Розділ XXVII ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СУБ'ЄКТІВ АГРОБІЗНЕСУ
§ 1. Поняття, правові засади і форми зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу
1. Одним із основних напрямів розвитку АПК України 1998—2000 рр. є законодавче забезпечення зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу, регулювання експорту та імпорту сільськогосподарської продукції, здійснення заходів щодо захисту вітчизняного продовольчого ринку, створення умов для залучення інвестицій, здійснення державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в аграрному секторі економіки на основі загальноприйнятих міжнародних принципів.
Здійснюючи виробничо-господарську діяльність суб'єкти аграрного підприємництва мають гарантовані чинним законодавством України права щодо укладення зовнішньоекономічних угод, надання послуг іноземним суб'єктам підприємництва, проведення товарообмінних операцій тощо.
2. Зовнішньоекономічна діяльність суб'єктів агробізнесу потребує комплексного правового регулювання. Юридичне визначення цього поняття, його видів та форм здійснення дане у чинному законодавстві України. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", такого виду діяльність — це діяльність суб'єктів бізнесу України та іноземних, що побудована на взаємовідносинах між ними, та має місце як на території України, так і за її межами.
3. Правові засади зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу визначені у законах України "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про підприємства в Україні", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про сільськогосподарську кооперацію", "Про селянське (фермерське) господарство" та в інших законодавчих і нормативно-правових актах.
Суть основних принципів зовнішньоекономічної діяльності сільськогосподарських та агропромислових товаровиробників розкрита в ст. 2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність". Суб'єкти агробізнесу вправі добровільно вступати у зовнішньоекономічні зв'язки та здійснювати їх у будь-яких формах, які прямо не заборонені чинними законами України. Юридичні особи незалежно від форм власності, а також підприємці в системі АПК є рівними перед законом при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності.
Регулювання зовнішньоекономічної діяльності забезпечується тільки законами України і забороняється застосування підзаконних актів та актів управління місцевих органів, які у будь-який спосіб створюють для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності умови менш сприятливі, ніж ті, які встановлені законами України. Держава забезпечує рівний захист інтересів усіх суб'єктів на її території згідно з законами України та за кордоном згідно з нормами міжнародного права; захищає державні інтереси України як на її території, так і за її межами лише відповідно до законів України, умов міжнародних договорів та норм міжнародного права, підписаних державою. В Україні не допускається обмеження прав та дискримінація суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, в тому числі іноземних суб'єктів господарювання за формами власності, місцем розташування чи іншими ознаками, якщо це прямо не передбачено в законі.
4. Коло суб'єктів агробізнесу, які можуть бути учасниками зовнішньоекономічних відносин у процесі здійснення своєї виробничо-господарської і фінансової діяльності наведено у ст. З Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", ними можуть бути:
- фізичні особи — громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають цивільну правоздатність і дієздатність згідно з законами України і постійно проживають на території України;
- юридичні особи, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об'єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об'єднання, організації та інші), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал яких є повністю у власності іноземних суб'єктів господарської діяльності;
- об'єднання фізичних, юридичних, фізичних і юридичних осіб, які не є юридичними особами згідно з законами України, але які мають постійне місцезнаходження на території України і яким цивільно-правовими законами України не заборонено здійснювати господарську діяльність;
- структурні одиниці суб'єктів господарської діяльності іноземних суб'єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно з законами України (філії, відділення, тощо), але мають постійне місцезнаходження на території України;
- спільні підприємства за участю суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України;
- інші суб'єкти господарської діяльності, передбачені законами України.
Україна в особі її органів, місцеві органи влади і управління в особі створених ними зовнішньоекономічних організацій, які беруть участь у зовнішньоекономічній діяльності, а також інші держави, які беруть участь у господарській діяльності на території України, діють як юридичні особи згідно з ч. 4 ст. 2 цього Закону і законами України.
Щодо фізичних осіб, то треба відзначити, що вони визнаються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в структурі аграрних правовідносин за умови, якщо вони зареєстровані на території України як суб'єкти підприємницької діяльності.
5. Всі суб'єкти агробізнесу незалежно від форм власності та інших ознак мають рівне право здійснювати будь-які види зовнішньоекономічної діяльності, прямо не заборонені законами України.
Фізичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними цивільної дієздатності згідно з законами України. Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають зазначене право, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з Законом України "Про підприємництво". Фізичні особи, які не мають постійного місця проживання на території України, мають зазначене право, якщо вони є суб'єктами господарської діяльності за законом держави, в якій вони мають постійне місце проживання або громадянами якої вони є. Юридичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до їх статутних документів з моменту набуття ними статусу юридичної особи.
Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності здійснюють вищезазначене право після державної реєстрації їх як учасників зовнішньоекономічної діяльності. Реєстрацію здійснює Міністерство зовнішньоекономічних зв'язків України на підставі подання до нього заяви подателя у довільній формі, нотаріально завірених копій статутних документів або нотаріально завірених документів фізичної особи про її реєстрацію як підприємця. Міністерство зовнішньоекономічних зв'язків України не може відмовити подателю в реєстрації, якщо податель відповідає вимогам, зазначеним у цій статті.
Реєстрація має бути здійснена протягом 25 робочих днів з моменту подання зазначених документів.
6. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" суб'єкти аграрного підприємництва всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання можуть здійснювати такі види зовнішньоекономічної діяльності:
- експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили;
- надання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України послуг іноземним суб'єктам господарської діяльності, в тому числі: виробничих, транспортно-експедиційних, страхових, консультаційних, маркетингових, експортних, посередницьких, брокерських, агентських, консигнаційних, управлінських, облікових, аудиторських, юридичних, туристичних та інших, що прямо і виключно не заборонені законами України; надання вищезазначених послуг іноземними суб'єктами господарської діяльності суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності України;
- наукову, науково-технічну, науково-виробничу, виробничу, навчальну та іншу кооперацію з іноземними суб'єктами господарської діяльності; навчання та підготовку спеціалістів на комерційній основі;
- міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами у випадках, передбачених законами України;
- кредитні та розрахункові операції між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності; створення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності банківських, кредитних та страхових установ за межами України; створення іноземними суб'єктами господарської діяльності зазначених установ на території України у випадках, передбачених законами України;
- спільну підприємницьку діяльність між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності, що включає створення спільних підприємств різних видів і форм, проведення спільних господарських операцій та спільне володіння майном як на території України, так і за її межами;
- підприємницьку діяльність на території України, пов'язану з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торговельних марок та інших нематеріальних об'єктів власності з боку іноземних суб'єктів господарської діяльності; аналогічну діяльність суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за межами України;
- організацію та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, конференцій, симпозіумів, семінарів та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі, за участю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності; організацію та здійснення оптової, консигнаційної та роздрібної торгівлі на території України за іноземну валюту у передбачених законами України випадках;
- товарообмінні (бартерні) операції та іншу діяльність, побудовану на формах зустрічної торгівлі між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності;
- орендні, в тому числі лізингові, операції між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності;
- операції по придбанню, продажу та обміну валюти на валютних аукціонах, валютних біржах та на міжбанківському валютному ринку;
- роботи на контрактній основі фізичних осіб України з іноземними суб'єктами господарської діяльності як на території України, так і за її межами; роботи іноземних фізичних осіб на контрактній оплатній основі з суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності як на території України, так і за її межами;
- інші види зовнішньоекономічної діяльності, не заборонені прямо і у виключній формі законами України.
Посередницькі операції, при здійсненні яких право власності на товар не переходить до посередника (на підставі комісійних, агентських договорів, договорів доручення та інших), здійснюються без обмежень.
7. Основні правові форми зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу визначені в чинному законодавстві України. Серед них можна назвати:
- зовнішньоекономічний договір (контракт);
- інвестування розвитку АІІК.
Так, наприклад, експорт-імпорт товарів, виконання робіт, надання послуг, бартерні та лізингові операції реалізуються шляхом укладення і виконання зовнішньоекономічних контрактів. Суб'єкти агробізнесу мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів, крім тих, які прямо чи у винятковій формі заборонені законами України. Зокрема, не може бути предметом зовнішньоекономічного контракту купівлі-продажу земельна ділянка на території України, оскільки чинним земельним законодавством України іноземні фізичні і юридичні особи не можуть мати у власності земельні ділянки. Основні правові вимоги щодо укладення зовнішньоекономічного контракту закріплені у ст. 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та в інших нормативно-правових актах.
Зовнішньоекономічна діяльність у формі інвестицій визначається в Законі України "Про режим іноземного інвестування" та в інших законодавчих актах. Найпоширенішою формою інвестицій є створення спільних підприємств за участю іноземних юридичних і фізичних осіб.
§ 2. Законодавство про зовнішньоекономічну діяльність суб'єктів агробізнесу
1. У системі аграрного права закони, підзаконні та інші нормативно-правові акти про зовнішньоекономічну діяльність сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, агропромислових об'єднань та інших суб'єктів агробізнесу складають окремий інститут законодавства, норми якого мають загальні ознаки законодавства про зовнішньоекономічну діяльність та свої особливі, пов'язані зі специфікою сільськогосподарського та агропромислового виробництва.
2. Законодавство про зовнішньоекономічну діяльність суб'єктів агробізнесу можна поділити на певні групи залежно від критерію, який покладається в основу такого поділу. Так, за змістом закони та нормативно-правові акти можна поділити на загальні (комплексні) та спеціальні, в тому числі про особливості здійснення окремих видів зовнішньоекономічної діяльності. Залежно від форми зовнішньоекономічної діяльності законодавство поділяється на контрактне (договірне) та інвестиційне. Законодавство про зовнішньоекономічну діяльність можна також кваліфікувати за суб'єктним складом, видами зовнішньоекономічної діяльності тощо.
3. У структурі законодавства важливе місце займають норми загального законодавства, які визначають уніфіковані принципи, форми, способи здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Серед таких актів особливу роль відіграють Закони України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16 квітня 1991 р., "Про режим іноземного інвестування" від 19 березня 1996 р., "Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті" від 23 квітня 1994 р., "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" від 22 грудня 1998 р., "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" від 22 грудня 1998 р., "Про захист національного виробника від субсидованого імпорту" від 22 грудня 1998 р., "Про єдиний митний тариф" від 11 січня 1993 р. (зі змінами і доповненнями від 22 грудня 1998 р.) та інші законодавчі акти. Серед спеціальних законодавчих актів можна назвати Закон України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" від 17 липня 1997 р. (із змінами та доповненнями від 18 березня 1999 р.), який встановлює порядок тарифного і нетарифного регулювання імпорту сільськогосподарської сировини та продуктів її переробки (далі — сільськогосподарська продукція) для створення рівних умов конкуренції між продукцією вітчизняного виробництва та продукцією нерезидентів, а також деякі методи підтримки сільськогосподарських товаровиробників України. До спеціальних законодавчих актів відносяться також Закон України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19 грудня 1995 р., а також Закон України "Про вивізне (експортне) мито на живу худобу та шкіряну сировину" від 7 травня 1996 р.
Особливе місце в структурі законодавства щодо регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу мають укази та розпорядження Президента України. Так, наприклад, 4 жовтня 1994 р. Президент України видав Укази "Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, які укладають суб'єкти підприємницької діяльності України" та "Про застосування міжнародних правил, інтерпретацію комерційних термінів". З метою сприяння розвитку підприємництва в Україні Президент України 3 лютого 1998 р. видав Указ "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", яким передбачаються додаткові заходи щодо усунення перешкод для вільної зовнішньоекономічної діяльності резидентами України. З метою посилення захисту внутрішнього ринку і підтримки вітчизняних товаровиробників сільськогосподарської продукції та продовольства 7 травня 1999 р. Президент України видав розпорядження "Про заходи щодо захисту внутрішнього ринку від імпортної сільськогосподарської продукції та продовольства", яким зобов'язав Кабінет Міністрів України подати на розгляд Верховної Ради України проекти законів, у яких пропонувалося передбачити підвищення ставок ввізного мита на сільськогосподарську продукцію та продовольство, які у достатній кількості виробляються в Україні, а також підготувати пропозиції про вдосконалення законодавства щодо врегулювання питань ввезення продуктів продовольства як гуманітарної допомоги, забезпечити виконання норм законів України щодо антидемпінгових, спеціальних та компенсаційних заходів для захисту економічних інтересів вітчизняних товаровиробників сільськогосподарської продукції та продовольства.
Зовнішньоекономічна діяльність регулюється також постановами Кабінету Міністрів України, актами Національного Банку України, Державного митного комітету, іншими актами міністерств і відомств, які видаються на виконання вимог чинних законів у цій сфері. Наприклад, Кабінет Міністрів України 14 квітня 1999 р. прийняв постанову "Про сприяння зовнішньоекономічній діяльності", у якій визначив порядок нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності окремо визначеними підприємствами — резидентами України, для яких встановлюється режим сприяння такій діяльності. 29 квітня 1999 р. Кабінет Міністрів України видав постанову "Про деякі питання регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності, якою затвердив перелік товарів (робіт, послуг), з використанням яких здійснення товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності забороняється.
Важливу роль в регулюванні зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу відіграють договори України з іншими державами та міжнародними організаціями щодо економічного співробітництва, торгівлі, захисту інвестицій, уникнення подвійного оподаткування тощо. Міжнародні угоди та акти міжнародних організацій, до яких приєдналась Україна, є частиною національного законодавства України, якою Верховна Рада України згідно зі ст. 9 Конституції України згодилась на їх обов'язковість на території України. Серед таких угод можна назвати Конвенцію ООН "Про договори міжнародної купівлі-продажу товарів" 1980 р. та "Міжнародні правила по тлумаченню термінів ШСОТЕК.М8" в редакції 1990 р., прийняті Міжнародною торговою палатою.
На правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу впливають і норми міжнародного приватного права при укладенні договорів купівлі-продажу, перевезення, лізингу тощо.
§ 3. Правове регулювання експортно-імпортних операцій суб'єктів агробізнесу
1. Правове регулювання експортно-імпортних операцій здійснюється в рамках аграрної зовнішньоторговельної політики держави і має бути спрямоване на забезпечення активного зовнішньоекономічного балансу України. З урахуванням природно-кліматичних умов в Україні є значна кількість галузей АПК, які спроможні випускати конкурентоспроможну продукцію на зовнішній ринок: зернове господарство (зерно, борошно), буряківництво (цукор, спирт), олійні культури (олія), виноградарство (винна продукція), плодоовочівництво
(плоди, овочі, консерви), картоплярство (крохмаль, спирт), скотарство, вівчарство, птахівництво (м'ясо-молочна продукція, вовна, овчина, шкіра тощо). На сучасному етапі вже практично сформована концепція аграрної зовнішньоторговельної політики, яка грунтується, по-перше, на розвитку в Україні вільної і регульованої державної системи міжнародної торгівлі ресурсами у сфері агропромислового виробництва, по-друге, створенні спільних підприємств для виробництва сільськогосподарської продукції і виробництва матеріально-технічних засобів, по-третє, на залученні іноземного капіталу, міжнародних фінансових інститутів, банків, приватного бізнесу для інвестування агропромислового комплексу, по-четверте, на розширенні науково-технічних зв'язків з метою підвищення наукоємності та конкурентоздатності виробництва.
2. Відповідно до п. 1. ст. 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", експорт (експорт товарів) — продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін "реекспорт" (реекспорт товарів) означає продаж іноземним суб'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, які були раніше імпортовані на територію України.
Згідно з п. 2 ст. 1 названого Закону імпорт (імпорт товарів) — це купівля (в тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
3. Правове регулювання експортно-імпортних операцій суб'єктів агробізнесу здійснюється способами, передбаченими в законодавстві щодо зовнішньоекономічної діяльності, а саме:
- ліцензуванням;
- квотуванням;
- забороною на здійснення окремих видів зовнішньоекономічної діяльності;
- позбавленням режиму найбільшого сприяння або пільгового спеціального режиму;
- запровадженням спеціального мита;
- запровадженням індикативних цін щодо імпорту та/або експорту товарів;
- іншими способами, передбаченими законами та міжнародними договорами України.
4. З метою стимулювання експорту або імпорту продукції сільського господарства і АПК або встановлення обмежень щодо вивозу чи ввозу окремих видів продуктів харчування та сільськогосподарської сировини, захисту вітчизняних товаровиробників в Україні запроваджено режим ліцензування, передбачений ст. 16 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а також запроваджені механізми захисту інтересів національного товаровиробника від субсидованого та демпінгового імпорту, відповідно до прийнятих Верховною Радою України 22 грудня 1998 р. названих вище спеціальних законів з цих питань.
5. Ліцензія — це оформлений належним чином дозвіл на експорт-імпорт певної продукції, товару, іншого майна протягом певного періоду. 3алежно від терміну дії, іменного характеру, обсягу продукції, товару, щодо яких встановлюється режим ліцензування, експортні (імпортні) ліцензії поділяються на: генеральні та індивідуальні, разові та відкриті. Серед імпортних ліцензій розрізняють також: антидемпінгові, компенсаційні, спеціальні.
Ліцензування і квотування експорту та імпорту запроваджуються Україною самостійно в особі її державних органів у таких випадках:
- у разі різкого погіршення розрахункового балансу України, якщо негативне сальдо його перевищує на відповідну дату 25 відсотків від загальної суми валютних вимог України;
- у разі досягнення встановленого Верховною Радою України рівня зовнішньої заборгованості;
- у разі значного порушення рівноваги щодо певних товарів на внутрішньому ринку України, особливо сільськогосподарської продукції, продуктів рибальства, продукції харчової промисловості та промислових товарів широкого вжитку;
- при необхідності забезпечити певні пропорції між імпортною та вітчизняною сировиною у виробництві;
- при необхідності здійснення заходів у відповідь на дискримінаційні дії інших держав;
- у разі порушення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності правових норм цієї діяльності, встановлених цим Законом (у вигляді санкції запроваджується режим ліцензування);
- відповідно до міжнародних товарних угод, які укладає або до яких приєднується Україна (запроваджується режим квотування).
В Україні запроваджуються такі види експортних (імпортних) ліцензій: генеральна, разова (індивідуальна), відкрита (індивідуальна).
По кожному виду товару встановлюється лише один вид ліцензії.
6. Ліцензування здійснюється в межах квот. Квота — це граничний обсяг певної категорії продукції, товарів, в розмірі якого дозволено експортувати з України, імпортувати в Україну протягом встановленого терміну без зазначення чи з визначенням конкретних країн, куди вони експортуються чи з яких вони імпортуються. В Законі України "Про зовнішньоекономічну діяльність" квоти поділяються на антидемпінгові, компенсаційні, спеціальні.
По кожному виду товару може встановлюватись лише один вид квоти.
Відповідно до ст. З Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" від 17 липня 1997 р. Кабінет Міністрів України встановлює щорічні квоти (кількісні обмеження) на ввезення продукції, що підпадає під визначення першої та другої груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності та оподатковується ввізним митом за пільговою ставкою у встановленому цим Законом розмірі.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 1997 р. "Про регулювання ринку цукру" встановлено загальну квоту поставки цукру на внутрішній ринок для задоволення внутрішніх потреб держави, визначено порядок формування і розміщення квоти на виробництво цукру, який поставляється на внутрішній ринок.
Загальна квота поставки цукру на внутрішній ринок (загальна квота на цукор) — максимальна кількість цукру, яка має бути поставлена на внутрішній ринок з 1 вересня поточного року до 1 вересня наступного року. Під час визначення загальної квоти на цукор враховуються такі критерії:
- місткість внутрішнього ринку цукру (обсяги цукру, які можуть бути реалізовані протягом одного року з урахуванням попиту);
- роздрібна ціна на цукор та закупівельна ціна на цукрові буряки;
- виробництво цукру в середньому за останні три роки, імпорт його та цукровмісних продуктів;
- рівень платоспроможності населення;
- рівень попиту на цукор (обсяги цукру, що забезпечені платоспроможністю населення).
Загальна квота на цукор визначається Міжвідомчою комісією з питань регулювання ринку цукру. Цукор, вироблений понад загальну квоту, підлягає вільній реалізації лише за межами держави. Обсяги поставок цукру на експорт виробники визначають самостійно з урахуванням необхідних ресурсів для виконання зобов'язань за загальною квотою.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. (дію постанови продовжено до 31 березня 1999 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів від 28 січня 1999 р.1) на виконання ст. 2 Протоколу від 14 листопада 1997 р. до Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про вільну торгівлю від 24 червня 1993 р. та Протоколу між Урядом України і Урядом Російської Федерації від 26 грудня 1997 р. про механізм поставок українського цукру білого, який ввозитиметься у 1998 році на територію Російської Федерації без обкладення митом запроваджено режим ліцензування цукру білого, що походить і поставляється з території України на територію Російської Федерації у 1998 р. без обкладення митом у межах квоти, встановленої за домовленістю з Російською Стороною. Експорт цукру до Російської Федерації в межах квоти здійснюється на основі ліцензій, виданих Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, з терміном дії не більш як 90 календарних днів, згідно з договорами купівлі-продажу за попереднім погодженням заявок суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності із Міністерством АПК в порядку, визначеному чинним законодавством. Даною постановою передбачається також встановлення індикативних цін на зазначений цукор білий без обкладення митом в межах квоти.
Квоти у поточному році діють до дня проведення аукціону з їх продажу на наступний рік та поширюються на імпортні поставки продукції тваринництва з усіх країн. При цьому сільськогосподарська продукція, яка підлягає квотуванню, не звільняється від обкладення ввізним (імпортним) митом.
Обсяг квоти стосовно окремого виду (типу, сорту) продукції тваринництва не може перевищувати 10 відсотків від обсягу виробництва аналогічної продукції в Україні року, що передує поточному. Конкретний обсяг квоти в межах зазначених 10 відсотків визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до обсягів вітчизняного виробництва окремого виду продукції тваринництва та обсягів її споживання (включаючи імпортовану) у році, який передує поточному.
Квоти вважаються винятком з преференційних або пільгових режимів, у тому числі з угод про вільну торгівлю, митні союзи, виробничу кооперацію та інших подібних міжнародних угод, якщо це передбачено такими угодами.
Щорічні квоти на ввезення імпортної продукції тваринництва реалізуються за кошти на аукціонах, які проводяться Міністерством сільського господарства і продовольства України протягом 60 календарних днів з дня оприлюднення статистичних даних щодо фактичних обсягів вітчизняного виробництва продукції тваринництва та обсягів її споживання (включаючи імпортовану) у році, який передує поточному. Квоти, що залишаються нереалізованими протягом зазначеного строку, подальшій реалізації або використанню не підлягають. За проведення аукціону з покупців імпортних квот стягується державне мито у розмірі, передбаченому законодавством.
Доходи, отримані від продажу квот, зараховуються до Державного бюджету України. Інформація щодо дати запровадження та розміру квот на продукцію тваринництва, а також відомості щодо проведення аукціонів з продажу таких квот оприлюднюються в офіційних періодичних виданнях Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за ЗО календарних днів до дня проведення відповідного аукціону. Квота вважається реалізованою тільки після повної сплати її вартості особою, яка виграла аукціон. Подальший перепродаж квот не дозволяється, при цьому вантажоодержувачем імпортної продукції, що підлягає квотуванню, може бути виключно особа, яка виграла аукціон.
Квоти встановлюються на ввезення кожного виду продукції окремої чотиризначної товарної позиції груп І та II, згідно з Товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності, і підрозділяються на лоти, кожний з яких має становити один відсоток від загального обсягу квоти >на таку товарну позицію.
Для проведення аукціону Міністерство сільського господарства і продовольства України створює з числа своїх працівників, які мають статус державних службовців, аукціонну комісію, що діє від імені та за дорученням зазначеного Міністерства.
Участь в аукціонах з продажу квот може взяти будь-яка особа, яка подала аукціонній комісії заявку про свою участь за формою, встановленою Міністерством сільського господарства і продовольства України, внесла реєстраційну плату та заставний внесок у сумах, що визначаються міністерством. Встановлення додаткових вимог до учасників аукціонів з продажу квот, обмеження їх кількості або відмова у допуску їх до участі в аукціоні за іншими причинами не дозволяється.
Реєстраційна плата встановлюється на рівні, достатньому для покриття витрат Міністерства сільського господарства і продовольства України з організації та проведення аукціону в розрахунку на одного учасника. Реєстраційна плата не підлягає поверненню учасникам аукціону або врахуванню у ціні продажу квоти.
Заставний внесок підлягає поверненню учасникам, які не перемогли в аукціонних торгах, або враховується при зменшенні суми вартості придбаної квоти для переможців аукціонних торгів. Заставний внесок не повертається переможцю аукціонних торгів, який протягом п'яти робочих днів, наступних за днем проведення аукціонних торгів, не сплачує повну вартість придбаної квоти. При цьому сума заставного внеску такого учасника спрямовується до Державного бюджету "України.
З урахуванням положень цієї статті Кабінет Міністрів України встановлює порядок проведення аукціонів з продажу квот на ввезення продукції тваринництва на територію України та оприлюднює його.
Спори між покупцями ввізних квот та Міністерством: сільського господарства і продовольства України вирішуються в судовому порядку.
Кабінет Міністрів України подає Верховній Раді України до 1 березня чергового року письмовий звіт про виконання вимог цієї статті стосовно продажу квот на поточний рік.
7. Протягом останніх років здійснено ряд заходів щодо лібералізації експорту шляхом скасування експортних квот та ліцензій, оскільки законодавчі акти обмежували експорт товарів, сільськогосподарської продукції (тварини, м'ясо, молочні продукти, зернові культури, цукор, спирт). Однак, здійснюючи курс на лібералізацію зовнішньої торгівлі, вживаються заходи щодо обмеження експорту сільськогосподарської сировини, імпорту продуктів харчування та створення посильного протекціонізму щодо експорту готової продукції сільського господарства і АПК. Відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" (із наступними змінами та доповненнями), його експорт-імпорт здійснюють спеціально уповноважені організації, підприємства.
Відповідно до Закону України "Про вивізне (експортне) мито на живу худобу та шкіряну сировину" від 7 травня
1996 р., постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого
1997 р. "Про порядок експорту живої худоби сільськогосподарськими товаровиробниками — юридичними особами без сплати вивізного (експортного) мита" звільнено сільськогосподарських виробників від сплати мита при експорті живої худоби. При цьому підставою для митного оформлення експорту живої худоби сільськогосподарськими товаровиробниками — юридичними особами без сплати вивізного (експортного) мита є довідка, видана управлінням сільського господарства та продовольства обласної державної адміністрації {а для сільськогосподарських товаровиробників, працюючих на території Автономної Республіки Крим — органами, визначеними Радою міністрів АР Крим) за формою, встановленою даною постановою. Довідка видається за наявності у юридичної особи документів, які підтверджують, що продукція, яка експортується без сплати вивізного (експортного) мита, є товаром власного виробництва, а юридична особа — експортер є сільськогосподарським товаровиробником. Згідно з вищезгаданою постановою довідка оформляється в трьох примірниках, два з яких видаються заявнику, третій зберігається в організації, яка видала довідку. Довідка подається митному органу разом з вантажною митною декларацією та карткою реєстрації — обліку зовнішньоекономічного договору (контракту), що видається Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі.
Важливим елементом експортно-імпортних операцій є встановлення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності ціни на експортний (імпортний) товар. Ціни та експортні чи імпортні товари визначаються самостійно сторонами зовнішньоекономічних контрактів. При цьому варто враховувати, що у випадках, передбачених чинним законодавством України та міжнародними угодами, регулювання ціноутворення при експортно-імпортних операціях в Україні здійснюється шляхом встановлення нормативно-правовими актами індикативних, фіксованих або граничних (нижніх) рівнів цін по зовнішньоторговельних угодах.
Так, Указом Президента України "Про заходи щодо вдосконалення кон'юнктурно-цінової політики у сфері зовнішньоекономічної діяльності" від 10 лютого 1996 р. було затверджено Положення про індикативні ціни у сфері зовнішньоекономічної діяльності, яке встановлює порядок запровадження індикативних цін, визначення їх рівнів та застосування таких цін. Під індикативними розуміються ціни на товари, які відповідають цінам, що склалися чи складаються на відповідний товар на ринку експорту або імпорту на момент здійснення експортної (імпортної) операції з урахуванням умов поставки та умов здійснення розрахунків, визначених згідно з законодавством України. Індикативні ціни можуть запроваджуватись на товари:
- щодо експорту яких застосовано антидемпінгові заходи або розпочато антидемпінгові розслідування чи процедури в Україні або за її межами;
- щодо яких застосовуються спеціальні імпортні процедури відповідно до ст. 19 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
- щодо експорту яких встановлено режим квотування, ліцензування;
- щодо експорту яких встановлено спеціальні режими;
- експорт яких здійснюється у порядку, передбаченому ст. 20 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
- в інших випадках на виконання міжнародних зобов'язань України.
Індикативні ціни розробляє Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України та уповноважені ним організації на базі результатів аналізу інформації, одержаної від митних, фінансових, статистичних державних органів, банківських, інформаційних та інших установ і організацій України, з інших джерел, за відповідними методиками. При цьому враховуються стандарти якості товарів, чинні в Україні та визнані у світовій практиці, передбачені законодавством України умови поставки і розрахунків, стан кон'юнктури зовнішніх та внутрішніх ринків, цінова інформація та прогнози щодо можливих цінових коливань, контрактна практика щодо відповідного товару на відповідному ринку та інша інформація кон'юнктурно-цінового характеру. Індикативні ціни, запроваджені відповідно до цього Положення, є обов'язковими до використання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності всіх форм власності при укладенні та здійсненні зовнішньоекономічних угод (контрактів). Рішення про запровадження індикативних цін приймає та переліки індикативних цін затверджує Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України. Таке рішення та переліки індикативних цін публікуються Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України або уповноваженими ним організаціями в газеті "Урядовий кур'єр" не менш як раз на місяць. Наприклад, постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 1996 р. "Про впорядкування експорту живої худоби" зобов'язано встановлювати індикативні ціни на живу худобу, що експортується.
З метою захисту інтересів вітчизняних товаровиробників України та її суб'єктів господарської діяльності скорочення дефіциту торговельного балансу держави, забезпечення сприятливих умов для експорту запроваджено державний контроль за експортом та імпортом товарів. Порядок його здійснення встановлено Законами України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" від 22 грудня 1998 р., "Про внесення змін до Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 22 грудня 1998 р., "Про захист
національного товаровиробника від субсидованого імпорту" та Законом України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" від 22 грудня 1998 р.
При експорті, імпорті сільськогосподарської продукції державними органами (митною службою, ветеринарною медициною) України згідно з вимогами законів України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", "Про ветеринарну медицину", "Про карантин рослин", ст. 18 Закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" здійснюється ветеринарний, фітосанітарний контроль підка-рашинних товарів, об'єктів тваринного світу. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", сільськогосподарська продукція, яка ввозиться на митну територію України, підлягає обов'язковій сертифікації, санітарно-епідеміологічному, радіологічному, а в разі ввезення товарів І та II груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності — ветеринарному контролю. При цьому іноземні сертифікати беруться до уваги виключно у випадках, коли взаємне визнання таких сертифікатів передбачено нормами відповідних міжнародних договорів. Підставою для перевезення через митний кордон України продукції І—XXIV груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності є сертифікат відповідності, виданий уповноваженим згідно з чинним законодавством органом, або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката. Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежувати ввезення сільськогосподарської продукції з країн, де був оголошений або стосовно яких був оголошений Україною або іншими країнами карантин. Рішення щодо зазначеного обмеження має бути оприлюдненим.
Продукти, призначені для продажу населенню, які підпадають під визначення II—XXI груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності, можуть бути випущені з-під митного контролю на території України з країн, вільних від карантину, за умови наявності на тарі (коробах, упаковках, розфасовках), а у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, безпосередньо на продукті, відомостей про назву продукту, масу (об'єм), склад, із зазначенням переліку використаних у процесі виготовлення інших продуктів харчування, харчових добавок (консервантів), барвників тощо, вмісту хімічних речовин або сполук, а також сертифіката походження таких продуктів. Окремо наводяться відомості про енергомісткість, дату граничного строку використання, побічні ефекти споживання або про їх відсутність, назву харчових добавок (консервантів) за їх наявності, місце виготовлення, найменування й адресу виробника таких продуктів та посилання на власника торгової марки за його наявності, а по віднесених до підакцизних товарів — відомості зазначаються згідно із законами України. Зазначені відомості мають бути виконані українською мовою за винятком торгової марки, логотипу компанії чи її назви або власної назви продукту, що можуть виконуватися іноземними мовами.
Продукти, які продаються населенню із порушенням вимог, встановлених цією статтею, вважаються такими, що були ввезені в Україну із порушенням митних правил.
Ввезення сільськогосподарської продукції, що підпадає під визначення І—XXI груп Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності, громадянами на митну територію України у межах неторгового (туристичного) обороту у будь-яких обсягах без сертифіката встановленого зразка не дозволяється. Це обмеження не поширюється на продукти харчування в упаковці виробника, що надходять на адресу фізичних осіб у міжнародних поштових відправленнях вагою до 10 кілограмів.
Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює перелік харчових добавок (консервантів), продукти із вмістом яких не можуть бути ввезені на територію України.
При здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, зокрема експорту (імпорту) продукції агропромислового комплексу, між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності виникають розрахункові, кредитні та інші фінансові відносини, пов'язані з використанням іноземної валюти. Ці відносини регулюються спеціальними законодавчими актами про валютно-розрахункові операції. Основними формами розрахунків у здійсненні експорту (імпорту) продукції, в тому числі сільськогосподарської, є акредитивна, інкасова, попередня (авансова) оплата, розрахунки продукцією, товарами на еквівалентну суму по бартерній (товарообмінній) угоді.
Порядок оплати, застосування форм розрахунків залежить від національної приналежності контрагента українського учасника, умов зовнішньоторгових угод. Так, згідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 19 грудня 1993 р. "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та Закону України від 23 вересня 1994 р. із змінами, внесеними Законом України від 7 травня 1996 р. "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", у розрахунках між українськими та іноземними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності у межах торговельного обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Такі розрахунки здійснюються через уповноважений банк, яким є будь-який комерційний банк, офіційно зареєстрований в Україні. У контракті на експорт продукції, товарів український суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності повинен передбачити обов'язок іноземного господарюючого суб'єкта щодо проведення оплати експортної продукції в терміни, що не перевищують 90 днів від дати митного оформлення продукції, яка експортується.
Указом Президента України "Про заходи впорядкування розрахунків за договорами, що укладають суб'єкти підприємницької діяльності України" від 4 жовтня 1994 р. встановлено, що розрахунки за зовнішньоекономічними договорами, предметом яких є товари (роботи, послуги), здійснюються відповідно до Уніфікованих правил та звичаїв для документальних акредитивів, Уніфікованих правил з інкасо, прийнятих Міжнародною торговою палатою.
При експорті (імпорті) продукції в країни СНД, куди експортується більша частина сільськогосподарської продукції, українські суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності зобов'язані в розрахунках з господарськими суб'єктами цих країн застосовувати акредитивну чи попередню форму оплати продукції, товарів.
При здійсненні бартерних (товарообмінних) операцій розрахунки у валюті не провадяться, якщо ціни експортної та імпортної продукції еквівалентні. Ціна продукції визначається у вільно конвертованій валюті.
Чинне законодавство України закріплює способи захисту прав власності на сільськогосподарську продукцію, прав на вільний вибір переробників та покупців сільськогосподарської продукції. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", з метою запобігання створенню штучного дефіциту сільськогосподарської продукції в Україні та спекулятивного збільшення цін на продукти першої необхідності забороняється введення обмежень на вільне переміщення сільськогосподарської продукції вітчизняного виробництва на всій території України, визначення сільськогосподарському товаровиробнику конкретних переробників або споживачів, а також встановлення обов'язкових мінімальних цін їх реалізації (продажу).
Рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийняті всупереч положенням цієї статті, не підлягають виконанню. Посадові особи зазначених органів за видання (підписання) рішень, що суперечать положенням цієї статті, несуть відповідальність згідно із законами України.
§ 4. Правове регулювання здійснення іноземних інвестицій в АПК
З метою створення умов для інвестування АПК, Указом Президента України "Про основні напрями розвитку агропромислового комплексу України" від 29 квітня 1998 р. передбачено комплекс заходів щодо поліпшення іноземного інвестування у сільське господарство, а саме:
- спрямувати інвестиційну політику держави на підтримку виробництва насамперед продукції критичного імпорту, розвиток переробної і харчової промисловості, розроблення і освоєння наукоємних технічних засобів і технологій;
- залучати іноземний капітал міжнародних фінансових інститутів, приватного бізнесу для інвестування сільськогосподарського машинобудування та розвитку агропромислового виробництва;
- визначити інвестиційні пріоритети в агропромисловому комплексі, підготувати та затвердити порядок розроблення та реалізації галузевих і спеціальних цільових інвестиційних програм;
- створити умови для залучення коштів підприємств на інвестування ресурсного потенціалу, впровадження наукоємних і прогресивних технологій виробництва та переробки сільськогосподарської продукції.
Крім того, передбачено вдосконалити регулювання експорту та імпорту сільськогосподарської продукції та сировини для харчової і переробної промисловості з метою зростання обсягів переробки та експорту продуктів харчування, вжити заходів до підвищення конкурентоспроможності харчових продуктів на внутрішньому і зовнішньому ринках за рахунок зниження собівартості, поліпшення якості та зовнішнього оформлення продукції, істотного зменшення витрат енергоресурсів.
Правове забезпечення іноземних інвестицій в АПК нашої держави здійснюється як загальними нормами чинного законодавства про зовнішньоекономічну діяльність, так і спеціальними законами, зокрема — Законом України "Про режим іноземного інвестування" від 19 березня 1996 р., а також міжнародними угодами, обов'язковість яких схвалена Верховною Радою України згідно зі ст. 9 Конституції України. На міжнародному рівні підписані: у 1965 р. Вашингтонська конвенція про порядок вирішення інвестиційних спорів між державами та іноземними особами і в 1985 р. Сеульська конвенція про страхування інвестицій. Колізії між нормами законодавчих актів України і міжнародними договорами щодо інвестицій повинні вирішуватись на користь останніх як це передбачено в ст. 6 Закону України "Про режим інвестування".
До національного законодавства, що регулює іноземні інвестиції, належать договори України з іноземними державами про взаємний захист інвестицій, ратифіковані Верховною Радою України.
Поняття, види, форми, порядок здійснення іноземних інвестицій визначаються і регулюються Законом України "Про режим іноземного інвестування".
Відповідно до названого закону, іноземні інвестиції — це цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.
При цьому іноземними інвесторами визнаються суб'єкти, які провадять інвестиційну діяльність на території України, а саме:
- юридичні особи, створені відповідно до законодавства іншого, ніж законодавство України;
- фізичні особи — іноземці, які не мають постійного місця проживання на території України і не обмежені у дієздатності;
- іноземні держави, міжнародні урядові та неурядові організації;
- інші іноземні суб'єкти інвестиційної діяльності, які визнаються такими відповідно до законодавства України.
Види іноземних Інвестицій визначені в ст. 2 Закону "Про режим іноземного інвестування". Іноземні інвестиції можуть здійснюватися у вигляді:
- іноземної валюти, що визнається конвертованою Національним банком України;
- валюти України — при реінвестиціях в об'єкт первинного інвестування чи в будь-які інші об'єкти інвестування відповідно до законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доходи);
- будь-якого рухомого і нерухомого майна та пов'язаних з ним майнових прав;
- акцій, облігацій, інших цінних паперів, а також корпоративних прав (прав власності на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, створеної відповідно до законодавства України або законодавства інших країн), виражених у конвертованій валюті;
- грошових вимог та права на вимоги виконання договірних зобов'язань, які гарантовані першокласними банками і мають вартість у конвертованій валюті, підтверджену згідно з законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями;
- будь-яких прав інтелектуальної власності, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно з законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями, а також підтверджена експертною оцінкою в Україні, включаючи легалізовані на території України авторські права, права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, ноу-хау тощо;
- прав на здійснення господарської діяльності, включаючи права на користування надрами та використання природних ресурсів, наданих відповідно до законодавства або договорів, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно з законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями;
- інших цінностей відповідно до законодавства України.
Вказані види іноземних інвестицій можуть здійснюватись у відповідних правових формах. Закон України "Про режим іноземного інвестування" до таких форм відносить:
- часткову участь у підприємствах, що створюються спільно з українськими юридичними і фізичними особами, або придбання частки діючих підприємств;
- створення підприємств, що повністю належать іноземним інвесторам, філій та інших відокремлених підрозділів іноземних юридичних осіб або придбання у власність діючих підприємств повністю;
- придбання не забороненого законами України нерухомого чи рухомого майна, включаючи будинки, квартири, приміщення, обладнання, транспортні засоби та інші об'єкти власності, шляхом прямого одержання майна та майнових комплексів або у вигляді акцій, облігацій та інших цінних паперів;
- придбання самостійно або за участю українських юридичних або фізичних осіб прав на користування землею та використання природних ресурсів на території України;
- придбання інших майнових прав;
- в інших формах, які не заборонені законами України, в тому числі без створення юридичної особи на підставі договорів із суб'єктами господарської діяльності України.
Найбільш поширеною в Україні формою залучення іноземних інвестицій в агропромисловий комплекс є створення спільних підприємств з іноземними інвестиціями з участю українських суб'єктів підприємництва, проведення спільних господарських операцій на основі кооперування майна і коштів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
Законом України "Про режим іноземного інвестування" до підприємств з іноземними інвестиціями відносяться юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми, створені відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція в статутному фонді яких, за його наявності, становить не менше 10 відсотків. При цьому підприємство набирає статусу підприємства з іноземними інвестиціями від дня зарахування іноземної інвестиції на його баланс. Починаючи з 1991 року в Україні створені і функціонують підприємства з іноземними інвестиціями, які забезпечують сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства засобами захисту рослин, сучасними сільськогосподарськими машинами та іншими матеріально-технічними засобами, насіннєвим матеріалом тощо.
З метою поліпшення іноземного інвестування у сільське господарство та агропромисловий комплекс в чинному законодавстві України передбачаються державні гарантії захисту прав іноземних інвесторів у разі зміни законодавства, щодо примусових вилучень інвестицій, а також незаконних дій державних органів та їх посадових осіб, компенсації і відшкодування збитків іноземним інвесторам, у разі припинення інвестиційної діяльності, переказу прибутків, доходів та інших коштів, одержаних внаслідок здійснення іноземних інвестицій. Вказані гарантії дозволяють іноземним інвесторам захистити свої фінансові, майнові та інші інтереси у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 7 Закону України ''Про режим іноземного інвестування", для іноземних інвесторів на території України встановлюється національний режим інвестиційної та іншої господарської діяльності, за винятками, передбаченими законодавством України та міжнародними договорами України. Для окремих суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють інвестиційні проекти із залученням іноземних інвестицій, що реалізуються відповідно до державних програм розвитку пріоритетних галузей економіки, соціальної сфери і територій, може встановлюватися пільговий режим інвестиційної та іншої господарської діяльності.
В разі зміни законодавства про іноземні інвестиції на вимогу іноземного інвестора можуть бути застосовані державні гарантії захисту інвестицій протягом десяти років з моменту здійснення іноземної інвестиції в Україну.
Іноземні інвестиції в Україні не підлягають націоналізації. Державні органи не мають права реквізувати іноземні інвестиції, за винятком випадків здійснення рятівних заходів у разі стихійного лиха, аварій, епідемій, епізоотій. Зазначена реквізиція може бути проведена на підставі рішень органів, уповноважених на це Кабінетом Міністрів України. Рішення про реквізицію іноземних інвестицій та умови компенсації можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до ст. 26 Закону України "Про режим іноземного інвестування".
Іноземні інвестори мають право на відшкодування збитків, включаючи упущену вигоду і моральну шкоду, завданих їм внаслідок дій, бездіяльності або неналежного виконання державними органами України чи їх посадовими особами передбачених законодавством обов'язків щодо іноземного інвестора або підприємства з іноземними інвестиціями, відповідно до законодавства України.
У разі припинення інвестиційної діяльності іноземний інвестор має право на повернення не пізніше шести місяців від дня припинення цієї діяльності своїх інвестицій у натуральній формі або у валюті інвестування в сумі фактичного внеску (з урахуванням можливого зменшення статутного фонду) без сплати мита, а також доходів з цих інвестицій у грошовій чи товарній формі за реальною ринковою вартістю на момент припинення інвестиційної діяльності, якщо інше не встановлено законодавством або міжнародними договорами України.
Іноземним інвесторам після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів гарантується безперешкодний і негайний переказ за кордон їх прибутків, доходів та інших коштів в іноземній валюті, одержаних на законних підставах внаслідок здійснення іноземних інвестицій. Порядок переказу за кордон прибутків, доходів та інших коштів, одержаних внаслідок здійснення іноземних інвестицій, визначається Національним банком України.
§ 5. Правове регулювання лізингових операцій в зовнішньоекономічній діяльності суб'єктів агробізнесу
1. Правові засади регулювання лізингових операцій в зовнішньоекономічній діяльності визначено в Законі України "Про лізинг" від 16 грудня 1997 р. з наступними змінами та доповненнями від 19 січня 1999 р., іншими нормативно-правовими актами України та укладеними відповідно до них договорами лізингу, крім відносин, урегульованих нормативно-правовими актами про оренду та приватизацію державного майна.
У чинному законодавстві України лізинг визначається як підприємницька діяльність, яка спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів і полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування на визначений строк лізингоодержувачу майна, що є власністю лізингодавця або набувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів. Лізинг здійснюється за договором лізингу, який регулює правовідносини між суб'єктами лізингу, і, залежно від особливостей здійснення лізингових операцій, може бути двох видів — фінансовий чи оперативний. Залежно від форми здійснення лізинг може бути зворотним, пайовим, міжнародним тощо.
Однією з важливих організаційно-правових форм реалізації лізингу в зовнішньоекономічній діяльності суб'єктів агробізнесу є міжнародний лізинг, тобто договір лізингу, що здійснюється суб'єктами лізингу, які перебувають під юрисдикцією різних держав, або в разі, якщо майно чи платежі перетинають державні кордони. Міжнародний лізинг здійснюється відповідно до цього Закону, законодавства України, міжнародних договорів, у яких бере участь Україна, та договорів, укладених суб'єктами лізингу. Міжнародний лізинг може бути як оперативним, так і фінансовим.
З урахуванням п. 1 ст. 4 Закону України "Про лізинг", міжнародний фінансовий лізинг можна визначити як договір лізингу, в результаті укладення якого лізингоодержувач на своє замовлення отримує в платне користування від лізингодавця об'єкт лізингу на строк, не менший строку, за який амортизується 60 відсотків вартості об'єкта лізингу, визначеної в день укладення договору. При цьому сума відшкодування вартості об'єкта лізингу в складі лізингових платежів за період дії договору фінансового лізингу повинна включати не менше 60 відсотків вартості об'єкта лізингу, визначеної в день укладення договору.
Міжнародний оперативний лізинг — це договір лізингу, в результаті укладення якого лізингоодержувач на своє замовлення отримує у платне користування від лізингодавця об'єкт лізингу на строк, менший строку, за який амортизується 90 відсотків вартості об'єкта лізингу, визначеної в день укладення договору.
2. Майно, передане за договором міжнародного фінансового лізингу, зараховується на баланс лізингоодержувача з позначенням, що це майно взято у фінансовий лізинг. Майно, передане за договором оперативного лізингу, залишається на балансі лізингодавця із зазначенням, що це майно передано у лізинг, та зараховується на позабалансовий рахунок лізингоодержувача із зазначенням, що це майно одержано у лізинг.
Після закінчення строку договору фінансового лізингу об'єкт лізингу, переданий лізингоодержувачу згідно з договором, переходить у власність лізингоодержувача або викуповується ним за залишковою вартістю. Водночас після закінчення строку договору оперативного лізингу він може бути продовжений або об'єкт лізингу підлягає поверненню лізингодавцю і може бути повторно переданий у користування іншому лізингоодержувачу за договором лізингу.
За користування об'єктом лізингу лізингоодержувач вносить лізингові платежі. Величина періоду, за який вноситься лізинговий платіж, встановлюється за договором лізингу і може бути нерівномірною.
Лізингові платежі включають:
- суму, яка відшкодовує при кожному платежі частину вартості об'єкта лізингу, що амортизується на строк, за який вноситься лізинговий платіж;
- суму, що сплачується лізингодавцю як процент за залучений ним кредит для придбання майна за договором лізингу;
- платіж, як винагороду лізингодавцю за одержане у лізинг майно;
- відшкодування страхових платежів за договором страхування об'єкта лізингу, якщо об'єкт застрахований лЬингодавцем.
Склад лізингових платежів визначається у договорі лізингу і визначається за погодженням сторін. При цьому необхідно мати на увазі, що розміри, спосіб, форми і строки внесення платежів та умови їх перегляду визначаються у договорі лізингу також за домовленістю сторін. Лізингові платежі відповідно до законодавства України відносяться на валові витрати виробництва та обігу лізингоодержувача.
3. Об'єкт лізингу протягом усього строку дії договору лізингу є власністю лізингодавця. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про лізинг", об'єктом лізингу може бути будь-яке нерухоме і рухоме майно, яке може бути віднесене до основних фондів відповідно до законодавства, в тому числі продукція, вироблена державними підприємствами (машини, устаткування, транспортні засоби, обчислювальна та інша техніка, системи телекомунікацій тощо), не заборонене до вільного обігу на ринку і щодо якого немає обмежень про передачу його в лізинг (оренду). Якщо вказане майно перебуває у державній власності, то воно може бути об'єктом лізингу лише за умови погодження з органом, що здійснює управління цим майном в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
При цьому не можуть бути об'єктами лізингу об'єкти оренди державного майна, визначені в ст. 4 Закону України "Про оренду державного майна", крім окремого індивідуально визначеного майна державних підприємств, а також земельні ділянки та інші природні об'єкти. Право масності на об'єкт фінансового лізингу набувається лізингоодержувачем після сплати повної вартості об'єкта лізингу відповідно до договору лізингу та законодавства України.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта фінансового лізингу несе лізингоодержувач, якщо інше не передбачено договором лізингу. Щодо оперативного лізингу, то такий ризик несе лізингодавець, якщо інше не передбачено договором лізингу. Якщо продавець або лізингодавець прострочили строк передачі об'єкта лізингу, ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження у період прострочення несе сторона, яка допустила прострочення строку передання. З метою забезпечення інтересів суб'єктів лізингу під час виконання ними лізингових операцій об'єкт лізингу та ризики, пов'язані з виконанням лізингових договорів, ризики випадкового знищення або випадкового пошкодження об'єктів лізингу підлягають страхуванню за домовленістю сторін договору лізингу відповідно до законодавства.
При фінансовому лізингу всі витрати на утримання об'єкта лізингу, пов'язані з його страхуванням, експлуатацією, технічним обслуговуванням та ремонтом, несе лізингоодержувач, якщо інше не передбачено договором лізингу.
§ 6. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності суб'єктів агробізнесу у вільних економічних зонах
Одним з напрямів подолання економічної, фінансової, соціальної кризи, у якій опинилась Україна за останні роки після проведення "ринкових реформ", є впровадження на окремих територіях нашої держави сприятливого інвестиційного клімату з метою залучення протягом певного періоду внутрішніх і зовнішніх інвестицій, ефективного розвитку підприємництва, відродження пріоритетних галузей промисловості, сільського господарства, створення сучасної виробничої, транспортної і ринкової інфраструктури, організації максимальної зайнятості населення, поліпшення навколишнього природного середовища. Особливий режим інвестиційної діяльності на окремих територіях може здійснюватись у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Законами України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" від 13 жовтня 1992 р., "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" від 24 грудня 1998 р. визначено основні засади та організаційно-правові форми інвестиційної діяльності зі спеціальним правовим режимом. До таких форм належать:
- вільні економічні зони різних функціональних типів (вільні митні зони і порти, експортні, транзитні, митні склади, технологічні парки, технополіси, комплексні виробничі зони, туристсько-рекреаційні, страхові, банківські тощо);
- території пріоритетного розвитку, тобто території в межах міста, району, на яких склалися несприятливі соціально-економічні умови та на яких запроваджується спеціальний режим інвестиційної діяльності з метою створення нових робочих місць;
- спеціальний режим інвестиційної діяльності, тобто режим, який передбачає введення податкових, митних, та інших пільг для суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують інвестиційні проекти, схвалені органом управління спеціальною (вільною) економічною зоною.
Перші кроки до утворення вільних економічних зон та територій з спеціальним режимом інвестиційної діяльності в Україні зроблені після прийняття Президентом України Указів з цих питань для Донецької, Луганської, Закарпатської областей.
Створення вільних економічних зон та запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку у вказаних регіонах передбачає використання земель для реалізації інвестиційних проектів, що не може не впливати на структуру і зміст зовнішньоекономічних правовідносин, які виникатимуть між суб'єктами інвестиційної діяльності.
Не лише для практики, а й для теорії аграрного права, регулювання зовнішньоекономічних відносин у вказаних зонах та на названих територіях є новим явищем, яке потребує вивчення, ретельного аналізу, розробки пропозицій щодо удосконалення чинного законодавства у цій сфері.
Перш за все, для практики регулювання зовнішньоекономічних відносин в окремих місцевостях, регіонах із спеціальним режимом економічної та інвестиційної діяльності вбачається важливим з'ясування питання про співвідношення норм чинного законодавства із нормативними актами, які визначають загальні засади та правовий режим окремо взятих спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку. Необхідність у такому дослідженні зумовлена ст. 1 Закону України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон", відповідно до якої спеціальна економічна зона являє собою частину території України, на якій встановлюється і діє спеціальний правовий режим економічної діяльності та порядок застосування і дії законодавства України.
Прийняті Закони України про загальні засади створення вільних економічних зон та про конкретні економічні зони, а також Укази Президента України з цих питань вмішують норми, які спрямовані на регулювання зовнішньоекономічних відносин на таких територіях. При цьому названі закони та нормативні акти за юридичною силою мають переваги перед нормами галузевого законодавства (цивільного, земельного, господарського, фінансового, адміністративного тощо) Так, у ст. 4 Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" зазначається, що законодавство України у спеціальних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку на період запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності діє з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Подібні норми вміщені в Указі Президента України щодо спеціальної економічної зони "Закарпаття", спеціального режиму інвестиційної діяльності у Луганській області.
Це означає, що у спеціальних (вільних) економічних зонах та на територіях пріоритетного розвитку регулювання зовнішньоекономічних відносин має здійснюватись на основі норм Конституції України та чинного аграрного та інших галузей законодавства з обов'язковим врахуванням вимог законодавства щодо територій зі спеціальним інвестиційним режимом. Аналіз прийнятих законів та підзаконних актів про вільні економічні зони та території пріоритетного розвитку дозволяє визначити особливості у правовому регулюванні зовнішньоекономічних відносин у таких зонах, пов'язані з об'єктами, суб'єктами, змістом зовнішньоекономічних правовідносин. У спеціальних (вільних) економічних зонах створюються сприятливі митні умови та режим митного оподаткування: пільговий режим та рівень оподаткування, специфічні валютно-фінансові умови, банківсько-кредитна система, система кредитування і страхування, умови окремих видів платежів та система державного інвестування.
На всі об'єкти та суб'єкти економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони поширюється система державних гарантій захисту інвестицій, передбачена законодавством України про інвестиційну діяльність та іноземні інвестиції. Держава гарантує суб'єктам господарської діяльності спеціальної (вільної) економічної зони право на вивезення прибутків і капіталу, інвестованого в спеціальну (вільну) економічну зону, за межі спеціальної (вільної) економічної зони України. Суб'єкти економічної діяльності, що діють на території спеціальної (вільної) економічної зони, здійснюють матеріально-технічне постачання і реалізацію продукції, а також одержують та надають послуги у формах і на умовах, які вони визначають самостійно на основі договорів із своїми контрагентами. Органи державної виконавчої влади не мають права застосовувати у відносинах із зазначеними суб'єктами обов'язкове державне замовлення. Суб'єкти економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони мають право брати участь у конкурсах на державні замовлення, що оголошуються державними установами України. У вільних економічних зонах суб'єкти агробізнесу здійснюють зовнішньоекономічну діяльність на засадах свободи економічної діяльності. На території спеціальної (вільної) економічної зони мають
право функціонувати будь-які суб'єкти економічної діяльності згідно із законодавством України та законом про створення цієї зони.
Суб'єкти економічної діяльності мають право самостійно обирати види, форми і методи своєї діяльності на території спеціальної (вільної) економічної зони, що не суперечать законодавству України. На території спеціальної (вільної) економічної зони не дозволяється діяльність, що суперечить міжнародним угодам, учасником яких є Україна.
Іноземним працівникам гарантується переведення їх доходів, одержаних від роботи у спеціальній (вільній) економічній зоні, за кордон, включаючи накопичення та відсотки на них у фінансово-кредитних установах спеціальної (вільної) економічної зони. Громадяни України, які працюють у спеціальній (вільній) економічній зоні, мають право відкривати у вказаних установах спеціальної (вільної) економічної зони та за її межами на території України рахунки заробітної плати у валюті. Українські та іноземні громадяни, які працюють у спеціальній (вільній) економічній зоні, можуть вкладати свої кошти в будь-які не заборонені законом види підприємницької діяльності як на території спеціальної (вільної) економічної зони, так і за її межами на території України. На спеціальну (вільну) економічну зону поширюються положення конвенцій Міжнародної організації праці, ратифіковані Україною. Підприємства, що діють у спеціальній (вільній) економічній зоні, повинні дотримувати принципів тристоронньої декларації Міжнародної організації праці про багатонаціональні підприємства і соціальну політику. Законодавчий акт про створення кожної спеціальної (вільної) економічної зони має визначати конкретні вимоги, що випливають з положень зазначених конвенцій і принципів згаданої декларації.
В законодавстві України про вільні економічні зони закріплено гарантії забезпечення інтересів економічної діяльності такої зони. Держава відповідно до законодавства України гарантує збереження у повному обсязі всіх майнових і немайнових прав суб'єктів економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони при її ліквідації. Спори, що виникають у зв'язку з ліквідацією спеціальної (вільної) економічної зони між органом господарського розвитку і управління, суб'єктами економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони та ліквідаційною комісією, підлягають розгляду в судових або арбітражних органах України, а спори за участю іноземного суб'єкта економічної діяльності, що діє в цій зоні, — в судових та арбітражних органах за погодженням сторін, у тому числі й за кордоном.
У вільній економічній зоні об'єктами правового регулювання є всі землі в межах, визначених на карті, яка є невід'ємною частиною закону про ту чи іншу спеціальну зону. Карти територій вільних економічних зон зберігаються в обласних радах. До складу земель вільних економічних зон можуть входити землі різних категорій земельного фонду України (населених пунктів, сільськогосподарського призначення, промисловості, транспорту, зв'язку, природоохоронного і рекреаційного призначення, водного та лісового фондів, запасу). Тому реалізація інвестиційних проектів у вільних економічних зонах має здійснюватись з додержанням вимог чинного земельного, містобудівельного, екологічного законодавства щодо правового режиму окремих категорій земель у цих зонах, якщо інше не передбачено у законах про статус цих зон. Зокрема, у спеціальному законодавстві про вільні економічні зони закріплені норми про передачу земель у відання органів господарського розвитку цих зон, а також вносяться зміни щодо надання земельних ділянок в оренду суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють інвестиційні проекти. Суб'єктами зовнішньоекономічних правовідносин у вільних економічних зонах є органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень, юридичні і фізичні особи — суб'єкти підприємництва, в тому числі іноземні, а також спеціально утворені органи управління вільною економічною зоною.
Крім органів місцевого самоврядування, органів господарського розвитку, суб'єктами зовнішньоекономічних правовідносин у спеціальних економічних зонах та на територіях пріоритетного розвитку таких зон є також юридичні особи та громадяни — суб'єкти підприємництва, які одержали право на здійснення інвестиційного проекту. При цьому необхідно зазначити, що не кожна юридична особа чи підприємець можуть бути суб'єктом зовнішньоекономічних правовідносин у вільній економічній зоні чи на території пріоритетного розвитку. Правове становище таких суб'єктів має певні особливості, передбаченні у чинному законодавстві про спеціальні
(вільні) економічні зони. Зокрема, згідно зі ст. 9 Закону України "Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області", суб'єкти підприємницької діяльності можуть одержати земельні ділянки в спеціальних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку, якщо вони мають відповідний дозвіл ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності на провадження підприємницької діяльності на території зони, мають свідоцтво названої ради про схвалення інвестиційного проекту, а також уклали договір оренди земельної ділянки з органом господарського розвитку вільної економічної зони. Враховуючи, що чинне законодавство передбачає можливість створення вільних економічних зон різного функціонального призначення, то юридичні і фізичні особи можуть одержати земельні ділянки лише для тих видів інвестиційної діяльності, на які вони одержали спеціальний дозвіл. Так, наприклад, на території спеціальної економічної зони "Азов" розміщуються підприємства, які здійснюють операції з обслуговування транзитних вантажів, їх зберігання, дроблення, сортування, пакування, надання транспортно-агентських та експедиторських послуг, торгівлі; також розташовані підприємства, які застосовують новітні технології з метою виробництва товарів на експорт та частково на внутрішній ринок. На територіях спеціальних економічних зон можуть розміщуватися об'єкти виробничої та невиробничої інфраструктури, у тому числі офісні будівлі, готелі, житлові будинки тощо. Разом з тим необхідно зазначити, що не можуть одержати земельні ділянки у користування юридичні особи, діяльність яких заборонена на території спеціальної економічної зони (наприклад, казино, будинки для азартних ігор та інші суб'єкти грального бізнесу).
Для суб'єктів підприємницької діяльності у чинному законодавстві України про вільні економічні зони закріплено лише одну правову форму використання землі — оренду. При цьому нічого не сказано про можливість реалізації інших правових форм використання землі у процесі здійснення інвестиційних проектів, зокрема — права власності на землю юридичних осіб та громадян України — суб'єктів підприємництва. Адже не виключається, що для реалізації інвестиційного проекту у спеціальній економічній зоні юридичні чи фізичні особи — підприємці виявлять бажання придбати земельні ділянки у власність, а не орендувати їх. Оскільки регулювання земельних відносин на території спеціальної економічної зони за чинним законодавством України відноситься лише до компетенції органів місцевого самоврядування, то ради, які є одночасно органами управління вільною економічною зоною, вправі приймати рішення про відчуження земельних ділянок у власність юридичних і фізичних осіб-підприємців у порядку, передбаченому чинним земельним законодавством України. В таких випадках правовою основою для набуття юридичними і фізичними особами — підприємцями права власності на землю є Конституція України (ст. 14), Укази Президента України щодо приватизації земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності, приватизації автозаправних станцій, які реалізують пально-мастильні матеріали виключно населенню, приватизації об'єктів незавершеного будівництва, продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, Земельний кодекс України — в частині, що не суперечить Конституції України та інші законодавчі акти.
Надання земельних ділянок в оренду, а також відчуження земельних ділянок у власність суб'єктам підприємництва у вільних економічних зонах має здійснюватись з додержанням основних засад щодо порядку набуття і оформлення права на земельну ділянку, а саме:
- обов'язкового визначення цільового призначення земельної ділянки;
- розробки і затвердження проекту відведення земельної ділянки;
- платності використання землі;
- законності використання земельної ділянки.
Порядок надання земельних ділянок в оренду, а також їх продажу юридичним і фізичним особам-підприємцям визначено у чинному Земельному кодексі України, Законі України "Про оренду землі", названих вище Указах Президента України та інших нормативно-правових актах і має застосовуватись при наданні в користування або відчуженні у власність земельних ділянок на території вільних економічних зон з урахуванням норм чинного законодавства щодо делегування повноважень про укладення договорів оренди землі органам господарського розвитку спеціальної економічної зони. Відповідно до ст. 8 Закону України "Про спеціальні економічні
зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькі області", орган господарського розвитку може укладати договори оренди земельних ділянок із суб'єктами підприємницької діяльності в межах повноважень, наданих органами місцевого самоврядування. Коло таких повноважень має бути визначено в угоді між сільською, селищною, міською радою та органом господарського розвитку. Так, наприклад, орган господарського розвитку вільної економічної зони може давати дозвіл на попереднє погодження місця розташування земельної ділянки під розміщення того чи іншого об'єкта і здійснювати таке погодження, затверджувати проекти відведення земельної ділянки, вчинювати інші дії, передбачені угодою. Враховуючи, що органи господарського розвитку спеціальної економічної зони не в змозі виконувати необхідні землевпорядні дії, доцільно було б органам місцевого самоврядування розробляти Положення щодо порядку надання земельних ділянок в оренду на території вільних економічних зон або ж приймати спеціальні положення з питань регулювання земельних відносин у спеціальних економічних зонах. З урахуванням викладеного можна зробити загальний висновок про те, що розвиток вільних економічних зон в Україні потребує належного правового регулювання зовнішньоекономічних відносин, які виникають між суб'єктами у процесі здійснення інвестиційних проектів.