| Розділ XVI ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИРОБНИЧО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ |
|
| Аграрное право - В.З. Янчук Аграрне право України |
§ 1. Поняття виробничо-господарської діяльності, її правове регулювання1. У сільському господарстві України виробничо-господарська діяльність здійснюється колективно-кооперативними і державними сільськогосподарськими підприємствами, акціонерними сільськогосподарськими товариствами, селянськими (фермерськими) господарствами. Сільське господарство України характеризується наявністю великого виробництва на промисловій основі, чітко вираженого зонального його розміщення, розвинутою внутрішньорайонною та галузевою спеціалізацією. Зокрема, Поліська зона спеціалізується на виробництві картоплі, льону, продукції м'ясного скотарства. У степових районах України найбільше розвинуте виробництво цукрових буряків, зерна, продукції скотарства і свинарства, в степовій зоні виробляється основний обсяг плодів і винограду, продукції вівчарства, значна кількість зерна, продукції свинарства і скотарства, у приміській зоні — великий обсяг овочів, молока для промислових центрів. Спеціалізація в сільському господарстві — це форма (процес) суспільного поділу праці, що дістає вияв у територіальному розміщенні та розчленуванні галузі на окремі види виробництва сільськогосподарської продукції й сировини. Спеціалізація на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, раціонального використання агрокліматичних умов, матеріально-технічних і трудових ресурсів, інтенсифікації виробництва сприяє його концентрації та є важливим чинником підвищення ефективності сільського господарства. 2. В аграрному секторі економіки розрізняють зональну (внутрішньозональну), галузеву (внутрішньо- й міжгалузеву), міжгосподарську, господарську (внутрішньогосподарську), технологічну, функціональну та інші форми спеціалізації виробництва. Спеціалізацію (виробничу спрямованість) сільськогосподарського підприємства визначають за основною (провідною) галуззю, на яку випадає найбільша (від 25 відсотків і вище) питома вага в товарній продукції, а рівень останньої — за системою показників (коефіцієнтів). Розрізняють зернові, овочеві, овочево-молочні, птахівницькі, відгодівельні та інші спеціалізовані господарства, а також їх типи, що утворилися внаслідок різного поєднання основних і додаткових галузей. Спеціалізація виробництва — один із вагомих чинників інтенсифікації сільського господарства, її основними напрямами є: вдосконалення територіального розміщення виробництв на основі регіональної (мікрозональної) концентрації; розвиток вертикальних зв'язків сільського господарства з галузями переробної промисловості, створення продуктових комплексів, виконання цільових монопродуктових програм; формування індустріально-виробничої системи з виробництва окремих видів продовольства і сировини на основі впровадження індустріальних методів та автоматизації сільського господарства і промислових циклів виробництва: поглиблення спеціалізації колективних і державних сільськогосподарських підприємств через поліпшення окремих видів виробництва продуктів харчування рослинного і тваринного походження, збільшення їх обсягів, здешевлення собівартості, підвищення екологічної якості та безпечності. Одним із проявів спеціалізації є створення спеціалізованого господарства, що являє собою велике сільськогосподарське підприємство, яке спеціалізується на виробництві однорідної продукції. Це сприяє найбільш ефективному використанню землі, трудових ресурсів, основних та обігових фондів, що у свою чергу забезпечує піднесення продуктивності суспільної праці, прискорення темпів зростання виробництва продуктів харчування і сировини. Розрізняють три типи спеціалізованих господарств. До першого належать глибокоспеціалізовані господарства з однією основною галуззю, від якої одержують 60—70 відсотків денних надходжень, та з трьома-чотирма додатковими галузями. Такими, наприклад, є господарства з відгодівлі свиней, Великої рогатої худоби, птахівницькі, виноградарські, рисівницькі, хмільницькі тощо. Другий тип — це спеціалізовані господарства з двома основними галузями (зазвичай рослинницькою і тваринницькою), кожна з яких забезпечує не менше ЗО відсотків денних надходжень, та з трьома—п'ятьма додатковими галузями. Це, приміром, тваринницько-буряківничі, овочево-молочні, садівницько-молочні, молочно-картоплярські та інші господарства. До третього типу належать господарства комбінованої спеціалізації з трьома основними галузями, кожна з яких забезпечує не менш як 20 відсотків денних надходжень, та з трьома-чотирма додатковими. Такими є тваринницько-зерново-буряківничі, овоче-молочно-картоплярські, тваринницько-льонарсько-картоплярські господарства. 3. Правове регулювання спеціалізації сільськогосподарського виробництва здійснюється за допомогою правових норм як загальних, так і спеціальних законів та підзаконних актів. Так, відповідно до ст. 20 загального Закону "Про підприємства в Україні", ст. 1 спеціального Закону "Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві" та ст. 13 спеціального Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство" сільськогосподарські підприємства самі визначають напрями і структуру сільськогосподарського виробництва, а отже і його спеціалізацію та обсяги. Вони можуть здійснювати свою діяльність як самостійно, так і через кооперування з промисловими підприємствами та іншими суб'єктами підприємництва. На рівні спеціальних актів, скажімо, Законів "Про насіння", "Про охорону прав на сорти рослин", "Про племінне тваринництво", визначаються спеціальні суб'єкти, правомочність останніх та основні вимоги до них. Так, згідно зі ст. З Закону "Про племінне тваринництво" суб'єктами цієї галузі визнаються підприємства, селекційно-гібридні центри, іподроми, лабораторії імуногенетичного контролю, контрольно-випробувальні станції, центри трансплантації ембріонів, інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, а також селянські (фермерські) господарства, які мають свідоцтва на право займатися племінною справою. На рівні підзаконних актів спеціалізація сільськогосподарських підприємств визначається урядовими та локальними актами. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 1993 р. "Про заходи щодо поліпшення насінництва сільськогосподарських культур" підтримано ініціативу сільськогосподарських підприємств і організацій, які займаються виробництвом, переробкою і реалізацією насіння, про створення державно-кооперативного виробничого об'єднання "Насіння України" та встановлено, що генеральний директор останнього та його заступники за умовами медичного і транспортно-побутового обслуговування прирівнюються відповідно до голови державного комітету та його заступників. Виробничо-господарська діяльність сільськогосподарських підприємств спрямована на розвиток основних галузей (рослинництво і тваринництво) і додаткових (садівництво, бджільництво, ставкове рибництво, тепличне і парникове господарство, вирощування овочів, хмелярство тощо). Поряд з ними розвиваються допоміжні галузі — переробка продовольства і сировини власного виробництва, місцеві промисли, торгівля через власну або орендовану торговельну мережу тощо. Виробничо-господарська діяльність сільськогосподарських товаровиробників визначається спеціальними правовими актами. Згідно з ст. 13 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство" останнє самостійно визначає напрями сільськогосподарського виробництва, його структуру і обсяг, самостійно розпоряджається виробленою продукцією та доходами, здійснює будь-яку діяльність, що не суперечить законодавству України. Законом "Про сільськогосподарську кооперацію" визначені господарські правомочності кооперативу (ст. 28). Кооператив (об'єднання) відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями господарської діяльності, здійснює її планування і реалізацію. Він самостійно реалізує свою продукцію, майно, надає послуги за цінами і тарифами, які встановлюються ним самостійно або на договірній основі. Виробничо-господарська правосуб'єктність акціонерного сільськогосподарського товариства визначена нормами Закону "Про господарські товариства". 4. Здійснення виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств провадиться на засадах самоокупності, самофінансування і прибутковості. Прибутковість Кожного з них досягається шляхом підприємництва. Зазначені правосуб'єктність основана на Законі "Про підприємництво", прийнятому Верховною Радою України 7 лютого 1991 р. За своїм змістом цей закон поширюється на діяльність усіх типів сільськогосподарських товаровиробників. Згідно з ст. 1 підприємництво становить собою самостійну ініціативу, пов'язану з систематичною на власний ризик діяльністю по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг та заняттю торгівлею з метою одержання прибутку. Виробничо-господарська діяльність, додержання у повсякденній роботі засад підприємництва зумовлені такими першорядними суб'єктивними і об'єктивними факторами. Серед них першорядне значення має фактор необхідного матеріально-технічного забезпечення господарства, раціональне використання всіх сільськогосподарських угідь, використання прогресивних технологій, залучення до керівництва виробництвом високопрофесіональних спеціалістів сільського господарства та активно-творчих керівників галузей, обкладання сільськогосподарського підприємства помірними податками (зокрема введення єдиного земельного податку), застосування зважених цін на пальне і мастильні матеріали, запасні частини до сільськогосподарської техніки, засновані на засадах ринково-економічних відносин умови і порядок реалізації виробленої сільськогосподарської продукції та ін. Недодержання цих вимог за сучасних умов призвело до занепаду, збитковості і банкрутства значної частини як колективних, так і державних сільськогосподарських підприємств і товариств. Рівень виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств перебуває в прямій залежності від впровадження у виробництво досягнень сільськогосподарської, економічної науки, високоврожайних сортів сільськогосподарських культур, нових і поліпшених порід тварин, сучасної сільськогосподарської техніки (включаючи досягнення зарубіжних країн). Нарівні з розвитком рослинництва і тваринництва сільськогосподарські підприємства мають право здійснювати промислову переробку своєї продукції — як самостійно, так і на основі міжгосподарської кооперації як агропромислової інтеграції. Для більш повного й рівномірного використання трудових ресурсів і місцевих джерел сировини, підвищення своєї прибутковості вони можуть створювати і розвивати підсобні виробництва, а також різні промисли; вступати в договірні відносини з будь-якими суб'єктами підприємництва (фізичними і юридичними особами, у тому числі з іноземними) з метою створення філій, цехів із виготовлення різних товарів. Така діяльність є допоміжною, оскільки основною, статутною діяльністю є виробництво продуктів харчування рослинного і тваринного походження. 5. Сферою виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств є як внутрішньогосподарські, так і міжгосподарські відносини. Зазначена правомочність цих підприємств випливає зі змісту ст. 13 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство", згідно з якою таке підприємство має право кооперуватися з промисловими підприємствами та установами при переробці сільськогосподарської продукції, виготовленні промислових та інших товарів, розширенні сфери соціально-культурного, комунально-побутового обслуговування сільського населення, підготовці й перепідготовці кадрів. Як юридичні особи колективні сільськогосподарські підприємства, спілки селян, сільськогосподарські виробничі кооперативи, акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю можуть брати участь у міжгосподарській діяльності через створення спільних підприємств або на договірних засадах. Вони є учасниками різноманітних організаційно-майнових відносин, що формуються в процесі їхньої основної, статутної діяльності. Сюди входить і наступна їхня діяльність, пов'язана з реалізацією вироблених ними продуктів харчування рослинного і тваринного походження (в тому числі в переробленому вигляді), яка за своїм змістом належить до майнових відносин, що мають товарно-грошовий характер. Впровадження зазначених засад у практику господарської діяльності сільськогосподарських підприємств забезпечує останнім оперативно-господарську самостійність і підприємницьку свободу дій. Виробничо-господарська діяльність колективних і державних сільськогосподарських підприємств та інших суб'єктів аграрного підприємництва здійснюється на планових засадах. Так, ст. 20 Закону "Про підприємства в Україні" встановлено спільне для всіх суб'єктів правило, згідно з яким вони самостійно планують свою діяльність і визначають перспективи розвитку виходячи з попиту на вироблювану продукцію, роботи, послуги та необхідність забезпечення їх виробничого та соціального розвитку, підвищення доходів. Основу планів становлять договори, укладені зі споживачами (покупцями) продукції, робіт, послуг і постачальниками матеріально-технічних ресурсів. 6. Ефективність виробничо-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств перебуває у прямій залежності від реалізації комерційного планування тобто від виконання його бізнес-плану. У процесі здійснення своїх організаційно-управлінських посадових функцій керівники і спеціалісти підприємства зобов'язані використовувати всі доступні їм організаційно-управлінські, економічні та трудові заходи за умови їхньої реалізації відповідних правових засобів. З цією метою підприємство як підприємець визначає загальні свої цілі на 2—5—10 років, опрацьовує шляхи їх здійснення, а також забезпечує постійний контроль за виконанням зазначених у бізнес-плані показників. У бізнес-плані окреслюються ті конкретні завдання, які ставляться перед підприємством, визначається доцільність та обсяги залучення капіталовкладень (інвестицій). Ці завдання повинні бути конкретними з визначенням певних строків виконання, мати розроблену маркетингову стратегію підприємства. За умов впровадження ринкових економічних відносин набуває особливої значущості пошук покупців своєї продукції, виявлення запитів та потреб споживача, організаційно-правове забезпечення збуту виробленої продукції, рентабельність виробництва і прибутковості. При розробці комерційного плану підприємство-підприємець зобов'язані мати повну уяву стосовно наступного звернення до банківських кредиторів. Комерційні або бізнес-плани характеризуються такими складовими: 1) короткий висновок — резюме; 2) підприємство, його продукція чи окремий продукт; 3) цілі і стратегія; 4) дослідження ринку; 5) оцінка конкурентів; 6) план маркетингу; 7) план виробництва; 8) організація і управління; 9) юридичний план; 10) фінансовий план; 11) програма інвестування; 12) вплив на навколишнє середовище; 13) програма зменшення ризику і страхування. У бізнес-плані зазначаються обсяги виробництва у кожній із галузей, прибуток, строки повернення інвестицій за умови їх залучення для розвитку господарства.
§ 2. Організаційно-правове забезпечення впровадження господарського розрахунку і рентабельності1. Головне призначення правосуб'єктності сільськогосподарського підприємства, акціонерного товариства і селянського (фермерського) господарства як підприємців і юридичних осіб полягає в організаційно-правовому управлінському забезпеченні розвитку сільського господарства, ефективної їхньої виробничо-господарської (економічної) діяльності. Для досягнення цієї мети набувають практичної значущості і належного економічного наповнення такі категорії як вартість, собівартість, господарський розрахунок, рентабельність, прибутковість. Названі категорії є економічними методами, за допомогою яких можливо здійснювати раціональне і ефективне будь-яке господарювання взагалі, доцільною є сама підприємницька діяльність і ведення кожної із галузей сільського господарства. Виробничо-господарська діяльність сільськогосподарських підприємств, акціонерних товариств, селянських (фермерських) господарств провадиться на засадах оптимального господарського розрахунку. Останній становить собою економічний метод господарювання, з допомогою якого реалізується раціональне і цільове використання знарядь і засобів сільськогосподарського виробництва, впроваджуються сучасні форми організації праці найновіші технології, нові сорти сільськогосподарських культур та племінного тваринництва, забезпечується просте і розширене відтворення. Від рівня господарського розрахунку у господарстві залежать економічний і соціальний стан працівників сільського господарства, їхня матеріальна зацікавленість у подальшому розвитку свого підприємства і товариства, розміри винагороди за вкладену працю «ленів колективно-кооперативних підприємств ВСГК, селянського (фермерського) господарства. В цілому ж стан господарського розрахунку має безпосереднє відношення до рентабельності і прибутковості господарства як мети підприємницької діяльності кожного конкретного господарюючого суб'єкта. Кожний з них самостійно здійснює свою оперативно-господарську діяльність щодо використання коштів і забезпечення самоокупності кожної галузі виробництва, додержання оптимально допустимої собівартості виробництва кожного виду вироблюваної сільськогосподарської продукції або ж виду продуктів переробних підприємств. 2. Господарський розрахунок охоплює використання науково-обгрунтованих обсягів робочої сили, раціонального використання спеціалістів, високоврожайних сільськогосподарських культур, високопродуктивного тваринництва. Господарський розрахунок спрямований на забезпечення використання найсучасніших засобів транспортування сільськогосподарської продукції, засобів її зберігання і схоронності, своєчасного і економічно вигідного збуту виробленої продукції, продуктів її перероблення та ін. Економічна ефективність господарського розрахунку перебуває у прямій залежності вщ собівартості складової частини (компонентів) виробництва кожного з видів сільськогосподарської продукції чи видів продуктів переробки. Поняття собівартості охоплює вартість праці і засобів на одиницю продукції, вона визначається з урахуванням як виробничих затрат, так і затрат, що виникають в результаті її реалізації. При визначенні виробничої собівартості продукції включаються всі затрати виробника, пов'язані з виробництвом продукції. При цьому використовується поняття калькуляції, як засіб визначення собівартості продукції або одиниці робіт. Залежно від економічної природи затрати об'єднуються в однорідні групи — статті затрат і розмежовуються на прості і комплексні. При визначенні собівартості сільськогосподарської продукції і продукції вироблюваної колективно-кооперативними і державними підприємствами, акціонерними товариствами і селянськими (фермерськими) господарствами першорядним є питання про таку складову собівартості сільськогосподарської продукції як вартість земельних угідь, без яких таке виробництво взагалі неможливе. Протягом багатьох років господарювання колгоспів і радгоспів при визначенні вартості вироблюваної ними сільськогосподарської продукції вартість земель не враховувалась, вона не бралась до уваги при визначенні ціни на усі види сільськогосподарської продукції, предметів її переробки на продукти харчування, а також як сировини для легкої промисловості. У теоретичному і практичному відношенні при вирішенні питання про собівартість сільськогосподарської продукції не має значення форма власності і право власності на земельні ділянки, що належали і належать нині КСГП, ДСГП, ВСГК, АСГТ, селянським (фермерським) господарством і власникам приватних підсобних господарств. У цьому зв'язку є безпідставним твердження про те, що включення вартості земельних угідь при визначенні вартості сільськогосподарської продукції є неможливим без визнання землі товаром, тобто об'єктом права купівлі-продажу і права закладу при одержанні кредиту. При застосуванні господарського розрахунку і використанні економічної категорії собівартості і рентабельності є реально можливим, доцільним і суспільне необхідним використання вартості землі як засобу сільськогосподарського виробництва. Лише за цієї умови господарський розрахунок стане повним і-неформальним. У виробничо-господарській діяльності сільськогосподарських підприємств значне місце належить м'ясо-молочному тваринництву. Протягом багатьох років воно забезпечувало потреби країни у цих продуктах харчування. Йому належить важлива роль у господарському розрахунку підприємства, у визначенні собівартості цього виду продукції, рентабельності тваринницьких ферм. Як і в попередні роки, а особливо за сучасних умов наведені питання є надзвичайно складними як для кожного підприємства, так і для всієї тваринницької галузі. Перш за все звертає на себе увагу невідповідність між собівартістю виробництва молока і м'яса і цінами, за якими КСГП, ВСГК, ДСГТ, ДСГП реалізують ці продукти; невідповідність між цінами, за якими господарства закуповують комбікорми; виходячи із сучасних цін на пально-мастильні матеріали для господарства є значними витрати на виробництво власних кормів для худоби. Внаслідок таких обставин у значній частині господарств тваринницька галузь є збитковою, про її рентабельність, а тим більше про прибутковість і говорити не доводиться. Негативний вплив на реалізацію господарського розрахунку, собівартість вироблюваної сільськогосподарської продукції мають ціни на мінеральні добрива, отрутохімікати, пестициди, вартість агрохімічного і ремонтно-технічного обслуговування підприємств. Сучасне скрутне економічне становище сільськогосподарських підприємств призвело до порушення вимог аграрного законодавства стосовно оплати праці членів КСГП, як тих, що існують з часу колективізації, так і тих, що створені на базі радгоспів. У переважній більшості КСГП оплата праці є низькою, видається не регулярно, з великою затримкою. Рівень винагороди є довільним, нормативи Положення про оплату праці не дотримуються. Наведене є також однією з істотних причин недодержання і неможливості дотримуватися господарського розрахунку у підприємстві і рентабельності галузей сільського господарства і підприємства в цілому. 3. У значній частині колгоспів України ще в роки, що передували проголошенню її незалежності, був поширений прогресивний досвід внутрішньобригадного господарського розрахунку. За цих умов виробничо-господарський структурний - підрозділ користувався майном на засадах права повного господарського відання, мав відповідний склад працівників, які, будучи членами колективного підприємства, становили особовий склад цього підрозділу, їм належали відповідні права органу самоврядування. Між виробничими структурними підрозділами відбувались відповідні виробничо-господарські стосунки, застосовувалась система розрахунків чеками. На відміну від самих суб'єктів підприємництва (колективних сільськогосподарських підприємств, спілок селян, акціонерних товариств, державних сільськогосподарських підприємств тощо) як юридичних осіб, що діють на засадах повного госпрозрахунку, їхні структурні виробничі підрозділи господарюють на принципах внутрішньогосподарського розрахунку. Вони використовують різні його форми, правове закріплення яких залежить від юридичного статусу госпрозрахункової ланки. В основі останнього лежать повноваження правосуб'єктності, яка характеризує госпрозрахункову ланку у сфері виробничо-господарських відносин. Структурні виробничі підрозділи господарюють на принципах внутрішньогосподарського розрахунку, який доповнює повний госпрозрахунок. Він об'єднує планування та облік, оперативний контроль і аналіз, матеріальну заінтересованість і відповідальність за певну ділянку роботи. Його впровадження забезпечує організаційно-господарську самостійність при виробництві продукції, підвищенні її якості та зниженні собівартості, розподілі доходів, використанні внутрішніх резервів виробництва, порівнянні затрат і результатів виробництва, створенні для всіх госпрозрахункових ланок однакових економічних умов. 4. Правове регулювання госпрозрахунку здійснюється відповідно до спеціального Положення про внутрішній господарський розрахунок, затвердженого загальними зборами членів колективного сільськогосподарського підприємства (зборами його уповноважених), директором радгоспу або керівником іншого сільськогосподарського підприємства. Це положення за своїм змістом належить до локальних правових актів. Основою господарської діяльності структурних виробничих підрозділів сільськогосподарських підприємств є річні госпрозрахункові виробничі завдання, які розробляються одночасно з річними поточними планами їх економічного і соціального розвитку. Правління колективних сільськогосподарських підприємств або керівники інших сільськогосподарських підприємств на договірних засадах забезпечують їх необхідними матеріально-технічними засобами, закріплюють за ними земельні ділянки, трактори, іншу сільськогосподарську техніку, робочу і продуктивну худобу тощо. Розрахункові операції між учасниками внутрішньогосподарських відносин рекомендується здійснювати за допомогою розрахункових чеків. Суть цих відносин полягає в тому, що надання послуг одним госпрозрахунковим структурним виробничим підрозділом іншому, в тому числі передавання виробленої продукції та інших матеріалів з підрозділу в підрозділ або правлінню колективного сільськогосподарського підприємства здійснюється за допомогою розрахункових чеків, в яких зазначається, кому, за що і на яку суму їх видано. Чеки призначені для оперативного обліку затрат на продукцію і виконання робіт. Не виключається можливість застосування замість внутрішньогосподарських розрахункових чеків розрахункових знаків — своєрідних внутрішньогосподарських грошей. Останні, як і чеки, використовують як засіб плати при внутрішньогосподарському обігу матеріальних засобів і коштів. Така практика забезпечує формування у трудового колективу в цілому і в кожного працівника окремо почуття повновладного господаря колективного надбання. Виробничі структурні госпрозрахункові підрозділи мають змогу в межах підприємства самостійно розпоряджатися не Тільки засобами виробництва, а й одержуваною продукцією. В окремих випадках господарство може на договірних засадах передавати таким трудовим колективам право самостійно реалізовувати вироблену ними продукцію (роботи, послуги), використовувати одержані прибутки, у тому числі для оплати праці, сплати податків і відрахувань до державного фонду соціального страхування, а також відкривати рахунки в установах банків чи фінансово-розрахункових центрах, Впровадження внутрішньогосподарського розрахунку передбачає матеріальне заохочення працівників виробничих підрозділів відповідно до результатів їхньої прані. Одночасно вони несуть матеріальну відповідальність за порушення технології та збільшення собівартості продукції. Саме тому широке впровадження внутрішньогосподарського розрахунку сприяє значному підвищенню ефективності аграрного виробництва та матеріальної заінтересованості членів підприємств, учасників і працівників акціонерних товариств (підприємств) у результатах своєї праці. Складниками повного госпрозрахунку сільськогосподарського підприємства є самоокупність та самофінансування. Економічні закони вимагають, щоб виробничо-господарська діяльність здійснювалася на засадах не тільки покриття затрат власними доходами, а й одержання коштів, необхідних для забезпечення розширеного відтворення цього підприємства. Це необхідна умова конструювання ринкових відносин, всебічного застосування засад підприємництва, здійснення виробничо-господарської діяльності таким чином, щоб кожна галузь була прибутковою і лише від цього залежала матеріальна заінтересованість працівників.
§ 3. Правове регулювання діяльності підсобних промислових підприємств і промислів1. Виробничо-господарська правосуб'єктність сільськогосподарських підприємств охоплює також створення і діяльність підсобних промислових виробництв (підприємств) і промислів як елемента їхньої внутрішньогосподарської правосуб'єктності. Створення цих господарських структур в першу чергу мало на меті одержання від такого товарного виробництва відповідних доходів (прибутку) для поповнення своїх грошових надходжень. Функціонування подібних виробничих підрозділів сприяє забезпеченню зайнятості членів КСГП, ВСГК, АСГТ особливо в періоди вільні від основних сільськогосподарських робіт. А це в свою чергу дає можливість працюючим у цих підрозділах селянам мати відповідний заробіток і таким чином поліпшувати своє матеріальне становище. Як свідчить досвід у ряді підприємств створюються підсобні промислові виробництва у вигляді виробничих зв'язків міських промислових підприємств, які створюють на селі свої підрозділи (цехи) з використанням праці громадян, що працюють в сільському господарстві, проживають на селі, забезпечені житлом і мають можливість набути фах для роботи в цих цехах і одержувати певну плату за свою роботу. За своїм господарським призначенням такі внутрішньогосподарські підприємства переробляють сільськогосподарську продукцію у вигляді овочево-фруктових консервантів або соків, виготовляють молочні або ж ковбасні вироби для задоволення потреб місцевих жителів і жителів міст. До цієї групи виробничо-господарських структур належать також майстерні місцевих промислів. В областях Західної України ці промисли набули значень джерела надходжень власних прибутків, включаючи і валютні надходження. Таким чином, створення і функціонування підсобних промислових виробництв (підприємств) і місцевих промислів є справою суспільне корисною і сприяє вирішенню нових соціально-економічних завдань. Підсобні виробництва і промисли за своєю сутністю належать до допоміжних галузей виробництва всіх сільськогосподарських підприємств, що зумовлено його сезонним характером і особливостями промислу. Крім задоволення інтересів своїх членів і виробництва сільськогосподарської продукції та сировини головним їхнім завданням є забезпечення найбільш повного й продуктивного використання трудових ресурсів (особливо сезонного надлишку робочої сили), використання наявних місцевих матеріальних і сировинних ресурсів або відходів промислового виробництва і приведення в такий спосіб у дію значних резервів збільшення товарної продукції, прибутковості господарств і задоволення інтересів власників останніх. 2. За правовим становищем такі виробництва і промисли поділяють на внутрішні та міжгосподарські. Обидва види є власністю сільськогосподарських підприємств у цілому або пропорційно внесеній ними частці майна чи коштів. Підсобні промислові виробництва і промисли функціонують, зазвичай, на правах структурних виробничих підрозділів суб'єктів аграрного підприємництва. Вони створюються в колективних сільськогосподарських підприємствах, спілках селян, сільськогосподарських виробничих товариствах, товариствах з обмеженою відповідальністю за рішенням їхніх вищих органів управління (загальних зборів членів, акціонерів, учасників чи інших органів, уповноважених на те статутами зазначених приватних юридичних осіб), а в радгоспах та інших державних сільськогосподарських підприємствах — за наказом директора. Всі дії підсобних виробництв і промислів завдяки їх промисловому статусові здійснюються господарством як юридичною особою. На відміну від внутрішньогосподарських підсобних виробництв і промислів, міжгосподарські підприємства утворюються (засновуються) сільськогосподарськими підприємствами і функціонують як самостійні суб'єкти підприємництва зі статусом юридичної особи. Вони діють на засадах підприємництва (у тому числі повного госпрозрахунку, самоокупності, самофінансування). Діяльність підсобних виробництв і промислів характеризується рядом особливостей і має відповідати певним вимогам. Так, у виробничій діяльності сільськогосподарських підприємств частка прибутку від них має бути незначною. Це означає, що основні та додаткові галузі не повинні поглинатися допоміжною галуззю або зводитися до її рівня. Загальний обсяг виробництва і прибутки від підсобних виробництв і промислів мають бути значно нижчими від основних і сприяти розвиткові сільськогосподарського виробництва. Робота в підсобних виробництвах і промислах має виконуватися не на шкоду основним і додатковим галузям. Для забезпечення професіонального керівництва діяльністю підсобних виробництв і промислів за трудовими договорами залучаються спеціалісти. 4. Підсобні виробництва і промисли створюють в основному з метою промислової переробки виробленої власними силами продукції рослинництва і тваринництва, дикорослих плодів, ягід, грибів, виробництва місцевих будівельних матеріалів, виготовлення з місцевої сировини товарів народного споживання та художніх виробів, їх виробничі плани розробляють самі суб'єкти аграрного підприємництва. 5. Державне управління підсобними промисловими виробництвами і процесами сільськогосподарських підприємств і товариств покладається на спеціальний відділ Мінагропрому України. Цей відділ діє у відповідності з Положенням про Відділ, про підсобні промислові підприємства і промисли Міністерства агропромислового комплексу України, яке затверджене 19 грудня 1997 р. Цей відділ є самостійним структурним підрозділом центрального апарату Мінагропрому. На нього покладається правомочність забезпечення державної підтримки щодо сприяння розвитку цих підприємств і промислів, сільськогосподарських підприємств, організації роботи з питань інтеграції основного сільськогосподарського і підсобного промислового виробництва, а також участі у реалізації державної політики у сфері зайнятості сільського населення. Відділ узагальнює практику застосування аграрного законодавства щодо діяльності підсобних промислових виробництв і промислів, та вживає заходи щодо його вдосконалення. Своєю діяльністю відділ надає допомогу органам управління агропромислового комплексу, підприємствам і організаціям у виконанні цільових програм розвитку підсобних промислових підприємств і промислів, у вишукуванні додаткових резервів щодо збільшення виробництва продукції, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств. Відділ розробляє та затверджує в установленому порядку нормативно-технічну документацію на продукцію, що виробляється на підсобних промислових підприємствах і промислах. До його компетенції віднесена участь в розробці нових технологічних комплексів машин і обладнання малої потужності для переробки сільськогосподарської сировини. Ним вивчається ринок збуту продукції і вносяться пропозиції щодо розширення асортименту і переорієнтації виробництва щодо випуску товарів підвищеного попиту, сприяє забезпеченню підсобних промислових підприємств і промислів обладнанням, запасними частинами та матеріалами. 6. Враховуючи сучасні економічні труднощі, що склалися у діяльності сільськогосподарських підприємств створена і налагоджена виробничо-господарська діяльність підсобних промислових виробництв і промислів може стати вагомим джерелом грошових надходжень для підприємств. Правовим засобом забезпечення ефективної їхньої діяльності є застосування аграрно-договірних зобов'язань сільськогосподарського підприємства як власника підсобних промислових внутрішньогосподарських підприємств і набувача вироблюваної продукції. У таких договорах зазначається вид продукції (предмет договору), ціни на неї, строки виготовлення продукції, вимоги до її якості, порядок і умови розрахунків, а також юридична відповідальність в разі порушення стороною своїх договірних зобов'язань. Для ефективного використання договорів як форм ринкових економічних відносин чинне аграрне законодавство надає власникові продукції підсобних промислових виробництв і товарів місцевих промислів усі необхідні правові засоби. Закон "Про підприємництво" гарантує застосування самостійної ініціативи і забезпечення прибутковості; Закон "Про колективне сільськогосподарське підприємство" надає йому право укладати будь-які договори, самостійно вибирати партнерів, в тому числі зарубіжних (ст. 14). Прагнення не лише виробити продукцію, а й уміло її реалізувати, одержати відповідний доход, забезпечити прибутковість від кожного вироблюваного товару є неодмінною умовою економічного зміцнення сільськогосподарського підприємства.
§ 4. Додержання законодавства щодо якості і безпеки харчових продуктів, продовольчої сировини та супутніх матеріалів1. Виробництво високоякісної продукції є першорядним обов'язком кожного сільськогосподарського товаровиробника. Залежно від якості цієї продукції визначається попит на неї споживачів, реалізація і одержання прибутку, наступне її виробництво, спроможність бути конкурентоздатною на ринку, як на внутрішньому, так і на зовнішньому. За загальним поняттям якість продукції (у тому числі сільськогосподарської) — це сукупність споживчих властивостей товарів, продуктів, що забезпечують певні потреби населення та народного господарства відповідно до її призначення. Водночас, Декрет Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1993 р. "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення" дає підстави стверджувати, що якість сільськогосподарської продукції — це система різноманітних показників, яким має відповідати остання і які повинні впроваджуватись у процесі виробництва. Такий висновок випливає зі змісту ст. 1 цього Декрету, де зазначено, що якість продукції — це сукупність властивостей, які відображають безпечність, новизну, довговічність, надійність, економічність, енергоємність, естетичність, екологічність продукції тощо, які надають їй здатності задовольняти споживача відповідно до її призначення. Визначення поняття якості дане в Міжнародному стандарті ISO 9001.87 за яким якість — сукупність властивостей, характеристик продукції чи послуги, котрі надають цим властивостям можливість задовольняти обумовлені потреби, які передбачаються, відповідно ідеологією стандартів серії 9000. Система якості повинна функціонувати таким чином, щоб забезпечити упевненість у тому, що протягом певного часу після її використання не виявляться недоліки. Серед правових актів, що стосуються якості визначним є Закон "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини", прийнятий Верховною Радою України 23 грудня 1997 р. У ст. 1 цього Закону викладено поняття якості продуктів харчування, а саме: якість харчового продукту являє собою сукупність властивостей харчового продукту, що визначає його здатність забезпечувати потребу організму людини в енергії, поживних та ароматизованих речовинах, бс теку для її здоров'я, стабільність складу і споживчих властивостей протягом строку придатності до споживання. У цьому Законі наведені терміни та дається пояснення щодо їх значення стосовно якості і безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини. Зокрема, безпека останніх ознак, відсутність токсичної, канцерогенної, мутагенної, алергенної чи іншої несприятливої для організму людини дії харчових продуктів при їхньому споживанні у загальноприйнятих кількостях, межі яких встановлюють Міністерством охорони здоров’я України та ін. Цей Закон встановлює правові засади забезпечення якості і безпеки харчових продуктів, продовольчої сировини для здоров'я населення, регулює відносини між органами виконавчої влади і виробниками, продавцями (постачальниками і споживачами) під час розробки, виробництві, ввезення на митну територію України, закупівлі, постачання, зберігання, транспортування, реалізації, використання, споживання та утилізації харчових продуктів, продовольчої сировини, а також надання послуг у сфері громадського харчування.
2. Забезпечення належної якості вирощуваної сільськогосподарської продукції, харчових продуктів і продовольчої сировини має визначне системне значення і характеризується відповідними принципами. Закон "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини", прийнятий Верховною Радою України 23 грудня 1997 p., закріпив відповідні принципи у ст. З Закону. Основними заходами державної політики щодо забезпечення якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини є:
3. Згідно з цими правовими нормами визначаються повноваження органів державного управління щодо забезпечення якості сільськогосподарської продукції. Зокрема, в Мінагропромі України функціонує Державна інспекція по заготівлях і якості продукції Міністерства агропромислового комплексу України. Відповідно до Положення ця Державна інспекція є міжгалузевим органом АПК України з питань державного контролю щодо заготівель і якості сільськогосподарської продукції, а також самостійним структурним підрозділом центрального апарату Мінагропрому України. Цей орган здійснює контроль за якістю сільськогосподарської продукції та сировини під час їх виробництва і збереження та реалізації, у тому числі при проведенні експортно-імпортних операцій. До його компетенції віднесено здійснення контролю за дотриманням підприємствами і організаціями галузі встановленого порядку визначення якості і кількості сільськогосподарської продукції, що закуповується у товаровиробників, правила зберігання, проведення своєчасних розрахунків за неї. Положенням про цю інспекцію передбачені і права (п. 6). їй надано право проведення перевірок господарств, заготівельних організацій всіх форм власності з питань дотримання ними вимог стандартів, технічних умов якості сільськогосподарської продукції і сировини при здачі-прийманні, транспортуванні, розміщенні, зберіганні та розрахунках за неї, а також при переробці сировини у власних цехах товаровиробників. У разі виявлення порушень інспекція складає акти з відповідними вимогами, які є належними до виконання. Органом державного контролю є Державна хлібна інспекція, що також є структурним підрозділом Мінагропрому України. Вона діє на підставі відповідного Положення від 19 грудня 1997 р. На інспекцію накладається обов'язок здійснювати аналіз стану, кількісного, якісного зберігання зерна І а продуктів його переробки, бобових та олійних культур і сировини при виникненні спірних питань у процесі їх приймання підприємствами галузі тощо. Аграрне законодавство накладає на сільськогосподарського товаровиробника першорядний обов'язок — виробляти сільськогосподарську продукцію, харчові продукти і продовольчу сировину високої якості. Виконанню цих обов'язків сприяють відповідні виробничо-господарські передумови в тому числі використання нових високоврожайних сільськогосподарських культур, племінної худоби, прогресивних технологій, сучасних збиральних машин, таких мінеральних добрив, пестицидів, що не шкодять здоров'ю людини, як споживача продуктів харчування. 4. Чинні нормативно-технічні документи насамперед передбачають вимоги до вирощування та виробництва продукції рослинництва і тваринництва. Вони встановлюють показники, яким мають відповідати насіння та сільськогосподарська техніка, що відіграють важливу роль у процесі вирощування сільськогосподарських рослин. Причому нині, коли надто часто використовується імпортне насіння, треба, щоб воно в повному обсязі відповідало щонайперше стандартам країни вирощування, а також України з огляду на можливість його використання в наших природно-кліматичних умовах. Для відтворення поголів'я худоби велике значення має система показників, додержання яких може забезпечити вирощування високопродуктивної худоби і високу якість продукції тваринництва. На рівні законодавчих актів та нормативно-технічних документів встановлено також конкретні вимоги до екологічної безпеки вирощуваної в Україні та імпортованої сировини продукції рослинництва і тваринництва, в тому числі й у переробленому вигляді. Ґрунтовність таких вимог обумовлена застосуванням хімічних засобів захисту і стимулювання росту рослин, впровадженням у країнах-імпортерах генної інженерії, використанням різних (інколи заборонених у цих країнах) стимуляторів росту в галузях м'ясного скотарства і птахівництва. Скажімо, Законом "Про пестициди і агрохімікати” врегульовано правові відносини, пов'язані з державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, реалізацією та безпечним для здоров'я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів. Ним спеціально визначено права та обов'язки підприємств, установ, організацій і громадян, а також повноваження органів державної виконавчої влади і посадових осіб у відповідній сфері. Цей Закон закріпив вимоги до якості за критеріями безпечності сільськогосподарської сировини і харчових продуктів. Так у ст. 18 даного акта зазначено, що сільськогосподарська сировина І харчові продукти рослинного і тваринного походження, при виробництві, зберіганні й транспортуванні яких використовувалися пестициди і агрохімікати, мусять відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, що має бути підтверджено сертифікатом відповідності. Рішення про порядок використання сільськогосподарської сировини і харчових продуктів, що не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, приймають органи Державного санітарного нагляду і державної ветеринарної медицини. Сільськогосподарська сировина і харчові продукти, що не можуть бути використані, підлягають вилученню, утилізації та знищенню в порядку, встановленому Урядом України. Крім того, цим Законом (ст. 19) визначено вимоги до якості за критеріями безпечності імпортованої сільськогосподарської сировини і харчових продуктів. У ньому зазначено, що вони за цими критеріями мають відповідати державним стандартам України та іншим нормативним документам, супроводжуватися сертифікатами відповідності. 5. Суспільні відносини, що виникають з приводу якості сільськогосподарської продукції, значною мірою мають регулюватися нормами цивільного права і є цивільно-правовими, зокрема це стосується таких понять як ідентифікація і сертифікація. Ідентифікація як термін означає визначення відповідності показників якості харчових продуктів і продовольчої сировини показникам, встановленим у нормативній і технічній документації виробника харчових продуктів чи наведенням в інформації про ці продукти, а також визначенням відповідності харчових продуктів і продовольчої сировини у звичайній загальній назві з метою сертифікації. Відповідно під сертифікацією розуміється процедура, в процесі якої уповноважений (акредитований) Державним комітетом по стандартизації, метрології та сертифікації орган документально засвідчує, що харчові продукти або продовольча сировина відповідає встановленим вимогам. Згідно зі ст. 15 Закону "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини" встановлена обов'язковість сертифікації харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів, послуг у сфері громадського харчування та сертифікація системи якості їх виробництва. Порядок і правила сертифікації встановлюються Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації. Обов'язкова сертифікація харчових продуктів, продовольчої сировини, супутніх матеріалів, послуг у сфері громадського харчування, а також сертифікація систем якості цих продуктів, сировини, матеріалів, надання послуг здійснюється органами сертифікації, акредитованими Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації. 6. Важливим етапом захисту прав споживачів, збереження належної якості сільськогосподарської сировини і харчових продуктів є цілеспрямована утилізація відходів виробництва та екологічної безпечності сировини і харчових продуктів, зокрема тих, що не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам (надмірний вміст нітратів, молоко і м'ясо хворих тварин тощо). На сільськогосподарські підприємства, сільські (фермерські) господарства як виробників сільськогосподарської продукції і сировини поширюються норми Закону "Про якість та безпеку харчових продуктів, продовольчої сировини" стосовно їхніх правомочностей як виробників і постачальників цих товарів. Відповідно до ст. 19 суб'єкти підприємницької діяльності — фізичні та юридичні особи усіх форм власності, які займаються розробленням, виробництвом, зберіганням, транспортуванням, ввезенням в Україну, використанням, а також реалізацією харчових продуктів продовольчої сировини, мають право: одержувати в установлений строк неодмінну та достовірну інформацію від відповідних органів виконавчої влади про можливість реалізації, використання і споживання харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів в Україні і в разі потреби звертатися за захистом своїх прав до суду. Поряд з цим суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані реалізовувати та використовувати харчові продукти, продовольчу сировину і супутні матеріали лише за наявності документального підтвердження їхньої якості та безпеки: забезпечувати безперешкодний доступ на відповідні об'єкти працівниками, які здійснюють державний контроль і нагляд, для проведення перевірки відповідності виробництва, зберігання, транспортування, реалізації, використання харчових продуктів і продовольчої сировини вимогам, нормам і правилам щодо якості та безпеки цих продуктів і сировини. Необхідно також відшкодувати споживачам шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства України про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини. 7. За порушення законодавства про додержання вимог щодо якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини передбачено цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законів України. Комплекс наведених заходів розробляється сільськогосподарським підприємством і закріплюється в системі управління якістю продукції. Такі системи декілька років тому були розроблені та досить успішно використовувалися. Кризові явища якоюсь мірою загальмували цю досить важливу діяльність. Одначе боротьба за ринки збуту змусить українських аграрних товаровиробників підвищити вимоги до якості та екологічної безпеки своєї продукції, перейти на новий рівень використання системи управління її якістю, здійснюваного з додержанням міжнародних вимог. Одне з чільних місць у системі забезпечення якості сільськогосподарської продукції та безпеки споживачів посідає інститут відповідальності (насамперед, цивільно-правової та адміністративної, а вже потім і кримінальної). Таку відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю або майну споживача, на рівні законів встановлено, зокрема, Законом "Про захист прав споживачів", Декретом Кабінету Міністрів України "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм та правил та відповідальність за їх порушення", а на рівні локальної правотворчості — умовами конкретних договорів, конкретних контрактів купівлі-продажу, контрактації, міни, кредиту під заставу майбутнього врожаю, ф'ючерсних та ін. угод. 8. Законом "Про захист прав споживачів" (ст. 17), зокрема, встановлено майнову відповідальність за шкоду, заподіяну товарами (роботами, послугами) неналежної якості. Відповідно до нього шкода, заподіяна життю, здоров'ю або майну споживачка товарами, що містять недоліки, підлягає відшкодуванню в повному обсязі, якщо законодавством не передбачено більш високої міри відповідальності. Право вимагати відшкодування заподіяної шкоди визначається за кожним потерпілим споживачем незалежно від того, перебував він чи ні у договірних відносинах із виготовлювачем. Таке право зберігається протягом встановленого терміну служби (терміну придатності). Згідно з п. 4 ст. 17 Закону "Про захист прав споживачів" виготовлювач несе відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю або майну споживача у зв'язку з використанням матеріалів, обладнання, приладів, інструментів та інших засобів, необхідних для виробництва товарів незалежно від рівня його наукових і технічних знань. Недолік — окрема невідповідність товару вимогам нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що ставляться до нього, а також інформації про товар, яка надана виготовлювачем (виконавцем, продавцем). Істотний недолік — недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, або який не може бути усунутий цим споживачем, або для його усунення необхідні великі затрати праці й часу, або він робить товар іншим, ніж передбачено договором, або проявляється знову після його усунення (преамбула Закону "Про захист прав споживачів"). Декретом Кабінету Міністрів України "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення" (розділ 5) передбачено також відповідальність за порушення стандартів, норм і правил, яка повною мірою поширюється й на сільськогосподарські підприємства. Відповідно до ст. 8 цього Декрету суб'єкт підприємницької діяльності (підприємець) несе відповідальність за порушення стандартів, норм і правил. Зокрема, за реалізацією продукції, що не відповідає їх вимогам, він сплачує штраф у розмірі 25 відсотків вартості реалізованої продукції: за ухилення від пред’явлення органам державного нагляду продукції, яка підлягає контролю, — штраф у розмірі 25 відсотків вартості продукції, що випущена з моменту ухилення: за реалізацію продукції, яка підлягає обов'язковій сертифікації, але не пройшла її, — штраф у розмірі 25 відсотків вартості реалізованої продукції; за реалізацію експортної продукції, яка не відповідає вимогам стандартів, форм і правил, про що є письмове підтвердження споживача, — штраф у розмірі 25 відсотків вартості реалізованої продукції; за реалізацію продукції, забороненої до випуску і реалізації органами державного нагляду, — штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованої продукції: за випуск, реалізацію продукції, яка внаслідок порушення вимог стандартів, норм і правил є небезпечною для життя, здоров'я і майна людей та навколишнього природного середовища, — штраф у розмірі 100 відсотків вартості випущеної реалізованої продукції. Сплата зазначених штрафів не звільняє підприємця від обв’язку відшкодувати споживачам продукції збитки, яких вони зазнали внаслідок порушення стандартів, норм і правил, виконання умов договору на поставку продукції. Постанови про накладення штрафів видають головний державний інспектор Автономної Республіки Крим, області, міста або його заступник, а в окремих випадках — головний державний інспектор України або його заступники. Один примірник постанови надсилається державній податковій інспекції за місцезнаходженням підприємця для контролю за надходженням штрафу. В разі невиконання порушником постанови протягом 15 днів від дня її видання сума штрафу стягується у беззаперечному порядку державною інспекцією. Треба, однак, зазначити, що відповідно до п. 7 ст. 8 вказаного декрету штрафи не накладаються, якщо є рішення уряду України про дозвіл реалізовувати сільськогосподарську продукцію з відхиленням щодо якості від вимог стандартів у рахунок виконання державного замовлення: підприємець має дозвіл на тимчасове відхилення від вимог відповідних стандартів щодо якості продукції, виданий Держстандартом України за наявності клопотання заінтересованого органу державної виконавчої влади, згоди споживача та спеціально уповноваженого органу, який здійснює державний нагляд за безпечністю цієї продукції. При цьому підприємець відраховує в порядку, встановленому Мінфіном України, в дохід державного бюджету 10 відсотків вартості такої продукції протягом строку дії дозволу.
§ 5. Організація збуту (продажу) сільськогосподарської продукції1. Виробничо-господарська діяльність колективно-кооперативних сільськогосподарських підприємств і товариств селянських (фермерських) домашніх підсобних господарств охоплює собою цілеспрямовану з метою забезпечення реалізації і одержання прибутку організацію збуту (продажу) виробленої сільськогосподарської продукції. Здійснення збуту (продажу) вироблених і виготовлених продуктів харчування та сільськогосподарської сировини становить собою, по-перше, реалізацію виробником належного йому права власності на цю продукцію, реалізацію його права розпорядження нею; по-друге, організація збуту (продажу) своєї продукції є проявом його права на підприємницьку діяльність; по-третє, раціональна організація збуту (продажу) продукції забезпечується одержання її власником відповідного прибутку (доходу), без чого виробничо-господарська діяльність була б недоцільною і непотрібною. Закон України "Про підприємництво" від 7 лютого 1991 р. поширює свою чинність на юридичні і фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю, а тому його норми становлять собою правову основу регулювання відносин сільськогосподарських товаровиробників щодо організації збуту (продажу) продукції, яку вони виробляють і виготовляють. З прийняттям нового Цивільного кодексу України відповідні правові норми про підприємництво будуть закріплені в ньому, а потреба в Законі "Про підприємництво" відпаде. 2. За своїм економіко-соціальним змістом відносини організації збуту (продажу) продукції ототожнюються із терміном маркетинг, що походить від англійського слова market — ринок. Питання належної організації збуту (продажу) сільськогосподарської продукції мають важливе виробничо-господарське економічне значення як для виробників, так і для органів державного управління сільським господарством. Цим питанням приділена увага в правових актах, якими визначені повноваження органів державно-правового регулювання сільського господарства. Так зокрема, це — Положення про Головне управління ринкових відносин, маркетингу та балансів продовольчих ресурсів Міністерства агропромислового комплексу України, яке затверджене наказом від 19 грудня 1997 р. Головне управління організовує систему маркетингу у сфері виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, сприяє інформуванню товаровиробників усіх форм власності з цих питань, створенню умов для реалізації продукції через ринкову інфраструктуру, відновленню традиційних і освоєнню нових ринків збуту. Про доцільність застосування маркетингу йдеться в Положенні про Головне управління землеробства і маркетингу продукції рослинництва Мінагропрому України, в Положенні про Головне управління виробництва і маркетингу продукції тваринництва з державною племінною інспекцією Мінагропром України. У вирішенні питань маркетингу зацікавлені й структурні підрозділи міністерства, організація збуту (продажу) сільськогосподарської продукції є складним управлінсько-розпорядчим, економічним і організаційним процесом. Кожний з видів сільськогосподарської продукції, зокрема, продукція переробки, будучи товаром, підпорядкована загальним засадам реалізації, що відпо-вимогам ринкових економічних відносин. Практичне застосування маркетингу потребує спеціальної комерційно-методичної розробки науково-практичних засад, умов, порядку і особливостей реалізації сільськогосподарської продукції та продукції її переробки. Потреба в таких рекомендаціях методики є вкрай необхідною і тому, що в сільському господарстві України відсутній певний досвід здійснення нашої організації збуту (продажу) цих товарів внаслідок цілого ряду причин. 3. За теперішніх часів органи державно-правового регулювання сільського господарства фактично не є підготовленими застосування сучасних методів організації збуту (продажу) сільськогосподарської продукції. Першопричина цього полягає у відсутності умов і навичок до впровадження засад ринкової економіки у сфері сільськогосподарського виробництва та споживання. У перші роки проголошення незалежності України йшлося про піднесення значущості приватної власності, перехід до ринкових економічних відносин у сільському господарстві. Однак економіка сільського господарства занепадала, дедалі більше поширювалися бартерні (договірні) відносини, виробничо-господарські потужності не розвивалися, продуктивність сільського господарства катастрофічне зменшувалась, оподаткування сільськогосподарського товаровиробника непомірно зростало, колгоспники і працівники державних сільськогосподарських підприємств роками не одержували грошової оплати за свою працю. Внаслідок наведених причин, факторів і умов щодо застосування такого методу організації збуту (продажу) продуктів харчування і продовольчої сировини, як маркетинг, його впровадження на відповідному рівні виробниками цих товарів передчасне. Для цього необхідно здійснити цілий комплекс заходів: організаційио-правових, організаційно-управлінських, агротехнологічних, матеріально-технічних, зміцнити економіку сільськогосподарських підприємств, істотно j підвищити рівень професіоналізму спеціалістів і керівників. 4. Маркетинг як суспільно-економічна система — це сукупність методів, способів, засобів, спрямованих на організацію збуту (продажу) сільськогосподарської продукції (продуктів харчування) і сільськогосподарської сировини з метою задоволення споживчого попиту та одержання прибутку. Маркетинг являє собою наукову концепцію та засновану на систему управління виробничою та збутовою діяльністю підприємств АПК, що забезпечує виявлення потреб споживачів, і виробництво відповідних цим потребам видів сільськогосподарської продукції, просування товарів до споживачів одержання на цій основі максимального прибутку. Здійснення маркетингу охоплює собою наступні складові частини: по-перше, дослідження ринку; по-друге, сегментування та відбір цільових ринків; по-третє, розробка комплексу заходів щодо вивчення товару, покупців, конкурентів, ринку, прогнозування наявного та наступного попиту, організації виробництва та збуту товару, фінансування своєї діяльності; по-четверте, реалізація кожного із зазначених заходів. Ефективне застосування маркетингу на підприємствах АПК перебуває у безпосередньому зв'язку з досконалим менеджментом, тобто управлінням його діяльністю. Таке управління охоплює собою організацію керівниками і спеціалістами АПК раціональної та якісної роботи співробітників цілеспрямований вплив менеджера на підлеглих йому працівників (персонал) в інтересах успішного вирішення завдань, що поставлені перед ними, та результативної роботи підприємства. Істотним компонентом маркетингу є попит. Попит — це суспільна або особиста потреба в матеріальних благах та послугах, засобах виробництва та предметах вжитку, забезпеченні грошовими коштами. В процесі організації збуту (продажу) сільськогосподарської продукції має значення формування попиту. Йому сприяє обізнаність покупців про поживні якості товару, про наявність на ринку необхідного покупцеві товару, про потреби, які цей товар задовольняє, про наявність у цього товару рис якості, що задовольняють потреби покупця; про якість задоволення потреб, опис спо живання якостей товару, про гарантії захисту покупців, якщо вони не будуть задоволені якісними властивостями товару. Умовою застосування маркетингу треба розглядати способи інформування потенційних споживачів. З цією метою проводиться відповідна реклама цього виду товару через всі доступні її засоби: виставки, ярмарки, аукціони, плакати, фільми, рекламні буклети, каталоги, рекламні планшети та листівки. Наведені та інші способи інформації призначені в першу чергу для тих, хто приймає рішення щодо придбання товару. Заходи щодо формування попиту мають за мету забезпечити ввезення на ринок товарів ринкової новизни, зокрема, нові сорти сільськогосподарських культур, нові породи тварин, найсучасніші види сільськогосподарської техніки (комбайни, сівалки), отрутохімікати та ін. Результативність маркетингу настає за умови стимулювання збуту (продажу) сільськогосподарської продукції залежно від призначення товарів чи то для виробничого чи особистого користування. Стимулювання полягає в заінтересованості посередників продавати товар з максимальною енергією, розширювати коло його покупців, надавати цінові знижки найбільш необхідним товарам. Стимулювання реалізації продукції можливе внаслідок різкого збільшення оплати праці посередників, якщо ними забезпечено збут (продаж) зумовленої кількості товару. Застосування заходів, спрямованих на стимулювання своєчасного і вигідного для виробника сільськогосподарської продукції або ж сільськогосподарської техніки повною мірою залежить від нього самого. Поряд із звичайними факторами забезпечення ефективного збуту (продажу) продукції існують чинники, які виходять за межі внутрішньогосподарської діяльності виробника. До цих чинників слід віднести врахування виробником конкуренції як фактору, що функціонує поряд з виробником конкретного виду товару. Цей чинник полягає в тому, що на ринку товарів — видів продукції сільського господарства або ж товарів для цієї галузі народного господарства є інші виробники такого роду продукції. Саме вони виступають на ринку конкурентами, тобто виникає фактор конкуренції, який має безпосередній вплив на маркетинг усіх, виробників. За своїм суспільно-економічним змістом конкуренція становить собою суперництво між товаровиробниками за кращі економічно вигідніші умови виробництва і реалізації продукції. Це суперництво полягає в діяльності, обумовленій належною обізнаністю щодо попиту на ринку відповідних товарів сільськогосподарської продукції і товарів для сільськогосподарських виробників, з якісними показниками і наявним» можливостями для задоволення потреб покупців, з ціновим фактором, тривалістю зберігання і придатністю для споживання та ін. Характеристику маркетингу як суспільно-економічного явища та його науково-практичне обгрунтування доцільної доповнити наведенням оцінок зарубіжних авторів. Відомий американський економіст Ф. Котлер визначає маркетинг людську діяльність, спрямовану на задоволення потреб за допомогою обміну. А провідний теоретик з проблем управлінь Друкер про основну мету маркетингу висловився таким чином: "Мета маркетингу — зробити зусилля по збуту непотрібними. Його мета — так добре пізнати і зрозуміти, що товар послуга будуть так підходити споживачеві, що вони буя продавати себе самі. Маркетинг не починається там, де завершується виробництво. Він повністю базується на вивченні споживчого попиту і його основна мета — виробляти і пропонувати споживачам такий товар, послуги, інфраструктуру, сервіс тощо, які відповідають платоспроможному попиту". Британський інститут маркетингу визначає маркетинг як функцію управління, що полягає в організації і координації всіх форм ділової активності, пов'язаної з оцінкою платоспроможності споживанням і перетворенням її ефективного попиту на певний товар, просуванням товару чи послуги до кінцевого споживача або клієнта з метою досягнення прибутку чи інших цілей, намічених компанією.
У зарубіжній літературі щодо маркетингу визначаються такі засади — правила:
Безперечно, що зарубіжний досвід треба вивчати, узагальнювати і впроваджувати. |