Глава 15-А Адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення Печать
Административное право - Р.А. Калюжний Науково-практичний коментар: КУпАП

Глава 15-А  Адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення

 

Стаття 2127. Порушення порядку подання відомостей про виборців чи списків виборців, списків громадян, які мають право брати  участь у  референдумі, та  використання таких списків

Порушення встановлених законом порядку та строків подання відомостей про виборців або порядку складання списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, посадовою особою, на яку законом покладено такий обов'язок, - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення встановлених законом порядку та строків надання списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, відповідним виборчим комісіям, комісіям з референдуму, надання недостовірного списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, посадовою особою, на яку законом покладено такий обов'язок, - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення вимог закону про виготовлення нового примірника списку виборців для повторного голосування з урахуванням уточнень, внесених до списку виборців у день голосування, - тягне за собою накладення штрафу на членів виборчої комісії від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цих правопорушень є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу. Порядок складання, подання та використання списків виборців та списків громадян, які мають право брати участь у референдумі, врегульовано Законами України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.07.1991 р. № 1286-ХИ, «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 р. № 474-XIV, «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 р. № 1665-1V в редакції від 07.07.2005 p., «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 p. № 1667-1V.

Адміністративна відповідальність за цією статтею настає за вчинення однієї з таких дій: 1) порушення встановлених законом порядку та строків подання відомостей Про виборців або порядку складання списку виборців; 2) порушення встановлених законом порядку та строків надання списку виборців відповідним виборчим комісіям, надання недостовірного списку; 3) порушення вимог закону про виготовлення нового примірника списку виборців для повторного голосування з урахуванням уточнень, внесених до списку у день голосування. Порушення встановлених законом порядку та строків подання відомостей про виборців та складання списків виборців - це невиконання або неналежне виконання відповідними посадовими особами своїх обов'язків.

Суб'єктами цього правопорушення є особи, на яких законом покладено обов'язок Подання відомостей про виборців чи списків виборців, списків громадян, які мають право брати участь у референдумі, Перелік посадових осіб, на яких покладено ці обов'язки наведено в статтях 39, 44 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ст. 31 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст. 33 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України»

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу (для всіх правопорушень, передбачених коментованою статтею), так і у формі необережності (правопорушення, передбачене ч. 2 цієї статті).

Протокол про це правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів

 

Стаття 2128. Порушення права громадянина на ознайомлення зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі

Порушення права громадянина на ознайомлення в установленому законом порядку зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі, а так само відмова у видачі громадянину копії мотивованого рішення про відхилення його скарги (заяви) про внесення змін до списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, або порушення строків видачі копії такого рішення - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу. Надання права на ознайомлення зі списками виборців є реалізацією принципу публічності виборчого процесу. Порядок ознайомлення зі списками виборців та громадян, які мають право брати участь у референдумі врегульовано законами України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.07.1991 р. № 1286-ХП, «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 p. № 474-XIV, «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 р. № 1665-IV в редакції від 07.07.2005 p., «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 р. № 1667-1V, іншими нормативно-правовими актами.

Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в невиконанні або неналежному виконанні покладених обов'язків щодо надання громадянам можливості ознайомитися зі списком виборців; відмові у видачі громадянину копії мотивованого рішення про відхилення його скарги (заяви) про внесення змін до списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі; порушенні строків видачі копії такого рішення.

Списки виборців та громадян, які мають право брати участь у референдумі надаються для ознайомлення: не пізніше 1 січня року проведення виборів народних депутатів України; не пізніше як за 31 день до дня виборів Президента України або депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів; не пізніше як за 10 днів до референдуму.

Кожному громадянину надається право оскаржити невключення, неправильне включення в список або виключення із списку, а також допущені в ньому неточності в зазначенні даних про нього. Скарга подається до відповідної виборчої дільниці не пізніше встановленого законом терміну. За підсумком розгляду заяви виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців або мотивоване рішення про відхилення скарги. Копія мотивованого рішення про відхилення скарги видається заявнику не пізніше наступного дня після його прийняття, а напередодні дня голосування або в день голосування - невідкладно.

Суб'єктами цього правопорушення є голова виборчої комісії, заступник голови, секретар або інший уповноважений член виборчої комісії.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Протокол про зазначене правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів

 

Стаття 2129. Порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням засобів масової інформації

Порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення заборони протягом визначеного законом часу у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідного кандидата, політичної партії (блоку), давати будь-яку інформацію щодо цього кандидата, цієї політичної партії (блоку) власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації-тягне за собою накладення штрафу від сорока до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Супроводження офіційних повідомлень у період виборчого процесу коментарями, що мають агітаційний характер, а також відео-, аудіо записами, кінозйомками, фотоілюстраціями про дії посадових осіб органів Державної влади та органів місцевого самоврядування як кандидатів у Депутати та на посади сільських, селищних, міських голів - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Порядок ведення передвиборчої агітації з використанням засобів масової інформації врегульовано законами України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 р. № 474-XIV, «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 p. № 1665-IV в редакції від 07.07.2005 p., «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 p. № 1667-IV.

Об'єктивна сторона цього правопорушення виявляється в таких діях:

1) порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації;

2)      надання  переваги  в  інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової    інформації    будь-якому    кандидату,    політичній    партії    (блоку),    їх передвиборчим   програмам  власниками,  посадовими  чи  службовими  особами творчими працівниками засобів масової інформації;

3)      порушення   заборони   протягом   визначеного   законом   часу  у  будь-якій   формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборчої агітаційної теле-, радіопрограми відповідного кандидата, політичної партії (блоку), давати будь-яку інформацію щодо цього кандидата, цієї політичної партії (блоку) власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації;

4)  супроводження офіційних повідомлень у період виборчого процесу коментарями, що мають агітаційний характер, а також відео-, аудіо записами, кінозйомками, фотоілюстраціями про дії посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування  як кандидатів у депутати та на посади сільських, селищних, міських голів.

Суб'єктом цього правопорушення є власники, посадові чи службові особи, творчі працівники засобів масової інформації (частини 1, 2 цієї статті); осудна особа, яка досягла 16-річного віку (ч. З цієї статті)

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про це правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, її представники в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів

 

Стаття 21210. Порушення обмежень щодо ведення передви­борної агітації, агітація в день проведення референдуму

Здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, крім випадків, передбачених статтями 2129, 21213 та 21214 цього Кодексу, а так само агітація в день проведення референдуму - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу.

Законодавством України забороняється брати участь у передвиборчій агітації таким категоріям осіб: 1) іноземцям та особам без громадянства; 2) членам виборчих комісій; 3) посадовим і службовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органів і судів, крім випадків, коли ці особи є кандидатами.

Забороняється агітація як в день, що передує дню голосування, так і в день голосування.

Суб'єктом цього правопорушення є фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

 

Протокол про це правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів



Стаття 21211. Ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо   інформації,   поширеної   стосовно   суб'єкта   виборчого процесу

Ненадання відповідному суб'єкту виборчого процесу, щодо якого оприлюднено інформацію, яку він вважає недостовірною, на його вимогу (звернення) можливості у визначеному законом порядку оприлюднити відповідь щодо такої інформації - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу.

Об'єктивна сторона цього правопорушення виявляється у ненаданні суб'єкту виборчого процесу, щодо якого оприлюднено інформацію, яку він вважає недостовірною, на його вимогу (звернення) можливості у визначеному законом порядку оприлюднити відповідь щодо такої інформації. Положеннями чинних виборчих законів встановлено право суб'єктів виборчого процесу звернутись до ЗМІ, що оприлюднив інформацію, яку цей суб'єкт виборчого процесу вважає недостовірною, з вимогою опублікувати відповідь (ч. 12 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ч. 9 ст. 56 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та ч. 5 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України»).

Суб'єктом цього правопорушення є посадова особа.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про це правопорушення мають право складати голова, заступник голови, секретар, інші члени виборчої комісії, комісії з референдуму.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

 

Стаття 21212. Порушення права на користування приміщен­нями під час виборчої кампанії

Порушення встановленого законом права кандидатів, політичних партій (блоків) на використання на рівних умовах будинків (приміщень) Для проведення передвиборного публічного заходу чи передвиборної агітації - тягне за собою накладення штрафу від вісімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає у відмові власника (володаря, користувача) надати будинок (приміщення) на рівних умовах усім суб'єктам виборчого процесу.

Суб'єктом цього правопорушення є фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про це правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

 

Стаття 21213. Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск

Виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, -тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в замовленні, виготовленні, розповсюдженні під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборчої агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно.

Суб'єктами цього правопорушення може бути як громадяни, так і посадові особи.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про зазначене правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.


Стаття 21214. Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях

Порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином - тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи матеріалів політичної реклами підприємствами - розповсюджувачами реклами - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в порушенні встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами.

Суб'єктами цього правопорушення може бути як громадяни (ч. 1 ст. 212'4КУАП) так і посадові особи (ч. 2 ст. 212й КУАП).

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про зазначене правопорушення мають право складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

 

Стаття 21215. Порушення порядку надання фінансової (мате­ріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії

Порушення порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії, якщо у зазначених діях відсутній склад злочину, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу, спрямовані на забезпечення дотримання належного порядку фінансування агітації.

Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в порушенні порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії. У випадку порушення встановленого законом порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки у великому розмірі, дане діяння слід кваліфікувати за ст. 159і Кримінального кодексу України.

Суб'єктами цього правопорушення може бути як громадяни так і посадові особи.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Протокол про зазначене правопорушення мають право складати голова, заступник голови, секретар, інші члени виборчої комісії, комісії з референдуму.

Справи про правопорушення, передбачені цією статтею, розглядаються суддями районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.


Стаття 21216. Замовлення або виготовлення виборчих бюле­тенів понад встановлену кількість

Замовлення або виготовлення виборчих бюлетенів понад встановлену рішенням відповідної виборчої комісії кількість -тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу.

Об'єктивна сторона полягає в замовленні або виготовленні виборчих бюлетенів понад встановлену рішення відповідної виборчої комісії кількість. Згідно з законами України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 p. № 474-XIV, «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 р. № 1665-1V в редакції від 07.07.2005 p., «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 p. № 1667-IV виборча комісія забезпечує виготовлення бюлетенів поліграфічним підприємством на підставі укладеної з ним угоди. Замовлення здійснюється при укладенні такої угоди між комісією та підприємством, до того ж угода підписується уповноваженими особами виборчої комісії (голова або за певних умов заступник голови комісії) та поліграфічного підприємства.

Суб'єкт правопорушення: голова (заступник голови) виборчої комісії, посадова особа поліграфічного підприємства.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

 

Стаття 21217. Ненадання копії виборчого протоколу

Ненадання у випадках та порядку, встановлених законом, головою відповідної виборчої комісії або особою, яка відповідно до закону виконує його обов'язки, копії виборчого протоколу - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Об'єктивна сторона полягає в ненаданні у випадках та порядку, встановленому законом, копії виборчого протоколу. Чинним виборчим законодавством передбачені кілька різних за своїм функціональним призначенням виборчих документів, у назвах яких використано термін «протокол»: протокол засідання виборчої комісії; протоколи про підрахунок голосів на виборчій дільниці, підсумки голосування у межах округу; результати виборів; протоколи про прийняття та передачу виборчих бюлетенів. Право на отримання копій таких протоколів мають: кандидати, уповноважені особи партій (блоків), довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Суб'єкт правопорушення - голова відповідної виборчої комісії або особа, яка відповідно до закону виконує його обов'язки.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

 

Стаття 21218. Невиконання рішення виборчої комісії, комісії з референдуму

Невиконання рішення виборчої комісії, комісії з референдуму, прийнятого в межах їх повноважень, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та у сфері виборчого процесу.

Об'єктивна сторона полягає в невиконанні рішення виборчої комісії, комісії з референдуму. Рішення виборчої комісії, комісії з референдуму, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, а також засобами масової інформації.

Суб'єктом правопорушення може бути як громадяни, так і посадові особи.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

 

Стаття 21219. Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків або його безпідставне звільнення з роботи

Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання ним повноважень члена виборчої комісії - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Звільнення члена виборчої комісії з роботи або переведення його на нижчу посаду з підстав, пов'язаних із виконанням його обов'язків у виборчій комісії, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від шістдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

На час безпосереднього виконання обов'язків члена виборчої комісії (участь у засіданнях комісії, інших заходах, передбачених законодавством про вибори чи рішень комісії) на кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії і компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов'язків у робочий час. Члени виборчої комісії звільняються від виконання службових обов'язків за місцем постійної роботи на час, необхідний для здійснення обов'язків члена комісії, на підставі письмового повідомлення голови, заступника голови чи секретаря відповідної виборчої комісії про скликання засідання комісії або рішення виборчої комісії про залучення члена комісії до участі в інших заходах, передбачених законодавством про вибори. Член комісії не може бути звільнений з роботи, переведений на нижчу посаду на підставах, пов'язаних із виконанням його обов'язків у виборчій комісії.

Об'єктивна сторона цієї статті виражається в таких діях: 1) відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання ним повноважень члена виборчої комісії; 2) звільнення члена виборчої комісії з роботи або переведення його на нижчу посаду на підставах, пов'язаних із виконанням його обов'язків у виборчій комісії

Суб'єктом правопорушення є посадова особа.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.


Стаття 21220. Порушення порядку опублікування документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму

Порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, Референдуму виборчою комісією чи засобом масової інформації, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

[Кодекс доповнено главою 15-А згідно із Законом України № 3504-IVвід 23.02.2006 p.]

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони конституційного ладу України та виборчого процесу.

Об'єктивна сторона цієї статті виражається в порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаних з підготовкою j проведенням виборів, референдуму

Суб'єктом правопорушення є посадова особа відповідної виборчої комісії чи засобу масової інформації.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.