносини підприємства, так і відносини з банківськими установами щодо зберігання коштів цих утворень на своїх рахунках в банках управління цими коштами, одержання і своєчасного повернення кредитів, врегулювання відносин з інвесторами і використання одержаних сум на капіталовкладення та інші потреби. Через систему банківських установ провадяться розрахунки, одержані від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до загальнодержавного і місцевих бюджетів. У наведених взаємовідносинах сільськогосподарські підприємства користуються рівними правами з усіма іншими суб'єктами ринкових економічних відносин — клієнтами банку. Для них є обов'язковими усі ті правові норми, які видає Національний банк України, і ті правові форми (договори, угоди), які застосовуються банками. Головне місце в системі банків держави належить Національному банку України. Відповідно до ст. 8 Закону "Про банки і банківську діяльність", прийнятого Верховною Радою України 20 березня 1991 р. Національний банк є центральним банком України. Він проводить єдину державну політику в галузі грошового обігу, кредиту, зміцнення грошової одиниці, організує міжбанківські розрахунки, координує діяльність банківської системи в цілому, визначає курс грошової одиниці відносно валют інших країн. Цим же Законом (ст. 25) визначено статус та функції комерційного банку. Комерційні банки здійснюють на договірних умовах кредитно-розрахункове, касове та інше банківське обслуговування підприємств, установ, організацій і громадян шляхом виконання операцій і наданням послуг. З метою уніфікації розрахунків у народному господарстві, оптимізації використання фінансових ресурсів суб'єктів підприємницької діяльності та спрощення контролю за фінансовою діяльністю сільськогосподарських товаровиробників розрахунки в народному господарстві ведуться через банківські установи, в яких зберігаються кошти виробників сільськогосподарської продукції. Зазначена правомочність сільськогосподарського підприємства передбачена "Інструкцією про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", яка затверджена Правлінням Національного банку України від 2 серпня 1996 р. Згідно з п. 4 цього акта кошти підприємств підлягають обов'язковому зберіганню в банках, за винятком залишків готівки в їхніх касах у межах встановленого банком ліміту та норм витрат з виручки, які передбачені діючим порядком ведення касових операцій у господарствах України. Банк на договірній основі здійснює розрахунково-касове обслуговування своїх клієнтів і виконує їх розпорядження щодо перерахування коштів з рахунків. Відповідні правила закріплені в законах, що визначають правоздатність сільськогосподарських підприємств: ст. 24 Закону "Про підприємства в Україні", ст. 7 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство", ст. 25 Закону "Про селянське (фермерське) господарство". 2. Самостійна фінансова діяльність виробничо-господарських підрозділів сільськогосподарського підприємства забезпечується шляхом відкриття для них самостійного поточного рахунку або рахунків у банку. Правове регулювання розрахункових відносин сільськогосподарських підприємств з банком провадиться відповідно з Інструкцією № 3 "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті" (в редакції Постанови Національного банку України від 4 лютого 1998 р.) та Інструкцією "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженою Правлінням Національного банку України від 2 серпня 1996 р. Інструкція № 3 регулює відносини, які виникають при відкритті клієнтами банків поточних, депозитних (вкладних), кредитних рахунків у національній та іноземній валюті, а також бюджетних рахунків у національній валюті України. Вона містить в собі характеристику рахунків, які можуть відкрити клієнти, в тому числі і сільськогосподарські підприємства. Поточний рахунок в банку відкривається для зберігання коштів і проведення безготівкових розрахунків. Ці кошти є власністю колективно-кооперативного сільськогосподарського підприємства. Державні сільськогосподарські підприємства (радгоспи) розпоряджаються коштами, що знаходяться на цьому рахунку як суб'єкти права повного господарського відання. Ці кошти використовуються на поточні господарські витрати підприємства, оплату праці як членів колективно-кооперативних і акціонерних утворень, так і найманих працівників, на соціально-побутові потреби та ін. Самостійні поточні рахунки можуть відкривати підсобні виробництва, цехи, які виробляють товарну продукцію (ковбаси, плодоконсерви, макаронні вироби та іншу продукцію), якщо вони наділені правами юридичної особи незалежно від підприємства, у складі якого вони перебувають. Сільськогосподарські підприємства правомочні покласти належні їм кошти і цінні папери на депозитний рахунок у банку. Для зберігання коштів на депозитному рахунку сільськогосподарське підприємство і банк укладають депозитний договір. Кошти на депозитний рахунок перераховуються з поточного рахунку сільськогосподарського підприємства і після закінчення строку зберігання повертаються на поточний рахунок. За перебування коштів на депозитному рахунку власникові нараховуються відсотки. З депозитного рахунку забороняється проведення розрахунків та видача коштів готівкою. Бюджетні рахунки відкриваються на підставі платіжного доручення фінансового органу, органу Державного казначейства України, відповідного розпорядника бюджетних коштів з наданням в установу банку картки із зразками підписів та відбитком печатки. У разі, якщо в цій установі банку відкрито поточний рахунок клієнта, надання картки не обов'язкове. Розрахункові правовідносини сільськогосподарських підприємств є самостійним видом грошових відносин, які виникають у процесі діяльності цих підприємств і здійснюються через банківські установи. Для реалізації своїх взаємин з банком (відкриття рахунку в банку) сільськогосподарське підприємство повинне подати до банку такі документи:
Фінансові правомочності сільськогосподарських підприємств та їхніх відокремлених підрозділів, які мають права юридичної особи, визначаються інструкцією № 7 "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 2 серпня 1996 р. № 204. Згідно з п. 5 цього акта банк на договірній основі здійснює розрахунково-касове обслуговування своїх клієнтів і виконує їх розпорядження щодо перерахування коштів з рахунків. У разі виникнення спорів між платником і одержувачем коштів, взаємних претензій відносини між ними розглядаються в претензійно-позовному порядку без участі банку. 3. Французькому філософу Декарту належить вислів: визначайте поняття речей і ви позбавите світ від половини його помилок. Цей вислів має безпосереднє відношення до права застосування тлумачення змісту правової норми, вкладення в нього того значення, яке мав на увазі законодавець, приймаючи відповідну правову норму як правило обов'язкової поведінки до того змісту, який вкладається у терміни, наведені в законах. Зазначене стосується усіх галузей права, в тому числі фінансово-кредитного законодавства. Належне застосування норм права щодо внутрішньогосподарських і зовнішньофінансових правовідносин залежить від правового розуміння відповідних термінів. Виходячи з цієї правозастосувальної вимоги в ряді законів викладено зміст таких термінів, що, зокрема, передбачено в Положенні Національного банку України "Про кредитування". Згідно з цим актом під кредитом слід розуміти позичковий капітал банку в грошовій формі, що надається позичальнику в тимчасове користування на, умовах забезпеченості, повернення, строковості, оплатності та цільового використання. Суб'єкт кредитних відносин, який надає кредити іншому суб'єкту господарської діяльності у тимчасове користування вважається кредитором. Суб'єкт кредитних відносин, який отримав у тимчасове користування грошові кошти на умовах повернення, оплатності, строковості вважається позичальником. Ним може бути сільськогосподарське підприємство, акціонерне товариство, селянське (фермерське) господарство як суб'єкти банківсько-кредитних правовідносин. У процесі цих відносин провадяться кредитні операції, тобто реалізовується договір щодо надання кредиту, який супроводжується записами за банківськими рахунками, відповідним відображенням у балансах кредитора і позичальника. Необхідною умовою виникнення між ними взаємин є кредитоспроможність позичальника, під якою розуміють його здатність повернути отримані кредити і виконати інші умови кредитного договору. Кожний позичальник може скористатися різними видами: кредитів. За строками користування кредити поділяються на: а) короткострокові — до року; б) середньострокові — до 3 років; в) довгострокові — понад 3 роки. Строк кредиту, а також відсотки за його використання (якщо інше не передбачено умовами кредитного договору) розраховуються з моменту; отримання (зарахування на рахунок позичальника або сплати платіжних документів з позичкового рахунку позичальника) до повного погашення кредиту за його використання. Короткострокові кредити, як правило, можуть надаватися банками у разі тимчасових фінансових труднощів, що виникають у зв'язку із витратами виробництва та обігу, не забезпечених надходженням коштів у відповідному періоді. Середньострокові кредити можуть надаватися на оплату нового обрання, на поточні витрати, на фінансування капітальних вкладень. Довгострокові кредити надаються для формування основних фондів. Цим Положенням визначено основні об'єкти кредитування Ними можуть бути капітальні витрати на реконструкцію, модернізацію та розширення вже діючих основних фондів, на нове будівництво та ін. За сучасних скрутних економічних умов першорядним об'єктом короткострокового кредитування є одержання коштів для придбання пального, отрутохімікатів, ремонту сільськогосподарської техніки. Довгострокові кредити головним чином потрібні на придбання комбайнів збирання зернових, цукрових буряків, картоплі, для вирощування молодняка племінної худоби, на оновлення фруктових садів і винограду, а також на ремонт тваринницьких приміщень, покриття інших виробничо-господарських витрат. 4. В останні роки фінансово-економічна діяльність сільськогосподарських товаровиробників характеризується використанням лізингових правовідносин. Вони становлять собою певну форму фінансування капіталовкладень з метою придбання сільськогосподарської техніки (комбайнів, тракторів (та ін.), обладнання та устаткування, товарів довгострокового використання та наступного надання цих товарів в оренду (на прокат) безпосередньо виробнику сільськогосподарської продукції. Термін "лізинг" означає відносини між виробником зазначеної продукції, власником коштів і підприємством-споживачем як виробником сільськогосподарської продукції, тобто лізинг — це передача майна в оренду на відповідний строк. Лізингові правовідносини пов'язані із широким проникненням банків на ринок лізингових послуг. Оскільки лізинг є капіталообсяговим видом підприємницької діяльності, банки є основними держателями грошових ресурсів, то найбільшу частину серед несільськогосподарських товаровиробників-учасників цих відносин становлять банки. Досвід зарубіжних країн свідчить, що лізинг найбільшого застосування набув у галузях із швидко змінюваною технологією. У лізингових правовідносинах розрізняються різнострокові операції: короткострокова оренда (рейтинг) — на строк від одного дня до одного року; середньострокова оренда (хайринг) — на строк від одного року до трьох років; довгострокова оренда (лізинг) — від 3 до 20 років і більше. Основоположною властивістю застосування лізингу у зарубіжній практиці є його фінансова сутність. Лізингодавець надає користувачеві майна (орендарю) відповідну фінансову послугу, тобто він придбає майно у власність за повну вартість і за рахунок періодичних внесків відшкодовує цю вартість. За цих умов лізинг розглядається як одна із форм кредитування, що використовується для придбання машин і обладнання у тимчасове користування. Правова норма щодо лізингу вперше у законодавстві України наведена в Законі "Про банки і банківську діяльність", прийнятому Верховною Радою України 20 березня 1991 р. У п. 9 ст. З цього Закону зазначено, що серед здійснюваних банком операцій є право банку придбавати за власні кошті засоби виробництва для передачі їх в оренду (лізинг). Виходячи із зростаючої значущості лізингових фінансово-економічних операцій для народного господарства, Верховна Рада України 16 грудня 1997 р. прийняла Закон "Про лізинг". Цей Закон визначає поняття лізингу, а також загальні правові та економічні засади його здійснення. Згідно зі ст. 1 цього Закону лізинг становить собою різновид підприємницької діяльності, спрямованої на інвестування власних чи залучених фінансових коштів і полягає в наданні лізингодавцем у ви ключне користування на визначений строк лізингоодержува-чу майна, що є власністю лізингодавця або набувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів. Названим законом визначено коло суб'єктів лізингових правовідносин. Ними є: лізингодавць — це суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі банківська або небанківська фінансова установа, яка передає в користування об'єкти лізингу за договором лізингу; лізингоодержувач — це суб'єкт підприємницької діяльності, який одержує в користування об'єкти лізингу за договором лізингу; продавець лізингового майна — це суб'єкт підприємницької діяльності, який виготовляє майно (машини, устаткування тощо) та/або продає власне майно, яке є об'єктом лізингу. Суб'єктом лізингових правовідносин може бути кожне окремо взяте сільськогосподарське підприємство як товаровиробник-підприємець. Зміст лізингових правовідносин з участю сільськогосподарських підприємств приділена увага в розділі XXVII цього Підручника. За умов ринкових економічних відносин кожний сільськогосподарський товаровиробник бере участь у зовнішніх фінансових правовідносинах, без чого є неможливою його внутрішньогосподарська фінансова діяльність. Такою є діяльність, пов'язана з процедурою інвестування сільськогосподарського виробництва, порядком одержання, витрачання і розрахунками за інвестиції та кредити. За своєю економіко-правовою природою зовнішніми є відносини з приводу сплати кожним сільськогосподарським підприємцем-товаровиробником податків і зборів (обов'язкових платежів) до загальнодержавного і місцевого бюджетів. Зовнішніми є також фінансові правомочності щодо страхування майна сільськогосподарських підприємств і селянських (фермерських) господарств. Зокрема, згідно зі ст. 23 Закону "Про сільськогосподарську кооперацію" кооператив може застрахувати своє майно і майнові права. Страхування здійснюється добровільно за рішенням загальних зборів кооперативу. Подібну фінансову правомочність має сільськогосподарське підприємство. Зокрема, п. З ст. 17 Закону "Про сільськогосподарське підприємство" передбачає його право самостійно вибирати страхову організацію для страхування свого майна. Названими законами визначено фінансово-кредитну правомочність сільськогосподарського товаровиробника (п. 2 ст. 17). Це Його право визначено також статутом кожного сільськогосподарського підприємства і акціонерного товариства.
§ 4. Оподаткування сільськогосподарського товаровиробника1. Оподаткування сільськогосподарського товаровиробника є засобом поповнення державного бюджету. Внаслідок оподаткування між державою і конкретним товаровиробником на основі закону виникають відповідні грошові відносини. Вони для сільськогосподарського товаровиробника полягають у відчуженні певної частки коштів у вигляді податків та зборів, а для держави — у присвоєнні (набутті) права власності на частину вартості національного продукту. В результаті цих державно-правових дій створюється державний фонд фінансових ресурсів. Основоположні правові нормативи та обов'язки щодо оподаткування закріплені в ст. 67 Конституції України. Згідно з цією нормою кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами. Податки і збори сплачуються державі щорічно відповідно до поданих інспекціям за місцем проживання громадян декларацій про їхній майновий стан та доходи за минулий рік у порядку встановленому законом. Доходи громадян становлять суми, одержувані за їхню працю в державних установах, на підприємствах або в організаціях, винагороди внаслідок інтелектуальної або творчої діяльності. Стосовно громадян, які працюють у сфері сільського господарства як члени колективних і кооперативних сільськогосподарських підприємств або акціонерних товариств, колишніх державних приватизованих переробних підприємств та інших. Суб'єктами податкового права є юридичні особи, їхня правосуб'єктність щодо оплати податків і зборів, визначається законом про об'єкт оподаткування. 2. Безперечно умовою функціонування будь-якої держави є наявність у неї державного бюджету, цілої системи законодавчих і підзаконних актів, спрямованих на утворення податкового законодавства, регулювання податкових відносин, визначення об'єктів оподаткування, кола платників податків і зборів — юридичних і фізичних осіб як суб'єктів оподаткування. Усі правові норми, які регулюють податкові відносини, взяті у сукупності, становлять податкове право — складову частину фінансового права. Податкове право України охоплює собою цілий ряд законів, що визначають правовий режим конкретних податків і зборів (обов'язкових платежів) бюджету. Розмежовують бюджет на загальнодержавний і місцевий. Серед цих законодавчих актів особливе значення має Закон "Про систему оподаткування", прийнятий Верховною Радою України 25 червня 1991 р. з цілим рядом змін і доповнень. Останніми з них є зміни і доповнення від 5 березня 1998 р. Цей Закон визначає принципи побудови системи оподаткування України, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджету та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників. Вміщені в цьому Законі норми по суті є загальною частиною до податкового законодавства України. Свідченням того, що цей Закон є основою серед цих актів про оподаткування є те, що будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Всі інші закони України про оподаткування мають відповідати принципам, закладеним у Законі "Про систему оподаткування". Згідно зі ст. 2 Закону сукупність податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджету та державних цільових фондів, які справляються у встановленому законами України порядку становлять систему оподаткування.
3. Науково-практична обгрунтованість системи оподаткування, застосовувана в Україні, забезпечується додержанням принципів побудови і призначення системи оподаткування (ст. 3). Згідно з цією правовою нормою ці принципи є такими:
4. Питанню оподаткування прибутку сільськогосподарських товаровиробників присвячена ст. 14 цього Закону. Підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, сплачують податок на прибуток у порядку і розмірах, передбачених цим Законом за підсумками звітного податкового року. При обчисленні суми податку валові доходи і витрати підприємства — виробника сільськогосподарської продукції, утримані (понесені протягом звітного податкового року), підлягають індексуванню, виходячи з офіційного індексу інфляції за період місяця, наступного за місяцем понесений таких витрат (отримання доходів) до кінця звітного податкового року. З метою забезпечення коштів надходження до фонду, що створюється внаслідок сплати земельного податку суми нарахованого податку сільськогосподарського виробника зменшуються на суму податку на землю, що використовується у сільськогосподарському виробничому обороті. У системі оподаткування сільськогосподарських товаровиробників важливе місце належить земельному податку. Цей податок встановлено Земельним кодексом України і Законом "Про плату за землю", прийнятим Верховною Радою України З липня 1992 р. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від якості та місця знаходження ділянки, виходячи з кадастрової оцінки землі. До системи оподаткування сільськогосподарського товаровиробника, що видно нижче із схеми 6. 5. Сільськогосподарські товаровиробники за сучасних умов перебувають у скрутному економічному стані і не мають реальної можливості належним чином скасувати свої податкові зобов'язання перед державою. З метою погашення податкового тиску на їхню економіку і забезпечення своєчасного надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) від КСГП, ДСГП, ВСГК, АСГТ, селянських (фермерських) господарств та інших Верховна Рада України 17 грудня 1998 р. прийняла Закон "Про фіксований сільськогосподарський податок". Цей Закон визначає механізм справляння названого податку, передбачає поряд з грошовою формою натуральний податок у вигляді поставок сільськогосподарської продукції і головне — встановлює принцип визначення суми податку залежно від кількості і якості земель сільськогосподарського призначення, якими володіє платник податку. Платниками цього податку є лише виробники товарної сільськогосподарської продукції, тобто продукції, призначеної для реалізації. Згідно зі ст. 1 Закону фіксованим сільськогосподарським податком є податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну (тобто 5 років) і справляється з одиниці земельної площі. Цей закон надає можливість сільськогосподарському товаровиробникові в разі відсутності грошей сплачувати цей податок у вигляді поставок сільськогосподарської продукції. Згідно зі ст. 5 поставка зерна в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками у визначені ними за погодженням з районною державною адміністрацією строки, але не пізніше 15 жовтня — з продукції ранніх зернових культур; до 1 грудня — з продукції пізніх зернових та технічних культур; а поставку продукції тваринництва — щомісяця, але не пізніше останнього дня поточного місяця. Сплата фіксованого сільськогосподарського податку натуральною сільськогосподарською продукцією являтиме собою важливе джерело надходження сільськогосподарської продукції і продовольства.
Окремі норми, пов'язані з питаннями оподаткування, які охоплюються Законом "Про фіксований сільськогосподарський податок", у більш конкретизованому вигляді викладено зокрема у таких нормативних актах як:
6. Платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, в яких сума одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. У разі, коли у звітному періоді валовий доход від операцій з реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки становить менше як 50 відсотків загального обсягу реалізації, підприємство сплачує податки у наступному звітному періоді на загальних підставах. Платниками фіксованого сільськогосподарського податку є також власники земельних ділянок та землекористувачі, в тому числі орендарі, які виробляють товарну сільськогосподарську продукцію, крім власників та землекористувачів земельних ділянок, переданих для ведення особистого підсобного господарства, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного будівництва, а також наданих для городництва, сінокосіння та випасання худоби. Законодавство враховує труднощі сільськогосподарських товаровиробників, пов'язані із збутом вироблюваної ними продукції і надає їм можливість сплатити податки натурою. Закон надає їм право вибору форми сплати фіксованого сільськогосподарського податку у грошовій формі або у вигляді поставок сільськогосподарської продукції, чи в грошовій формі та поставок сільськогосподарської продукції. 7. Новим принципом оподаткування сільськогосподарських товаровиробників є визначення оподаткування залежно від земельної площі, власником чи користувачем якої є виробник — КСГП, ВСГК, АСГТ, ДСГП, селянин-фермер. Кількість сільськогосподарської продукції з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється на початку року і не підлягає коригуванню залежно від зміни ціни на сільськогосподарську продукцію протягом податкового року. Обрахування кількості сільськогосподарської продукції з одного гектара сільськогосподарських угідь, що має поставлятися в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку здійснюється виходячи з еквіваленту — однієї тони пшениці м'якої третього класу за цінами, які щорічно визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому мається на увазі, що кількість сільськогосподарської продукції з одного гектара сільськогосподарських угідь, яка має поставлятися в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку, визначається як співвідношення вартості однієї тони відповідної продукції. Таке співвідношення встановлюється щорічно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами до затвердження відповідного бюджету, але не пізніше 1 січня. Зміна порядку сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) протягом звітного (податкового) року не допускається.
Об'єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди. Ставка фіксованого сільськогосподарського податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках до їх грошової оцінки, яка проводиться відповідно до методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
Грошова оцінка сільськогосподарських угідь в разі необхідності може уточнюватися згідно із законодавством. Цей Закон містить в собі правові норми стосовно порядку зарахування і строків сплати названого податку, про порядок його зарахування до бюджетів і державних цільових фондів. Платники податку перераховують у визначений строк кошти на окремий рахунок відділень Державного казначейства України у районах. Останні наступного дня після надходження коштів перераховують суми фіксованого сільськогосподарського податку у таких розмірах: до місцевого бюджету — ЗО відсотків, на обов'язкове державне пенсійне страхування — 68 відсотків, на обов'язкове соціальне страхування — 2 відсотки. Про ці надходження своєчасно повідомляється у відповідний орган державної податкової служби про загальну суму податку та її розмежування. Контроль за своєчасним і повним надходженням фіксованого сільськогосподарського податку здійснюють органи державної податкової служби. 8. Визначна суспільна сутність фіксованого сільськогосподарського податку полягає у його спрямованості на фінансову податкову підтримку сільськогосподарського товаровиробника. Він сприятиме стабілізації сільськогосподарського виробництва. Цим Законом звільняються з 1 січня 1999 р. до 1 січня 2001 р. від сплати фіксованого сільськогосподарського податку сільськогосподарські товаровиробники, які відповідно до норм цього Закону є платниками вказаного податку. Від сплати фіксованого сільськогосподарського податку звільняються вітчизняні дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів, професійно-технічних училищ сільськогосподарського профілю та сортово-випробувальні станції (дільниці). Незначні пільги встановлено і для інших платників цього податку. 9. На виконання вимог статей 2 і 9 Закону "Про фіксований сільськогосподарський податок" Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою затвердив Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку від 23 квітня 1999 р. Цією постановою (п. 2) визначено ціну однієї тони пшениці м'якої III класу як еквівалент для обчислення кількості сільськогосподарської продукції з одного гектара сільськогосподарських угідь, що має поставлятися в рахунок фіксованого сільськогосподарського податку з урахуванням податку на додану вартість. На 1999 р. ця ціна дорівнює 220 гривням.
Назване Положення містить в собі визначення валового доходу. Валовий дохід становитиме собою загальну суму доходу платника податку від усіх видів його діяльності, отриманого (нараховоного) протягом звітного періоду у грошовій, матеріальній або нематеріальних формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами. У валовий дохід від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва включаються:
Відповідно до п. 4 Положення сума фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік визначається платником податку, виходячи з площі сільськогосподарських угідь та їх грошової оцінки, проведеної станом на 1 липня 1995 p., Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. та ставки фіксованого сільськогосподарського податку. Розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку здійснюється за формою, затвердженою Державною податковою адміністрацією і подається органу державної податкової служби за місцем знаходження платника щороку до 1 лютого поточного року.
§ 5. Банкрутство сільськогосподарського підприємства1. Виробничо-фінансова діяльність сільськогосподарського підприємства охоплює собою суспільні відносини, що виникають в разі банкрутства. Банкрутство розглядається як економічно-фінансове, правове і соціальне явище. Його економічно-фінансова сутність полягає у відсутності або недостатній наявності у підприємствах необхідних коштів для своєї фінансової діяльності, належного і своєчасного розрахунку за своїми фінансовими, в тому числі кредитними зобов'язаннями, тобто відповідальності за свої борги. При банкрутстві першорядною є кредитна заборгованість перед банком, у якого підприємство брало кредит, його заборгованість перед стороною, з якою воно перебуває у договірних відносинах, та іншими суб'єктами. За сучасних умов особливо поширеною є заборгованість перед фінансово-податковими органами щодо сплати податків, розрахунків за мінеральні добрива, отрутохімікати, пальне, а також заборгованість сільськогосподарського підприємства перед своїми членами КСГП (ВСГК, АГСТ) і перед працівниками державного сільськогосподарського підприємства. Подібною може бути також заборгованість селянського (фермерського) господарства. З правого аспекту банкрутство має безпосереднє відношення до правового становища і реалізації сільськогосподарським підприємством своєї правосуб'єктності. Йдеться про те, що внаслідок банкрутства, тобто припинення діяльності підприємства як юридичної особи і покладання на нього особливого порядку розрахунків за всіма видами його боргу перед кредиторами, в першу чергу, нормами права, регулюються правові наслідки визнання суб'єкта права підприємництва банкрутом. Становище збанкрутілого сільськогосподарського підприємства має соціальну значущість. Остання в першу чергу полягає в ущемленні всіх конституційних прав членів колективно-кооперативних і державних сільськогосподарських підприємств. В разі банкрутства підприємства його працівники залишаються без роботи. Банкрутство настає не за один день господарювання. На протязі останніх двох—трьох років ці господарства не проводять належної оплати праці членів КСГП, ВСГК, АСГТ. Особливо в жалюгідному стані опинилися працівники радгоспів, які в останні роки і нині функціонують як колективні або ж акціонерні сільськогосподарські утворення. Затримка або невиплата заробітку підприємством, з яким вони перебувають у трудових правовідносинах, призводить до злиденного існування їхніх родин, погіршення їхнього соціально-побутового стану. Збанкрутілість сільськогосподарських підприємств призводить до зменшення обсягів суспільно-необхідної праці, до неповної зайнятості працівників і безробіття на селі. В соціально-побутовому аспекті банкрутство сільськогосподарських підприємств є наслідком економічної розрухи сільського господарства в цілому. В економіко-правовому аспекті банкрутство є дійовим засобом, що призводить до занепаду сільськогосподарського підприємництва і прибутковості у виробничо-господарській діяльності аграрних підприємств. 2. У законодавстві про банкрутство розрізняють головні і допоміжні акти. Головним серед них є Закон України "Про банкрутство", прийнятий Верховною Радою України 14 травня 1992 р. Як правило усі підприємства, установи, організації користуються послугами банків, і в разі настання банкрутства спірні питання вирішуються з участю банків. А тому в Законі України "Про банки і банківську діяльність" від 20 березня 1991 р. (із змінами і доповненнями) є спеціальні правові норми про банкрутство, що дає підстави цей закон теж віднести до головних актів. До цих же актів належить віднести і Арбітражний процесуальний кодекс України, прийнятий Верховною Радою України. Правова норма про банкрутство знайшла своє закріплення у ряді законів, що визначають правове становище окремих видів підприємств, у тому числі сільськогосподарських. Зокрема, це Закон "Про підприємства в Україні" (статті 24 і 34); Закон "Про колективне сільськогосподарське підприємство (ст. 31); на діяльність акціонерного сільськогосподарського товариства поширюється дія ст. 19 Закону "Про господарські товариства", в якій є посилання на Закон "Про банкрутство". У Законі "Про сільськогосподарську кооперацію" відсутня згадка про банкрутство, а є лише в ст. 38 норма про те, що сільськогосподарські кооперативи (об'єднання) припиняють свою діяльність на підставі рішення арбітражного суду. Про припинення діяльності селянського (фермерського) господарства внаслідок банкрутства йдеться в п. З ст. 29 Закону "Про селянське (фермерське) господарство". Наведені правові норми і закони визначають правосуб'єктність сільськогосподарських товаровиробників у разі припинення їхньої діяльності внаслідок настання банкрутства і тому ці правові акти підставно вважати допоміжними. 3. Банкрутство становить собою вагомий економічно-правовий фактор, який потребує відповідного правового регулювання. Сільськогосподарське підприємство і селянське (фермерське) господарство можуть бути визнані банкрутом лише на підставі рішення арбітражного суду. Це рішення за своєю правовою природою і значущістю є відповідним юридичним фактом, лише на підставі якого настають правові наслідки визнання учасника товарно-грошових відносин банкрутом. У преамбулі до Закону України "Про банкрутство" зазначено, що цей закон визначає умови і порядок визначення юридичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності — банкрутами з метою задоволення претензій. Під банкрутством розуміється пов'язана з недостатністю активів (майна, коштів) у ліквідаційній формі неспроможність юридичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності — задовольнити в установлені для цього строки пред'явлені до нього з боку кредиторів вимоги і виконати зобов'язання перед бюджетом. Суб'єктами банкрутства є боржники (банкрути) — юридичні особи (що є суб'єктами підприємницької діяльності), неспроможні своєчасно виконати свої зобов'язання перед кредитором або бюджетом. Стосовно сільського господарства банкрутом може бути лише сільськогосподарське підприємство, що здатне займатися підприємницькою діяльністю, тобто відповідно до ст. 1 Закону "Про підприємництво" провадити діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг та заняттю торгівлею з метою одержання прибутку. 4. Провадження справ про банкрутство підвідомче арбітражному суду. Цей суд приймає ухвалу про визнання сільськогосподарського підприємства (боржника) банкрутом. Арбітражний суд надсилає боржникові, кредиторам та банкам, що здійснюють розрахунково-касове обслуговування боржника, ухвалу про порушення провадження у справі, проводить попереднє засідання арбітражного суду. За результатами попереднього засідання арбітражний суд в разі необхідності призначає розпорядника майном боржника, а також зобов'язує заявника подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про порушення справи про банкрутство, в якому повинно міститися: повне найменування боржника, його юридична адреса, банківські реквізити; найменування та адреса арбітражного суду. Завдяки такому оголошенню можуть виявитися нові кредитори оголошеного банкрута, кожний з цих кредиторів протягом місяця надсилає до зборів або комітету кредиторів відповідні підстави заборгованості збанкрутілого сільськогосподарського підприємства. У зазначений місячний строк поряд з кредиторами можуть з'явитися громадяни і юридичні особи, які заявили про своє бажання стати санатором боржника. Санація в буквальному розумінні означає оздоровлення. Санація підприємства полягає в тому, що названі суб'єкти задовольняють вимоги кредиторів до боржника і виконують його зобов'язання перед бюджетом, за умови згоди зборів (комітету) кредиторів із строками виконання цих зобов'язань і на переведення боргу. Санаторами визнаються особи, які здатні здійснити заходи, що проводяться для відведення банкрутства сільськогосподарських товаровиробників, промислових, торгових підприємств об'єднань, банківських установ. Санація може здійснювати шляхом злиття підприємств, що знаходяться на грані банкрутства, з більш міцними підприємствами чи об'єднаннями. Згідно зі ст. 12 Закону "Про банкрутство" санації можуть бути піддані лише державні підприємства. Стосовно можливого настання банкрутства колективно-кооперативного сільськогосподарського підприємства, то дуже сумнівним є сподівання, що знайдеться юридична особа, яка виявить бажання стати його санатором. 5. Постанову про визнання боржника банкрутом приймає арбітражний суд. З цього моменту відповідно до ст. 15 Закону "Про банкрутство" припиняється підприємницька діяльність боржника — збанкрутілого підприємства; право розпоряджатися майном підприємства-банкрута, а також і всі його майнові права та обов'язки переходять до ліквідаційної комісії; строки всіх боргових зобов'язань боржника вважаються такими, що минули. З метою захисту прав кредиторів і бюджету визнається не дійсною будь-яка угода щодо продажу майна боржника, здійсненого протягом трьох місяців до початку провадження у справі про банкрутство, якщо її здійснено в інтересах заінтересованої особи з боку боржника. Також визнається недійсною будь-яка угода боржника щодо продажу майна чи прийняття боржником на себе зобов'язань протягом одного року до початку провадження у справі про банкрутство, якщо продаж майна здійснено з метою приховання цього майна або несплати боргів, якщо боржник в результаті угоди отримав набагато менше, коли вже був неплатоспроможним чи став неплатоспроможним в результаті виконання цієї угоди. Виконання постанови арбітражного суду про банкрутство покладається на ліквідаційну комісію. Вона визначає і оцінює майно, на яке звертаються стягнення, організовує його реалізацію. Вся процедура щодо притягнення боржника-банкрута до майнової відповідальності, повернення боргів кредиторам завершується роботою ліквідаційної комісії по розподілу коштів, виручених від продажу майна підприємства-банкрута. Ці кошти спрямовуються на задоволення претензій кредиторів, покриття витрат, пов'язаних з провадженням справи про банкрутство в арбітражному суді, роботою ліквідаційної комісії, функціонального розпорядника майна, а також задовольняються вимоги кредиторів, забезпечені заставою. Закон України "Про банкрутство" в ст. 21 визначає в якому порядку (відповідній черговості) буде проведено повернення отриманих коштів кожним із суб'єктів провадження в справі про і банкрутство. Принциповим є положення ст. 21 про те, що вимоги кожної наступної черги задовольняються після повного задоволення вимог попередньої. Цей свого роду принцип поділу коштів у випадку банкрутства не співпадає з принципом поділу коштів на частки, пропорційні майновим вимогам кредиторів усіх категорій. Згідно зі ст. 21 в першу чергу виконуються зобов'язання перед працівниками підприємства-банкрута. З цього правила, передбачено виняток — не повертаються внески до статутного фонду підприємства або виплати по акціях трудового колективу. У другу чергу задовольняються вимоги по державних місцевих податках та неподаткових платежах до бюджету вимоги органів державного страхування та соціального забепечення. У третю чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою. У четверту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків трудового колективу до статутного фонду підприємства та виплат по акціях членів трудового колективу. У п'яту чергу погашаються всі інші вимоги. Вимоги, заявлені після закінчення строку встановленого для їх подання, і відповідні борги вважаються погашеними. Практика арбітражних судів у справах про банкрутство сільськогосподарських підприємств потребує узагальнення, при чому необхідно звернути увагу на визначення причин настання банкрутства, і умов, завдяки яким воно настає, до яких наслідків воно призводить стосовно самих збанкрутілих. підприємств та їхніх працівників (їхнього працевлаштування) й інші питання. |